• Wycieczka kl. IIIa do Warszawy

  Wycieczka – kl.3a

  23 października 2015r. uczniowie klasy 3a wraz z wychowawcą Dorotą Bolek byli
  na wycieczce autokarowej w Warszawie. W opiece nad dziećmi pomagali rodzice i dziadek.

  Najpierw poszliśmy do Manufaktury Cukierków, gdzie zapoznaliśmy się z ręczną produkcją słodyczy,
  a każde dziecko i dorosły mógł samodzielnie zrobić swojego lizaka.

  Potem odbyliśmy spacer dookoła Starego Miasta: byliśmy pod Kolumną Zygmunta III Wazy, zobaczyliśmy Pomnik Syrenki na Rynku Starego Miasta, Barbakan i Pomnik Małego Powstańca.

  Końcowym punktem wycieczki była lekcja muzealna w Zamku Królewskim. Pani przewodnik oprowadzała nas po komnatach królów i ciekawie opowiadała o ich życiu i historii naszego państwa. Poznaliśmy małą cząstkę wydarzeń z przeszłości i na pewno tu wrócimy, aby poznać kolejne, ciekawe historie z dziejów naszego kraju.

  Wycieczka była udana!


   

 • Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

     Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

  20 listopada br. po raz drugi w Polsce obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, ustanowiony przez Sejm RP na wniosek Rzecznika Praw Dziecka.

  Święto to przypada w rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji o Prawach Dziecka, nazywanej powszechnie Światową Konstytucją Praw Dziecka. Obowiązuje w niemal wszystkich państwach na świecie. Polska była jej inicjatorem i współtwórcą.

  Dokument składa się z preambuły i 54 artykułów, w których zostały spisane wszystkie prawa, przysługujące każdemu dziecku do ukończenia 18 roku życia. Do podstawowych praw dziecka należą m.in. prawo do wychowywania w rodzinie, prawo do wyrażania własnych poglądów, prawo do edukacji i godziwych warunków życia. Na podstawie konwencji powołano do życia Komitet Praw Dziecka - organ nadzorujący jej realizację przez państwa, które ją ratyfikowały. Konwencja o Prawach Dziecka dotyczy również praw uczniów.

  Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka prosimy o zapoznanie się z listem Rzecznika Praw Dziecka.


   

 • Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa

  W październiku rusza kolejna edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month - ECSM) będącego inicjatywą Komisji Europejskiej oraz Agencji (Unii Europejskiej
  ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji - ENISA). Jej celem jest wzrost świadomości użytkowników cyberprzestrzeni o potencjalnych zagrożeniach oraz promowanie modelu świadomego i odpowiedzialnego korzystania z sieci. NASK już po raz trzeci jest krajowym partnerem kampanii ECSM.
   
  Na stronie www.bezpiecznymiesiac.pl znajdą Państwo informacje oraz możliwość wzięcia udziału w inicjatywach i wydarzeniach odbywających się w naszym kraju, wpisujących się w kampanię, w tym:
  • quiz wiedzy o cyberbezpieczeństwie dla każdego - przygotowany przez zespół CERT Polska w ramach projektu NISHA;
  • konkurs KURSOR dla nauczycieli i uczniów - organizowany wspólnie przez NASK i FNiW;
  • wyzwanie HackMe dla pasjonatów bezpieczeństwa - opracowane przez CERT Polska;
  • konferencja SECURE 2015 adresowana do profesjonalistów, członków zespołów bezpieczeństwa oraz praktyków z branży IT.

 • 19 listopada - Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci

  Tysiące dzieci w Polsce doświadcza przemocy. Każdego dnia są bite, maltretowane, poniżane, wykorzystywane seksualnie... Same nie mogą się obronić. W związku z Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci, który obchodzony jest 19. listopada, Krajowe Partnerstwo na rzecz Ochrony Dzieci przed Przemocą – zrzeszające 23 organizacje pozarządowe pomagające dzieciom – ofiarom krzywdzenia, przypomina, jak ważne jest reagowanie na przemoc wobec dzieci. Zawsze.

  Więcej: http://fdn.pl/19-listopada-miedzynarodowy-dzien-przeciwdzialania-przemocy-wobec-dzieci


   

 • Zdrowa żywność w klasie 1b

  Jesień obdarzyła nas wieloma owocami. Klasa Ib postanowiła wykorzystać te dary do zrobienia sałatki owocowej. Dzieci przyniosły do szkoły rumiane jabłka, smakowite gruszki
  i słodkie śliwki. Nie brakowało również owoców egzotycznych: winogron, bananów
  i pomarańczy, które doskonale komponowały się z naszymi owocami. Nie zawsze drobno pokrojone produkty wymieszano i obficie skropiono sokiem z cytryny. To wzbogaciło sałatkę w witaminę C, tak ważną dla zdrowia w okresie jesiennym. Mali kucharze z apetytem zjedli swoją potrawę, która smakowała im jak żadna inna.              


   

 • Zbiórka artykułów dla bezdomnych psów i kotów

  Tradycyjnie już w październiku - Miesiącu Dobroci dla Zwierząt w naszej szkole odbyła się zbiórka artykułów dla bezdomnych psów i kotów. W tym roku na prośbę wolontariuszy, przeprowadziliśmy ją na rzecz zwierząt znajdujących się pod opieką fundacji „Zielony Pies”. Zebraliśmy 88 kg karmy suchej oraz 50 kg karmy w puszkach
  i saszetkach dla psów i kotów. Oprócz tego uczniowie przynieśli koce, poduszki, ręczniki, legowiska, a także miski
  i zabawki dla zwierząt. Szczególne podziękowania należą się Ewelinie Słomińskiej z kl. IIIGB, która już od wielu lat aktywnie włącza się w nasze cykliczne akcje. Poza Eweliną szczególną wrażliwością okazali się następujący uczniowie: Agnieszka Radzio, Ola Komża, Maja Szostek, Julia Drozdowska, Zuzia Sitkiewicz, Marta Fura, Hubert Czuba, Michela Łach, Marta Gerley, Martyna Okurowska, Lena Walczak, Krystian Wypych, Martyna Zając, Michał Rutkowski, Gabrysia Burno, Nikodem Draniak, Asia Olejnik, Jadzia Pierzchalska, Łucja Bezoń, Julia Dollani, Lucek Kowalski, Piotr Koźbiał, Łucja Zarębska, Ola Banachowicz, Zuzia Stanisławow, Wiktoria Sosnowska, Lena Walczak, Patrycja Kowalska, Wiktoria Nowakowska, Wiktoria Zemlik, Julia Dylewska, Adrian Brzozowski, Dawid Szlacheta, Magda Prządka, Natalia Gronkiewicz, Wiktoria Pintal, Michał Maślanka, Natalia Wnęk, Natalia Chyła, Paulina Olborska, Damian Frynia, Ola Bestydzińska, Ada Kożbiał, Laura Cieplak, Kuba Hałas, Dominika Lipka, Asia i Paulina Domańskie, Natalia Marchwicka, Bartek Wolniewicz, Dominik, Michał i Karolina Kiecko, Kaja Stronias, Oliwia Podlesiecka, Asia Petrykowska, Dominik Detka, Karolina Lechniak, Zosia i Maja Cymerskie, Mateusz i Magda Szkopińscy. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!!!


   

 • Wypowiedzi uczniów klasy 3ga ZSP 6 w Żyrardowie na temat udziału w warsztatach architektonicznych  „Miasto idealne” w dniu 26 października 2015

  „Budowaliśmy model idealnego miasta. Makieta wyszła ciekawa, ale do połowy czasu nie mieliśmy nic zbudowane. Każdy miał inną wizję. Ale cudem udało się coś zbudować. Dało się dojść do porozumienia…(Jakub N.)

  „Podzieliliśmy się na dwie grupy i robiliśmy model naszego wymarzonego miasta. Zajęcia były ciekawe, kreatywne i pobudzały wyobraźnię. Komunikacja w grupach się poprawiła. Nauczyliśmy się pracować
  w zespołach. Moim zdaniem zajęcia były bardzo fajne i z chęcią bym je powtórzyła. Jedno miasto było bardzo kolorowe i ozdobione kolorowymi taśmami, drugie było bardzo wysokie i bardzo dopracowane…” (Natalia D.)

  „…Nasze zadanie polegało na zaprojektowaniu naszego miasta. Razem z dziewczynami
  z mojej grupy rozdzieliłyśmy sobie poszczególne zadania i ruszyłyśmy do pracy…Efekt końcowy bardzo się mi podobał, było kolorowo, dużo budynków, różne drogi i wiele innych rzeczy. Na końcu zobaczyłyśmy pracę drugiej grupy. Także mieli bardzo fajnie. U nich wszystko było zaplanowane i mieli ładnie poustawiane, a u nas tak chaotycznie. Bardzo mi się podobała ta praca, dogadywałyśmy się wszystkie bez problemu i wyszła z tego super zabawa i miło spędzony czas” (Ola W.)

  „… Podzieliliśmy się na 2 grupy i realizowaliśmy zadanie. Wzięliśmy przeróżne przedmioty typu: pistolet na klej, kolorowe taśmy, kartonowe pudelka, kolorowe kartki. Stworzyliśmy piękną, kolorową i magiczną makietę…” (Natalia M.)

  „…Każdy miał mnóstwo pomysłów… wszyscy po kolei przedstawiali swoje propozycje. Zaczęliśmy więc „budować” nasze wymarzone miasto. Każdy miał jakieś zadanie. Przyznam, że całkiem nieźle nam to razem wychodziło. Fajnie było popatrzeć jak wszyscy razem się dogadujemy. Ujrzałam widok, na który tak długo czekałam- współpraca. To ona przyniosła niesamowite rezultaty. Każdy starał się, by wyszło jak najlepiej…” (Martyna B.)

  „… Muzeum Lniarstwa zrobiło na mnie wielkie wrażenie, a hala produkcyjna wyglądała niesamowicie. Idea warsztatów bardzo mi się spodobała, ponieważ zostały one ciekawie przeprowadzone i sam pomysł przypadł mi do gustu. Moim zdaniem zabrakło w męskiej drużynie organizacji i współpracy, w porównaniu z dziewczynami szło nam raczej miernie” (Maciej Ch.)

  „…Zaczęło się planowanie i wstępne prace. Gdy już zapanował kompletny chaos (każdy wykonywał swój plan) skupiłem się na swoim zadaniu. Gdy skończyłem na makiecie powstały już pierwsze zarysy…” (Michał M.)

  „… W wielu momentach ciężko było dojść do porozumienia, ponieważ każdy miał inne pomysły i wizje, ale jakoś udało się nam pójść na kompromis i rozwiązać problem…Zajęcia
  w Muzeum Lniarstwa bardzo mi się podobały i uważam, że warto zrobić czasem coś nowego, coś czego nigdy nie robiliśmy, nawet jeśli nie udaje nam się zrobić tego idealnie, ale liczy się dobra zabawa i praca w grupie, która często bywa ciężka” (praca anonimowa)

  „… Grupa, w której byłam pracowała z wielkim zapałem, współpraca i wzajemna pomoc stworzyła coś niesamowitego. Nasze kolorowe miasto było magiczne, różne faktury, wymyślne kształty, nasza wyobraźnia nie miała granic, stworzyliśmy cos naprawdę naszego, co było odzwierciedleniem młodości, radości, ciekawości świata. Gdy patrzy się na „nasze” miasto odnosi się wrażenie, że osoby je tworzące patrzą na świat i życie przez różowe okulary, o to nam też chodziło!...” (praca anonimowa)

  „… Zajęcia te moim zdaniem rozwinęły kreatywność, oraz pomogły nawiązać nić porozumienia między kilkoma osobami.” (Agnieszka K.)

  „…Początek zapowiadał się nieciekawie, lecz gdy instruktorzy wszystko dokładnie wytłumaczyli projekt mógł okazać się dobra praca na rozbudzenie w nas współpracy…Pierwsze 20 minut nikt nie wiedział co robić, nastała jedna wielka burza mózgów. Po tym czasie grupy wiedziały co robić, praca ruszyła wilka para. W międzyczasie było wiele sporów o pomysły lecz doszliśmy do porozumienia. Przez presje czasu udało nam się zbudować wielką nowoczesną metropolię… Zdaliśmy sobie sprawę, że spory do niczego nie prowadzą, a dzięki współpracy można osiągnąć naprawdę dużo…” (Hubert K.)

  „…Współpracowaliśmy ze sobą, spędziliśmy miło czas. Wiele osób wykazało się kreatywnością i techniką. Niektóre pomysły były naprawdę świetne… Świetnie by było, gdybyśmy poszli jeszcze raz.” (Michał Sz.)


   

 • Żyrardów: wczoraj, dziś, jutro.

  Uczniowie naszej szkoły biorą udział w projekcie  Żyrardów; wczoraj,-dziś- jutro. Jest to projekt organizowany w ramach ogólnopolskiego programu Patriotyzm Jutra. Projekt ma na celu pokazanie zmian zachodzących w naszym mieście w perspektywie czasowej. Uczniowie klas VI wzięli udział
  w spacerach po Żyrardowie, które przybliżały historię miasta. Uczniowie klasy III ga wezmą udział
  w warsztatach architektonicznych- Miasto idealne.   

 • Bezpieczny Internet

  Polskie Centrum Programu Safer Internet

   
   

   

  saferINTERNET-logo

  BEZPIECZEŃSTWO DZIECI
  I MŁODZIEŻY ONLINE

   

 • FUNDACJA DZIECI NICZYJE zaprasza:

  Tablet i moje dziecko - wszystko o bezpiecznym korzystaniu z tabletów i aplikacji mobilnych, 26 października 2015 Warszawa

   

  Chcesz wiedzieć:

  * czy Twoje dziecko może już korzystać z tabletu lub smartfona?
  * ile czasu może spędzić przy urządzeniach mobilnych i jak możesz to kontrolować?
  * jak wykorzystywać aplikacje mobilne w rozwoju dziecka?
  * jak aplikacje mobilne mogą pomóc rodzicom dzieci z dysfunkcjami?
  * jak wybierać adekwatne do wieku dziecka aplikacje?
  * jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci korzystających z urządzeń mobilnych - tabletów, smartfonów?

  Jeśli jesteś rodzicem/opiekunem dziecka w wieku 0-6 lat i chcesz znać odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy na spotkanie w gronie innych rodziców.

  Spotkanie prowadzi pedagog/cybernetyk – Marcin Sołodki.

  Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

  Termin: 26 października 2015r, godz. 17.00-19.00

  Miejsce: Centrum Dziecka i Rodziny, ul. Walecznych 59 (wejście B, II piętro)

  Zapisy pod numerem telefonu 22 616 16 69 w tygodniu przed spotkaniem.


   

 • III Bieg Solidarności

  W dniu 5 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w III Biegu Solidarności. Możemy pochwalić się  osiągnięciami naszych uczniów. Marcin  Sztymelski z klasy 1ga zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii  wiekowej (chłopcy do lat 13), a Marysia Zagajewska z klasy 2ga- trzecie miejsce (dziewczęta do lat 13). Nauczycielka języka rosyjskiego pani Irina Nowak  zajęła trzecie miejsce
  w kategorii osób dorosłych. Najlepszym biegaczom serdecznie gratulujemy!


   

 • Wyprawka szkolna 2015 r.

  Wyprawka szkolna 2015 r.

  wniosek_o_wyprawke_2015(1).doc

  Wypełniony wniosek o wyprawkę rodzice/opiekunowie składają do sekretariatu szkoły
  w nieprzekraczalnym terminie do dnia 06.09.2015 r.

  Dofinansowanie zakupu podręczników do kształcenia ogólnego obejmie się:

  - uczniów uczęszczających w roku szkolnym 2015/2016 do klasy III szkoły podstawowej,

  - posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, uczęszczających w roku szkolnym 2015/2016 do szkół podstawowych, z wyjątkiem klas I, II i IV, gimnazjów, z wyjątkiem klasy I.

  Pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników oraz zakupu materiałów edukacyjnych będzie przysługiwać:

  • uczniom pochodzącym z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 574 zł;
  • uczniom pochodzącym z rodzin niespełniających kryterium dochodowego na podstawie decyzji dyrektora szkoły, uwzględniającej lokalne warunki ekonomiczne i społeczne (np. ciężka choroba, wielodzietność, przemoc, alkoholizm, narkomania w rodzinie);
  • uczniom niepełnosprawnym bez względu na dochód.

  Podstawą do skorzystania z pomocy przez uczniów niepełnosprawnych jest posiadanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. W przypadku uczniów spełniających kryterium dochodowe należy przedłożyć zaświadczenie o dochodach lub zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń rodzinnych. Dopuszcza się również złożenie oświadczenia o dochodach. Rodziny, które przekraczają kryterium dochodowe zamiast zaświadczenia o dochodach składają uzasadnienie do otrzymania pomocy.

  Zgodnie z programem, wnioski o przyznanie pomocy w formie dofinansowania zakupu podręczników i materiałów edukacyjnych, składa się do dyrektora szkoły. Zwrot pieniędzy następuje po przedłożeniu dowodu zakupu (np. faktury VAT) lub oświadczenia o dokonanym zakupie.


   

 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

  Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 dla wszystkich uczniów naszej szkoły odbędzie się
  1 września 2015 r. o godz. 9.00 na boisku szkolnym. Sredecznie zapraszamy uczniów oraz rodziców
  i opiekunów.


   

 • Zebranie dla rodziców i opiekunów uczniów kl. I szkoły podstawowej i 0 - oddziałów przedszkol.

  Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych Nr 6 w Żyrardowie serdecznie zaprasza rodziców i opiekunów uczniów, którzy we wrześniu 2015 r. rozpoczną w naszej szkole naukę w klasach pierwszych szkoły podstawowej oraz dzieci, które rozpoczną we wrzesniu naukę w 0 - oddziałach przedszkolnych. Zebrania odbędą się w piątek 28.08.2015 r. w budynku szkoły w świetlicy szkolnej (po wejściu na korytarz szkolny ostatnie pomieszczenie po lewej stronie).

  Zebranie dla rodziców i opiekunów dzieci rozpoczynających naukę w 0 - oddziałach przedszkolnych w naszej szkole - 28.08.2015 r. godz. 17.00.

  Zebranie dla rodziców i opiekunów dzieci rozpoczynających naukę w klasach I w naszej szkole - 28.08.2015 r. godz. 18.00.


   

 • Wyprawka szkolna - jak obliczyć kryterium dochodowe

   

  _EGE8706

  Rodzicu pamiętaj – składając wniosek o dofinansowanie podręczników musisz w nim podać przeciętny miesięczny dochód na członka rodziny za 2013 rok.

  Takie wytyczne wynikają z przepisów. Kryterium dochodowe obliczane jest na podstawie ustawy
  o świadczeniach rodzinnych. Za dochód członka rodziny – uważa się przeciętny miesięczny dochód członka rodziny osiągnięty w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy.

  Przypominamy. W 2015 r. realizowany jest Rządowy program pomocy uczniom „Wyprawka szkolna”. Jest on kontynuacją poprzednich programów, realizowanych przez MEN od 13 lat. Zaplanowano na jego realizację 51 mln zł.

  W 2015 r. należy stosować kryterium dochodowe, o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, wynoszące 574 zł. Zatem tylko na podstawie przepisów tej ustawy może być obliczany dochód na członka rodziny do programu „Wyprawka szkolna”. Zgodnie ustawą o świadczeniach rodzinnych za dochody członków rodziny uważa się dochody osiągnięte w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy oraz zmiany w sytuacji dochodowej stanowiące utratę i uzyskanie dochodu w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych. Należy podkreślić, że w roku bieżącym rokiem kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy jest rok 2013.

  W zależności od klasy wysokość dofinansowania wynosi od 225 zł do 445 zł, w przypadku zakupu podręczników do kształcenia specjalnego wysokość ta może sięgać 770 zł.

  Pomoc przysługuje:

  • uczniom z klasy III szkoły podstawowej oraz klasy IV technikum pochodzącym z rodzin,
   w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kryterium dochodowego, o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 114 i 693), w wysokości obowiązującej na dzień wejścia w życie niniejszego rozporządzenia;
  •  uczniom z klasy III szkoły podstawowej oraz klasy IV technikum pochodzącym z rodzin niespełniających kryterium dochodowego, o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy
   o świadczeniach rodzinnych, w przypadkach określonych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2015 r. poz. 163 i 693), na podstawie decyzji dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń, uwzględniającej lokalne warunki ekonomiczne
   i społeczne;
  • uczniom niepełnosprawnym uczęszczającym w roku szkolnym 2015/2016 do szkół dla dzieci
   i młodzieży: szkół podstawowych, z wyjątkiem klasy I, II i IV, gimnazjów, z wyjątkiem klasy I, szkół ponadgimnazjalnych: zasadniczych szkół zawodowych, liceów ogólnokształcących, techników lub szkół specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub do ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, z wyjątkiem klasy I i II, ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia, z wyjątkiem klasy I, ogólnokształcących szkół sztuk pięknych, z wyjątkiem klasy I, ogólnokształcących szkół baletowych, z wyjątkiem klasy I i IV, lub liceów plastycznych;
  • uczniom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniom z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, na zakup materiałów edukacyjnych. To dofinansowanie dotyczy uczniów uczęszczających w roku szkolnym 2015/2016 do szkoły podstawowej, z wyjątkiem klasy IV, gimnazjum, z wyjątkiem klasy I, i szkoły ponadgimnazjalnej. Dofinansowanie na zakup materiałów edukacyjnych przysługuje uczniom klasy I i II szkoły podstawowej jedynie w przypadku gdy ci uczniowie nie korzystają z podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, który zapewnia minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, zgodnie z art. 22ad ust. 1 ustawy o systemie oświaty.

 • Dopalacze. gdzie szukać pomocy.

  Dopalacze. Gdzie szukać pomocy? Najważniejsze numery telefonów.

  Dopalacze_naTT

  W ostatnich dniach w kraju odnotowano wiele przypadków zatrucia narkotykami, tzw. dopalaczami. Do szpitali trafiły osoby z ostrym zatruciem organizmu. Apelujemy i ostrzegamy, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji. Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie. Sprzedając dopalacze – sprzedają śmierć!

  Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia? Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji? Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami? Jesteś uzależniony? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy. Lista zostanie także przekazana do wszystkich resortów, urzędów wojewódzkich oraz powiatów.

  800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

  116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 22:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących kontaktu dzieci z substancjami psychoaktywnymi..

  800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl. W pierwszym półroczu 2015 roku 61 rozmów dotyczyło problemów z substancjami psychoaktywnymi (www.800100100.pl).

  800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

  112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

  Departament Informacji i Promocji
  Ministerstwo Edukacji Narodowej

 • Bezpłatna pomoc telefoniczna i online dla uczniów, rodziców i nauczycieli

  Bezpłatna pomoc telefoniczna i online dla uczniów, rodziców i nauczycieli już dostępna!

  zrzut z ekranu strony z telefonem zaufania

  W ramach Rządowego Programu „Bezpieczna i Przyjazna Szkoła”, na zlecenie Ministra Edukacji Narodowej, Fundacja Dzieci Niczyje rozpoczęła już realizację  zadania publicznego pn. „Prowadzenie przez specjalistów  ogólnopolskiej infolinii interwencyjno-informacyjnej dla uczniów, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, ich rodziców, nauczycieli oraz innych podmiotów działających na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży”.

  W ramach programu infolinii interwencyjno-informacyjnej Fundacja Dzieci Niczyje zapewnia:

  • uczniom, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, bezpłatną i anonimową pomoc i wsparcie konsultantów Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 (linia dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 20:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz).
  • rodzicom, nauczycielom oraz przedstawicielom podmiotów działających na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży bezpłatną pomoc konsultantów Telefonu dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci 800 100 100 (linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl).

  116 111 i  800 100 100 nie są numerami alarmowo-ratunkowymi. Jeśli potrzebna jest natychmiastowa pomoc, prosimy dzwonić pod numer alarmowy 112 (policja, straż pożarna, pogotowie).


   

 • Wakacyjny Telefon Zaufania

  Ruszył Wakacyjny Telefon Zaufania dla młodzieży!

  Klawaitura telefonuFot. freeimages.com, vierdrie

  Ruszył Wakacyjny Telefon Zaufania dla Młodzieży – 507 832 741! Swoje problemy mogą tam też zgłosić dorośli, pracujący na co dzień z młodymi ludźmi.

  To już 10. Edycja tej inicjatywy. Telefon działa przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, a organizuje go Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton.

  Prowadzenie Wakacyjnego Telefonu Zaufania wspiera Ministerstwo Edukacji Narodowej.

  Dyżurujący przy telefonach ekspertki i eksperci odpowiadają na wszystkie pytania młodych ludzi, dotyczące m.in. zdrowia i dojrzewania. Osoby dorosłe – rodzice, opiekunowie, czy wychowawcy na koloniach i obozach – uzyskają wskazówki, jak rozmawiać z młodymi ludźmi. W przypadku poważniejszych problemów, każdy dzwoniący uzyska informację, do jakiej organizacji lub specjalisty może się zwrócić.

  Wakacyjny Telefon Zaufania działa od dzisiaj (środa, 1 lipca). Będzie czynny codziennie do 31 sierpnia, w godz. 19-21.

  Pytania można zadawać telefonicznie lub przez sms-y pod numerem 507 832 741.

  Więcej informacji na www.ponton.org.pl.

  Departament Informacji i Promocji
  Ministerstwo Edukacji Narodowej

 • Koniec roku szkolnego

  W piątek 26 czerwca 2015 r. odbyły się uroczyste zakończenia roku szkolnego dla poszczególnych grup wiekowych. Rozpoczęły się wakacje. Przed Wami czas odpoczynku, relaksu i dobrej zabawy. Życzymy wszystkim bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia 1 września 2015 r.


   

 • Bezpieczne wakacje - list minister edukacji narodowej do dyrektorów swzkół

  Bezpieczne wakacje nad wodą – list minister edukacji do dyrektorów szkół

  Bezpieczeństwo na wodzie - kadr z filmu

  – Przez ostatnie dwa miesiące utonęło w Polsce już ponad 60 osób. Uważam, tak jak i Państwo, że powinniśmy zrobić wszystko, by zapobiec tym dramatom – napisała w liście do dyrektorów szkół szefowa MEN.

  Joanna Kluzik-Rostkowska zachęca dyrektorów do pokazania uczniom filmu edukacyjnego, który może uchronić ich przed tragedią. Wszystko to w ramach przygotowania dzieci i młodzieży do bezpiecznego spędzenia wakacji.

  Film pt. „Bezpieczne przebywanie na akwenach śródlądowych i korzystanie ze sportów wodnych” przygotowali instruktorzy z Grupy Specjalnej Płetwonurków RP.

  Minister edukacji narodowej objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

  „Film trwa 43 minuty, akurat tyle, by poświęcić mu jedną lekcję” – pisze w liście szefowa MEN.

  Obejrzyj film  https://vimeo.com/131080204

  „Ten film może uratować komuś życie, dlatego gorąco zachęcam do pokazania go uczniom” – napisała Joanna Kluzik-Rostkowska.

  List minister edukacji do dyrektorów szkół.

  Statystyki są przerażające. Z roku na rok liczba utonięć wzrasta. W ostatnich pięciu latach woda odebrała życie prawie 2000 osób, w tym dzieciom i młodzieży.

  W  2014 r. utonęło 646 osób. To dlatego instruktorzy z Grupy Specjalnej Płetwonurków RP przygotowali film edukacyjny „Bezpieczne przebywanie na akwenach śródlądowych i korzystanie ze sportów wodnych”.  – Celem naszych działań jest podniesienie świadomości w zakresie bezpiecznego przebywania nad wodą oraz wykształcenie prawidłowych odruchów w sytuacjach zagrożenia od najmłodszych lat – wyjaśnia Maciej Rokus, szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP, autor i pomysłodawca akcji edukacyjnej.

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Szkół Publicznych Nr 6 w Żyrardowie
  96-300 Żyrardów
  ul. Mireckiego 56
  zsp6@zyrardow.pl
 • 46 855 3149
  fax 46 855 3149

Galeria zdjęć