• Międzynarodowy Dnia Ziemi

          • W dniu 15 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej Nr 6 w Żyrardowie uczniowie klas 7a, 7b i 8a przygotowali przedstawienie z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Chłopcy z klasy 8a przygotowali prezentację przedstawiającą historię, założenia, cele i zadania tego święta. W podsumowaniu prezentacji znalazł się krótki quiz sprawdzający wiedzę z zakresu ekologii i ochrony środowiska.

            Następnym punktem był program artystyczny „ Dbam o środowisko” w wykonaniu uczniów klas 7a i 7b. Wiersze, dialogi, ruch i śpiew wypadły świetnie.

            Potem w ruch ruszyła wyobraźnia. Eko – Ala , czyli przebrana istota z przyszłości przywitała uczestników spotkania i zaczęła sprawdzać wiedzę uczniów wykorzystując swój humor. Dzieci uświadomiły sobie, że telefony komórkowe też potrzebują energii. Próbowały to zrekompensować udają wiatraki, które wytwarzają czystą energię.

            Wcześniej uczniowie z klas 8a, 7a, 7c, 7b, 6 a i 6 b przygotowali mnóstwo prac plastycznych na temat ochrony środowiska.

            Opiekunem akcji była Maria Tomaszewska.

          • Zabawa w kręgielni

          • Zabawa w Kręgielni

            Wolontariusze z naszej szkoły w ramach podziękowania za ich pracę otrzymali prezent w postaci vouchera do żyrardowskiej kręgielni. Oczywiście skorzystaliśmy z zaproszenia, wszyscy świetnie się bawili, było dużo śmiechu, zwłaszcza, gdy kule niekoniecznie chciały z nami współpracować i toczyły się własnymi ścieżkami.

          • Targi Edukacyjne w powiecie

          • Wybór szkoły ponadpodstawowej nie jest prostą sprawą, dlatego uczniowie z klasy ósmej korzystają z każdej  okazji do poszerzenia swojej wiedzy na temat oferty edukacyjnej szkół średnich. Brali udział w Targach Edukacyjnych, w czasie których prezentowały się placówki oświatowe powiatu żyrardowskiego, gościliśmy też u nas przedstawicieli „Włókiennika”, czy mszczonowskiego LO. Uczniowie odwiedzają interesujące ich szkoły w czasie tzw. dni otwartych. Jest to trudny wybór, bo mając kilkanaście lat najczęściej jeszcze nie wiemy, co chcielibyśmy robić w życiu.

          • Pierwsza pomoc przedmedyczna

          • Każdy z nas powinien znać numery alarmowe, umieć udzielić pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej. Uczniowie klas czwartych na lekcji przyrody poznawali zasady bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach, sposoby udzielania pomocy. Na fantomie ćwiczyli umiejętność wykonania masażu serca. To, jak się zachowamy, gdy widzimy osobę poszkodowaną może uratować ludzkie życie, które jest wartością nadrzędną.

             

          • #LaboratoriaPrzyszłości# #LaboratoriaPrzyszlosci#


          • Tadeusz Niewiadomski, uczeń klasy 5b, z powodzeniem zrealizował projekt ozdób wielkanocnych. Wykorzystując drukarkę 3D, którą szkoła pozyskała dzięki programowi rządowemu “Laboratoria Przyszłości”, Tadeusz wydrukował swoje projekty, przekształcając je w trójwymiarowe obiekty.
            Jego prace były nie tylko estetyczne, ale także wykazywały duże zrozumienie dla procesu projektowania i druku 3D. Tadeusz wykazał się kreatywnością i innowacyjnością w swoim projekcie, co jest dowodem na jego zdolności techniczne i artystyczne.
            Jest to znakomity przykład wykorzystania nowoczesnych technologii w edukacji, a sukces Tadeusza pokazuje, jak ważne jest wspieranie takich inicjatyw. Gratulacje dla Tadeusza za jego wspaniałe osiągnięcie!
            Katarzyna Jaroszewska

          • Miejska edycja Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych.

          • 27 marca 2024 r. odbyła się miejska edycja Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych. Turniej był zorganizowany w dwóch grupach: grupa I ( drużyna czteroosobowa 2 dziewczynki i 2 chłopców) - uczniowie w wieku 10-12 lat i grupa II ( trzyosobowa)- 13-15 lat.

            Uczestnicy eliminacji rozwiązywali testy teoretyczne i wykonywali zadania praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

            Naszą szkołę  w grupie I reprezentowali: Magdalena Lechniak z klasy VI a, Lena Teofilak z klasy Vb, Tadeusz Niewiadomski z klasy V b i Wojciech Kolasa z klasy V b. Grupę II reprezentowali: Tomasz Chocyk, Michał Kowalczyk i Marek Seliga. Wszyscy uczniowie z klasy VIIa. Drużyna I zajęła II miejsce, a drużyna II czwarte. 

            Najlepszym zawodnikiem Turnieju została Magdalena Lechniak.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy i mamy nadzieję, że  wiedza, którą zdobyli wpłynie na ich bezpieczeństwo na drodze.

            Dorota Misiak

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Szanowni Państwo,

            corocznie w dniu 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ten ustanowiony został przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

            Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.

            W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wiele budynków zostaje podświetlonych na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Jest to również zwrócenie uwagi społeczeństwu na potrzebę większej empatii, tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.

            Zachęcam Państwa do zwrócenia uwagi na ten szczególny dzień, jak również do podejmowania w przedszkolach, szkołach, placówkach działań mających na celu budowanie akceptacji dla osób z autyzmem, kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.

            Jednocześnie informuję, że Polski Komitet Olimpijski, Rzecznik Praw Dziecka i Prezydent Miasta Gdańska objęli swoim patronatem Niebieskie Igrzyska 2024, które organizuje Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku.

            Jest to wydarzenie o charakterze edukacyjnym i sportowo-integracyjnym. Niebieskie Igrzyska pokazują, że każdy może być sportowcem i każdy ma szansę osiągnąć sukces na miarę swoich możliwości. Zapisy trwają od 16 lutego do 30 kwietnia 2024 r. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.niebieskieigrzyska.pl  

            Z poważaniem

            p.o. Mazowiecki Kurator Oświaty/-/Wioletta Krzyżanowska

            Informacja ze strony https://www.kuratorium.waw.pl/pl/dyrektor-i-nauczyciel/informacje-biezace/17910,Swiatowy-Dzien-Swiadomosci-Autyzmu.html

             

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – kampania „Własne potrzeby, wspólne prawa” pod Honorowym Patronatem RPO

          • Rzecznik Praw Obywatelskich objął Honorowym Patronatem kampanię społeczną organizowaną z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu pod hasłem „Własne potrzeby, wspólne prawa”. Wydarzenie zostało zainicjowane i będzie prowadzone przez osoby samorzecznicze zrzeszone w Klubie Świadomej Młodzieży (KŚM) Fundacji AutismTeam, a także przez Inicjatywę „Nasz Rzecznik” oraz koalicję organizacji partnerskich.

            Głównym celem inicjatywy, która będzie realizowana do 2 do 16 kwietnia 2024 roku, jest zwiększanie świadomości społecznej na temat potrzeb osób w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz poprawa jakości ich życia. 

            Podobnie jak w ubiegłych latach, w ramach tegorocznej kampanii w internecie prezentowane będą osobiste doświadczenia osób w spektrum i ich rodzin, a także postulaty młodych samorzeczniczek i samorzeczników z Klubów Świadomej Młodzieży z różnych stron Polski. Filarem kampanii będą świadectwa osób rozwijających się w spektrum autyzmu, w tym osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi, oraz ich rodzin.

            Informacja ze strony https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-patronaty-2024-swiatowy-dzien-swiadomosci-autyzmu-kampania

             

          • Wesołego Alleluja

          • Życzymy, aby Wielkanoc była czasem pełnym ciepła, spokoju i chwil wolnych od zmartwień.

             

                                                                                                          Grażyna Beliniak i pracownicy naszej szkoły

             

          • Wycieczka 2a, 3a i 5b do Sierpca.


          • We wtorek 26 marca trzy klasy  naszej szkoły udały się na wycieczkę do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
            Byliśmy na warsztatach wielkanocnych, w trakcie których dzieci poznały tradycje wielkanocne oraz samodzielnie  wykonały pisanki metodą batiku, czyli naniesienia woskowego wzoru i zanurzenia w barwniku.
            Po warsztatach zwiedziliśmy skansen.
            Obejrzeliśmy różne typy zagród oraz powozownię i wiatrak. Ostatnim punktem pobytu był przejazd wozem i wizyta w sklepie z pamiątkami.
            Katarzyna Jaroszewska, Renata Pindor i Anna Zakrzewska-Brona

          • Dzieje się na świetlicy szkolnej.

          • Podczas zajęć świetlicowych dzieci miały okazję poznać zwiastuny wiosny poprzez aktywne czytanie, wcielając się w rolę zajączków, obserwując dekoracje i gazetki w sali oraz wykonując własne prace plastyczne. Dzięki temu na nasze tablice przyleciały ptaki-dziwaki, drzewko puściło pąki i pierwsze listki, wyrosły pierwsze kwiaty. Omawiając zmiany w przyrodzie, nauczyciele wraz z dziećmi przypomnieli sobie o obowiązku ochrony środowiska i przeprowadzili quest "Segregujmy śmieci".

            8 marca był dniem pełnym inspiracji i skupienia, ponieważ każdy robił laurkę dla wyjątkowej i najdroższej kobiety - mamy, babci, siostry...

            Wychowawcy świetlicy zwrócili uwagę uczniów na życie i osiągnięcia Fryderyka Chopina i Mikołaja Kopernika. Uczniowie chętnie słuchali prezentacji, oglądali filmy edukacyjne, a testy, quizy i krzyżówki pomogły utrwalić im wiedzę. 

             W związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi dzieci robiły kurczaczki i koguty na różne sposoby oraz wsparły wolontariat szkolny - pomogły zrobić zajączki z pisankami, które wolontariat przekazał mieszkańcom do Przestrzeni Seniora, sprawiając dużo radości Seniorom i Seniorkom. 

            Każdy wie, że przysłowie "W marcu jak w garncu" - o pogodzie. Nie mniej jednak pasuje do określenia życia w świetlicy, bo tam jest zawsze inaczej, aktywnie, interesująco i pomysłowo. Zajęcia edukacyjne wraz z zabawami własnymi tworzą niepowtarzalny klimat szczęśliwego spędzania czasu w świetlicy szkolnej.

            Iryna Krasowska

             

             

             

          • Niecodzienny gość w naszej szkole - spotkanie z jeżem

          • Uczniowie klas młodszych mieli możliwość zobaczyć oraz dotknąć jeża. Dzieciaki poznały jego zwyczaje, dowiedziały się co lubi jeść, co mu szkodzi i jak o należy o niego dbać. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, z krótkiego, ale jakże ciekawego spotkania.

          • Profilaktyka w naszej szkole

          • W dniach 21-22.03.2024 r. odbyły się zajęcia profilaktyczne. Osobami prowadzącymi były: Agnieszka Łęczycka-Niewiadomska – psycholog, edukator profilaktyki uzależnień, promotor zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży oraz Katarzyna Świątek – pedagog, socjoterapeuta, trener treningu umiejętności społecznych, edukator profilaktyki uzależnień.  

            Autorskie warsztaty skupiły się wokół zagadnień związanych z promocją zdrowego stylu życia, umiejętnością dokonywania świadomowych wyborów (szczególnie w kontekście używania urządzeń elektronicznych), rozwijaniem postawy asertywności, kształtowaniem umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych, wzmacnianiem poczucia własnej wartości, poszukiwaniem pasji oraz nauką uważności.

            W klasach II i III przeprowadzono zajęcia pt. „Poznaję siebie – dbam o siebie i innych (bezpieczne korzystanie z elektroniki). Uczniowie klas młodszych poznali korzyści oraz zagrożenia płynące z nadmiernego używania telefonu. Każda klasa opracowała zasady bezpiecznego korzystania z ekranu.

            W klasach V i VI przeprowadzono zajęcia pt.  „Wiem co potrafię, wiem co mogę”. Uczniowie mieli okazję poznać się nawzajem. Każdy uczeń miał możliwość zastanowienia się jaki jest, co potrafi, jakie są jego umiejętności. Uczestnicy sami stwierdzili, że wiedza o sobie daje możliwość podejmowania właściwych decyzji związanych m.in.  z racjonalnym korzystaniem z ekranu.

            W klasach VII oraz klasie VIII przeprowadzono warsztaty pt. „Smart życie – znam swoje prawa – wybieram mądrze”. Uczestnicy wzięli udział w ćwiczeniu dotyczącym uważności. Przekonali się, że bycie uważnym bywa trudne. Ponadto chętnie podjęli się dyskusji na temat swoich praw. Odkrywcze dla młodych ludzi było prawo do zmiany zdania.  Najczęściej zgłaszaną potrzebą najstarszych uczniów było prawo do odpoczynku, prawo do bycia sobą oraz prawo do wyrażania emocji.

             

          • 1a na spotkaniu z pisarką Joanną Papuzińską

          • 21 marca 2024r klasa 1a była w Resursie na spotkaniu z pisarką Joanną Papuzińską. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały film animowany pt.,,Asiunia" Pisarka zwróciła uwagę, że  pod tym samym tytułem napisała książkę, która dotyczy faktów z jej życia. Pisarka zaprezentowała swoje nowe książki. Następnie dzieci zadawały pytania pisarce. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Szkolna biblioteka została obdarowana kilkoma książkami Joanny Papuzińskiej.

            Ewa Chojecka

          • W Szkole Podstawowej  Nr 6     im. Elizy Orzeszkowej   w Żyrardowie króluje matematyka.

          •  

            W dniu 18.03.2024r  Szkoła Podstawowa NR 6 im. Elizy Orzeszkowej w Żyrardowie wzięła udział w Ogólnopolskim  Dniu  Matematyki Dzień Matematyki 2024 organizowanym przez Stowarzyszenie Doskonalenia  i Rozwoju 4improve.

            Celem tego dnia jest pokazanie, że:

            - matematyka może być interesująca i prosta,

            - matematyka jest Królową Nauk i jest przydatna również podczas lekcji z innych przedmiotów,

            - bez matematyki nie da się żyć i dlatego trzeba się jej uczyć.

            Dzień Matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość.

            Tak też się stało. Klasy  IV-VIII walczyły  o tytuł mistrza w szkole. Zabawa była radosna, intensywna, koleżeńska. Każda drużyna była zwycięska. Zadania były ciekawe ułatwiające  poruszanie się po rzeczywistości w sposób świadomy. Uczniom bardzo podobał się sposób dobranych zadań, oraz to że mogli pobawić się matematyką.

             

            Opiekunowie : Jolanta Adamczyk, Iwona Łowicka, Iwona Tworzewska

             

          • Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole

          • Na pierwszy dzień wiosny w naszej szkole Samorząd Szkolny zorganizował niecodzienną akcję. Wszystkie dzieci przyszły do szkoły bez plecaka,  a swoje rzeczy miały włożyć do czegokolwiek innego, co podpowiedziała im wyobraźnia.
            Były pokrowce na gitarę, półki plastikowe z szufladami, pudełka, koszyki na zakupy, poszewki na poduszki i wiele innych. Każde z tych rozwiązań było dowodem na kreatywność i innowacyjność naszych uczniów.
            To wydarzenie przyniosło wiele radości dzieciom. Widać było to na ich twarzach, kiedy dumnie prezentowali swoje pomysły. Było to dla nich super doświadczenie, które na pewno zapadnie im w pamięć.
            Fajnie jest od czasu do czasu zorganizować coś innego w szkole, co pozwala dzieciom wyjść poza schemat. Takie działania dają młodym ludziom możliwość wyrażenia siebie, rozwijania kreatywności i uczenia się, jak radzić sobie z nowymi sytuacjami.
            Ponadto, pokazuje to dzieciom, że szkoła to nie tylko miejsce nauki, ale także miejsce, gdzie mogą się bawić, eksperymentować i odkrywać nowe rzeczy. To wszystko przyczynia się do ich rozwoju jako młodych, kreatywnych i otwartych na nowe doświadczenia ludzi.
            Katarzyna Jaroszewska

          • Światowy Dzień Zespołu Downa

          • 21 marca, w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa. Uczniowie i pracownicy solidaryzowali się z osobami dotkniętymi tym zespołem, zakładając kolorowe, różne skarpety.
            Samorząd szkolny przeprowadził akcję informacyjną w każdej klasie na temat Zespołu Downa. Omówiono, czym jest ten zespół, jak wyglądają osoby go posiadające, a także pokazano układy chromosomów i dodatkowy chromosom w 21 parze. Warto podkreślić, że osoby z Zespołem Downa są pełnoprawnymi członkami społeczności, zdolnymi do nauki, pracy i prowadzenia samodzielnego życia. Choć mogą mieć pewne trudności    w nauce i rozwoju, to jednak z odpowiednim wsparciem i zrozumieniem ze strony społeczeństwa, są w stanie osiągnąć wiele.
            Tego dnia, uczniowie mieli okazję nauczyć się empatii i tolerancji wobec osób z różnicami. Pokazaliśmy, że szkoła to miejsce, gdzie każdy jest akceptowany i doceniany za to, kim jest.
            Świętowanie Światowego Dnia Zespołu Downa w naszej szkole to ważna lekcja dla naszych uczniów, pokazująca, że różnorodność jest czymś, co powinniśmy szanować i doceniać. To również okazja do zwiększenia świadomości na temat Zespołu Downa i pokazania, że osoby z tym zespołem są ważnymi i wartościowymi członkami naszej społeczności.
            Katarzyna Jaroszewska

          • Klasa 2b na wycieczce do Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie na Światowy Dzień Wody

          • W pierwszy dzień wiosny klasa 2b udała się na wycieczkę do Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie na Światowy Dzień Wody.
            W Muzeum powitał nas pan Prezydent Lucjan Chrzanowski oraz Prezes PGK pan Michał Klonowski. Panowie opowiedzieli nam jak ważna jest woda w życiu człowieka oraz życzyli udanej zabawy.
            Dzieci uczestniczyły w eksperymentach związanych z wodą, przyklejały tatuaże, malowały buzie oraz jadły watę cukrową i popcorn. Dużą atrakcją była fotobudka.
            Wycieczka była bardzo udana, do zobaczenia w przyszłym roku.
            Renata Pindor i Aneta Wasilewska

          • Pierwszy dzień wiosny w klasie IIIa

          • Dziś, na pierwszy dzień wiosny, w klasie IIIa zorganizowaliśmy wyjątkowe wydarzenie - pieczenie gofrów. Uczniowie podzieleni byli na trzy grupy, każda z nich miała swoje stanowisko pracy.
            Pierwsza grupa zajmowała się pieczeniem gofrów, druga dekorowała je za pomocą różnych dodatków, takich jak dżem, krem czekoladowy i bita śmietana. Trzecia grupa odpowiedzialna była za przygotowanie owoców.
            Reszta sali została zaaranżowana na kawiarenkę, gdzie dzieci mogły wspólnie zjeść przygotowane przez siebie gofry.
            To wydarzenie miało duży wpływ na relacje między uczniami. Wspólne przygotowywanie posiłku i dzielenie się nim z innymi pomogło im zrozumieć wartość pracy zespołowej i wzajemnej pomocy.
            Podczas tego wydarzenia przekazałam również wiele treści edukacyjnych. Uczniowie nauczyli się, jak bezpiecznie obsługiwać sprzęt kuchenny, jak prawidłowo dekorować jedzenie oraz jak ważne jest zdrowe odżywianie, co pokazało im trzecie stanowisko z owocami.
            Wszystko to przyczyniło się do zwiększenia poczucia wspólnoty w klasie i nauczenia ważnych umiejętności życiowych.

            Katarzyna Jaroszewska

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.