Informacja ze strony zyrardow.pl
Rodzice dzieci, które obecnie uczęszczają do przedszkoli, składają deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego na kolejny rok szkolny – w przedszkolu, do którego dziecko uczęszcza w roku szkolnym 2024/2025. Deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego rodzice mogą składać w terminie: 25 lutego 2025 r. do 3 marca 2025 r. w godz. 8.00 – 16.00.
Rekrutacja na wolne miejsca w publicznych przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2025/2026 odbędzie się w terminie:4 – 18 marca 2025 r. z wykorzystaniem systemu informatycznego, dostępnego pod adresem: www.zyrardow.przedszkola.vnabor.pl. W systemie tym, od 4 marca, dostępny będzie do pobrania wniosek wraz z dokumentami.
Terminy przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego zostały określone w załączniku do Zarządzenia Nr 26/25 Prezydenta Miasta Żyrardowa z dnia 29 stycznia 2025 r.
Zasady rekrutacji do Szkół Podstawowych Nr 1, 2, 3, 4, 6, 7 na rok szkolny 2025/2026
Do klas I w roku szkolnym 2025/2026 przyjmowane są:
Dzieci zamieszkałe w obwodzie danej szkoły podstawowej, przyjmowane są do klasy I z urzędu na podstawie zgłoszenia, złożonego w terminie: 3 marca – 7 kwietnia 2025 r.
Kandydaci zamieszkali poza obwodem danej szkoły podstawowej mogą być przyjęci do klasy I po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli dana szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami. Rekrutacja na wolne miejsca w publicznych szkołach podstawowych na rok szkolny 2025/2026 odbędzie się w terminie: 3 marca – 7 kwietnia 2025 r.
Terminy przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego zostały określone w załączniku do Zarządzenia Nr 27/25 Prezydenta Miasta Żyrardowa.
Szczegółowe informacje oraz formularze do pobrania dostępne są na stronie Miasta www.zyrardow.pl, w zakładce Oświata.
Rozwijanie zdolności rozwiązywania problemów matematycznych poprzez zwiększenie kreatywności uczniów i samodzielne formułowanie zadań do rozwiązania.
Jeżeli nie znasz portu, do którego płyniesz i wiatry nie będą Ci sprzyjać(Seneka).
W czasie egzaminu ośmioklasisty najwięcej trudności stwarzają uczniom zadania związane z rozwiązywaniem problemów. Podobna sytuacja występuje także w czasie egzaminu maturalnego z matematyki. Co roku najsłabiej wypadają wyniki egzaminu ósmoklasisty z matematyki i najwięcej uczniów nie zdaje matury z powodu tego przedmiotu.
Jedną z przyczyn powyżej sytuacji jest zbyt słaby nacisk na rozwijanie kreatywności i samodzielności uczniów w czasie nauczania matematyki.
Według prof. Gruszczyk Kolczyńskiej „Szkoła realizuje zajęcia z edukacji matematycznej, na której przerabia niedobre podręczniki, kartka po kartce, strona po stronie. Natomiast nie uczy ani myślenia, ani działalności matematycznej.”
Stawianie w czasie edukacji matematycznej dużego nacisku na stronę formalną w nauczaniu matematyki sprawia, że czynne przejęcie inicjatywy przez uczniów w stawianiu zagadnień i sprawdzaniu hipotez jest dla nich bardzo trudne. Dlatego pożądane jest stwarzanie sytuacji dydaktycznych, w czasie których uczeń najpierw wyznacza samodzielnie cel do osiągnięcia w problemie matematycznym, a następnie będzie dobierał odpowiednio metody rozwiązania.
Cel główny:
Kształcenie u nauczycieli umiejętności rozwiązywania problemów poprzez tworzenie i rozwiązywanie przez uczniów zadań problemowych z różnych obszarów matematyki i interdyscyplinarnych.
Cele szczegółowe:
Ponad połowa nastolatków czuje się osamotniona w mediach społecznościowych, a jednocześnie 43 procent młodych ludzi korzysta z mediów społecznościowych, by poczuć się lepiej – te dane niepokoją. Jaka jest wirtualna rzeczywistość młodych i ich bardzo realne emocje z tym związane? Czy na pewno je rozumiemy? W czym młodzież potrzebuje naszej pomocy? Jak możemy jej skutecznie udzielić? Zapraszamy na Galę DBI (Dnia Bezpiecznego Internetu) 11 lutego.
CyberbezpieczeństwoCyberpsychologia
– Internet ma niezwykłą moc oddziaływania. Dotyczy to zarówno rozwoju nowych technologii, które wpływają na życie społeczeństwa, jak i relacji, emocji i funkcjonowania mózgu na poziomie indywidualnym. W tym roku w Dniu Bezpiecznego Internetu na pierwszy plan wysuwają się zagadnienia związane z potrzebą budowania odpowiednich praktyk korzystania przez dzieci ze smartfonów. Będziemy też mówić o wyzwaniach ze strony sztucznej inteligencji, jak deepfake, ale też o problematyce kontaktu dzieci ze szkodliwymi treściami, w tym patostreamingiem pornografii – mówi Anna Rywczyńska z instytutu badawczego NASK, koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet, który organizuje w Polsce DBI. – Kluczowe jest dla nas zarówno spojrzenie ekspertów, jak i przedstawicieli młodego pokolenia – osób, dla których chcemy tworzyć świat bezpiecznego internetu.
Dzień Bezpiecznego Internetu to ogólnoświatowa akcja, której celem jest edukowanie, wzmacnianie kompetencji cyfrowych oraz włączanie do debaty publicznej kwestii bezpieczeństwa online dzieci i młodzieży.
Gala DBI, która odbywa się 11 lutego, jest wydarzeniem otwartym, skierowanym do przedstawicieli oświaty, profesjonalistów pracujących z dziećmi oraz mediów. Dodatkowo w lutym i marcu 2025 realizowane będą lekcje online dla dzieci w każdym wieku, odbywać się będą również webinary dla osób z nimi pracującymi. Kluczowym elementem DBI są lokalne inicjatywy. Każdego roku rejestrowane są tysiące warsztatów, zajęć edukacyjnych, kampanii informacyjnych czy konkursów dotyczących bezpieczeństwa w internecie, organizowanych przez szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne.
W Polsce organizacją DBI zajmuje się Polskie Centrum Programu Safer Internet tworzone przez Państwowy Instytut Badawczy NASK i Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Przedsięwzięcie to zostało zapoczątkowane w 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej i dziś jest kontynuowane jako część unijnego programu „Digital Europe”. Honorowy patronat objęły: polska prezydencja w Radzie UE, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka oraz Centrum Nauki Kopernik. Głównym Partnerem obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2025 jest Fundacja Orange.
(Nie)prawdziwe treści i (nie)bezpieczne relacje
O skali problemów, z którymi stykają się nastolatki najlepiej świadczą wyniki badań
Te dane z raportu NASK uzasadniają potrzebę podniesienia tematu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci.
PUI, czyli problematyczne użytkowanie internetu, cechuje co trzecią osobę nastoletnią
Prawie co trzecia osoba nastoletnia (31%) wykazuje się wysokim natężeniem wskaźników problematycznego użytkowania internetu (PUI), a osiem na sto – bardzo wysokim natężeniem. Wśród objawów PUI badacze wskazują m.in. brak kontroli nad czasem spędzanym w internecie, doświadczanie przygnębienia, niepokoju lub rozdrażnienia w momencie ograniczenia dostępu do internetu, problemy społeczne i osobiste w związku z silnym zaangażowaniem w świat wirtualny. Ponad 40% osób nastoletnich twierdzi, że brak dostępu do internetu wpłynąłby negatywnie na jakość ich życia, czyniąc je mniej satysfakcjonującym.
– Patostreamy, niechciane materiały o charakterze seksualnym, deepfake’owe materiały foto i video – to stosunkowo nowe wyzwania, które są dobrze znane młodym ludziom. Z wieloletnich doświadczeń w obszarze m.in. profilaktyki cyberprzemocy wiemy, że trafne rozpoznanie zjawiska to klucz do stworzenia odpowiednich rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży – zapewnia Maciej Kępka, ekspert z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. – Dzień Bezpiecznego Internetu to przestrzeń do sygnalizowania problemów, debaty i przekrojowych analiz. Patrzymy na wyzwania cyfrowego świata z perspektywy systemowej, jak i jednostkowej. W tym roku poruszymy m.in. temat samotności w sieci czy działania mózgu w kontekście internetowego hazardu oraz szerzej – dopaminowych „strzałów”, jakie zapewnia aktywność w social mediach.
Gala Dnia Bezpiecznego Internetu
11 lutego o godz. 10:00 rozpocznie się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przy ul. Anielewicza 6 w Warszawie tegoroczna Gala z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Gala DBI jest okazją do zdobycia nowych kompetencji i praktycznej wiedzy w obszarze cyberbezpieczeństwa, poznania wyników badań i wniosków z prac ekspertów i ekspertek oraz usłyszenia różnorodnych perspektyw na wyzwania cyfrowego świata.
Program Gali DBI 2025
Pełen program DBI dostępny jest na Dzień Bezpiecznego Internetu.
W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych.
W tym roku uroczystość ta odbyła się 28 stycznia 2025 r. Uczniowie, którzy przybyli do świetlicy, mogli wysłuchać opowiadania Zofii Staneckiej ,,W bibliotece” oraz poznać etapy powstawania książek. Odgadywali także zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek.
Przyszli czytelnicy w obecności Pani Dyrektor Marleny Chodor i Pani Wicedyrektor Agnieszki Łowickiej złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.
Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe zakładki i mogli po raz pierwszy wypożyczyć książki z naszej biblioteki.
Uroczystość odbyła się w obecności przedstawiciela lokalnych mediów Pana doktora Macieja Klocińskiego, reprezentującego radio FAMA.
Ogromną przyjemnością było dla wszystkich zgromadzonych wysłuchanie czytanego przez niego wiersza Jana Brzechwy „Katar”.
Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze.
Katarzyna Fura, Aneta Potocka – Malinowska.
W styczniu w naszej świetlicy robiliśmy wiele intetesujących rzeczy. Oprócz gier planszowych, układania puzzli, kolorowania obrazków i wykonywania konstrukcji z klocków przeprowadziliśmy dużo zajęć wychowawczych o porach roku i miesiącach, sportach i zabawach zimowych oraz o emocjach. W ostatnim tygodniu szczególną uwagę zwróciliśmy na omówienie zasad bezpiecznego zachowania w czasie ferii zimowych. Wykonaliśmy również wiele prac plastycznych pt. "Bałwany", "Drzewko zimowe", "Pory roku", "Sporty zimowe", "Emocje", "Laurka dla Babci i Dziadka".
W grudniu w naszej szkole odbył się konkurs plastycznym pt. „Bajeczna bombka” organizowany przez Starostwo Powiatowe w Żyrardowie, Wydział Oświaty, Kultury i Turystyki pod patronatem Starosty Powiatu Żyrardowskiego. Na etapie szkolnym po naradzie jury wybrało następujących laureatów:
Amelię Kakietek z klasy 2a🥇,
Antoninę Wieteskę z klasy 2b🥇,
Damiana Bajaka z klasy 3b🥇,
Amelię Kwiatkowską z klasy 3b🥇,
Julię Listowską z klasy 3b🥇.
Na etapie powiatowym nasza szkoła nie wygrała, ale my i tak JESTEŚMY BARDZO DUMNI z pomysłowości i talentów naszych uczniów 🥰.
Serdecznie dziękujemy za udział i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.
I.Krasovska
W świetlicy szkolnej panuje świąteczny nastrój. Dzieci uczą się kolęd i pastorałek. 10 grudnia odbyły się zajęcia prowadzone przez Dorotę Bolek pt. "Anioły są wśród Nas". W zajęciach uczestniczyła klasa 1b i 3a. Mieliśmy też przyjemność gościć Panią wicedyrektor szkoły Annę Borucką. Efektem końcowym były prace plastyczne "Aniołki", które ozdobiły tablice świetlicowe.
Kampania społeczna Wojewody Mazowieckiego jest realizowana we współpracy z Mazowieckim Kuratorem Oświaty oraz Fundacją UNAWEZA i projektem MŁODE GŁOWY.
Kampania Społeczna #NieDajSięWymazać
Coraz częściej pojawiają się informacje, że w województwie mazowieckim występuje najwięcej w kraju zgonów z powodu przedawkowania narkotyków. Celem kampanii jest więc zwrócenie uwagi na ważną społecznie kwestię uzależnień i związanego z nimi kryzysu zdrowia psychicznego wśród młodych osób. Dużym wyzwaniem, zwłaszcza w postpandemicznych czasach, jest samotność ludzi młodych, brak bliskich relacji wśród rówieśników, brak uwagi ze strony rodziców czy pochłonięcie elektronicznym światem, a uzależnienie staje się niestety jedną z form ucieczki. Uzależnienia mogą wymazać nasze plany, relacje i przyszłość, pozbawiając nas kontroli nad własnym życiem. Kampania podkreśla, że każdy ma siłę, aby oprzeć się uzależnieniom i budować przyszłość w oparciu o swoje wartości, marzenia i cele.
Wojewoda Mazowiecki do współpracy przy kampanii zaprosił zaangażowane społecznie osoby, które mogą stać się dla młodzieży wzorami do naśladowania i których postawa i droga życiowa pokazują, że warto dokonywać dobrych wyborów. Jedną z głównych twarzy kampanii jest Martyna Wojciechowska, Prezeska Fundacji UNAWEZA, Inicjatorka projektu MŁODE GŁOWY. W spocie promującym kampanię wystąpiły także osoby znane młodzieży – Karolina Witaszek, tiktokerka, którą na co dzień obserwuje 2 mln osób oraz Angelika Szymańska, lekarka i popularyzatorka zdrowia w mediach społecznościowych. Wśród zaangażowanych osób znalazł się jeden z najbardziej rozpoznawalnych terapeutów uzależnień Robert Rutkowski, który jest znany ze swojego bezpośredniego podejścia do kwestii uzależnień. A także popularna dziennikarka Agata Młynarska, dziennikarz Robert Feluś, wokalista Nick Sinckler oraz piłkarz Łukasz Gikiewicz.
Sięganie po używki to pierwszy krok do rezygnacji z marzeń, to początek wymazywania siebie i swojej przyszłości. Naszym celem jest dotarcie do młodzieży, ale także zaangażowanie rodziców i nauczycieli. Należy mówić głośno i wyraźnie o tym, co się dzieje – o rosnącej presji, która spoczywa na młodych ludziach, o kryzysie zdrowia psychicznego, który jak cień towarzyszy coraz większej liczbie z nich, o łatwym dostępie do substancji psychoaktywnych i świecie, który wymaga od nich coraz więcej. Kampania „Nie daj się wymazać”, to apel do każdego z nas – rodzica, nauczyciela, mentora, przyjaciela. Zróbmy wszystko, by pomóc młodym ludziom, aby nie zagubili się w tej rzeczywistości.
– powiedział Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.
Informacja ze strony
https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/kampania-spoleczna-niedajsiewymazac
Biblioteka szkolna zakończyła zbiórkę karmy dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Żyrardowie. Udało nam się zebrać suchy prowiant dla zwierzaków, kocyki, zabawki, legowiska, miski oraz smycze.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do polepszenia warunków bytowania naszych „ braci mniejszych”. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie.
25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny.
Biblioteka szkolna, jak co roku, przygotowała obchody tego święta. Na korytarzu przed wypożyczalnią pojawiła się prezentacja w formie gazetki. Każdy uczeń mógł także zrobić sobie zdjęcie w ,,misiowej fotobudce”. Z przygotowanej na tę okazję wystawy książek dzieci mogły wypożyczyć do domu interesujące je pozycje. Na zakończenie wszyscy goszczący tego dnia w bibliotece dostali misiowe kolorowanki.
Kochane Misie, do zobaczenia za rok!
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.
Jeśli interesuje Cię tematyka praw dziecka i szukasz pomysłu na zajęcia poświęcone tym zagadnieniom, możesz zapoznać się z materiałami, które udostępnił Unicef.
https://unicef.pl/…/materialy-edukacyjne/o-prawach-dziecka
Tu znajdziesz podręczniki, scenariusze zajęć, zeszyty zadań, książeczki dla dzieci, quizy, gry oraz kolorowanki, do wykorzystania w pracy dydaktycznej.
Prawa człowieka i prawa dziecka – najbardziej podstawowe i przynależne każdemu z racji urodzenia prawa – wciąż są na świecie łamane. Zarówno w krajach biednych, jak i bogatych, w krajach Wschodu i na Zachodzie, na Południu i na Północy. Dlatego tak ważne jest, żeby od najmłodszych lat te prawa poznawać, mieć
ich świadomość, umieć reagować, by chronić zarówno swoje prawa, jak i prawa koleżanek, kolegów, czy ludzi obcych, żyjących z dala od nas, których nigdy nie mieliśmy okazji spotkać. Edukacja o prawach człowieka i prawach dziecka uczy wrażliwości i zaangażowania.
Chcielibyśmy, żeby każde dziecko (i każdy dorosły) z pełnym przekonaniem mogło powiedzieć:
W ostatni piątek świętowaliśmy w naszej szkole rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji uczniowie klasy piątej przygotowali apel, na którym przybliżyli temat wolności i suwerenności z perspektywy dzieci - uczniów polskich szkół sprzed wieków. Młodsi widzowie obejrzeli natomiast piękny występ w wykonaniu uczniów klasy trzeciej. Uroczystość została ubarwiona wykonaniem piosenek patriotycznych. O godzinie 11.11 wszyscy uroczyście odśpiewaliśmy hymn narodowy.
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna."
Seneka
Z okazji nadchodzącego Narodowego Święta Niepodległości wychowawcy świetlicy przygotowali tematyczne zajęcia, żeby rozbudzać zainteresowania dzieci dziejami Polski i Polaków 🤍. Przeprowadziliśmy pogadanki o tym, co znaczą pojęcia "wolność", "niepodległość", "ojczyzna", "patriota". Uczniowie z klasy 2a i 3b wykonali prace plastyczno-techniczne pt. "Orzeł z flagą" i "Serduszka".
Iryna Krasovska
Zajęcia świetlicowe w ostatnich tygodniach października były kolorowe🪅, inspirujące💫, ale też pełne zadumy 😌 i szczerych pogadanek o naszych najbliższych, którzy odeszli ❤️🩹. Wychowawcy przypomnieli dzieciom o polskich tradycjach związanych ze świętem Wszystkich Świętych, razem oglądaliśmy prezentacje i filmy edukacyjne o tym, jak to święto jest obchodzone w świecie. Oczywiście nie zapomnieliśmy o Halloween 🧟♀️🎃 i Dziadach 🕸👻. Uczniowie wykonali tematyczną gazetkę pt. "Dziady - dawne zwyczaje i tradycje Słowian" oraz pracę techniczną pt. "Potworki" z rolek po papierze 👹.
Iryna Krasovska
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zawodach miejskich w unihokeja w kategorii dzieci. Chłopcy zajęli medalowe 3 miejsce, a dziewczynki miejsce 5. Serdecznie gratulujemy!
Serdeczne gratulacje dla chłopców: Wojtka Kolasy, Janka Dziadkiewicza i Kuby Raczyńskiego za wspaniałe reprezentowanie naszej szkoły w zawodach 1/2 województwa w badmintona i zajęcie medalowego trzeciego miejsca. Wielkie brawa!
W dniu 17.10.2024 r. uczniowie z klas 8A i 8B wraz z opiekunami wolontariatu porządkowali opuszczone i zaniedbane groby na Cmentarzu w Żyrardowie. Dzięki energii i pracowitości uczniów udało się posprzątać pięć grobów. Taka inicjatywa to nauka szacunku do tradycji oraz poszanowania miejsc pamięci o naszych zmarłych.
Iryna Krasovska i Hanna Wolniewicz
14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. To dzień szczególny - święto polskiej szkoły, święto nauczycieli, uczniów oraz pracowników administracji i obsługi. W tym dniu składamy wszystkim tym osobom podziękowania za wykonywaną pracę. Jak co roku uczniowie naszej szkoły przygotowali apel z okazji tego święta.
Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy 5a, podczas którego recytowali wiersze i zaprezentowali się od strony wokalnej. Swoimi występami wyrazili wdzięczność nauczycielom za ich pracę, zaangażowanie i wyrozumiałość. Życzenia wszystkim pracownikom szkoły złożyła również pani dyrektor Marlena Chodor. Uczniowie klas pierwszych z jej rąk otrzymali tarcze szkolne, które z dumą przypięli do bluzeczek.
Podczas zajęć świetlicowych we wrześniu uczniowie aktywnie słuchali bajki i opowieści o szkole, oglądali filmy edukacyjne o porach roku i omawiali prezentacje multimedialne o bezpieczeństwie w Internecie. Z wielkim zaangażowaniem podejmowali pracę w zespołach, rozwiązywali quizy oraz ćwiczenia interaktywne. Dzieci wykonały prace manualne (zakładki "Kot" - origami), plastyczne i techniczne ("Witaj szkoło", "Kosmos", "Ptaki", "Jesienne liście", "Moja ulubiona postać").
A ile zabawy i miłych pogadanek... Ile podskoków, uzbieranych kasztanów i bukietów liści na placu zabaw... Ilu nowych przyjaciół... W naszej świetlicy zawsze się dzieje!
Iryna Krasovska