• Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

    20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym roku mija 35 lat od tego wydarzenia!

    Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.

    Jeśli interesuje Cię tematyka praw dziecka i szukasz pomysłu na zajęcia poświęcone tym zagadnieniom, możesz zapoznać się z materiałami, które udostępnił Unicef.

    https://unicef.pl/…/materialy-edukacyjne/o-prawach-dziecka

    Tu znajdziesz podręczniki, scenariusze zajęć, zeszyty zadań, książeczki dla dzieci, quizy, gry oraz kolorowanki, do wykorzystania w pracy dydaktycznej.

    Prawa człowieka i prawa dziecka – najbardziej podstawowe i przynależne każdemu z racji urodzenia prawa – wciąż są na świecie łamane. Zarówno w krajach biednych, jak i bogatych, w krajach Wschodu i na Zachodzie, na Południu i na Północy. Dlatego tak ważne jest, żeby od najmłodszych lat te prawa poznawać, mieć

    ich świadomość, umieć reagować, by chronić zarówno swoje prawa, jak i prawa koleżanek, kolegów, czy ludzi obcych, żyjących z dala od nas, których nigdy nie mieliśmy okazji spotkać. Edukacja o prawach człowieka i prawach dziecka uczy wrażliwości i zaangażowania.

    • Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi.
    • Nikt nie może być dyskryminowany. Każdy człowiek posiada wszystkie prawa i wolności bez względu na jakiekolwiek różnice rasy, koloru, płci, języka, wyznania, poglądów politycznych i innych, narodowości, pochodzenia społecznego, majątku, urodzenia lub jakiegokolwiek innego stanu.
    • Każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby.
    • Nikt nie może być traktowany w sposób obraźliwy, bez szacunku.
    • Każdy człowiek ma prawo do ochrony swojej godności osobistej i dobrego imienia.
    • Każdy człowiek ma prawo wolności myśli, sumienia i wyznania oraz do praktykowania swojej wiary i jej zmiany.
    • Dzieci pochodzące z mniejszości mają prawo do korzystania z własnej kultury, do wyznawania i praktykowania swojej religii lub do używania własnego języka.
    • Każdy człowiek ma prawo wolności opinii i wyrażania poglądów.
    • Dorośli powinni wysłuchać opinii dzieci z należytą uwagą.

    Chcielibyśmy, żeby każde dziecko (i każdy dorosły) z pełnym przekonaniem mogło powiedzieć:

    • wiem, że wszyscy ludzie są równi,
    • wiem, że wszyscy, ludzie mają prawa – prawa człowieka,
    • wiem, że każdy człowiek, bez wyjątku, ma te same prawa,
    • wiem, że prawa człowieka są prawami wszystkich ludzi, również dzieci,
    • wiem, że dzieci jako osoby wymagające większej ochrony oprócz praw człowieka mają dodatkowe prawa – prawa dziecka,
    • wiem, że ja mam prawa,
    • wiem, jakie mam prawa,
    • wiem, jak egzekwować prawa i kogo prosić o pomoc,
    • prawa człowieka są dla mnie ważne, więc szanuję również prawa innych osób.
  • Rocznica odzyskania niepodległości

    W ostatni piątek świętowaliśmy w naszej szkole rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji uczniowie klasy piątej przygotowali apel, na którym przybliżyli temat wolności i suwerenności z perspektywy dzieci - uczniów polskich szkół sprzed wieków. Młodsi widzowie obejrzeli natomiast piękny występ w wykonaniu uczniów klasy trzeciej. Uroczystość została ubarwiona wykonaniem piosenek patriotycznych. O godzinie 11.11 wszyscy uroczyście odśpiewaliśmy hymn narodowy.

  • Narodowe Święto Niepodległości

    "Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna." 

    Seneka

    Z okazji nadchodzącego Narodowego Święta Niepodległości wychowawcy świetlicy przygotowali tematyczne zajęcia, żeby rozbudzać zainteresowania dzieci dziejami Polski i Polaków 🤍. Przeprowadziliśmy pogadanki o tym, co znaczą pojęcia "wolność", "niepodległość", "ojczyzna", "patriota". Uczniowie z klasy 2a i 3b wykonali prace plastyczno-techniczne pt. "Orzeł z flagą" i "Serduszka".

    Iryna Krasovska 

  • Zajęcia w świetlicy 

    Zajęcia świetlicowe w ostatnich tygodniach października były kolorowe🪅, inspirujące💫, ale też pełne zadumy 😌 i szczerych pogadanek o naszych najbliższych, którzy odeszli ❤️‍🩹. Wychowawcy przypomnieli dzieciom o polskich tradycjach związanych ze świętem Wszystkich Świętych, razem oglądaliśmy prezentacje i filmy edukacyjne o tym, jak to święto jest obchodzone w świecie. Oczywiście nie zapomnieliśmy o Halloween 🧟‍♀️🎃 i Dziadach 🕸👻. Uczniowie wykonali tematyczną gazetkę pt. "Dziady - dawne zwyczaje i tradycje Słowian" oraz pracę techniczną pt. "Potworki" z rolek po papierze 👹.

    Iryna Krasovska 

  • Zawody miejskie w unihokeja w kategorii dzieci

    Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zawodach miejskich w unihokeja w kategorii dzieci. Chłopcy zajęli medalowe 3 miejsce, a dziewczynki miejsce 5. Serdecznie gratulujemy!

  • Sukces w zawodach w badmintona

    Serdeczne gratulacje dla chłopców: Wojtka Kolasy, Janka Dziadkiewicza i Kuby Raczyńskiego za wspaniałe reprezentowanie naszej szkoły w zawodach 1/2 województwa w badmintona i zajęcie medalowego trzeciego miejsca. Wielkie brawa!

  • Porządkowanie grobów na cmentarzu

    W dniu 17.10.2024 r. uczniowie z klas 8A i 8B wraz z opiekunami wolontariatu porządkowali opuszczone i zaniedbane groby na Cmentarzu w Żyrardowie. Dzięki energii i pracowitości uczniów udało się posprzątać pięć grobów. Taka inicjatywa to nauka szacunku do tradycji oraz poszanowania miejsc pamięci o naszych zmarłych.

    Iryna Krasovska i Hanna Wolniewicz

     

  • Dzień Nauczyciela

     

    14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. To dzień szczególny - święto polskiej szkoły, święto nauczycieli, uczniów oraz pracowników administracji i obsługi.  W tym dniu składamy wszystkim tym osobom podziękowania za wykonywaną pracę. Jak co roku uczniowie naszej szkoły przygotowali apel z okazji tego święta.

    Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy 5a, podczas którego recytowali wiersze i zaprezentowali się od strony wokalnej. Swoimi występami wyrazili wdzięczność nauczycielom za ich pracę, zaangażowanie i wyrozumiałość. Życzenia wszystkim pracownikom szkoły złożyła również pani dyrektor Marlena Chodor. Uczniowie klas pierwszych z jej rąk otrzymali tarcze szkolne, które z dumą przypięli do bluzeczek.

     

  • A W ŚWIETLICY DZIEJE SIĘ...

     

    Podczas zajęć świetlicowych we wrześniu uczniowie aktywnie słuchali bajki i opowieści o szkole, oglądali filmy edukacyjne o porach roku i omawiali prezentacje multimedialne o bezpieczeństwie w Internecie. Z wielkim zaangażowaniem podejmowali pracę w zespołach, rozwiązywali quizy oraz ćwiczenia interaktywne. Dzieci wykonały prace manualne (zakładki "Kot" - origami), plastyczne i techniczne ("Witaj szkoło", "Kosmos", "Ptaki", "Jesienne liście", "Moja ulubiona postać"). 

    A ile zabawy i miłych pogadanek... Ile podskoków, uzbieranych kasztanów i bukietów liści na placu zabaw... Ilu nowych przyjaciół... W naszej świetlicy zawsze się dzieje!

    Iryna Krasovska 

  • Zdrowe śniadanie w 2b

    16 października uczniowie klasy 2b przypomnieli sobie zasady zdrowego żywienia, piramidę żywieniową oraz rolę witamin w życiu człowieka. Dzieci przyniosły na lekcję produkty potrzebne do wykonania zdrowego śniadania i według własnego pomysłu przygotowały pyszne, kolorowe kanapki oraz sałatki owocowe. Podczas porannego biesiadowania uczniowie po raz kolejny przekonali się, że warto dbać o prawidłową dietę i każdego dnia pamiętać o zdrowym śniadaniu. 🥗🥒🍅 K. Matusiak, M.Olejnik

  • Wycieczka klas 1B i 2B do Torunia

    Dnia 18.10.2024 r. odbyła się wycieczka klas: 1B i 2B. Uczniowie, pod opieką przewodnika oraz nauczycieli mieli okazję odkrywać uroki Torunia. Wycieczka rozpoczęła się od spaceru uliczkami miasta w historycznych strojach. Dzieci podziwiały architekturę, słuchały opowieści. Wąskimi uliczkami przeszli pod Krzywą Wieżę, z którą związana jest legenda o zakochanym zakonniku. Zobaczyli Dom Mikołaja Kopernika, przypuszczalne miejsce urodzin słynnego astronoma. 🌍🪐 Kolejnym punktem programu była wizyta w Domu Legend Toruńskich gdzie dzieci poznały dzieje królów, rycerzy i złoczyńców. 🛡️🗡️ Następnie w Żywym Muzeum Piernika uczniowie poznali tajną recepturę, sposób wypiekania i ozdabiania pierników. 🧑‍🍳Prowadzący opowiedział wiele historii, legend i ciekawostek związanych z dawnym zwyczajem wypiekania pierników. Z przygotowanego samodzielnie ciasta przy użyciu drewnianych narzędzi mogli wypiec toruńskie specjały w sposób, w jaki czyniono to 500 lat temu. Piękna, jesienna🍂 pogoda sprzyjała spacerom, rozmowom oraz wzajemnej integracji 🤝 

     K. Matusiak, M. Olejnik 

    E. Szklarska, A. Zawistowska

  • Pieszy rajd do Bud Zosinych

    Dnia 29 września 2024 r. na cmentarzu wojennym w Budach Zosinych obchodzono 80. rocznicę bitwy pod Jaktorowem. W miejscu spoczynku żołnierzy Armii Krajowej grupy „Kampinos” odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów, którzy polegli w walce z Niemcami 29 września 1944 roku.
    To tutaj przed 80. laty odbyła się jedna z największych bitew partyzanckich w Europie podczas

    II wojny światowej. Msza święta, apel poległych, wieńce i zaduma nad tamtymi wojennymi wydarzeniami – wszystko to było wyrazem pamięci o tych, którzy walczyli i ginęli, byśmy mogli żyć w wolnym kraju.
    W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, uczniowie, harcerze oraz ogromna liczba mieszkańców okolicznych miejscowości, w sumie ponad trzy tysiące osób. Nie mogło nas tam zabraknąć. W niedzielny poranek, w ramach SKKT grupa uczniów pod opieką Jolanty Jankowskiej i Anny Zawistowskiej wybrała się na pieszy rajd do Bud Zosinych.
    Rekonstrukcja bitwy sprzed 80. lat, zestrzelenie hitlerowskiego samolotu, pokaz współczesnych
    pojazdów bojowych - wszystko to sprawiło, że dla obecnych, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, była to żywa lekcja historii i patriotyzmu.

    Jolanta Jankowska

  • Dzień Edukacji Narodowej

    Nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy oraz inni pracownicy oświaty mają swoje święto 14 października. Obchodzony jest wtedy Dzień Edukacji Narodowej. Data nawiązuje do rocznicy utworzenia w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, które podjęło się zadania reformowania szkolnictwa w Polsce.

    Komisja Edukacji Narodowej (Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) została powołana przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 r. na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Funkcjonowała do 1794 r. Jednym z osiągnięć KEN było stworzenie nowoczesnej struktury organizacyjnej oświaty – od szkół elementarnych przez gimnazja, po uczelnie wyższe. Komisja zreformowała także programy nauczania, włączając do nich elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, naukę języka ojczystego i wychowanie obywatelskie. Ponadto, powołano Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, którego zadaniem było przygotowanie podręczników. Wśród dokonań KEN znalazło się też uregulowanie podstaw prawnych zawodu nauczycielskiego i stworzenie szkół kształcących pedagogów. Przeprowadzono również reorganizację szkół wyższych: Akademii Krakowskiej i Akademii Wileńskiej, przekształcając je w nowoczesne uczelnie. Utrata niepodległości przez Polskę przerwała prace Komisji, choć część rozwiązań kontynuowano.

  • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2024

    Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzono po raz pierwszy 10 października 1992 r. Dzień ten, oficjalnie obchodzony co roku 10 października, powstał z inicjatywy Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego, ma na celu podniesienie świadomości społeczności globalnej na temat kluczowych kwestii zdrowia psychicznego.

    Program Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego został stworzony, aby promować zdrowie psychiczne i zwiększać świadomość problemów związanych z chorobą psychiczną. Od samego początku Federacja wybierała temat, który będzie promowany w jej zestawie do planowania każdego roku.

    Tegoroczny temat kampanii brzmi „Zdrowie psychiczne w pracy”, co ma podkreślić związek pomiędzy zdrowiem psychicznym a pracą. Bezpieczne, zdrowe środowisko pracy może działać jako czynnik ochronny dla zdrowia psychicznego. Niezdrowe warunki, w tym stygmatyzacja, dyskryminacja i narażenie na zagrożenia, takie jak molestowanie i inne złe warunki pracy, mogą stanowić poważne ryzyko, wpływając na zdrowie psychiczne, ogólną jakość życia, a w konsekwencji na uczestnictwo lub produktywność w pracy. Ponieważ 60% populacji świata pracuje, konieczne jest pilne działanie w celu zapewnienia, że ​​praca zapobiega zagrożeniom dla zdrowia psychicznego oraz chroni i wspiera zdrowie psychiczne w pracy.

    Wszyscy pracownicy mają prawo do bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy. Praca może chronić zdrowie psychiczne. Godna praca wspiera dobre zdrowie psychiczne, zapewniając:

    • źródło utrzymania;
    • poczucie pewności siebie, celu i osiągnięć;
    • możliwość nawiązania pozytywnych relacji i włączenia się w społeczność;
    • platforma do ustrukturyzowanych działań i wiele innych korzyści.

    W przypadku osób z problemami ze zdrowiem psychicznym godna praca może przyczynić się do powrotu do zdrowia i integracji, zwiększenia pewności siebie i funkcjonowania społecznego.

    Bezpieczne i zdrowe środowisko pracy to nie tylko podstawowe prawo, ale także większe prawdopodobieństwo zminimalizowania napięć i konfliktów w pracy oraz poprawy retencji pracowników, wydajności pracy i produktywności. Z drugiej strony brak skutecznych struktur i wsparcia w pracy, zwłaszcza dla osób żyjących z problemami ze zdrowiem psychicznym, może wpłynąć na zdolność danej osoby do cieszenia się swoją pracą i dobrego wykonywania swoich obowiązków; może to podważyć obecność ludzi w pracy, a nawet uniemożliwić im znalezienie pracy.

    Więcej o kampanii https://www-who-int.translate.goog/campaigns/world-mental-health-day/2024?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=sc.

     

    źródło:https://www.gov.pl/web/wsse-szczecin/swiatowy-dzien-zdrowia-psychicznego-2024

  • SREBRNY MIKROFON DLA MAGDY (klasa 7A)

     

    W III Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Złoty Talent „W angielskim stylu”, którego organizatorem była Lubelska Akademia Muzycznych Pasji, Magda wyśpiewała sobie II miejsce i tym samym zdobyła Srebrny Mikrofon i Srebrny Talent w kategorii 11-14 lat. Magda zaprezentowała piosenkę „I’ll be there” z repertuaru The Jackson 5, którą przygotowała pod kierunkiem Pani Agnieszki Orzechowskiej.

    Serdecznie gratulujemy!

     

  • Zerówka z wizytą w MOTEK

    W dniu 10 października klasa 0 odwiedziła Multimedialny Ośrodek Tradycji i Edukacji Kulturowej (MOTEK) w Żyrardowie. Dzieci miały okazję poznać historię Żyrardowa jako miasta z bogatą tradycją produkcji lnu. Dzięki multimedialnym prezentacjom i interaktywnym wystawom uczniowie dowiedzieli się, jak ważna była produkcja lnu dla rozwoju miasta. Największą atrakcją była wirtualna opowieść o dawnych metodach przetwarzania lnu oraz interaktywne ekrany, które pozwalały na zgłębianie historii tego przemysłu w sposób przystępny dla najmłodszych. Dzieci wróciły pełne wrażeń i bogatsze o wiedzę o lokalnej kulturze i tradycji.  

    Katarzyna Jaroszewska 

     

  • Międzyszkolne miejskie zawody w piłkę nożną w kategorii młodzież

    Dnia 08.10.2024 reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnych miejskich zawodach w piłkę nożną w kategorii młodzież. Drużyna w składzie: Antek Gutman, Kornel Puchała, Filip Wyziński, Adrian Kocz, Nikodem Grabski, Adrian Owczarczyk, Iwo Nowak zajęła V miejsce w mieście. Chłopcy walczyli dzielnie, wykazali się dużą siłą charakteru oraz wzorowym zachowaniem i prawdziwie sportową postawą.

  • Biegi jesieni

    Dnia 27 września cała społeczność szkolna spotkała się w Parku Procnera na Biegach Jesieni.

    Zawody w bieganiu to już tradycja naszej szkoły. Uczniowie startowali w poszczególnych kategoriach wiekowych z dostosowaniem odpowiedniego dystansu. Nowością tegorocznej edycji był bieg zarówno rodziców, którzy zdobywali punkty dla swojej klasy, jak i nauczycieli. Wszystkim przyświecało hasło: „Sport to zdrowie”.

    Pogoda dopisała, a rekreacja wśród natury była dla wszystkich doskonałym powitaniem jesieni.

    Gratulacje dla wszystkich biegnących. Do zobaczenia za rok!

     

  • Kalendarz roku szkolnego 2024/2025

  • Sport na terenie powiatu

    Dnia 02.10.2024 r. biegami sztafetowymi oficjalnie rozpoczęła się rywalizacja sportowa na terenie powiatu żyrardowskiego. Nasza szkoła wystawiła swoich zawodników we wszystkich kategoriach.

    Reprezentowali nas następujący uczniowie:

    • W kategorii dzieci/chłopcy - roczniki 2012/2013:

    - Antek Kuźmiński,

    - Antek Chojnacki,

    - Damian Czarnecki,

    - Wojtek Kolasa,

    - Kuba Raczyński,

    - Mateusz Rastawicki,

    - Julek Kwiatkowski (rezerwowy).

    • W kategorii dzieci/dziewczynki:

    - Lena Myka,

    - Emilka Żabik,

    - Rozalka Rasz,

    - Alicja Meszka,

    - Magda Lechniak,

    - Mila Korpała,

    - Alina Mirecka (rezerwowa).

    • W kategorii młodzież/chłopcy - roczniki 2010/2011:

    - Domkin Daniil,

    - Szymon Olesiński,

    - Kocz Adrian,

    - Jakub Jeszka,

    - Filip Wyziński,

    - Kornel Puchała,

    - Tomek Chocyk (rezerwowy),

    - Antek Gutman (rezerwowy).

    • W kategorii młodzież/dziewczynki:

    - Karolina Świder,

    - Ola Jaśniak,

    - Julka Barej,

    - Martyna Kubicka,

    - Angelina Zeshnowska,

    - Laura Ślesińska,

    - Helena Szostak (rezerwowa),

    - Gabrysia Tomasik (rezerwowa).

    Pogoda dopisała, humory też, rywalizacja była bardzo zacięta, ponieważ na miejscu stawiło się aż 15 drużyn z powiatu. Nasi sportowcy dzielnie walczyli, wykazali się przy tym wysoką kulturą osobistą oraz znajomością zasad fair play. W klasyfikacji końcowej w kategorii dzieci roczniki 2012/2013 chłopcy zajęli II miejsce w mieście oraz V w powiecie, dziewczynki IV miejsce w mieście i VIII w powiecie. W kategorii młodzież roczniki 2010/2011 chłopcy zajęli IV miejsce w mieście, VII miejsce w powiecie, a dziewczynki III miejsce w mieście oraz VI miejsce w powiecie. Myślę, że to duży sukces dla naszej szkoły.

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 6 w Żyrardowie im. Elizy Orzeszkowej
    96-300 Żyrardów ul. Mireckiego 56
    sp6@zyrardow.pl
    https://www.facebook.com/profile.php?id=61567041124812
  • 46 855 3149
    dziennik elektroniczny https://uonetplus.vulcan.net.pl/zyrardow/
    Start.mvc

Galeria zdjęć