• Zdrowe śniadanie w 2b

    16 października uczniowie klasy 2b przypomnieli sobie zasady zdrowego żywienia, piramidę żywieniową oraz rolę witamin w życiu człowieka. Dzieci przyniosły na lekcję produkty potrzebne do wykonania zdrowego śniadania i według własnego pomysłu przygotowały pyszne, kolorowe kanapki oraz sałatki owocowe. Podczas porannego biesiadowania uczniowie po raz kolejny przekonali się, że warto dbać o prawidłową dietę i każdego dnia pamiętać o zdrowym śniadaniu. 🥗🥒🍅 K. Matusiak, M.Olejnik

  • Wycieczka klas 1B i 2B do Torunia

    Dnia 18.10.2024 r. odbyła się wycieczka klas: 1B i 2B. Uczniowie, pod opieką przewodnika oraz nauczycieli mieli okazję odkrywać uroki Torunia. Wycieczka rozpoczęła się od spaceru uliczkami miasta w historycznych strojach. Dzieci podziwiały architekturę, słuchały opowieści. Wąskimi uliczkami przeszli pod Krzywą Wieżę, z którą związana jest legenda o zakochanym zakonniku. Zobaczyli Dom Mikołaja Kopernika, przypuszczalne miejsce urodzin słynnego astronoma. 🌍🪐 Kolejnym punktem programu była wizyta w Domu Legend Toruńskich gdzie dzieci poznały dzieje królów, rycerzy i złoczyńców. 🛡️🗡️ Następnie w Żywym Muzeum Piernika uczniowie poznali tajną recepturę, sposób wypiekania i ozdabiania pierników. 🧑‍🍳Prowadzący opowiedział wiele historii, legend i ciekawostek związanych z dawnym zwyczajem wypiekania pierników. Z przygotowanego samodzielnie ciasta przy użyciu drewnianych narzędzi mogli wypiec toruńskie specjały w sposób, w jaki czyniono to 500 lat temu. Piękna, jesienna🍂 pogoda sprzyjała spacerom, rozmowom oraz wzajemnej integracji 🤝 

     K. Matusiak, M. Olejnik 

    E. Szklarska, A. Zawistowska

  • Pieszy rajd do Bud Zosinych

    Dnia 29 września 2024 r. na cmentarzu wojennym w Budach Zosinych obchodzono 80. rocznicę bitwy pod Jaktorowem. W miejscu spoczynku żołnierzy Armii Krajowej grupy „Kampinos” odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów, którzy polegli w walce z Niemcami 29 września 1944 roku.
    To tutaj przed 80. laty odbyła się jedna z największych bitew partyzanckich w Europie podczas

    II wojny światowej. Msza święta, apel poległych, wieńce i zaduma nad tamtymi wojennymi wydarzeniami – wszystko to było wyrazem pamięci o tych, którzy walczyli i ginęli, byśmy mogli żyć w wolnym kraju.
    W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, uczniowie, harcerze oraz ogromna liczba mieszkańców okolicznych miejscowości, w sumie ponad trzy tysiące osób. Nie mogło nas tam zabraknąć. W niedzielny poranek, w ramach SKKT grupa uczniów pod opieką Jolanty Jankowskiej i Anny Zawistowskiej wybrała się na pieszy rajd do Bud Zosinych.
    Rekonstrukcja bitwy sprzed 80. lat, zestrzelenie hitlerowskiego samolotu, pokaz współczesnych
    pojazdów bojowych - wszystko to sprawiło, że dla obecnych, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, była to żywa lekcja historii i patriotyzmu.

    Jolanta Jankowska

  • Dzień Edukacji Narodowej

    Nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy oraz inni pracownicy oświaty mają swoje święto 14 października. Obchodzony jest wtedy Dzień Edukacji Narodowej. Data nawiązuje do rocznicy utworzenia w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, które podjęło się zadania reformowania szkolnictwa w Polsce.

    Komisja Edukacji Narodowej (Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) została powołana przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 r. na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Funkcjonowała do 1794 r. Jednym z osiągnięć KEN było stworzenie nowoczesnej struktury organizacyjnej oświaty – od szkół elementarnych przez gimnazja, po uczelnie wyższe. Komisja zreformowała także programy nauczania, włączając do nich elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, naukę języka ojczystego i wychowanie obywatelskie. Ponadto, powołano Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, którego zadaniem było przygotowanie podręczników. Wśród dokonań KEN znalazło się też uregulowanie podstaw prawnych zawodu nauczycielskiego i stworzenie szkół kształcących pedagogów. Przeprowadzono również reorganizację szkół wyższych: Akademii Krakowskiej i Akademii Wileńskiej, przekształcając je w nowoczesne uczelnie. Utrata niepodległości przez Polskę przerwała prace Komisji, choć część rozwiązań kontynuowano.

  • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2024

    Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzono po raz pierwszy 10 października 1992 r. Dzień ten, oficjalnie obchodzony co roku 10 października, powstał z inicjatywy Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego, ma na celu podniesienie świadomości społeczności globalnej na temat kluczowych kwestii zdrowia psychicznego.

    Program Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego został stworzony, aby promować zdrowie psychiczne i zwiększać świadomość problemów związanych z chorobą psychiczną. Od samego początku Federacja wybierała temat, który będzie promowany w jej zestawie do planowania każdego roku.

    Tegoroczny temat kampanii brzmi „Zdrowie psychiczne w pracy”, co ma podkreślić związek pomiędzy zdrowiem psychicznym a pracą. Bezpieczne, zdrowe środowisko pracy może działać jako czynnik ochronny dla zdrowia psychicznego. Niezdrowe warunki, w tym stygmatyzacja, dyskryminacja i narażenie na zagrożenia, takie jak molestowanie i inne złe warunki pracy, mogą stanowić poważne ryzyko, wpływając na zdrowie psychiczne, ogólną jakość życia, a w konsekwencji na uczestnictwo lub produktywność w pracy. Ponieważ 60% populacji świata pracuje, konieczne jest pilne działanie w celu zapewnienia, że ​​praca zapobiega zagrożeniom dla zdrowia psychicznego oraz chroni i wspiera zdrowie psychiczne w pracy.

    Wszyscy pracownicy mają prawo do bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy. Praca może chronić zdrowie psychiczne. Godna praca wspiera dobre zdrowie psychiczne, zapewniając:

    • źródło utrzymania;
    • poczucie pewności siebie, celu i osiągnięć;
    • możliwość nawiązania pozytywnych relacji i włączenia się w społeczność;
    • platforma do ustrukturyzowanych działań i wiele innych korzyści.

    W przypadku osób z problemami ze zdrowiem psychicznym godna praca może przyczynić się do powrotu do zdrowia i integracji, zwiększenia pewności siebie i funkcjonowania społecznego.

    Bezpieczne i zdrowe środowisko pracy to nie tylko podstawowe prawo, ale także większe prawdopodobieństwo zminimalizowania napięć i konfliktów w pracy oraz poprawy retencji pracowników, wydajności pracy i produktywności. Z drugiej strony brak skutecznych struktur i wsparcia w pracy, zwłaszcza dla osób żyjących z problemami ze zdrowiem psychicznym, może wpłynąć na zdolność danej osoby do cieszenia się swoją pracą i dobrego wykonywania swoich obowiązków; może to podważyć obecność ludzi w pracy, a nawet uniemożliwić im znalezienie pracy.

    Więcej o kampanii https://www-who-int.translate.goog/campaigns/world-mental-health-day/2024?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=sc.

     

    źródło:https://www.gov.pl/web/wsse-szczecin/swiatowy-dzien-zdrowia-psychicznego-2024

  • SREBRNY MIKROFON DLA MAGDY (klasa 7A)

     

    W III Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Złoty Talent „W angielskim stylu”, którego organizatorem była Lubelska Akademia Muzycznych Pasji, Magda wyśpiewała sobie II miejsce i tym samym zdobyła Srebrny Mikrofon i Srebrny Talent w kategorii 11-14 lat. Magda zaprezentowała piosenkę „I’ll be there” z repertuaru The Jackson 5, którą przygotowała pod kierunkiem Pani Agnieszki Orzechowskiej.

    Serdecznie gratulujemy!

     

  • Zerówka z wizytą w MOTEK

    W dniu 10 października klasa 0 odwiedziła Multimedialny Ośrodek Tradycji i Edukacji Kulturowej (MOTEK) w Żyrardowie. Dzieci miały okazję poznać historię Żyrardowa jako miasta z bogatą tradycją produkcji lnu. Dzięki multimedialnym prezentacjom i interaktywnym wystawom uczniowie dowiedzieli się, jak ważna była produkcja lnu dla rozwoju miasta. Największą atrakcją była wirtualna opowieść o dawnych metodach przetwarzania lnu oraz interaktywne ekrany, które pozwalały na zgłębianie historii tego przemysłu w sposób przystępny dla najmłodszych. Dzieci wróciły pełne wrażeń i bogatsze o wiedzę o lokalnej kulturze i tradycji.  

    Katarzyna Jaroszewska 

     

  • Międzyszkolne miejskie zawody w piłkę nożną w kategorii młodzież

    Dnia 08.10.2024 reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnych miejskich zawodach w piłkę nożną w kategorii młodzież. Drużyna w składzie: Antek Gutman, Kornel Puchała, Filip Wyziński, Adrian Kocz, Nikodem Grabski, Adrian Owczarczyk, Iwo Nowak zajęła V miejsce w mieście. Chłopcy walczyli dzielnie, wykazali się dużą siłą charakteru oraz wzorowym zachowaniem i prawdziwie sportową postawą.

  • Biegi jesieni

    Dnia 27 września cała społeczność szkolna spotkała się w Parku Procnera na Biegach Jesieni.

    Zawody w bieganiu to już tradycja naszej szkoły. Uczniowie startowali w poszczególnych kategoriach wiekowych z dostosowaniem odpowiedniego dystansu. Nowością tegorocznej edycji był bieg zarówno rodziców, którzy zdobywali punkty dla swojej klasy, jak i nauczycieli. Wszystkim przyświecało hasło: „Sport to zdrowie”.

    Pogoda dopisała, a rekreacja wśród natury była dla wszystkich doskonałym powitaniem jesieni.

    Gratulacje dla wszystkich biegnących. Do zobaczenia za rok!

     

  • Kalendarz roku szkolnego 2024/2025

  • Sport na terenie powiatu

    Dnia 02.10.2024 r. biegami sztafetowymi oficjalnie rozpoczęła się rywalizacja sportowa na terenie powiatu żyrardowskiego. Nasza szkoła wystawiła swoich zawodników we wszystkich kategoriach.

    Reprezentowali nas następujący uczniowie:

    • W kategorii dzieci/chłopcy - roczniki 2012/2013:

    - Antek Kuźmiński,

    - Antek Chojnacki,

    - Damian Czarnecki,

    - Wojtek Kolasa,

    - Kuba Raczyński,

    - Mateusz Rastawicki,

    - Julek Kwiatkowski (rezerwowy).

    • W kategorii dzieci/dziewczynki:

    - Lena Myka,

    - Emilka Żabik,

    - Rozalka Rasz,

    - Alicja Meszka,

    - Magda Lechniak,

    - Mila Korpała,

    - Alina Mirecka (rezerwowa).

    • W kategorii młodzież/chłopcy - roczniki 2010/2011:

    - Domkin Daniil,

    - Szymon Olesiński,

    - Kocz Adrian,

    - Jakub Jeszka,

    - Filip Wyziński,

    - Kornel Puchała,

    - Tomek Chocyk (rezerwowy),

    - Antek Gutman (rezerwowy).

    • W kategorii młodzież/dziewczynki:

    - Karolina Świder,

    - Ola Jaśniak,

    - Julka Barej,

    - Martyna Kubicka,

    - Angelina Zeshnowska,

    - Laura Ślesińska,

    - Helena Szostak (rezerwowa),

    - Gabrysia Tomasik (rezerwowa).

    Pogoda dopisała, humory też, rywalizacja była bardzo zacięta, ponieważ na miejscu stawiło się aż 15 drużyn z powiatu. Nasi sportowcy dzielnie walczyli, wykazali się przy tym wysoką kulturą osobistą oraz znajomością zasad fair play. W klasyfikacji końcowej w kategorii dzieci roczniki 2012/2013 chłopcy zajęli II miejsce w mieście oraz V w powiecie, dziewczynki IV miejsce w mieście i VIII w powiecie. W kategorii młodzież roczniki 2010/2011 chłopcy zajęli IV miejsce w mieście, VII miejsce w powiecie, a dziewczynki III miejsce w mieście oraz VI miejsce w powiecie. Myślę, że to duży sukces dla naszej szkoły.

     

  • Żywa lekcja historii i patriotyzmu

     

    Dnia 22 września 2024 roku poczet sztandarowy SP nr 6 w Żyrardowie reprezentował całą społeczność szkolną, biorąc udział w obchodach 44. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.

    Uczestniczyliśmy we Mszy Św. w intencji Ojczyzny, złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem „Droga Polski ku Wolnym Narodom”. Młodzież miała możliwość poznania ważnego fragmentu historii współczesnej Polski.

    Pocztem sztandarowym opiekowały się panie: Jolanta Jankowska i Dorota Bartoszek. W uroczystości wzięła również udział dyrektor naszej szkoły p. Marlena Chodor.

     

  • Podsumowanie Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Moja Przygoda w Muzeum"

    Dnia 13 września w Toruniu odbyło się podsumowanie Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Moja Przygoda w Muzeum". Na konkurs wpłynęło 1337 prac m.in. z: Bangladeszu, Chin, Indii, Indonezji, Kanady, Kazachstanu, Malezji, Singapuru, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Uzbekistanu, Wietnamu czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także z państw europejskich: Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Łotwy, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Szwecji, Turcji i Polski. Jury przyznało 24 równorzędne nagrody dla uczniów oraz 21 nagród dla opiekunów plastycznych.

    Z naszej szkoły nagrodę otrzymała Patrycja Kowalska z klasy 7a za pracę pt. "Interpretacja mozaiki bizantyjskiej".

    Komisja wyróżniła również kwalifikacją do wystawy prace następujących uczestników: Julii Gruszeckiej z kl. 7a, Zuzanny Czech z kl. 5b, Tadeusza Niewiadomskiego z kl. 6b, Aurelii Wypych z kl. 6a, Anny Stegienko z kl. 8c, Leny Stronias z kl. 8a i Zuzanny Meszki z kl. 8b.

    Patrycji oraz wszystkim laureatom gratulujemy i zachęcamy do rozwijania pasji artystycznej.

     

  • ROZŚPIEWANE WAKACJE MAGDY

     

    Magda Lechniak z klasy 7a, dla której śpiew jest prawdziwą pasją, spędziła wakacje śpiewająco. Letni okres obfitował w liczne konkursy i Magda, biorąc w nich udział, miała okazję potwierdzić swój talent wokalny i pokazać efekty swojej pracy ze swoją nauczycielką śpiewu – Agnieszką Orzechowską. Z przyjemnością dzielimy się osiągnięciami Magdy:

    • 3. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Obcojęzycznej LET’S SING, Centrum Artystyczne THE VOICE i Trele Morele Punkt Kultury, kat. 11-13 lat – III miejsce
    • 4. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Śpiewaj Razem z Nami, Trele Morele Punkt Kultury Warszawa, kat. 12-13 lat – II miejsce
    • 2. ogólnopolski wakacyjny konkurs piosenki, kat. 10 - 13 lat, Centrum Artystyczne THE VOICE – III miejsce
    • TU BAJKA Międzynarodowy Festiwal Piosenki, kat. do 12 lat, ART FESTIVALS FACTORY – wyróżnienie specjalne
    • SUMMER VIBE festiwal, kat. 10 – 12 lat , ART FESTIVALS FACTORY – GOLD VIBE (II miejsce)
  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025

    Rozpoczęcie roku szkolnego już za nami. W naszej szkole szczególnie uroczyście powitaliśmy pierwszaków, którzy oficjalnie zostali pasowani na uczniów. Oto ich pierwsze wrażenia ze szkoły:

     

    Emilka-W szkole jest  fajnie. Bardzo mi się tu podoba plac zabaw, bo bardzo lubię bawić się z nowymi koleżankami.

     

    Basia-Bardzo lubię swoją panią nauczycielkę. Lubię się bardzo uczyć. Lubię poznawać nowe słowa i robić prace plastyczne. W szkole poznaję nowych przyjaciół.

     

    Wiktor-Podoba mi się w szkole, że się uczymy i mamy przerwy na których możemy się bawić. I jeszcze można poznawać nowych kolegów i koleżanki.

    Julia-Bardzo się cieszę, że chodzę do szkoły. Moja pani

    pdf.pdf

    Nie tylko pierwszakom, ale również wszystkim uczniom oraz nauczycielom życzymy sukcesów w nowym roku szkolnym.

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025

    Rozpoczęcie roku szkolnego dla wszystkich uczniów szkoły odbędzie się w poniedziałek 2 września 2024 r. o godz. 9.00 na boisku szkolnym. 

  • Termin zebrania dla Rodziców uczniów, którzy rozpoczną naukę w naszej szkole od września 2024/2025

     

    Zerówka - 29.08.2024 r., godz.16.30.

    Pierwsze klasy 29.08.2024 r. godz. 17.00. 

  • WYPRAWKA UCZNIA KLASY I W ROKU SZKOLNYM 20024/2025

     

    1. Piórnik -wyposażony w następujące przybory, które dziecko nosi codziennie:

    • 2 miękkie ołówki- (oznaczenie 2 lub HB)
    • temperówka zamykana
    • gumka do ścierania
    • kredki ołówkowe  
    • nożyczki
    • klej w sztyfcie
    • linijka (długość ok. 20 cm)
    • flamastry  kolorowe

     

    2. Zeszyty 

    1 zeszyt w trzy linie kolorowe-16 kartkowy

    1 zeszyt w kratkę kolorową- 16 kartkowy

    1 zeszyt gładki -32 kartkowy

     

    3. Materiały do zajęć plastycznych i technicznych, które dziecko zostawi w szkole:

    • blok techniczny – kolorowy A4  
    • blok techniczny –biały A4
    • blok  rysunkowy -biały A 4
    • papier kolorowy samoprzylepny
    • papier kolorowy  jednostronny
    • plastelina
    • farby plakatowe i akwarelowe 
    • zestaw pędzli –cienki i gruby( fartuszek ochronny- dla chętnych)
    • kredki pastelowe
    • kredki świecowe
    • tekturowa teczka na gumkę A4      

    4. Strój gimnastyczny i worek – ustalenie  wspólnego zakupu  na zebraniu, proszę nie kupować.               
    ( Dziecko zostawi  w szkole)

    5. Obuwie na zmianę -  na białej podeszwie  w podpisanym worku. (Dzieci  noszą codziennie worki, które  po zmianie butów zostawiają  w szatni)

    6. Strój galowy - jest obowiązkowy, wykorzystywany w czasie  uroczystości szkolnych:

    - dziewczynki – biała gładka bluzka(bez zdobień) i granatowa/czarna spódnica – białe rajstopy lub białe podkolanówki, buty czarne/granatowe eleganckie pantofelki;

    - chłopcy – biała koszula (bez zdobień) i granatowe/czarne spodnie w kant, buty czarne/granatowe eleganckie.

    Dzieci nie muszą wszystkich rzeczy przynosić od razu w pierwszym dniu nauki, wychowawca  ustali stronę organizacyjną i termin.

    Wszystkie przybory szkolne  proszę podpisać, a zeszyty i książki dodatkowo obłożyć!

    Proszę zapoznać dziecko z zakupionymi rzeczami, żeby umiało rozpoznać  co należy do niego.

     DO ZOBACZENIA W  NOWYM  ROKU SZKOLNYM

  • Bezpieczny wypoczynek – poradnik MEN i organizacja wypoczynku – 2023/2024

  • Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 klasy ósmej

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 6 w Żyrardowie im. Elizy Orzeszkowej
    96-300 Żyrardów ul. Mireckiego 56
    sp6@zyrardow.pl
    https://www.facebook.com/profile.php?id=61567041124812
  • 46 855 3149
    dziennik elektroniczny https://uonetplus.vulcan.net.pl/zyrardow/
    Start.mvc

Galeria zdjęć