16 października uczniowie klasy 2b przypomnieli sobie zasady zdrowego żywienia, piramidę żywieniową oraz rolę witamin w życiu człowieka. Dzieci przyniosły na lekcję produkty potrzebne do wykonania zdrowego śniadania i według własnego pomysłu przygotowały pyszne, kolorowe kanapki oraz sałatki owocowe. Podczas porannego biesiadowania uczniowie po raz kolejny przekonali się, że warto dbać o prawidłową dietę i każdego dnia pamiętać o zdrowym śniadaniu. 🥗🥒🍅 K. Matusiak, M.Olejnik
Dnia 18.10.2024 r. odbyła się wycieczka klas: 1B i 2B. Uczniowie, pod opieką przewodnika oraz nauczycieli mieli okazję odkrywać uroki Torunia. Wycieczka rozpoczęła się od spaceru uliczkami miasta w historycznych strojach. Dzieci podziwiały architekturę, słuchały opowieści. Wąskimi uliczkami przeszli pod Krzywą Wieżę, z którą związana jest legenda o zakochanym zakonniku. Zobaczyli Dom Mikołaja Kopernika, przypuszczalne miejsce urodzin słynnego astronoma. 🌍🪐 Kolejnym punktem programu była wizyta w Domu Legend Toruńskich gdzie dzieci poznały dzieje królów, rycerzy i złoczyńców. 🛡️🗡️ Następnie w Żywym Muzeum Piernika uczniowie poznali tajną recepturę, sposób wypiekania i ozdabiania pierników. 🧑🍳Prowadzący opowiedział wiele historii, legend i ciekawostek związanych z dawnym zwyczajem wypiekania pierników. Z przygotowanego samodzielnie ciasta przy użyciu drewnianych narzędzi mogli wypiec toruńskie specjały w sposób, w jaki czyniono to 500 lat temu. Piękna, jesienna🍂 pogoda sprzyjała spacerom, rozmowom oraz wzajemnej integracji 🤝
K. Matusiak, M. Olejnik
E. Szklarska, A. Zawistowska
Dnia 29 września 2024 r. na cmentarzu wojennym w Budach Zosinych obchodzono 80. rocznicę bitwy pod Jaktorowem. W miejscu spoczynku żołnierzy Armii Krajowej grupy „Kampinos” odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów, którzy polegli w walce z Niemcami 29 września 1944 roku.
To tutaj przed 80. laty odbyła się jedna z największych bitew partyzanckich w Europie podczas
II wojny światowej. Msza święta, apel poległych, wieńce i zaduma nad tamtymi wojennymi wydarzeniami – wszystko to było wyrazem pamięci o tych, którzy walczyli i ginęli, byśmy mogli żyć w wolnym kraju.
W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, uczniowie, harcerze oraz ogromna liczba mieszkańców okolicznych miejscowości, w sumie ponad trzy tysiące osób. Nie mogło nas tam zabraknąć. W niedzielny poranek, w ramach SKKT grupa uczniów pod opieką Jolanty Jankowskiej i Anny Zawistowskiej wybrała się na pieszy rajd do Bud Zosinych.
Rekonstrukcja bitwy sprzed 80. lat, zestrzelenie hitlerowskiego samolotu, pokaz współczesnych
pojazdów bojowych - wszystko to sprawiło, że dla obecnych, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, była to żywa lekcja historii i patriotyzmu.
Jolanta Jankowska
Komisja Edukacji Narodowej (Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) została powołana przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 r. na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Funkcjonowała do 1794 r. Jednym z osiągnięć KEN było stworzenie nowoczesnej struktury organizacyjnej oświaty – od szkół elementarnych przez gimnazja, po uczelnie wyższe. Komisja zreformowała także programy nauczania, włączając do nich elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, naukę języka ojczystego i wychowanie obywatelskie. Ponadto, powołano Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, którego zadaniem było przygotowanie podręczników. Wśród dokonań KEN znalazło się też uregulowanie podstaw prawnych zawodu nauczycielskiego i stworzenie szkół kształcących pedagogów. Przeprowadzono również reorganizację szkół wyższych: Akademii Krakowskiej i Akademii Wileńskiej, przekształcając je w nowoczesne uczelnie. Utrata niepodległości przez Polskę przerwała prace Komisji, choć część rozwiązań kontynuowano.
Program Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego został stworzony, aby promować zdrowie psychiczne i zwiększać świadomość problemów związanych z chorobą psychiczną. Od samego początku Federacja wybierała temat, który będzie promowany w jej zestawie do planowania każdego roku.
Tegoroczny temat kampanii brzmi „Zdrowie psychiczne w pracy”, co ma podkreślić związek pomiędzy zdrowiem psychicznym a pracą. Bezpieczne, zdrowe środowisko pracy może działać jako czynnik ochronny dla zdrowia psychicznego. Niezdrowe warunki, w tym stygmatyzacja, dyskryminacja i narażenie na zagrożenia, takie jak molestowanie i inne złe warunki pracy, mogą stanowić poważne ryzyko, wpływając na zdrowie psychiczne, ogólną jakość życia, a w konsekwencji na uczestnictwo lub produktywność w pracy. Ponieważ 60% populacji świata pracuje, konieczne jest pilne działanie w celu zapewnienia, że praca zapobiega zagrożeniom dla zdrowia psychicznego oraz chroni i wspiera zdrowie psychiczne w pracy.
Wszyscy pracownicy mają prawo do bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy. Praca może chronić zdrowie psychiczne. Godna praca wspiera dobre zdrowie psychiczne, zapewniając:
W przypadku osób z problemami ze zdrowiem psychicznym godna praca może przyczynić się do powrotu do zdrowia i integracji, zwiększenia pewności siebie i funkcjonowania społecznego.
Bezpieczne i zdrowe środowisko pracy to nie tylko podstawowe prawo, ale także większe prawdopodobieństwo zminimalizowania napięć i konfliktów w pracy oraz poprawy retencji pracowników, wydajności pracy i produktywności. Z drugiej strony brak skutecznych struktur i wsparcia w pracy, zwłaszcza dla osób żyjących z problemami ze zdrowiem psychicznym, może wpłynąć na zdolność danej osoby do cieszenia się swoją pracą i dobrego wykonywania swoich obowiązków; może to podważyć obecność ludzi w pracy, a nawet uniemożliwić im znalezienie pracy.
Więcej o kampanii https://www-who-int.translate.goog/campaigns/world-mental-health-day/2024?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=sc.
źródło:https://www.gov.pl/web/wsse-szczecin/swiatowy-dzien-zdrowia-psychicznego-2024
W III Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Złoty Talent „W angielskim stylu”, którego organizatorem była Lubelska Akademia Muzycznych Pasji, Magda wyśpiewała sobie II miejsce i tym samym zdobyła Srebrny Mikrofon i Srebrny Talent w kategorii 11-14 lat. Magda zaprezentowała piosenkę „I’ll be there” z repertuaru The Jackson 5, którą przygotowała pod kierunkiem Pani Agnieszki Orzechowskiej.
Serdecznie gratulujemy!
W dniu 10 października klasa 0 odwiedziła Multimedialny Ośrodek Tradycji i Edukacji Kulturowej (MOTEK) w Żyrardowie. Dzieci miały okazję poznać historię Żyrardowa jako miasta z bogatą tradycją produkcji lnu. Dzięki multimedialnym prezentacjom i interaktywnym wystawom uczniowie dowiedzieli się, jak ważna była produkcja lnu dla rozwoju miasta. Największą atrakcją była wirtualna opowieść o dawnych metodach przetwarzania lnu oraz interaktywne ekrany, które pozwalały na zgłębianie historii tego przemysłu w sposób przystępny dla najmłodszych. Dzieci wróciły pełne wrażeń i bogatsze o wiedzę o lokalnej kulturze i tradycji.
Katarzyna Jaroszewska
Dnia 08.10.2024 reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnych miejskich zawodach w piłkę nożną w kategorii młodzież. Drużyna w składzie: Antek Gutman, Kornel Puchała, Filip Wyziński, Adrian Kocz, Nikodem Grabski, Adrian Owczarczyk, Iwo Nowak zajęła V miejsce w mieście. Chłopcy walczyli dzielnie, wykazali się dużą siłą charakteru oraz wzorowym zachowaniem i prawdziwie sportową postawą.
Dnia 27 września cała społeczność szkolna spotkała się w Parku Procnera na Biegach Jesieni.
Zawody w bieganiu to już tradycja naszej szkoły. Uczniowie startowali w poszczególnych kategoriach wiekowych z dostosowaniem odpowiedniego dystansu. Nowością tegorocznej edycji był bieg zarówno rodziców, którzy zdobywali punkty dla swojej klasy, jak i nauczycieli. Wszystkim przyświecało hasło: „Sport to zdrowie”.
Pogoda dopisała, a rekreacja wśród natury była dla wszystkich doskonałym powitaniem jesieni.
Gratulacje dla wszystkich biegnących. Do zobaczenia za rok!
Dnia 02.10.2024 r. biegami sztafetowymi oficjalnie rozpoczęła się rywalizacja sportowa na terenie powiatu żyrardowskiego. Nasza szkoła wystawiła swoich zawodników we wszystkich kategoriach.
Reprezentowali nas następujący uczniowie:
- Antek Kuźmiński,
- Antek Chojnacki,
- Damian Czarnecki,
- Wojtek Kolasa,
- Kuba Raczyński,
- Mateusz Rastawicki,
- Julek Kwiatkowski (rezerwowy).
- Lena Myka,
- Emilka Żabik,
- Rozalka Rasz,
- Alicja Meszka,
- Magda Lechniak,
- Mila Korpała,
- Alina Mirecka (rezerwowa).
- Domkin Daniil,
- Szymon Olesiński,
- Kocz Adrian,
- Jakub Jeszka,
- Filip Wyziński,
- Kornel Puchała,
- Tomek Chocyk (rezerwowy),
- Antek Gutman (rezerwowy).
- Karolina Świder,
- Ola Jaśniak,
- Julka Barej,
- Martyna Kubicka,
- Angelina Zeshnowska,
- Laura Ślesińska,
- Helena Szostak (rezerwowa),
- Gabrysia Tomasik (rezerwowa).
Pogoda dopisała, humory też, rywalizacja była bardzo zacięta, ponieważ na miejscu stawiło się aż 15 drużyn z powiatu. Nasi sportowcy dzielnie walczyli, wykazali się przy tym wysoką kulturą osobistą oraz znajomością zasad fair play. W klasyfikacji końcowej w kategorii dzieci roczniki 2012/2013 chłopcy zajęli II miejsce w mieście oraz V w powiecie, dziewczynki IV miejsce w mieście i VIII w powiecie. W kategorii młodzież roczniki 2010/2011 chłopcy zajęli IV miejsce w mieście, VII miejsce w powiecie, a dziewczynki III miejsce w mieście oraz VI miejsce w powiecie. Myślę, że to duży sukces dla naszej szkoły.
Dnia 22 września 2024 roku poczet sztandarowy SP nr 6 w Żyrardowie reprezentował całą społeczność szkolną, biorąc udział w obchodach 44. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.
Uczestniczyliśmy we Mszy Św. w intencji Ojczyzny, złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem „Droga Polski ku Wolnym Narodom”. Młodzież miała możliwość poznania ważnego fragmentu historii współczesnej Polski.
Pocztem sztandarowym opiekowały się panie: Jolanta Jankowska i Dorota Bartoszek. W uroczystości wzięła również udział dyrektor naszej szkoły p. Marlena Chodor.
Dnia 13 września w Toruniu odbyło się podsumowanie Międzynarodowego Konkursu Plastycznego "Moja Przygoda w Muzeum". Na konkurs wpłynęło 1337 prac m.in. z: Bangladeszu, Chin, Indii, Indonezji, Kanady, Kazachstanu, Malezji, Singapuru, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Uzbekistanu, Wietnamu czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także z państw europejskich: Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Łotwy, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Szwecji, Turcji i Polski. Jury przyznało 24 równorzędne nagrody dla uczniów oraz 21 nagród dla opiekunów plastycznych.
Z naszej szkoły nagrodę otrzymała Patrycja Kowalska z klasy 7a za pracę pt. "Interpretacja mozaiki bizantyjskiej".
Komisja wyróżniła również kwalifikacją do wystawy prace następujących uczestników: Julii Gruszeckiej z kl. 7a, Zuzanny Czech z kl. 5b, Tadeusza Niewiadomskiego z kl. 6b, Aurelii Wypych z kl. 6a, Anny Stegienko z kl. 8c, Leny Stronias z kl. 8a i Zuzanny Meszki z kl. 8b.
Patrycji oraz wszystkim laureatom gratulujemy i zachęcamy do rozwijania pasji artystycznej.
Magda Lechniak z klasy 7a, dla której śpiew jest prawdziwą pasją, spędziła wakacje śpiewająco. Letni okres obfitował w liczne konkursy i Magda, biorąc w nich udział, miała okazję potwierdzić swój talent wokalny i pokazać efekty swojej pracy ze swoją nauczycielką śpiewu – Agnieszką Orzechowską. Z przyjemnością dzielimy się osiągnięciami Magdy:
Rozpoczęcie roku szkolnego już za nami. W naszej szkole szczególnie uroczyście powitaliśmy pierwszaków, którzy oficjalnie zostali pasowani na uczniów. Oto ich pierwsze wrażenia ze szkoły:
Emilka-W szkole jest fajnie. Bardzo mi się tu podoba plac zabaw, bo bardzo lubię bawić się z nowymi koleżankami.
Basia-Bardzo lubię swoją panią nauczycielkę. Lubię się bardzo uczyć. Lubię poznawać nowe słowa i robić prace plastyczne. W szkole poznaję nowych przyjaciół.
Wiktor-Podoba mi się w szkole, że się uczymy i mamy przerwy na których możemy się bawić. I jeszcze można poznawać nowych kolegów i koleżanki.
Julia-Bardzo się cieszę, że chodzę do szkoły. Moja pani
Nie tylko pierwszakom, ale również wszystkim uczniom oraz nauczycielom życzymy sukcesów w nowym roku szkolnym.
Rozpoczęcie roku szkolnego dla wszystkich uczniów szkoły odbędzie się w poniedziałek 2 września 2024 r. o godz. 9.00 na boisku szkolnym.
Zerówka - 29.08.2024 r., godz.16.30.
Pierwsze klasy 29.08.2024 r. godz. 17.00.
1 zeszyt gładki -32 kartkowy
4. Strój gimnastyczny i worek – ustalenie wspólnego zakupu na zebraniu, proszę nie kupować.
( Dziecko zostawi w szkole)
5. Obuwie na zmianę - na białej podeszwie w podpisanym worku. (Dzieci noszą codziennie worki, które po zmianie butów zostawiają w szatni)
- dziewczynki – biała gładka bluzka(bez zdobień) i granatowa/czarna spódnica – białe rajstopy lub białe podkolanówki, buty czarne/granatowe eleganckie pantofelki;
- chłopcy – biała koszula (bez zdobień) i granatowe/czarne spodnie w kant, buty czarne/granatowe eleganckie.
Dzieci nie muszą wszystkich rzeczy przynosić od razu w pierwszym dniu nauki, wychowawca ustali stronę organizacyjną i termin.
Wszystkie przybory szkolne proszę podpisać, a zeszyty i książki dodatkowo obłożyć!
Proszę zapoznać dziecko z zakupionymi rzeczami, żeby umiało rozpoznać co należy do niego.
DO ZOBACZENIA W NOWYM ROKU SZKOLNYM