Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.
Jeśli interesuje Cię tematyka praw dziecka i szukasz pomysłu na zajęcia poświęcone tym zagadnieniom, możesz zapoznać się z materiałami, które udostępnił Unicef.
https://unicef.pl/…/materialy-edukacyjne/o-prawach-dziecka
Tu znajdziesz podręczniki, scenariusze zajęć, zeszyty zadań, książeczki dla dzieci, quizy, gry oraz kolorowanki, do wykorzystania w pracy dydaktycznej.
Prawa człowieka i prawa dziecka – najbardziej podstawowe i przynależne każdemu z racji urodzenia prawa – wciąż są na świecie łamane. Zarówno w krajach biednych, jak i bogatych, w krajach Wschodu i na Zachodzie, na Południu i na Północy. Dlatego tak ważne jest, żeby od najmłodszych lat te prawa poznawać, mieć
ich świadomość, umieć reagować, by chronić zarówno swoje prawa, jak i prawa koleżanek, kolegów, czy ludzi obcych, żyjących z dala od nas, których nigdy nie mieliśmy okazji spotkać. Edukacja o prawach człowieka i prawach dziecka uczy wrażliwości i zaangażowania.
Chcielibyśmy, żeby każde dziecko (i każdy dorosły) z pełnym przekonaniem mogło powiedzieć:
W ostatni piątek świętowaliśmy w naszej szkole rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji uczniowie klasy piątej przygotowali apel, na którym przybliżyli temat wolności i suwerenności z perspektywy dzieci - uczniów polskich szkół sprzed wieków. Młodsi widzowie obejrzeli natomiast piękny występ w wykonaniu uczniów klasy trzeciej. Uroczystość została ubarwiona wykonaniem piosenek patriotycznych. O godzinie 11.11 wszyscy uroczyście odśpiewaliśmy hymn narodowy.
"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna."
Seneka
Z okazji nadchodzącego Narodowego Święta Niepodległości wychowawcy świetlicy przygotowali tematyczne zajęcia, żeby rozbudzać zainteresowania dzieci dziejami Polski i Polaków 🤍. Przeprowadziliśmy pogadanki o tym, co znaczą pojęcia "wolność", "niepodległość", "ojczyzna", "patriota". Uczniowie z klasy 2a i 3b wykonali prace plastyczno-techniczne pt. "Orzeł z flagą" i "Serduszka".
Iryna Krasovska
Zajęcia świetlicowe w ostatnich tygodniach października były kolorowe🪅, inspirujące💫, ale też pełne zadumy 😌 i szczerych pogadanek o naszych najbliższych, którzy odeszli ❤️🩹. Wychowawcy przypomnieli dzieciom o polskich tradycjach związanych ze świętem Wszystkich Świętych, razem oglądaliśmy prezentacje i filmy edukacyjne o tym, jak to święto jest obchodzone w świecie. Oczywiście nie zapomnieliśmy o Halloween 🧟♀️🎃 i Dziadach 🕸👻. Uczniowie wykonali tematyczną gazetkę pt. "Dziady - dawne zwyczaje i tradycje Słowian" oraz pracę techniczną pt. "Potworki" z rolek po papierze 👹.
Iryna Krasovska
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zawodach miejskich w unihokeja w kategorii dzieci. Chłopcy zajęli medalowe 3 miejsce, a dziewczynki miejsce 5. Serdecznie gratulujemy!
Serdeczne gratulacje dla chłopców: Wojtka Kolasy, Janka Dziadkiewicza i Kuby Raczyńskiego za wspaniałe reprezentowanie naszej szkoły w zawodach 1/2 województwa w badmintona i zajęcie medalowego trzeciego miejsca. Wielkie brawa!
W dniu 17.10.2024 r. uczniowie z klas 8A i 8B wraz z opiekunami wolontariatu porządkowali opuszczone i zaniedbane groby na Cmentarzu w Żyrardowie. Dzięki energii i pracowitości uczniów udało się posprzątać pięć grobów. Taka inicjatywa to nauka szacunku do tradycji oraz poszanowania miejsc pamięci o naszych zmarłych.
Iryna Krasovska i Hanna Wolniewicz
14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. To dzień szczególny - święto polskiej szkoły, święto nauczycieli, uczniów oraz pracowników administracji i obsługi. W tym dniu składamy wszystkim tym osobom podziękowania za wykonywaną pracę. Jak co roku uczniowie naszej szkoły przygotowali apel z okazji tego święta.
Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy 5a, podczas którego recytowali wiersze i zaprezentowali się od strony wokalnej. Swoimi występami wyrazili wdzięczność nauczycielom za ich pracę, zaangażowanie i wyrozumiałość. Życzenia wszystkim pracownikom szkoły złożyła również pani dyrektor Marlena Chodor. Uczniowie klas pierwszych z jej rąk otrzymali tarcze szkolne, które z dumą przypięli do bluzeczek.
Podczas zajęć świetlicowych we wrześniu uczniowie aktywnie słuchali bajki i opowieści o szkole, oglądali filmy edukacyjne o porach roku i omawiali prezentacje multimedialne o bezpieczeństwie w Internecie. Z wielkim zaangażowaniem podejmowali pracę w zespołach, rozwiązywali quizy oraz ćwiczenia interaktywne. Dzieci wykonały prace manualne (zakładki "Kot" - origami), plastyczne i techniczne ("Witaj szkoło", "Kosmos", "Ptaki", "Jesienne liście", "Moja ulubiona postać").
A ile zabawy i miłych pogadanek... Ile podskoków, uzbieranych kasztanów i bukietów liści na placu zabaw... Ilu nowych przyjaciół... W naszej świetlicy zawsze się dzieje!
Iryna Krasovska
16 października uczniowie klasy 2b przypomnieli sobie zasady zdrowego żywienia, piramidę żywieniową oraz rolę witamin w życiu człowieka. Dzieci przyniosły na lekcję produkty potrzebne do wykonania zdrowego śniadania i według własnego pomysłu przygotowały pyszne, kolorowe kanapki oraz sałatki owocowe. Podczas porannego biesiadowania uczniowie po raz kolejny przekonali się, że warto dbać o prawidłową dietę i każdego dnia pamiętać o zdrowym śniadaniu. 🥗🥒🍅 K. Matusiak, M.Olejnik
Dnia 18.10.2024 r. odbyła się wycieczka klas: 1B i 2B. Uczniowie, pod opieką przewodnika oraz nauczycieli mieli okazję odkrywać uroki Torunia. Wycieczka rozpoczęła się od spaceru uliczkami miasta w historycznych strojach. Dzieci podziwiały architekturę, słuchały opowieści. Wąskimi uliczkami przeszli pod Krzywą Wieżę, z którą związana jest legenda o zakochanym zakonniku. Zobaczyli Dom Mikołaja Kopernika, przypuszczalne miejsce urodzin słynnego astronoma. 🌍🪐 Kolejnym punktem programu była wizyta w Domu Legend Toruńskich gdzie dzieci poznały dzieje królów, rycerzy i złoczyńców. 🛡️🗡️ Następnie w Żywym Muzeum Piernika uczniowie poznali tajną recepturę, sposób wypiekania i ozdabiania pierników. 🧑🍳Prowadzący opowiedział wiele historii, legend i ciekawostek związanych z dawnym zwyczajem wypiekania pierników. Z przygotowanego samodzielnie ciasta przy użyciu drewnianych narzędzi mogli wypiec toruńskie specjały w sposób, w jaki czyniono to 500 lat temu. Piękna, jesienna🍂 pogoda sprzyjała spacerom, rozmowom oraz wzajemnej integracji 🤝
K. Matusiak, M. Olejnik
E. Szklarska, A. Zawistowska
Dnia 29 września 2024 r. na cmentarzu wojennym w Budach Zosinych obchodzono 80. rocznicę bitwy pod Jaktorowem. W miejscu spoczynku żołnierzy Armii Krajowej grupy „Kampinos” odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów, którzy polegli w walce z Niemcami 29 września 1944 roku.
To tutaj przed 80. laty odbyła się jedna z największych bitew partyzanckich w Europie podczas
II wojny światowej. Msza święta, apel poległych, wieńce i zaduma nad tamtymi wojennymi wydarzeniami – wszystko to było wyrazem pamięci o tych, którzy walczyli i ginęli, byśmy mogli żyć w wolnym kraju.
W uroczystości wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, uczniowie, harcerze oraz ogromna liczba mieszkańców okolicznych miejscowości, w sumie ponad trzy tysiące osób. Nie mogło nas tam zabraknąć. W niedzielny poranek, w ramach SKKT grupa uczniów pod opieką Jolanty Jankowskiej i Anny Zawistowskiej wybrała się na pieszy rajd do Bud Zosinych.
Rekonstrukcja bitwy sprzed 80. lat, zestrzelenie hitlerowskiego samolotu, pokaz współczesnych
pojazdów bojowych - wszystko to sprawiło, że dla obecnych, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, była to żywa lekcja historii i patriotyzmu.
Jolanta Jankowska
Komisja Edukacji Narodowej (Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) została powołana przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 r. na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Funkcjonowała do 1794 r. Jednym z osiągnięć KEN było stworzenie nowoczesnej struktury organizacyjnej oświaty – od szkół elementarnych przez gimnazja, po uczelnie wyższe. Komisja zreformowała także programy nauczania, włączając do nich elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, naukę języka ojczystego i wychowanie obywatelskie. Ponadto, powołano Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, którego zadaniem było przygotowanie podręczników. Wśród dokonań KEN znalazło się też uregulowanie podstaw prawnych zawodu nauczycielskiego i stworzenie szkół kształcących pedagogów. Przeprowadzono również reorganizację szkół wyższych: Akademii Krakowskiej i Akademii Wileńskiej, przekształcając je w nowoczesne uczelnie. Utrata niepodległości przez Polskę przerwała prace Komisji, choć część rozwiązań kontynuowano.
Program Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego został stworzony, aby promować zdrowie psychiczne i zwiększać świadomość problemów związanych z chorobą psychiczną. Od samego początku Federacja wybierała temat, który będzie promowany w jej zestawie do planowania każdego roku.
Tegoroczny temat kampanii brzmi „Zdrowie psychiczne w pracy”, co ma podkreślić związek pomiędzy zdrowiem psychicznym a pracą. Bezpieczne, zdrowe środowisko pracy może działać jako czynnik ochronny dla zdrowia psychicznego. Niezdrowe warunki, w tym stygmatyzacja, dyskryminacja i narażenie na zagrożenia, takie jak molestowanie i inne złe warunki pracy, mogą stanowić poważne ryzyko, wpływając na zdrowie psychiczne, ogólną jakość życia, a w konsekwencji na uczestnictwo lub produktywność w pracy. Ponieważ 60% populacji świata pracuje, konieczne jest pilne działanie w celu zapewnienia, że praca zapobiega zagrożeniom dla zdrowia psychicznego oraz chroni i wspiera zdrowie psychiczne w pracy.
Wszyscy pracownicy mają prawo do bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy. Praca może chronić zdrowie psychiczne. Godna praca wspiera dobre zdrowie psychiczne, zapewniając:
W przypadku osób z problemami ze zdrowiem psychicznym godna praca może przyczynić się do powrotu do zdrowia i integracji, zwiększenia pewności siebie i funkcjonowania społecznego.
Bezpieczne i zdrowe środowisko pracy to nie tylko podstawowe prawo, ale także większe prawdopodobieństwo zminimalizowania napięć i konfliktów w pracy oraz poprawy retencji pracowników, wydajności pracy i produktywności. Z drugiej strony brak skutecznych struktur i wsparcia w pracy, zwłaszcza dla osób żyjących z problemami ze zdrowiem psychicznym, może wpłynąć na zdolność danej osoby do cieszenia się swoją pracą i dobrego wykonywania swoich obowiązków; może to podważyć obecność ludzi w pracy, a nawet uniemożliwić im znalezienie pracy.
Więcej o kampanii https://www-who-int.translate.goog/campaigns/world-mental-health-day/2024?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=sc.
źródło:https://www.gov.pl/web/wsse-szczecin/swiatowy-dzien-zdrowia-psychicznego-2024
W III Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Złoty Talent „W angielskim stylu”, którego organizatorem była Lubelska Akademia Muzycznych Pasji, Magda wyśpiewała sobie II miejsce i tym samym zdobyła Srebrny Mikrofon i Srebrny Talent w kategorii 11-14 lat. Magda zaprezentowała piosenkę „I’ll be there” z repertuaru The Jackson 5, którą przygotowała pod kierunkiem Pani Agnieszki Orzechowskiej.
Serdecznie gratulujemy!
W dniu 10 października klasa 0 odwiedziła Multimedialny Ośrodek Tradycji i Edukacji Kulturowej (MOTEK) w Żyrardowie. Dzieci miały okazję poznać historię Żyrardowa jako miasta z bogatą tradycją produkcji lnu. Dzięki multimedialnym prezentacjom i interaktywnym wystawom uczniowie dowiedzieli się, jak ważna była produkcja lnu dla rozwoju miasta. Największą atrakcją była wirtualna opowieść o dawnych metodach przetwarzania lnu oraz interaktywne ekrany, które pozwalały na zgłębianie historii tego przemysłu w sposób przystępny dla najmłodszych. Dzieci wróciły pełne wrażeń i bogatsze o wiedzę o lokalnej kulturze i tradycji.
Katarzyna Jaroszewska
Dnia 08.10.2024 reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnych miejskich zawodach w piłkę nożną w kategorii młodzież. Drużyna w składzie: Antek Gutman, Kornel Puchała, Filip Wyziński, Adrian Kocz, Nikodem Grabski, Adrian Owczarczyk, Iwo Nowak zajęła V miejsce w mieście. Chłopcy walczyli dzielnie, wykazali się dużą siłą charakteru oraz wzorowym zachowaniem i prawdziwie sportową postawą.
Dnia 27 września cała społeczność szkolna spotkała się w Parku Procnera na Biegach Jesieni.
Zawody w bieganiu to już tradycja naszej szkoły. Uczniowie startowali w poszczególnych kategoriach wiekowych z dostosowaniem odpowiedniego dystansu. Nowością tegorocznej edycji był bieg zarówno rodziców, którzy zdobywali punkty dla swojej klasy, jak i nauczycieli. Wszystkim przyświecało hasło: „Sport to zdrowie”.
Pogoda dopisała, a rekreacja wśród natury była dla wszystkich doskonałym powitaniem jesieni.
Gratulacje dla wszystkich biegnących. Do zobaczenia za rok!
Dnia 02.10.2024 r. biegami sztafetowymi oficjalnie rozpoczęła się rywalizacja sportowa na terenie powiatu żyrardowskiego. Nasza szkoła wystawiła swoich zawodników we wszystkich kategoriach.
Reprezentowali nas następujący uczniowie:
- Antek Kuźmiński,
- Antek Chojnacki,
- Damian Czarnecki,
- Wojtek Kolasa,
- Kuba Raczyński,
- Mateusz Rastawicki,
- Julek Kwiatkowski (rezerwowy).
- Lena Myka,
- Emilka Żabik,
- Rozalka Rasz,
- Alicja Meszka,
- Magda Lechniak,
- Mila Korpała,
- Alina Mirecka (rezerwowa).
- Domkin Daniil,
- Szymon Olesiński,
- Kocz Adrian,
- Jakub Jeszka,
- Filip Wyziński,
- Kornel Puchała,
- Tomek Chocyk (rezerwowy),
- Antek Gutman (rezerwowy).
- Karolina Świder,
- Ola Jaśniak,
- Julka Barej,
- Martyna Kubicka,
- Angelina Zeshnowska,
- Laura Ślesińska,
- Helena Szostak (rezerwowa),
- Gabrysia Tomasik (rezerwowa).
Pogoda dopisała, humory też, rywalizacja była bardzo zacięta, ponieważ na miejscu stawiło się aż 15 drużyn z powiatu. Nasi sportowcy dzielnie walczyli, wykazali się przy tym wysoką kulturą osobistą oraz znajomością zasad fair play. W klasyfikacji końcowej w kategorii dzieci roczniki 2012/2013 chłopcy zajęli II miejsce w mieście oraz V w powiecie, dziewczynki IV miejsce w mieście i VIII w powiecie. W kategorii młodzież roczniki 2010/2011 chłopcy zajęli IV miejsce w mieście, VII miejsce w powiecie, a dziewczynki III miejsce w mieście oraz VI miejsce w powiecie. Myślę, że to duży sukces dla naszej szkoły.