Jak wynika z badań EU Kids Online 2011, ponad 38 proc. polskich nastolatków w wieku 11-16 lat "czuje się bardziej sobą online" niż w kontaktach bezpośrednich z innymi ludźmi. 35 proc. dzieci
w tym wieku zaniedbuje rodzinę, znajomych, naukę lub hobby z powodu spędzania czasu w internecie. 32 proc. bez powodzenia próbuje spędzać w sieci mniej czasu, co oznacza, że tracą nad tym kontrolę. Z kolei badania Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego pokazują, że 80-85 proc. gimnazjalistów w wieku 15-16 lat codziennie lub prawie codziennie korzysta z internetu bez żadnych korzyści edukacyjnych; 30-40 proc. - co najmniej cztery godziny dziennie. 60-75 proc. gimnazjalistów stale funkcjonuje w sieci w godzinach nocnych. "Wyloguj się do życia"
Aby zwrócić uwagę na skalę problemu ruszyła ogólnopolska kampania społeczna, pod hasłem "Wyloguj się do życia" przygotowana przez Fundację FIRST. Ma ona uświadomić rosnące zagrożenie uzależnieniem od komputera i internetu oraz zachęcić do szukania autentycznych emocji, relacji
i doświadczeń w prawdziwym życiu, a nie wirtualnym świecie.
Z myślą o nastolatkach przygotowano kilkunastominutowy film edukacyjny, w którym popularny raper Sokół pokazuje świat alternatywny dla wirtualnego i zachęca do życia naprawdę. Film trafi do ponad 7,5 tys. szkół gimnazjalnych w całej Polsce. Nauczyciele otrzymają także pomoce naukowe, które posłużą do przeprowadzania lekcji na temat uzależnienia od sieci.
- Żyjąc w XXI wieku nie możemy uciec od internetu i wcale do tego nie namawiamy. Chodzi o to, by zachować zdrowe proporcje. Jeśli ten film choć u części nastolatków sprowokuje pytanie: czy życie nie przecieka mi przez palce? - to już dobry punkt wyjścia do zmiany - podkreśliła prezeska Fundacji FIRST Tatiana Mindewicz-Puacz. Projekt finansowany jest z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych i realizowany jest we współpracy z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie www.wylogujsie.org . Jest tam również test, który pomoże sprawdzić, czy ryzyko uzależnienia od internetu może nas dotyczyć.
- Internet nie jest ulotny, wszystko w nim zostaje. To kolejna karta, którą w naszym życiu zapisujemy. Trzeba się rozglądać na prawo i na lewo, nawet jeśli wydaje nam się, że mamy zielone światło - powiedział Osiecki.
Obecnie trudno wyobrazić sobie życie bez internetu, zarówno zawodowe, jak i prywatne. Coraz częściej w internecie odsłaniamy całego siebie. Czy to jest życie realne, które przenosimy do świata wirtualnego, czy też trochę kreujemy tę nową rzeczywistość?
Psycholog społeczny Kacper Osiecki przyznał, że prywatność tracimy już, gdy wychodzimy ze swojego mieszkania na ulicę. Natomiast w internecie musimy wykonać jakąś czynność, żeby się pokazać. - Łatwiej jest wykreować siebie idealnym. Takim, jakim chciałoby się być. Wyrażać poglądy, których nigdy byśmy nie ujawnili w towarzystwie - powiedział Osiecki. Internet ośmiela, bo nikomu nie patrzymy w oczy.
W życiu narażamy się na natychmiastową reakcję zwrotną. - W Internecie będzie reakcja z opóźnieniem, nie narażamy się na bezpośredni gniew. Bezpieczeństwo zakodowane jest podświadomie - zauważył psycholog.
Skąd zatem potrzeba przebywania w wirtualnym świecie? - Człowiek jest istotą społeczną, musi się komunikować. Funkcjonując w grupie musi znać swoją wartość. Interakcje są też etapem do poznawania samego siebie, pozycjonowania się w społeczeństwie. Natomiast przez internet możemy się dowartościowywać. Możemy pokazać tylko te rzeczy, które chcemy pokazać. Nie musimy pokazywać części naszej osobowości, cech negatywnych - wytłumaczył Osiecki. Jego zdaniem niebezpieczne jest to, że podczas takiej kreacji powstaje rozbieżność między "ja" idealnym, i "ja" realnym.
Zagrożeń jest znacznie więcej. Internet uwypukla nasze potrzeby, dążenia, chęci, pragnienia i cechy, które mamy w sobie. - Bardzo łatwo jest zobaczyć na forach internetowych, ile jest nienawiści. Ludzie, by zostać zauważonymi, często posuwają się do obrażania innych - powiedział psycholog. Przypomniał jednak, że nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiej osoby. - W Internecie pojawia się "netykieta", ale to dopiero początki. Jeszcze trochę czasu upłynie, ale i w Internecie normy społeczne będą musiały się pojawić - powiedział Osiecki.
Psycholog ostrzegł, że internet cały czas traktujemy jako rozrywkę, a na żarty jest tam coraz mniej miejsca. Najprawdopodobniej kiedyś w internecie będzie prowadzone realne życie.
Młodzi, a właściwie bardzo młodzi ludzie odwracają się od Facebooka. Nawet zarząd najsłynniejszego na świecie portalu społecznościowego musiał przyznać, że zauważa spadek liczby młodych użytkowników. Dokąd zatem przenoszą się nastoletni internauci.
Ask.fm zrzeka się odpowiedzialności i nie moderuje publikowanych treści. Żeby się tam zarejestrować trzeba mieć 13 lat. – To jednak w praktyce nie jest przestrzegane. Natomiast wzrastająca popularność portalu to chyba trochę sposób na odejście z miejsc, w których są też rodzice tych młodych ludzi – dodał Dawid Pacha. Jednak nienawistne komentarze, których mnóstwo jest na ask.fm mogą doprowadzać do prawdziwych tragedii. - Do dziś przynajmniej 10 osób popełniło samobójstwo po różnego rodzaju przygodach z ask.fm.
Michał Pozdał, ekspert ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej tłumaczył natomiast, że użytkownicy ask.fm, to "zwyczajna młodzież, z bardzo różnych środowisk i różnych rodzin”. – Mam wrażenie, że oni tam głównie zdobywają popularność i obserwują innych. Ta wirtualna popularność i zdobywanie fanów to bardzo ważny aspekt. Natomiast druga grupa to osoby, które chcą sobie znaleźć idoli – powiedział gość Trójki. Eksperci przestrzegają jednak, że internet sprzyja blokowani mechanizmu empatii. Czym może to grozić i jak to możliwe, że młodzi ludzie lekka ręką niszczą innym życie przez złośliwe komentarze?
6 grudnia, jak nakazuje nasza szkolna tradycja uczniowie przyszli do szkoły ubrani w czerwone stroje, czapki mikołajowe, czerwone pelerynki, rogi renifera. Niektórzy mieli nawet białe brody
i wąsy. Tego dnia ogłoszono hasło „Kto na czerwono ubrany, ten nie pytany”. Również nauczyciele
„ poczuli bluesa” i założyli czerwone stroje. Na zdjęciach klasy, w których było najwięcej uczniów przebranych za Mikołaja.
Uczniowie klas 0-III spotkali się z policjantami z sekcji Ruchu Drogowego Komendy Policji w Żyrardowie. Spotkanie miało na celu przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Panie policjantki omówiły zasady poruszania się po drogach publicznych, przypomniały dzieciom, że zawsze należy stosować się do zasad bezpieczeństwa. Omówiły sposób przewożenia dzieci w samochodach oraz sposób zachowania się w przypadku zagubienia. Ostrzegły uczniów przed wpuszczaniem obcych osób do domu.
Klasy 1a i 1b w tym roku szkolnym wzięły udział w Ogólnopolskiej akcji „ Klub bezpiecznego Puchatka” i w tygodniu od 18 do 22 listopada wszyscy uczniowie wypełnili test poprzez internet na temat zasad bezpiecznego zachowania się.
Pasje dziecięce – kolejny rok.
„Moja kura, a właściwie kogut” tak zatytułował swoją prezentację Karol Kociołczyk z kl. 4b.
Karol opowiedział kolegom o pasji, jaką jest hodowla i obserwacja życia kur i kogutów. Ma on swojego ulubieńca. Kogut, którego przyniósł do szkoły, jest oswojony, wychowany przez chłopca od małego kurczaczka. Dla zaproszonych na prezentację dzieci była to prawdziwa gratka, miały możliwość zobaczenia z bliska i dotknięcia żywego koguta. Obecnie dzieci mieszkające w mieście rzadko widzą na żywo inne zwierzęta niż pies i kot. Oprócz małego pasjonata o swoich zainteresowaniach opowiedziała też Jolanta Jankowska nauczycielka naszej szkoły. W wolnych chwilach zajmuje się rękodziełem,
a w szczególności koronką szydełkową. Zaprezentowała dzieciom, co można zrobić z nitki przy odrobinie cierpliwości i umiejętności. Pokazała piękne serwety, ozdoby choinkowe, aniołki, broszki, serwetniki wykonane różnymi technikami. Spotkanie dziecięcych pasjonatów odbyło się 22 listopada 2013 r. Zapraszamy na kolejne wykłady. Zdjęcia dostępne w galerii album fotograficzny.
30 X 2013r. na Uniwersytecie Warszawskim zainaugurowano tegoroczną edycję projektu Pasje Dziecięce. My tam byliśmyi uczestniczyliśmy w wykładach. Piotr Gronek, uczeń trzeciej klasy jednej z podwarszawskich szkół, w barwny i niezwykle interesujący sposób opowiadał o mitologii. Swoją prezentację zatytułował „Co bogactwo języka ma wspólnego z mitologią?” Wykład wciągnął naszych uczniów w świat mitycznych bogów i ich muz. Mieliśmy też możliwość wysłuchania dorosłego wykładowcy dr hab. Rafała Godonia, który zachęcał nas do zapoznania się, czym jest filozofia, czy spotykamy ją w życiu codziennym? Moment kulminacyjny spotkania,to złożenie ślubowania przez uczniów wstępujących do społeczności studentów Polskiej Akademii Dzieci działającej m.in. w ramach Uniwersytetu Warszawskiego. Przy okazji wizyty w Warszawie udało się nam też odwiedzić Muzeum Techniki, gdzie poznawaliśmy wynalazki, które zmieniły świat, dowiedzieliśmy się „ Jak las zmienił się w węgiel?” , „Skąd ten prąd, czyli o energii elektrycznej i jej wykorzystaniu” oraz jak zbudowany jest organizm człowieka w środku, jaką rolę pełnią poszczególne narządy? Takie wyjazdy to doskonała okazja do przyswajania wiedzy w sposób łatwy, miły i przyjemny. Zachęcamy wszystkich do takiej nauki. Uczestnikami była klasa 2b,5b i 6a. Zdjęcia dostępne w galerii album fotograficzny.
SKŁAD SAMORZADU UCZNIOWSKIEGO – ROK SZKOLNY 2013/2014
Atrakcyjne zajęcia dla gimnazjalistów
Uczniowie klas III gimnazjum przeszli bardzo ciekawy kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Przeprowadził go ratownik z naszego OSiR-u pan Łukasz Kruk. Do pomocy wykorzystał fantomy osób dorosłych oraz dziecka, a także przenośny defibrylator. Pokazywał jak należy zachowywać się w sytuacjach trudnych, kogo poprosić o pomoc. Uczniowie mogli sami zastosować resuscytację. To była praktyczna lekcja postępowania w nagłych przypadkach.
12.11.2013 roku odbył się apel z okazji Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Apel przygotowały klasy 2b i 2c pod kierownictwem wychowawczyń p. Małgorzaty Dymeckiej i p. Ewy Chojeckiej. Akompaniowała p. Agnieszka Orzechowska- Kozak. Na wstępie wszyscy zebrani w odpowiedniej postawie zaśpiewali hymn Polski. Uczniowie przedstawili scenki dotyczące historii Polski. Łącznikiem między scenkami była myszka komputerowa. Uczniowie rozmawiali na temat przygotowań do Święta Niepodległości, następnie przedstawili obrazowo rozbiory Polski. Pokazali strajk dzieci we Wrześni. Mali artyści zaśpiewali „Rotę” oraz pieśni legionowe: „Piechota” i „Wojenko, wojenko”. Uczniowie przypomnieli jak wyglądają symbole naszej państwowości flaga i o godło państwowe. Na zakończenie zaśpiewali piosenkę Kocham Cię Polsko. To była prawdziwa lekcja patriotyzmu. Wszyscy uczniowie biorący udział w apelu podkreślili wagę tego dnia ubierając się galowo.
11 listopada 2013
Dnia 8 listopada 2011 roku w naszej szkole odbyła się niezwykła lekcja historii. Lekcja, poświęcona obchodom 95 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Polska wyzwoliła się spod jarzma zaborców po 123 latach niewoli i przez ponad wiek nasz kraj nie istniał na mapie, ale Ojczyznę nasi przodkowie nosili w sercach.
Uczniowie tego dnia patrzyli na dzień 11 listopada przez pryzmat wydarzeń jakie niesie historia. Jak podkreślali, nie chcieli by było tylko kolejnym świętem, czy dniem wolnym od zajęć. Uzasadniali, że nie należy zapominać o tych, którzy nie porzucili wiary
w odzyskanie wolności.
Apel przygotowali uczniowie klasy 3ga. Całość poprowadzili: Lena Kaczmarek
i Bartłomiej Bonikowski. Uczniowie szkoły recytowali wiersze, śpiewali pieśni patriotyczne-
Natalia Puchalska-3GA i Julia Ksit-1GA zaśpiewały piosenki o Ojczyźnie, natomiast Julia Krzywda-5A przepięknie zagrała na gitarze nastrojowy utwór. Ada Sobieska – 1GA zagrała na klarnecie,, Marsz Pierwszej Brygady”.
Do obchodów Święta uczniowie szkoły przygotowywali się wieloetapowo pracując metodą projektu- ,,Droga Polaków do niepodległości”. Zbierali źródła do gazetek ściennych, prezentacji multimedialnych, scenariusza imprezy, pracowali w grupach.
Prace pisemne poświęcone Ojczyźnie prezentowali na forum klasy. Wiele określeń dotyczących Ojczyzny zawarli w scenariuszu imprezy.
Oto jedno z nich: „Dla Ojczyzny możemy się tylko dobrze uczyć, aby Polska zyskała mądrych ludzi” -Kacper 3ga.
Tę podniosłą atmosferę uświetniła wiązanka pieśni patriotycznych w wykonaniu absolwenta szkoły –Macieja Klocińskiego, który zagrał na akordeonie.
Na zakończenie spotkania głos zabrała dyrektor szkoły pani Grażyna Beliniak. Podkreśliła, że obchody Święta Niepodległości to już tradycja. A słowo Ojczyzna mocno zapisuje się w sercach młodych Polaków- uczniów naszej szkoły.
Montaż słowno-muzyczny z okazji obchodów Święta Niepodległości w ZSP nr 6
w Żyrardowie został przygotowany pod opieką nauczyciela historii pani Bożeny Markucińskiej reżysera całości. O oprawę muzyczną zadbała pani Agnieszka Orzechowska-Kozak - nauczyciel muzyki.
Róża Głażewska uczennica klasy 3b Zespołu Szkół Publicznych Nr 6 w Żyrardowie otrzymała wyróżnienie w kategorii klas 1-3 w XI Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej w Warszawie ,,Usłysz Panie, moje słowa” dla uczczenia pontyfikatu błogosławionego Jana Pawła II. Różę do konkursu przygotowała pani Ewa Klocińska. Organizatorami konkursu było Centrum Edukacyjne Archidiecezji Warszawskiej oraz Katolicki Zespól Edukacyjny im. Ks. Piotra Skargi . Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół stołecznych i mazowieckich. Uczestnicy konkursu przygotowywali jeden dowolnie wybrany utwór poetycki o tematyce religijnej i musieli pokonać 3 etapy konkursu, by zostać tak jak Róża jego laureatką. Jedenasty Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej zakończyła uroczysta gala z występami laureatów w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II
( Galeria Porczyńskich ).
Z okacji Dnia Komisji Edukacji Narodowej odbyła się w naszej szkole uroczystość dla pracującycyh w szkole nauczycieli i pracowników obsługi, oraz dla nauczycieli emerytowanych. Uczniowie klasy 3a przygotowali przedstawienie. Pani Dyrektor Grażyna Beliniak wręczyła nagrody dla pracowników szkoły.
Gimnazjum
klasa |
Dziewczęta |
Chłopcy |
||||||
I |
|
|
||||||
II |
|
|
||||||
III |
|
|
Klasy IV-VI
IV |
|
|
||||||
V |
|
|
||||||
VI |
|
|
Klasy I-III
I |
|
|
||||||
II |
|
|
||||||
III |
|
|
16 września Olimpijska Szkółka Tańca i Dobrych Manier uczyła dzieci klas 0-III jak wyrażać emocje poprzez ruch i taniec. Jest to autorski program, realizowany na czterech płaszczyznach: edukacja, wychowanie, profilaktyka, rekreacja sportowa.
Jego podstawowym założeniem jest powszechność oraz dostosowanie do wieku i osobowości młodego człowieka. W trakcie prowadzonych zajęć uczestnicy poznawali zasady savoir-vivre oraz praktyczne zastosowanie dobrych manier poprzez grupowa zabawę i taniec.
Zdjęcia z imprezy dostępne w albumie fotograficznym
16 września rozpoczęła się ogólnopolska akcja „Uwaga Nadwaga”. Jej celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem nadwagi , która coraz częściej dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale także dzieci i młodzieży. Uczniowie naszej szkoły będą uczestniczyli w cyklu prelekcji na temat prawidłowych nawyków żywieniowych. Specjalista d.s. żywienia z firmy Natur House podczas spotkań z uczniami opowie o konsekwencjach wynikających z nieprawidłowej diety oraz wskaże, jak komponować pełnowartościowy jadłospis dla całej rodziny. Kampania „Uwaga Nadwaga” uzyskała patronat Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej. Na zdjęciach uwidocznione zostały jedne
z pierwszych zajęć.
Drodzy uczniowie i Rodzice (Opiekunowie)
Proponujemy zajrzeć na strony internetowe podane poniżej. Dowiecie sie jak bezpiecznie korzystac z internenu, co to jest cyberprzemoc, jakie zagrożenia i korzyści niesie internet.
O zagrożeniach uzależnieniami można poczytac na stronach:
http://www.narkomania.gov.pl/portal
Adresy portali edukacyjnych:
www.bezpiecznaszkola.men.gov.pl/
Wyprawka szkolna 2013/2014
W tym roku programem będą objęci uczniowie rozpoczynający edukację szkolną w:
klasach 1-3 i klasie 5 szkoły podstawowej, ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia,
klasie 2 szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego i technikum,
Kryterium dochodowe przy ubieganiu się o wyprawkę szkolną wynosi:
dla uczniów klas I – 539 zł netto na osobę w rodzinie,
dla uczniów klas II, III i V – 456 zł netto netto na osobę w rodzinie.
W 2013 r. programem będą objęci także uczniowie słabowidzący, niesłyszący, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Dofinansowanie zakupu podręczników w roku 2013 będzie wynosić:
dla uczniów klasy V szkoły podstawowej – do kwoty 325 zł,
dla uczniów niepełnosprawnych – do kwoty 350 zł.
Rodzic składa w sekretariacie szkoły wypełniony wniosek o wyprawkę w terminie do 6 września, zaświadczenie o wysokości dochodów (ewentualnie uzasadnienie ubiegania się o wyprawkę) oraz fakturę zakupu podręczników. W przypadku ucznia niepełnosprawnego, do wniosku – zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów, należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
Uczniowie mieszkający w Żyrardowie mogą ubiegać się również o pomoc stypendialną. Warunkiem skorzystania z tej formy wsparcia jest dochód na członka rodziny nieprzekraczający kwoty 456 zł. Wnioski o przyznanie stypendium rodzice mogą składać do 15 września, w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Żyrardowa, przy Placu Jana Pawła II. Formularz wniosku otrzymać można w Wydziale Oświaty i Kultury Fizycznej, przy ul. Mireckiego 56, w sekretariacie szkoły lub pobrać ze strony internetowej miasta.
Zachęcamy do korzystania z poniższych stron internetowych bezpłatnie i legalnie.
wolnelektury.pl
kula.gov.pl
nina.gov.pl
muzykotekaszkolna.pl
cyfrowaszkola.men.gov.pl
Sa to bardzo ciekawe strony. Można przeczytac lekturę, której nie ma w bibliotece, można wysłuchać czytaną lekturę. Dostepne są koncerty, przedstawienia, edukacyjne programy telewizyjne.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 odbędzie się 2 września 2013 r. o godz. 9.00 na boisku szkolnym. Uczniowie rozpoczynający naukę w naszej szkole (oddziały przedszkolne, klasy pierwsze) zgłaszają sie do wychowawców, których rozpoznają po emblematach oznaczających klasy.
Po rozpoczęciu roku szkolnego w świetlicy szkolnej odbędzie się zebranie dla rodziców uczniów, którzy będą korzystali z opieki świetlicy szkolnej.
Rodzice uczniów zainteresowanych zakupem obiadów zgłaszają się do wychowawcy świetlicy i zapisują dziecko na obiady. Obiady do szkoły dostarcza ajent, który zbiera opłaty za obiady zawsze na początku miesiąca w naszej szkole. Obiady mogą być dofinansowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Osoby zainteresowane dofinansowaniem zgłaszają się do pracowników socjalnych ośrodka i dopełniają formalności.
„Sztuka nauczania jest tylko sztuką rozbudzania ciekawości w młodych duszach po to, aby następnie je zaspokajać ‘’.
Anatol France
Uczniowie klasy 5a i 6a pod opieką Elżbiety Rogulskiej, Jolanty Adamczyk, Anny Zawistowskiej i Jacka Kowalczyka przez pięć dni poznawali krajobraz nadmorski. Podziwiali pracę w Hucie Szkła Artystycznego w Olsztynku, zabytki Gdańska, jak również poszerzyli swoją wiedzę historyczną na Westerplatte. Będąc na Helu nie mogli zapomnieć o Fokarium i jego mieszkańcach czy Porcie Rybackim we Władysławowie. Z Latarni Morskiej w Rozewiu podziwiali przepiękny krajobraz. Dużą atrakcją był spacer wzdłuż Ruchomych Wydm w Łebie. A wejście na Kaszubskie Oko dla niektórych uczestników było dużym wyzwaniem. Ale opłacało się. Rekompensatą był różnorodny, rozległy widok a po zejściu, gra w golfa. Będąc na północy kraju nie można pominąć mola w Sopocie, okrętu wojennego „Błyskawica”, jak również Oceanarium w Gdyni. Dla niektórych pobyt w Oceanarium i bezpośredni kontakt z płaszczą na długo pozostanie w pamięci. W drodze powrotnej w Szymbarku uczniowie mieli możliwość wejścia do domu w którym wszystkie przedmioty są do góry nogami. Oprócz bezpośredniego kontaktu z przyrodą , poznania architektury ,flory i fauny ,niezapomnianych wrażeń podczas rejsu statkiem nie zabrakło wspaniałej zabawy na plaży czy dyskotece. Podczas wycieczki uczniowie nie tylko poznają nowe miejsca ,ale również rozwijają sprawność uważnego słuchania, analizowania treści i wyciągania wniosków. Mają możliwość zastosowania wiedzy przyrodniczej w praktyce.
Zapraszamy do galerii zdjęć
Ostatnie tegoroczne spotkanie w ramach projektu „Pasje Dziecięce” odbyło się 29 maja 2013r. Martyna Budzińska z klasy Vc przybliżyła swoim kolegom świat gołębi. Opowiadała o ich zwyczajach, technikach tresury, gatunkach tych ciekawych ptaków oraz przyczynach zainteresowania się hodowlą gołębi. Ta dość nietypowa jak na dziewczynkę pasja pokazuje, że nasi uczniowie interesują się różnorodnymi rzeczami, a o ich zainteresowaniach często nie wiedzą nawet koledzy i koleżanki z klasy. Oprócz Martyny zaprezentował się Ksiądz Jarosław Wypchło, który od niemal 20 lat ma możliwość poznawania i posługiwania się językiem migowym. Umiejętność tę wykorzystuje w codziennej pracy duszpasterskiej z osobami , które nie słyszą. Mając sprawne wszystkie zmysły nie doceniamy ich. Świat osób niesłyszących wydaje się nam inny, a w rzeczywistości niewiele się on różni, może jest tylko trochę trudniej z komunikacją. Projekt „Pasje Dziecięce” realizowany jest w naszej szkole już 2 lata i każde spotkanie zaskakuje tematyką, zakresem wiedzy dzieci. Dzięki projektowi naszą szkołę odwiedziło wielu ciekawych dorosłych pasjonatów. Zapraszamy w przyszłym roku szkolnym na kolejne spotkania.