8 maja 2013r. grupa uczniów szkoły podstawowej uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Pierwszy punkt programu to interaktywna wystawa pokazująca zastosowanie technologii satelitarnych
w transporcie, rolnictwie, wykorzystanie ich dla ochrony środowiska i zdrowia ludzi, czy monitorowania zmian klimatycznych. Wystawę European Space Expo ze względu na niezwykle atrakcyjną formę prezentacji nasi uczniowie obejrzeli z dużym zainteresowaniem, poszukiwali informacji, brali udział w konkursach. Potem zwiedzaliśmy Warszawę. Rolę przewodnika przejął p. Bogdan Zagajewski, który z niezwykłą pasją opowiadał o ciekawych zakątkach naszej stolicy. Po dotarciu na Uniwersytet Warszawski nasi mali pasjonaci Marysia Zagajewska i Mateusz Kałęcki z klasy Va opowiedzieli swoim rówieśnikom i innym studentom o zamiłowaniu do sportu, a zwłaszcza judo. Jak sami mówili, to niezwykły sport, który uczy przede wszystkim pokory. Po wykładzie przeszliśmy z Wydziału Polonistyki na uniwersytecką salę gimnastyczną, gdzie odbył się pokaz judo z udziałem Marysi i Mateusza.
W szkolnym konkursie ortograficznym przeprowadzonym w maju 2013 roku tytuł MISTRZA ORTOGRAFII zdobyli:
Julia Dollani, kl. 3a
Julia Krzywda, kl. 4a
Aleksandra Bachorz, kl.6a
Natalia Motylewska, kl. 2gb
Wiktoria Szpak, kl. 3ga
LISTA UCZNIÓW, KTÓRZY ZOSTALI WYRÓŻNIENI NA APELU O GODZINIE 9.00 6.06.2013 r.
Jak wychowywać w granicach i normach?... czyli, nic nie dzieje się bez przyczyny
W dniu 10.05.2013 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie nauczycieli żyrardowskich szkół z prof. Mariuszem Jędrzejko - pedagogiem i socjologiem, dyrektorem Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. Twórcą pojęć „dopalacze” i „galerianki”.
Kluczowe problemy prezentowane w wykładzie:
• Co jest przyczyną nasilania się zaburzeń?
• Dlaczego coraz więcej młodych ludzi ryzykuje?
• Czy odrzucanie aksjologii w wychowaniu i podejścia antropologicznego ma wpływ na rozwój „pokolenia ryzyka”?
• Dlaczego szkoła przegrywa?
W dniu 3.06.2013 r. asystent prof. Jędrzejko przeprowadził zajęcia z uczniami żyrardowskich szkół – klasy VI i gimnazjalne. A po południu spotkania z rodzicami uczniów naszych szkół, poruszając problematykę uzaleznień.
Strona Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień http://www.cps.edu.pl/
Aleksandra Perzyna to uczennica klasy 2 b Zespołu Szkół Publicznych Nr 6 w Żyrardowie. Jej wychowawcą jest pani Ewa Klocińska pod której kierunkiem ta 8 letnia dziewczynka wykonała wyróżnioną pracę w VIII Międzynarodowym Konkursie Plastycznym im. Josefa von Eichendorffa. Na konkurs nadesłano 681 prac z Polski, Niemiec, Ukrainy, Czech, Słowacji. Zastosowane były różne techniki malarskie, od prac wykonanych farbami temperowymi, suchymi i tłustymi pastelami, lawowanymi tuszem, po kolaż, gwasz, batik i techniki łączne. Zadaniem wszystkich wykonawców była malarska interpretacja wiersza Josepha von Eichendorffa ,,Boże Narodzenie ”.W skład jury wchodzili artyści plastycy: Bernard Adamczyk-przewodniczący, Agnieszka Chmielecka, Martyna Rejner.
W trzech kategoriach wyłoniono tylko 10 laureatów, a wśród nich znalazła się właśnie Aleksandra Perzyna. W jej kategorii przyznano I,II,III, miejsce i tylko dwa wyróżnienia z którego jedno przypadło w udziale Oli . Ola jest również uczestniczką zajęć plastycznych Dziecięcej Akademii Plastycznej przy Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie, gdzie rozwija swoje zdolności plastyczne na zajęciach u pani Bożeny Liszewskiej, dyrektora i plastyka tej placówki. Ola na swoim koncie posiada już osiągniecia plastyczne.
We wtorek 30 kwietnia 2013roku w Zespole Szkół Publicznych Nr 6 odbyło się kolejne spotkanie będące częścią projektu „Pasje Dziecięce”. Tradycyjnie zaprezentowało się dwoje wykładowców. Wiktoria Zagrajek uczennica klasy 6b opowiedziała o różnorodnych technikach plastycznych, pokazała swoje prace, pochwaliła się osiągnięciami, zaszczycił nas również swoją obecnością Jerzy Paruszewski człowiek, który stał się częścią historii naszej Szkoły, ponieważ jest autorem hymnu Zespołu Szkół Publicznych Nr6. Nasz gość niezwykle interesująco opowiedział słuchaczom o swojej fascynacji podróżami i poezją. Te dwie pasje znakomicie uzupełniają się, podróże są inspiracją do pisania, a poezja stała się okazją do podróżowania. Wysłuchaliśmy kilkunastu wierszy, obejrzeliśmy zdjęcia z podróży, dowiedzieliśmy się co było motorem do podjęcia trudu tworzenia przez Jerzego Paruszewskiego. Ten dzień na długo zostanie w pamięci uczniów. Gorąco zachęcamy wszystkich do dzielenia się swoimi zainteresowaniami, nie trzymajcie swoich wierszy, prac plastycznych głęboko w szufladzie, pokażcie innym, że można robić coś ciekawego, mieć pasje i zainteresowania.
Czy dziecko możę być naukowcem?
Oczywiście, że tak. W Zespole Szkół Publicznych Nr 6 dowodzimy, że bez względu na wiek możemy być znakomici w wybranej dziedzinie. 20 marca 2013 roku na Uniwersytecie Warszawskim grupa uczniów z naszej Szkoły pod opieką J. Jankowskiej, E. Rogulskiej i H. Rogulskiej uczestniczyła w wykładach zaprezentowanych w ramach projektu „Pasje Dziecięce”.
Z wielką przyjemnością informujemy, że jednym z wykładowców była nasza uczennica Klaudia Bodych z klasy 4b, jej prezentacja dotyczyła koszatniczek, szynszyli i burunduków. Klaudia od zawsze ma w domu zwierzęta, wie o nich niemal wszystko. Z dużą swobodą opowiadała o swoich pupilach, i ich przyzwyczajeniach i tajemnicach hodowli. Jej wykład spotkał się z ogromną przychylnością małych studentów, o czym świadczą zadawane pytania.
Oprócz naszej uczennicy zaproszono innych wykładowców, np.: Kasia Chudziak, która ma tylko 7 lat opowiedziała jak powstają programy informacyjne w telewizji, trzynastoletnia Zosia Alka zaprezentowała „Esej o XXI wieku”, a w nim własne przemyślenia na temat rozterek wewnętrznych współczesnej młodzieży i wreszcie dorosły wykładowca Piotr Obrębski opowiadał o architekturze starej Warszawy. Podsumowując, sami powiedzcie, czy można być naukowcem mając kilka lub kilkanaście lat?
Moduł Projekt edukacyjny został zmodyfikowany
Dnia 17 kwietnia 2013 r. uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego gościli w nasze szkole w roli nauczycieli. Mateusz Łowicki i Łukasz Gajewski (absolwencji szóstki) na lekcjach historii w klasach piątych interesująco i rzeczowo przedstawili prezentację multimedialną "Państwo Piastów", a w klasach gimnazjalnych omówili temat "UNIE POLSKO - LITEWSKIE XIV - XVI wieku". Były to ciekawe lekcje pokazujące, że historia może być pasją młodego człowieka.
Sprawdzian kompetencji po szkole podstawowej to pierwszy ważny egzamin w życiu każdego ucznia. Uczniowie, by ukończyć szkołę podstawową, muszą przystąpić do sprawdzianu. Zadania sprawdzianu dotyczą różnych przedmiotów i umiejętności zdobytych w czasie nauki w szkole podstawowej. Trzeba wykazać się - między innymi - umiejętnością czytania ze zrozumieniem, wyciągania wniosków, pisania wypracowań, wykonywania obliczeń, korzystania z informacji
oraz wykorzystywania wiedzy w praktyce.
Sprawdzian ma charakter powszechny i obowiązkowy, tzn. musi do niego przystąpić każdy szóstoklasista. W naszej szkole w tym roku szkolnym przystąpiło do sprawdzianu 102 uczniów z czterech klas szóstych. Z tego w dostosowanych warunkach sprawdzian pisało 12 uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Sprawdzian przeprowadzany jest w kwietniu każdego roku. Dla uczniów, którzy nie przystąpią do sprawdzianu z powodów zdrowotnych lub wypadków losowych w pierwszym terminie, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, w porozumieniu z CKE, wyznacza dodatkowy termin, w tym roku jest to dzień 3 czerwca. Uczeń, który nie przystąpi do sprawdzianu do 31 sierpnia danego roku, powtórzy ostatnią klasę szkoły podstawowej i przystąpi do sprawdzianu w następnym roku.
Sprawdzian odbywa się w macierzystej szkole ucznia. Na terenie każdej placówki sprawdzian organizuje zespół powołany przez dyrektora szkoły. W skład każdego zespołu wchodzi co najmniej 2 dwóch nauczycieli z macierzystej placówki i co najmniej 1 nauczyciel z innej szkoły. Prace uczniów ocenia powołany przez dyrektora OKE zespół egzaminatorów. Wyniki sprawdzianu są przesyłane do szkół przed zakończeniem roku szkolnego, w tym roku będą przekazane 27 maja. Wyniki sprawdzianu nie mają wpływu na ukończenie szkoły podstawowej, ani na oceny uzyskane na koniec klasy szóstej.
Sprawdzian przebiegał zgodnie z procedurami, bez żadnych zakłóceń.
Tradycja wysyłania świątecznych kartek do nauczycieli emerytów oraz do wszystkich przyjaciół szkoły pojawiła się w Zespole Szkół Publicznych Nr 6 wiele lat temu. W każdym roku kartki świąteczne wykonywane są własnoręcznie przez uczniów. W tym roku wychowawca klasy 2a, pani Anna Misiak ogłosiła w swojej klasie konkurs na najładniejszą kartkę wielkanocną wykonaną komputerowo. Wśród wielu prac na uznanie zasłużyły cztery kartki. Są to prace: Kacpra Króla i Konrada Homanowskiego, Nadii Słojewskiej i Wiktorii Podgórskiej, Kacpra Matuszewskiego i Damiana Fryni, Kacpra Wieczorka. Kartki te zostały wydrukowane i wysłane.
Len i śpiew – nowa porcja pasji w ZSP nr 6 w Żyrardowie
„Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”
Tak pisał Stanisław Jachowicz i rzeczywiście nie znamy i nie doceniamy tego co mamy. Chcąc poznać historię naszego miasta, warunki w jakich niegdyś powstało, uczniowie klasy 4b i 5c Zespołu Szkół Publicznych Nr6 w Żyrardowie, pod opieką J.Jankowskiej, E.Rogulskiej i Ł.Kosiarka wybrali się 15 marca 2013 roku do znanego sklepu z wyrobami lniarskimi. Sklep prowadzi prawdziwa pasjonatka Irena Zakrzewska, która ukończyła szkołę włókienniczą, zna technologię produkcji tkanin lnianych i - co ważne - barwnie opowiada o lnie i historii naszego miasta. Po likwidacji Zakładów Lniarskich w Żyrardowie otworzyła „zaczarowany sklep” z wyrobami lnianymi oraz rękodziełem. Można w nim znaleźć bardzo oryginalne i eleganckie upominki. Nasi uczniowie z dużą uwagą przysłuchiwali się opowieści, zadawali mnóstwo pytań, co świadczy o ich zainteresowaniu rodzinnym miastem i jego historią. W trakcie spotkania uczniowie poznali wiele szczegółów o lnie jako surowcu, o jego zaletach, o sposobach produkcji lnianej.
Oprócz wyprawy „w świat lnu”, w szkole zaprezentowała się Julia Ksit, uczennica klasy 6b . Julka od zawsze interesuje się muzyką, śpiewa w zespołach Chochliki i Finezja, występuje również solo. Doskonali swój głos, poszerza wiedzę muzyczną. Ma spore osiągnięcia mimo młodego wieku. Z dużym zaangażowaniem opowiadała o swojej muzycznej pasji młodszym kolegom z klasy 3b. Julia przygotowała prezentację o instrumentach, różnych stylach śpiewu i swoich sukcesach, których jest niemało. W ramach podsumowania przeprowadziła wśród słuchaczy konkurs z nagrodami. Kolejny raz przekonaliśmy się, że młodzi ludzie mają pasje. A może ktoś z was chciałby podzielić się swoimi zainteresowaniami? Zapraszamy do udziału w projekcie „Pasje dziecięce” realizowanego w naszej szkole.
Jolanta Jankowska
Dobiega końca realizacja projektu „Równe szanse edukacyjne uczniów żyrardowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych”. Projekt trwał 3 lata. Cele ogólnym projektu było tworzenie warunków równych szans edukacyjnych poprzez udzielenie wsparcia na rzecz uczniów żyrardowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych napotykających na bariery o charakterze środowiskowym, ekonomicznym i zdrowotnym utrudniające lub uniemożliwiające dostęp do usług edukacyjnych oraz wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej żyrardowskich szkół ukierunkowane na rozwój kompetencji kluczowych ze szczególnym uwzględnieniem nauk przyrodniczo – matematycznych.
Cele szczegółowe projektu:
Projekt obejmował w każdym roku szkolnym uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych.
Tygodniowo odbywa się 81 godzin zajęć, w tym 36 godzin zajęć specjalistycznych (terapia pedagogiczna i logopedyczna, zajęcia korekcyjno- kompensacyjne), 24 godziny zajęć dydaktyczno- wyrównawczych, 21 godzin kół zainteresowań (przyrodnicze, chemiczne, fizyczne, geograficzne, matematyczne, polonistyczne). Ogółem w projekcie uczestniczy 368 uczniów, co stanowi 60% wszystkich uczniów szkoły. Dzięki udziałowi
w projekcie uczniowie rozszerzają swoje horyzonty, rozwijają zainteresowania, z drugiej strony walczą z problemami logopedycznymi oraz różnego rodzaju zaburzeniami. Zauważamy większą otwartość uczniów, lepsze funkcjonowanie w klasie, wzrost motywacji do nauki. Systematyczne zajęcia przyzwyczajają uczniów do wysiłku myślowego, pracowitości i dokładności.
O zainteresowaniu projektem świadczy frekwencja uczniów na zajęciach sięgająca 90%.
Mieć pomysł na siebie, to jest sztuka
Pasje, to siła napędowa współczesnego świata, dlatego warto dbać, by dzieci rozwijały swe zainteresowania i sensownie spędzały czas wolny. Ta myśl przyświeca Jolancie Jankowskiej i Elżbiecie Rogulskiej opiekunom projektu „Pasje Dziecięce” realizowanego już drugi rokw Zespole Szkół Publicznych Nr 6 w Żyrardowie. We wtorek 19 lutego2013r. odbyło się spotkanie w czasie którego Patrycja Kowalska uczennica klasy 6b opowiedziała swoim młodszym kolegom o koszykówce, jako swoim pomyśle na aktywne spędzanie czasu wolego. Patrycja interesuje się sportem, trenuje, bierze udział w zawodach, poznaje zasady gry. Uczy się , że gra „fair play” przynosi satysfakcję w całym życiu mimo, że czasem przegrywamy. Przegrać z godnością i doskonalić się, by następnym razem było lepiej, to jest sztuka pokazująca wartość człowieka.
Odwiedził nas też Andrzej Sikora, młody człowiek mający bardzo ciekawe zainteresowania. Pracuje w Akademii Twórczego Myślenia i Dziecięcej Rekreacji. Ciekawy człowiek i ciekawy pomysł na siebie. Studiuje „Żywienie człowieka”, planuje drugie studia „Oligofrenopedagogikę”,
a jak spędza wolny czas? Gra, ale nie siedzi godzinami przed telewizorem, czy komputerem, nie biega też po boisku, robi coś, co ostatnio było mało popularne, pasjonują go gry planszowe. Lubi gry inteligentne, mówiące o czymś, wymagające myślenia, rozwijające wyobraźnię, spostrzegawczość, logiczne myślenie i zręczność. Ulubione gry naszego gościa to: „Cytadela”, „Carcassone” , „Wsiąść do pociągu”, czy „Prawo dżungli”.
Mądra gra planszowa rozwija pamięć, umiejętności rozwiązywania problemów, jakże potrzebne w codziennym życiu. Uczy działania i pracy w zespole, a przede wszystkim jest pretekstem do spotkań przyjaciół, by miło spędzić czas, porozmawiać i przy okazji pogłówkować. Gorąco zachęcamy wszystkich do zainteresowania się grami planszowymi, odkurzenia gier, w które grali nasi rodzice, szukania nowych gier i spotykania się z ludźmi.
Uczniowie wyróżnieni na I semestr roku szkolnego 2012/2013
Uczniowie klas I-III otrzymują tarczę wzorowego ucznia, jeśli uzyskali ze wszystkich edukacji poziom bardzo dobry
i opisową ocenę zachowania wzorową lub bardzo dobrą. Uczniowie klas IV-VI oraz gimnazjum otrzymują tarczę wzorowego ucznia jeśli uzyskali średnią ocen 4,75 i więcej i wzorową lub bardzo dobrą ocenę zachowania.
Klasa 1a
|
Klasa 1b
|
Klasa 1c
|
Klasa 2a
|
Klasa 2b
|
Klasa 3a
|
Klasa 3b
|
Klasa 4a
|
Klasa 4b
|
Klasa 5a
|
Klasa 5b
|
Klasa 5c
|
Klasa 6a
|
Klasa 6b
|
Klasa 1gb
|
Klasa 2ga
|
Klasa 2gb
|
Klasa 3bg
|
Klasa 3gc
|
|
Pobierz bezpłatny program PIT Format 2012! |
Nie trzeba nic wpłacać! Wystarczy tylko zdecydować gdzie ma trafić 1% Twojego podatku (Waszej rodziny, przyjaciół). Jeżeli nie podejmiesz tej decyzji, o Twoich pieniądzach będą decydować inni! Wskaż w rocznym rozliczeniu PIT gdzie ma trafić Twój 1% podatku. Masz do tego prawo! Możesz skorzystać z dedykowanego organizacji "Przyjazna szkoła" programu do rozliczenia rocznego PITY 2012 – po wypełnieniu za jego pomocą PIT-u 1% trafi automatycznie na nasze konto (pamiętaj o wpisaniu numeru i nazwy naszej szkoły). KRS 0000031762
ZESPÓŁ SZKÓŁ PUBLICZNYCH NR 6 W ŻYRARDOWIE, 600000059964
Przekaż 1% NA SZKOŁĘ SWOJEGO DZIECKA!
Wystarczy w deklaracji PIT wpisać nazwę organizacji, podać jej numer KRS i podać 1% podatku. To wszystko - żadnych dodatkowych dokumentów, procedur ani czekania. Urząd Skarbowy zajmuje się resztą sam.
Poniżej wzór jak wypełnić PIT w tym roku.
1. Przekaż naszej szkole 1% podatku.
Możesz też :
2. Wydrukować „Poświadczenie przekazania 1%” i uzupełnić. Druk jest dostępny na stronie http://www.ps.org.pl lub w sekretariacie szkoły.
poswiadczenia_2012.pdf
3 . Oddać druk do szkoły, której chcesz pomóc, przekazując 1%. To przyśpieszy procedurę skorzystania z tych środków. W innym wypadku będziemy musieli czekać na informację z urzędów skarbowych.
W polu 126 (PIT-37, pozycje tego pola w innych PIT-ach mogą się różnić), należy wpisać Nazwę wybranej przez siebie szkoły oraz (w miejscu XXX...) jej 12- cyfrowy Numer Identyfikacyjny Partnera.
ZESPÓŁ SZKÓŁ PUBLICZNYCH NR 6 W ŻYRARDOWIE, 600000059964
W dniu 16 stycznia gościła w naszej szkole Grupa rekonstrukcji historycznej- strzelcy 31 pułku piechoty. Uczniowie klas IV-VI oraz gimnazjaliści wysłuchali bardzo ciekawej opowieści o kampanii wrześniowej 1939 roku, obejrzeli zdjęcia z tego czasu, broń jaką posługiwali się żołnierze, film
z rekonstrukcji bitwy we Mszczonowie. Spotkanie zorganizowała pani Bożena Markucińska korzystając z pomocy rodzica z klasy 4a, pana Michała Łapińskiego.
15 stycznia sześciolatki z przedszkola mieszczącego się przy Placu Jana Pawła odwiedziły naszą szkołę. Pani Małgorzata Dymecka przygotowała wraz ze swoją klasą 1b jasełka, które z zainteresowaniem obejrzały przedszkolaki. Przedstawienie bardzo się podobało. Na zakończenie wszystkie dzieci razem zaśpiewały kolędy.
„Cudze chwalicie, swego nie znacie,
sami nie wiecie, co posiadacie…”
Wycieczka, nawet najkrótsza, to najciekawsza forma nauki, która oprócz poznawania nowych treści daje uczniom wiele radości. I dlatego też w drugiej połowie grudnia klasa 5a wybrała się do Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Żyrardów na dawnej pocztówce i fotografii”, podczas których wzbogacili wiadomości na temat historii powstania naszego miasta. Stare fotografie wzbudziły u dzieci ciekawość. Próbowały zlokalizować, gdzie obecnie znajdują się wskazane obiekty na fotografiach. Dużą atrakcją było samodzielne zaprojektowanie i wykonanie pocztówki przedstawiającej nasze miasto. Uczniowie okazali się wspaniałymi projektantami. Mieli możliwość obserwacji zachodzących zmian w Żyrardowie. Mam nadzieję, że chociaż grupka uczniów zachęci najbliższych do odwiedzenia naszego muzeum.
Nasza szkoła czynnie uczestniczy w ogólnopolskim projekcie „ Pasje dziecięce”. W związku z powyższym 18 grudnia byliśmy na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie Magda Bartoszek i Ola Woźniak z klasy 6a obok językoznawcy prof. Andrzeja Markowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego prezentowały swoje pasje. Temat prezentacji dziewcząt brzmiał „ Największe szczęście człowieka, na końskim spoczywa grzbiecie”. Nie tylko temat był niezwykły, ale również przedstawione informacje o ich dużych ulubieńcach . Profesor Andrzej Markowski opowiadał o pochodzeniu i znaczeniu słów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat kolęd, potraw, ciast. Po prezentacjach słuchacze zadawali prelegentom ciekawe pytania. Tego dnia byliśmy również w Muzeum Archeologicznym. Klasa 4a uczestniczyła w warsztatach „ Lampki oliwne na wzór lampek znalezionych w tajemniczej grocie w Hawarte”, a klasa 5 a „ Biżuteria w metalu na motywach epoki brązu”. Podczas zajęć uczniowie byli bardzo skupieni na wykonywanym zadaniu. Swoje prace zabrali do domu. Świąteczny wystrój Krakowskiego Przedmieścia w zimowej scenerii sprawił, że czuliśmy się jak w bajce. Opiekę nad uczniami sprawowały: Bogusława Mitrowska, Elżbieta Rogulska oraz Anna Zawistowska.