Po raz kolejny w naszej szkole odbyło się spotkanie w ramach projektu „Pasje dziecięce”. Tym razem 14 grudnia Klaudia Bodych z klasy 4 b przedstawiła wykład na temat „Koszatniczki , burunduki i szynszyle”. W bardzo interesujący, ciekawy sposób opowiedziała o warunkach życia, potrzebnym pokarmie oraz zainteresowaniach swoich ulubieńców. Dorosłym wykładowcą była p.Małgorzata Wyrzykowska, która zabrała nas w podróż „Za ptakami po Laponii” –stolicy św. Mikołaja. Zaprezentowała zdjęcia ptaków, roślin oraz przepięknych krajobrazów, które samodzielnie wykonała podczas niecodziennej wyprawy do tajemniczej krainy, gdzie przez kilka miesięcy Słońce nie zachodzi, a po drogach przechadzają się łosie, renifery. Uczestnicy spotkania z dużym zainteresowaniem słuchali obu wykładów. Pod koniec spotkani a zadawali wykładowcom pytania oraz uczestniczyli w konkursie. Klaudia losowała karty, a pani Małgosia sprawdzała odpowiedzi. Troje dzieci otrzymało wspaniałe zdjęcia z ptakami , które zamieszkują najbardziej na północ wysunięty region Finlandii.
Chcąc podkreślić wagę wielostronnych działań składających się na zapewnienie dzieciom i młodzieży bezpiecznej szkoły, bieżący rok szkolny 2012/2013 Minister Edukacji Narodowej ogłosiła Rokiem Bezpiecznej Szkoły. To priorytet całego systemu edukacji, w tym dyrektorów szkół, innych instytucji oświatowych i nadzoru pedagogicznego.
Więcej informacji na stronie http://www.bezpiecznaszkola.men.gov.pl/
DROGI RODZICU!
Gdy dowiadujesz się, że Twoje dziecko jest prześladowane w szkole, przeżywasz szok i nie wiesz, co z tym faktem zrobić. Jest Ci trudno w to uwierzyć. Wydaje Ci się, że to Twoja wina i czujesz złość. Pamiętaj jednak, że Twoje dziecko przeżywa to samo i to Ty musisz mu pomóc.
Niektóre dzieci ukrywają swój problem. To nie oznacza, że nie mają do Ciebie zaufania - być może nie chcą Cię zmartwić, albo wstydzą się, że nie potrafią sobie same poradzić i wina tkwi w nich samych. Takie dziecko najczęściej nie lubi szkoły. Rano przed wyjściem skarży się na bóle głowy, gardła, brzucha, na gorączkę. Jeśli zauważysz takie objawy u swojego dziecka, zastanów się, czy powodem nie jest prześladowanie w szkole. Jest wiele sygnałów, które świadczą o tym, że Twoje dziecko może być ofiarą przemocy szkolnej. Obserwuj zachowania dziecka i zawsze reaguj, gdy Twoje dziecko:
Jeśli zauważysz u dziecka wyżej wymienione zachowania, porozmawiaj z nim. Zadaj kilka prostych pytań:
Co robić?
Najgorsze co możesz zrobić, to zareagować zbyt ostro. Mimo odczuwanej złości staraj się nie zachować agresywnie, nie rozwiązuj sprawy sam np. wymierzając karę sprawcy. Postaraj się nie obwiniać szkoły i nauczycieli. Pamiętaj, że jeśli nie wiedziałeś o prześladowaniu swojego dziecka, szkoła może również nie zdawać sobie z tego sprawy. Poinformuj wychowawcę - to on powinien pokierować dalej sprawą. Możesz także zwrócić się do pedagoga szkolnego.
Jeśli w szkole poinformowano Cię wcześniej, jakie są zasady współpracy z rodzicami w podobnych sytuacjach, postępuj zgodnie z nimi.
Wobec swojego dziecka staraj się zachować tak, aby mu pomóc. Nie obwiniaj go, niezależnie od tego, jak radziło sobie z prześladowaniem. Nie miej do niego pretensji, jeśli nie powiedziało Ci, że jest ofiarą przemocy. Zachęć, aby opowiedziało Ci o wszystkim - pomoże mu to poradzić sobie z napięciem i odreagować trudne emocje. Zapewnij, że zrobisz wszystko, aby mu pomóc i nie dopuścisz do podobnych sytuacji w przyszłości.
20 listopada, dokładnie w przeddzień rocznicy ustanowienia powszechnego Dnia Praw Dziecka, oraz w przypadającym na 19 listopada Międzynarodowym Dniu Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci odbyła się konferencja prasowa dotycząca startu kampanii społecznej „Nie ma dzieci – są ludzie”, która ma na celu przypomnieć dorosłym, że dzieci są ludźmi i posiadają niezbywalne prawo do szacunku i godnego traktowania. Inicjatorem kampanii jest Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak.
Kampania „Nie ma dzieci, są ludzie”, która jest podsumowaniem wszystkich działań zorganizowanych w Roku Janusza Korczaka, trwać będzie od 20 listopada do końca bieżącego roku. W ramach jej działań, w mediach ogólnopolskich jak i regionalnych emitowane będą spoty promujące akcję. W całej Polsce zawisły także plakaty, autorstwa Piotra Zielińskiego jednego z 20 finalistów konkursu ogłoszonego przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka w ramach obchodów Roku Janusza Korczaka.
W dniu 29 października w Zespole Szkół Publicznych Nr 6 odbył się „ Dzień Afryki”.
W tym dniu uczniowie klasy VI a wraz z rodzicami i nauczycielem przyrody panią Marią Tomaszewską przygotowali wiele atrakcji. Dzieci w oparciu o wiedzę przyrodniczą na temat Afryki wykonali kolorowe stroje, dzidy, włócznie, biżuterię. Nie zabrakło muzyki z kontynentu afrykańskiego wyszukanej samodzielnie przez uczniów. Gość z Ghany grał na bębnie, rozmawiał i opowiadał o ciekawych rzeczach, spotkał się z uczniami odwiedzając klasy. Dzieci korzystały ze swojej wiedzy lingwistycznej. Stoły uginały się pod jedzeniem przygotowanym przez uczniów i rodziców na bazie produktów spotykanych i uprawianych na kontynencie afrykańskim. Było gwarnie i wesoło, a uczniowie byli bardzo dumni ze swojej pracy. I już chcą realizować kolejny projekt.
Origami 折り紙
Na początku listopada w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Pasje dziecięce”. Tym razem uczniowie poznali tajniki origami. Naszym dorosłym wykładowcą była Japonka Akie Terashima, która wraz z Marysią Zagajewską uczennicą klasy 5a zaprezentowała zabawę kartką papieru. Obecni uczniowie poszerzyli swoją wiedzę , mieli również możliwość samodzielnego wykonania japońskiego symbolu szczęścia i życia, jakim jest ptaszek. Zadanie jakie mieli wykonać okazało się dość trudne, ale wszyscy dzielnie dążyli do celu. Wiemy, iż w Japonii, każda dziewczyna musi znać sztukę orgiami , krigami, jak również orgiami modułowe. W orgiami punktem wyjścia jest kwadrat, którego nie można ciąć ani kleić. Natomiast krigami pozwala na niewielkie cięcie i klejenie. Podczas pracy z modułami wykorzystujemy kilkadziesiąt takich samych elementów, które właściwie połączone tworzą przepiękne motywy. Akie Terashima zaprezentowała swoje papierowe składanki, które wzbudziły duże zainteresowanie. Spotkanie z tak niezwykłym gościem odbyło się dzięki życzliwości i pomocy p.Bogdana Zagajewskiego, za co serdecznie dziękujemy.
„Bądź bratem a nie katem” – to hasło towarzyszyło nam przez cały miesiąc. Październik bowiem jest obchodzony jako miesiąc dobroci dla zwierząt. Jak co roku w naszej szkole odbyła się zbiórka artykułów na rzecz schroniska poprzedzona oplakatowaniem szkoły. Zbierano jedzenie dla zwierząt w postaci puszek i suchej karmy. Niektórzy przynieśli też inne smakołyki. Z uwagi na nadchodzącą zimę, przekazano też koce, ręczniki i poduszki, a za zebrane pieniądze zakupiono żwirek dla kotów. Przekazano również akcesoria dla zwierząt m.in. smycze, zabawki itp. przedmioty. Wolontariuszki razem z p. Izabelą Drwęską wytrwale zbierały i podliczały zebrane dary. Możemy być zadowoleni z przebiegu tej akcji, gdyż naprawdę wiele osób zaangażowało się i przyniosło coś od siebie. Wszystkie rzeczy zostały już przekazane do schroniska. Dziękujemy za okazane serce dla naszych braci mniejszych i włączenie się do akcji. Po wizycie w schronisku, chcemy zaapelować do naszych koleżanek i kolegów- nie kupujcie zwierząt w pseudo hodowlach ! Weźcie psa lub kota ze schroniska a na pewno odwdzięczy się wam bezgraniczną miłością.
Anna Janiszewska, Ada Sobieska
W dniu 9 listopada odbył się apel poświęcony 94 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W świetlicy szkolnej uczniowie wszystkich klas obejrzeli słowno-muzyczny montaż przygotowany przez uczniów klasy 2ga i 2gb. Przypomnieli oni tragiczne wydarzenia z naszej historii i chwile triumfu związane z odzyskaniem niepodległości. Całość uświetniły piękne wiersze i piosenki. Widzowie w skupieniu i z powagą obejrzeli przedstawienie. Podniosły i uroczysty nastrój został podkreślony tym, że prawie wszyscy uczniowie przyszli do szkoły w tym dniu ubrani w strój galowy.
Nad przygotowaniem uczniów do występu pracowały nauczycielki: Bożena Markucińska i Halina Ziąbska, dekorację wykonały panie: Dorota Misiak i Anna Zawistowska, a o kontakt z mediami zadbała pani Ewa Klocińska.
Największe szczęście na świecie na końskim spoczywa grzbiecie
„Pasji Dziecięcych” w Zespole Szkół Publicznych Nr6 w Żyrardowie ciąg dalszy. 26.X.2012 roku to dzień, w którym zainaugurowaliśmy kolejny rok zabawy w prezentowaniu tego, co mamy najlepsze, czyli naszych uczniów i ich zainteresowań. Pierwsze tegoroczne spotkanie zainicjowało nową formułę realizacji projektu „ Pasje Dziecięce”. Obok młodych naukowców swoje pasje będą prezentować też osoby dorosłe.
W październiku dwie uczennice klasy VI a Ola Woźniak i Magda Bartoszek opowiedziały nam jak spędzają wolny czas. Dziewczynki od kilku lat jeżdżą konno i interesują się wszystkim co z końmi jest związane, kompletują profesjonalne stroje jeździeckie, dość często odwiedzają stadninę, czyszczą i karmią konie. Ich wiedza w tej dziedzinie jest imponująca, może w przyszłości będą uczestniczyć w zawodach jeździeckich? Życzymy samych sukcesów.
Obok młodych pasjonatów wystąpiła również Hanna Wolniewicz wicedyrektor Zespołu Szkół Publicznych Nr 6 w Żyrardowie, która interesuje się kulinariami, zwłaszcza wypiekiem fantastycznych domowych ciast. Zaprezentowała nam, jak upiec ciasto drożdżowe, jak to się dzieje, że ciasto rośnie. Pokazała, że domowe wypieki są tańsze i smaczniejsze od tych kupowanych w sklepie, a przy tym wcale nie jest trudne upieczenie tych smakołyków. Kolekcja przepisów naszej dorosłej pasjonatki wzbudziła nasze uznanie, są to prawdziwe skarby zbierane przez wiele lat.
Na koniec każdy miał możliwość spróbowania gotowego ciasta drożdżowego. Smakowało wszystkim i z pewnością spróbujemy samodzielnie upiec go w domu według przepisu, który poznaliśmy na spotkaniu.
W dniu 11 października gościliśmy w naszej szkole Prezesa Związku Literatów Polskich pana Marka Wawrzkiewicza oraz członka zarządu Związku Literatów Polskich pana Jerzego Jankowskiego.
W naszym mieście odbywają się obchody 41 Jesieni Poezji i z tej okazji pan Marek Waszkiewicz odwiedził naszą szkołę. Uczniowie klas: 3ga, 1ga oraz 6a wysłuchali bardzo ciekawej gawędy na temat „Jak nie należy pisać wierszy?”. Prezes związku Literatów Polskich opowiadał o swojej drodze do poezji, czytał swoje wiersze, opowiadał humorystyczne wątki dotyczące wielu swoich podróży po całym świecie. Uczniowie w skupieniu i z wielkim zainteresowaniem przyjęli gości, a burzliwe oklaski na koniec były potwierdzeniem, że to spotkanie miało sens.
Miss Ziemi Żyrardowskiej Nastolatek została uczennica kl. 3ga naszej szkoły Publicznego Gimnazjum Nr 6 w Żyrardowie Wiktoria Szpak. Gratulujemy sukcesu!
Poznajemy naszą stolicę
25 września czterdziestoosobowa grupa uczniów pod opieką p. E. Rogulskiej,
p. B. Mitrowskiej i p. Ł. Kosiarka wybrała się do Warszawy. Dzieci spacerowały malowniczymi uliczkami Starego Miasta. Miały możliwość poszerzenia swojej wiedzy poprzez bezpośrednią obserwację, poznawanie i podziwianie zabytków. Duże zainteresowanie wzbudził Pomnik Małego Powstańca, Zamek Królewski. Byliśmy również przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie obserwowaliśmy zmianę warty. Po krótkim odpoczynku w parku udaliśmy się na zajęcia w ramach Polskiej Akademii Dzieci na Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Uczniowie uczestniczyli w inauguracji Projektu PAD, w którym nasza szkoła bierze udział już drugi rok. Wykład inauguracyjny poprowadził uczeń naszej szkoły Jakub Nantal.Z wielkim zainteresowaniem opowiadał o swojej pasji, którą jest terrarystyka. Drugim Młodym Wykładowcom była 9- letnia Iga Bocian ze szkoły warszawskiej. Opowiadała i prezentowała ciekawostki o jeżach. Natomiast prof. Tadeusz Morawski z Politechniki Warszawskiej wygłosił wykład n.t. „A kilku tu klika czyli o palindromach dla młodego czytelnika”. Swoją pasją zaciekawił młodych słuchaczy, którzy czynnie uczestniczyli w różnych konkursach, tworzeniu palindromów. Wszystkim podarował swoje książki. Na zakończenie Marysia Zagajewska z klasy 5a odczytała tekst ślubowania, a obecni złożyli ślubowanie i otrzymali indeksy Młodego Naukowca. Zmęczeni, choć zadowoleni z nowym bagażem wiedzy i doświadczeń wróciliśmy do Żyrardowa. Z niecierpliwością wszyscy czekamy na następne wykłady w ramach projektu Polskiej Akademii Dzieci.
Pierwsza wizyta w radio
Uczniowie klas I-VI już drugi rok biorą udział w Projekcie Polskiej Akademii Dzieci „Pasje dziecięce”. Podczas ubiegłorocznych comiesięcznych spotkań Młodzi Naukowcy opowiadali o swoich pasjach. Brali udział w wykładach na Uniwersytecie Warszawskim, jak również w Ośrodku Szkolno- Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących w Laskach. Tym razem uczeń klasy 6a Jakub Nantal - 20 września opowiadał o swojej pasji, którą jest terrarystyka w radio Bajka w Warszawie. Dla Kuby było to duże wyzwanie, ponieważ audycja była transmitowana na żywo. Wszyscy wiemy, iż ten cichy chłopiec o swoich zainteresowaniach może opowiadać bardzo, bardzo długo. Jakub wrócił bardzo szczęśliwy , z nowym, ciekawym doświadczeniem. Wszystkim naszym Młodym Naukowcom życzymy ciekawych przygód, interesujących spotkań z ludźmi z pasją.
Opiekunowie projektu „Pasje dziecięce”
03.09.2012
W związku z przystąpieniem Zespołu Szkół Publicznych Nr 6 w Żyrardowie do Projektu Nr UDA-POKL.09.01.02-14-108/09-00 „Równe szanse edukacyjne uczniów żyrardowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki rekrutacja zainteresowanych uczniów odbędzie się w terminie 03.09.2012 r. – 14.09.2012 r.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013 odbędzie się 3 września 2012 r. o godz. 9.00 na boisku szkolnym. Uczniowie rozpoczynający naukę w naszej szkole (oddziały przedszkolne, klasy pierwsze) zgłaszają sie do wychowawców, których rozpoznają po emblematach oznaczających klasy.
Po rozpoczęciu roku szkolnego w świetlicy szkolnej odbędzie się zebranie dla rodziców uczniów, którzy będą korzystali z opieki świetlicy szkolnej.
Rodzice uczniów zainteresowanych zakupem obiadów (koszt dwudaniowego obiadu około 6, 5 zł) zgłaszają się do wychowawcy świetlicy i zapisują dziecko na obiady. Obiady do szkoły dostarcza ajent z Zespołu Szkół Publicznych Nr 3, który zbiera opłaty za obiady zawsze na początku miesiąca w naszej szkole. Obiady mogą być dofinansowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Osoby zainteresowane dofinansowaniem zgłaszają się do pracowników socjalnych ośrodka i dopełniają formalności.
Sprzedaż kart pracy dla klas 0 oraz podręczników dla klas I - III odbędzie się po rozpoczęciu roku szkolnego.
Uczniów klas starszych zachęcamy do zakupu używanych podręczników od klas starszych .
Zdjęcia z rozpoczęcia roku szkolnego są dostępne w albumie fotograficznym
Wzorem lat ubiegłych, również w tym roku ogłoszony został rządowy program pomocy uczniom - „Wyprawka szkolna”. Dofinansowanie zakupu podręczników przysługuje uczniom rozpoczynającym w roku szkolnym 2012/2013 naukę:
w klasie I szkoły podstawowej, pochodzącym z rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza 504,00 zł netto,
uczniom klas II-IV szkoły podstawowej pochodzącym z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 351 zł netto,
uczniom klas I szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego i technikum pochodzących z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 351 zł netto.
Rodzice uczniów niepełnosprawnych mogą liczyć na dofinansowanie zakupu podręczników w kwocie od 180 do 352 zł, w zależności od grupy wiekowej dziecka. W przypadkach określonych w ustawie o pomocy społecznej pomocą finansową mogą zostać także objęci uczniowie z rodzin niespełniających kryterium dochodowego, na podstawie decyzji dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń (z wyłączeniem uczniów klas I szkoły podstawowej). Przy czym liczba uczniów, którym zostanie udzielona pomoc w tym trybie nie może przekroczyć w danej gminie 5% ogólnej liczby uczniów klas II-IV szkoły podstawowej.
Wnioski o dofinansowanie są do pobrania w sekretariacie szkoły. Wnioski o dofinansowanie wraz z oświadczeniami o dochodzie w rodzinie i fakturami zakupu podręczników proszę składać w sekratariacie szkoły w terminie do 7 września. Wypłata środków następować będzie za pośrednictwem szkół.
Pełna informacja o rządowym programie pomocy uczniom - „Wyprawka szkolna” na stronie www.zyrardow.pl w zakładce aktualnośći.
Link do pełnej wiadomości: http://www.zyrardow.pl/redir:index?wiecej=9380&wiecej_news=1
Zakończył się rok szkolny 2011/2012. Wreszcie upragnione wakacje. Życzymy wszystkim wypoczynku, wspaniałych wrażeń, bezpiecznych zabaw i dobrze spędzonego czasu wplnego.
Dnia 31.05.2012 r. w Zespole Szkół Publicznych nr 6 w Żyrardowie odbył się
VI MIEJSKI KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO THE BEST OF THE BEST, w którym wzięło udział 41 reprezentantów z następujących szkół:
Pomysłodawczyniami konkursów i autorkami zadań konkursowych są nauczycielki języka angielskiego z Zespołu Szkół Publicznych Nr 6, panie: Beata Sawicka-Mela, Bogusława Mitrowska. W sprawach technicznych wsparcia udzielał nauczyciel języka angielskiego, pan Łukasz Kosiarek
KLASY 4-6
- Piwoński Daniel 26 pkt ZSP nr 4 w Żyrardowie
Wyniki II Konkursu na Komiks w Języku Angielskim MY COMIC BOOK EURO 2012. Nagrody przyznano tylko w kategorii Szkoła Podstawowa.
KLASY 1-3
Wyróżnienie – Błaszczyk Alicja ZSP nr 2 w Żyrardowie
KLASY 4-6
Podsumowanie obu konkursów odbyło się 22 czerwca 2012 r. w Zespole Szkół Publicznych Nr 6 w Żyrardowie. Uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy ufundowane przez sponsorów: Zespół Szkół Publicznych Nr 6 w Żyrardowie, wydawnictwa Oxford University Press oraz MacMillan. Wszystkim laureatom oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy.
Dnia 22 czerwca w godzinach popołudniowych uczniowie klas III gimnazjum uczestniczyli w balu pożegnalnym na zakonczenie szkoły. Pierwsza część imprezy rozpoczęła się polonezem tańczonym przez uczniów na boisku szkolnym. Następnie uczniowie bawili się na dyskotece.
Zdjęcia z poloneza w zakładce album fotograficzny
Tomek Jankowski, uczeń klasy 5a pasjonuje się techniką orgiami. Potrafi zrobić cuda z kolorowych kartek papieru. Zaprezentował swoje umiejętności przed naszymi gośćmi- uczniami klasy 1b Zespołu Szkół Publicznych Nr 2 w Żyrardowie.
Idąc za słowami S.Heleks „Czy nie cudownie jest siedzieć w plenerze, na świeżym powietrzu, w miłej atmosferze...” uczniowie klasy 4a, 4b i 5a w trzech ostatnich dniach maja wybrali się na wycieczkę Szlakiem Piastowskim. Głównym celem wyjazdu było „dotknięcie historii”, poznanie najważniejszych miejsc Polski.
Pierwszego dnia w Kruszwicy, która nierozerwalnie wiąże się z legendą o Popielu mieliśmy możliwość wejścia na 32 metrową Mysią Wieżę oraz rejsu po Jeziorze Gopło. Następnie w Gnieźnie, pierwszej stolicy Polski podziwialiśmy eksponaty w Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz gotycką katedrę ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi i relikwiami Św.Wojciecha. Drugiego dnia niezapomnianych wrażeń dostarczyła nam osada Biskupin zbudowana na Jeziorze Biskupińskim. Otoczona fosą sprawia wrażenie, iż jej mieszkańcy tworzyli jedną wielką wspólnotę. Popołudnie spędziliśmy w Zaurolandii – parku dinozaurów. Poznaliśmy dzieje Ziemi od ery paleozoicznej po czasy obecne oraz uczestniczyliśmy w zajęciach na temat dinozaurów. Trzeciego dnia w Pobiedziskach - Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego mogliśmy przypomnieć sobie poznane miejsca podczas naszej wycieczki. W drodze powrotnej do domu udaliśmy się do jednego z najstarszych miast w Polsce – do Poznania, gdzie spacerowaliśmy po Starówce oraz poznawaliśmy architekturę uroczego miasta. Byliśmy zakwaterowani w malowniczo położonym ośrodku Wiktorowo nad Jeziorem Ostrowieckim. Wycieczka, to nie tylko lekcja historii, ale również świetna zabawa, nowe przyjaźnie. Miejmy nadzieję, że takich lekcji i wrażeń jest jeszcze wiele przed nami ... Zdjęcia ,które prezentujemy w galerii, to tylko część wspomnień.
Opiekunowie: Jolanta Adamczyk, Elżbieta Rogulska, Maria Tomaszewska i Anna Zawistowska.