We wtorek 25 października gościliśmy strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żyrardowie. Podczas spotkania z uczniami klas drugich strażacy opowiedzieli o sprzęcie jakim dysponują oraz do czego służy. Dzieci miały okazję usiąść w samochodzie gaśniczym, poznać umundurowanie strażaka oraz zobaczyć jak pozornie mały sprzęt pomaga w ratowaniu życia i mienia. Dużą atrakcją dla dzieci był pokaz z użyciem linii szybkiego natarcia. Serdecznie dziękujemy za profesjonalne zapoznanie naszych uczniów z niebezpieczną i trudną pracą strażaków.
Uczniowie naszej szkoły wykorzystują na lekcjach informatyki wyposażenie dostarczone do szkoły w ramach pakietu Laboaratoria przyszłości. Za zdjęciach zajęcia z Photonem.
#LaboratoriaPrzyszlości #LaboratoriaPrzyszłości
Magdalena Lechniak z klasy 5a w miniony weekend reprezentowała naszą szkołę w XI Ogólnopolskim Konkursie Piosenki DEBIUT w Siedlcach. W kategorii wiekowej, w której występowała (klasy IV-VI) zaprezentowało się 20 solistów/duetów. Jury nagrodziło tylko 4 wykonawców i wśród nich znalazła się Magda, zdobywając wyróżnienie. Do konkursu przygotowała Magdę nasza nauczycielka muzyki Agnieszka Orzechowska – Kozak.
Serdecznie gratulujemy!
20 października 20 uczniów wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Ortograficzny”. Z zadaniami mierzyli się uczniowie z klasy drugiej i trzeciej.
W poniedziałek 17 października w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja szkoły. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli i pracowników szkoły sprawnie i bezpiecznie opuścili budynek szkoły i udali się do wyznaczonego miejsca na zbiórkę. Ewakuacja przebiegła bez zastrzeżeń.
Szanowni uczniowie, rodzice i nauczyciele!
Dzięki Waszemu zaangażowaniu podczas kiermaszu w dniu 13.10.2022r. udało nam się zebrać kwotę w wysokości 1382 zł. Powyższą kwotę przekazaliśmy Fundacji „Z miłości dla dziecka”, która wspiera poszkodowaną w pożarze rodzinę. Serdecznie dziękujemy za upieczone ciasta, okazane wsparcie.
Jesteśmy dumni z postawy naszej społeczności, która tak wspaniale zareagowała na naszą prośbę.
Samorząd Uczniowski
Siódmego października, już po raz kolejny, odbyły się w naszej Szkole wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Głosy na swoich kandydatów oddawali uczniowie klas 5 - 8. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i było świetną lekcją demokracji dla młodzieży.
Do Rady Samorządu Szkolnego weszli następujący uczniowie:
Obraniak Magdalena -przewodnicząca
Stronias Lena -z-ca przewodniczącego
Członkowie: Sałachewicz Amelia, Rutkowska Marcelina, Nalejska Nikola, Omelian Yurii, Ślęzak Emilia, Kacprzak Hubert, Wąsikowska Gabriela, Leśniewicz Stefania.
Dnia 11.10.2022 r. odbyły się zawody międzypowiatowe w biegach sztafetowych, w których dziewczynki z rocznika 2009-2010 reprezentowały powiat żyrardowski. Tym razem niestety nie udało się przejść do kolejnego etapu.
Z ogromną przyjemnością informujemy, że nasza szkoła została zgłoszona przez uczniów i ich rodziców do nagrody Szkoła Roku w największym plebiscycie edukacyjnym w Polsce, który w województwie mazowieckim jest prowadzony przez „Polska Times”.
Jednocześnie nominacje do tytułu Nauczyciel Roku otrzymali także nauczyciele pracujący w naszej szkole Pani Małgorzata Dymecka, Iwona Łowicka i Ewa Szklarska.
SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Głosowanie w plebiscycie rozpoczyna się we wtorek 25 października.
Wszystkie informacje o akcji można znaleźć w naszym serwisie internetowych pod adresem: https://polskatimes.pl/plebiscyt-edukacyjny-2022-zglos-swoich-kandydatow-do-nagrod-dla-nauczycieli-dyrektorow-oraz-przedszkoli-i-szkol/ar/c5-16897447
Liczymy na Wasze głosy
Z inicjatywy uczennic, które uczęszczają na kółko polonistyczne w naszej szkole, odbyło się spotkanie klasy Va z panią dyrektor Grażyną Beliniak, podczas którego Magda, Weronika i Martyna przeprowadziły wywiad z panią dyrektor. W rozmowę chętnie włączali się również inni uczniowie, a najczęściej zadawane pytanie brzmiało; „Czy uczyła pani moją mamę/mojego tatę?”:) Zachęcamy do zapoznania się z fragmentem rozmowy.
Zawodowo jestem związana z oświatą od 1983 roku, ale moja aktywność wychowawcza rozpoczęła się wcześniej. W czasach szkoły średniej byłam instruktorem ZHP, często wyjeżdżałam z dziećmi na obozy i kolonie.
Nie marzyłam o tym. Przypadek sprawił, że rozpoczęłam pracę w szkole.
Z wykształcenia jestem muzykiem, a moim wiodącym instrumentem jest fortepian. Kończąc liceum, nie miałam żadnych planów zawodowych. Chciałam kontynuować rozwój muzyczny. Swoją drogę zawodową rozpoczęłam od pracy w przedszkolu przy placu Jana Pawła II, jako nauczyciel zajęć umuzykalniających - rytmiki. Czerpałam dużą radość z pracy z maluchami. Okazało się, że się w tym spełniam. Miałam możliwość pracować z dziećmi i młodzieżą, rozwijając ich zainteresowania artystyczne. Prowadziłam zespół wokalny "Chochliki", "Kleks". Od ponad 40 lat współpracuję z dziecięcym teatrem "Pinokio". Gdybym nie odnalazła się w tej pracy, na pewno szukałabym swojej drogi dalej.
Stanowisko dyrektora zajęłam po czterech latach pracy w Starostwie jako urzędnik.
Z przyjemnością wróciłam do szkoły, bo uwielbiam pracę z dziećmi i młodzieżą. Lubię jedno
i drugie zajęcie, ale przede wszystkim czuję się nauczycielem.
Spokoju, bo ostatnie lata były bardzo burzliwe. W 2019 roku był strajk nauczycieli – sytuacja organizacyjnie trudna dla wszystkich. W 2020 roku mierzyliśmy się z pandemią, obawialiśmy się o nasze zdrowie. W 2022 roku wybuchła wojna w Ukrainie, a do naszej szkoły zaczęli masowo zapisywać się ukraińscy uczniowie. Wszyscy musieliśmy nauczyć się współpracy z tymi dziećmi. Sprostaliśmy wyzwaniom, jakie postawiły przed nami trzy ostatnie lata, ale przez ten czas wszystkim brakowało spokoju. Dlatego i szkole, i sobie życzę spokoju...
Już jesień, ale my składamy gorące życzenia
- wszystkiego, co najlepsze, wszystkich marzeń spełnienia, pasji w nauczaniu, uczniów pełnych zapału, szczęścia przez długie lata.
W imieniu całej społeczności szkolnej, uczniowie z klasy 4a pod kierunkiem p. Agnieszki Orzechowskiej – Kozak złożyli pracownikom szkoły życzenia oraz przygotowali bardzo ciekawy program artystyczny.
Dziękujemy za mile spędzony czas i piękne życzenia.
Wszyscy uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w projekcie edukacyjnym „Słowem malowane - Maria Konopnicka”. Koordynatorem projektu był nauczyciel plastyki. Podczas lekcji uczniowie zapoznali się z wybranymi utworami Marii Konopnickiej, a następnie wykonali prace plastyczne w różnych technikach. Poznanie twórczości M. Konopnickiej zachęcało do czytelnictwa i promowało je.
W piątek, 30 września w ramach urozmaicenia i wzbogacenia zajęć dydaktycznych WDŻ w klasie 6a odbyło się spotkanie z położną Elizą Leoniuk.
Warsztaty te trwały 45 minut i w całości poświęcone były tematyce okołoporodowej. Pani Eliza podzieliła te zajęcia na trzy bloki tematyczne.
Pierwszy to zagadnienia związane z zapłodnieniem i jak do tego dochodzi. Przeprowadziła „burzę mózgów” wśród uczniów, po czym przedstawiła krótką i dynamiczną animację filmową ukazującą ten proces.
Gdy już „zaszliśmy” w ciążę w sposób bardzo skondensowany przeanalizowaliśmy 9 miesięcy życia ciężarnej kobiety i rozwijającego się w niej płodu. Pani Eliza bardzo praktycznie przedstawiła ten etap. Dzieci na własnej skórze mogły się przekonać jak dużo kilogramów nosi ze sobą kobieta ciężarna i jak bardzo powiększa się macica.
Ostatnim blokiem tematycznym był sam poród. Dzięki samodzielnemu przygotowaniu modelu dziecka w pęcherzu płodowym, pani położna zilustrowała trzy etapy fizjologicznego porodu.
Dzieci były bardzo aktywne podczas lekcji. Wydawały się być również bardzo zaciekawione zajęciami. Pani Eliza zapoznała ich z tematem w sposób bardzo przystępny i adekwatny do wieku.
Mamy nadzieję, że to pierwsze tego typu spotkanie, ale nie ostatnie. Chcielibyśmy, aby zapoczątkowało to serie regularnych spotkań ze specjalistami w trakcie zajęć WDŻ.
Piątego października w naszej Szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielem Centrum Usług Społecznych, panem Jakubem Kamińskim. Klasy ósme dowiedziały się o nowej inicjatywie w mieście - Młodzieżowej Radzie Miasta Żyrardowa oraz o możliwości kandydowania do tejże Rady. Spotkanie i jego temat cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów, którzy zgłaszali się do udziału w Szkolnej Komisji Wyborczej, a także zgłaszali chęć kandydowania do Rady.
Jak co roku wolontariusze udali się na cmentarz parafialny w Żyrardowie.Wybrali zarośnięty, zaniedbany grób z XIX wieku. Wszyscy z ochotą zabrali się do pracy, wyrywali zielsko, uprzątali stare kwiaty i potłuczone znicze. Po pewnym czasie wytężonej pracy widać było zadawalający efekt. Wszyscy trochę brudni, ale zadowoleni wrócili do szkoły.
Jak co roku wolontariusze zaprowadzają dzieci z klas 1 z szatni do sal lekcyjnych. Ze swoich obowiązków wywiązują się wzorowo. Dzieci z niecierpliwością i zadowoleniem czekają na starszych kolegów. Wolontariusze zawsze mają uśmiech i dobre słowo dla maluchów.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu tworzą 72 obiekty gospodarcze, mieszkalne, sakralne, które uzupełniają elementy małej architektury typu kapliczki, piwnice i studnie. Ukazują jeden z typów XIX-wiecznej wsi, tzw. rzędówkę. Odrębną grupę zbiorów stanowi kolekcja 1000 rzeźb autorstwa ludowych twórców z tzw. sierpeckiego ośrodka rzeźby.
I wszystko to widzieliśmy. My, czyli uczniowie klasy 7a i 8c wraz z opiekunami: Jolantą Jankowską, Iryną Krasovską, Iwoną Łowicką, Anną Zawistowską skorzystaliśmy z programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, którego ideą jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Mazowsza.
Taka lekcja-wycieczka w terenie uczy, bawi, jest niezwykle inspirująca dla młodzieży.
Powiedzieć, że warto było, to nic nie powiedzieć. W scenerii pięknej, polskiej, złotej jesieni zwiedziliśmy skansen, poznaliśmy uroki dawnej wsi, sposób budowania domów, usłyszeliśmy ciekawostki z życia mieszkańców, dowiedzieliśmy się, jak dawniej pracowano i bawiono się. Atmosfera – była. Ognisko, integracja, ciekawe dyskusje z przewodnikiem – też były. Jednym słowem było warto.
Dzień zleciał nam szybko, humory dopisywały, okazało się, że dawna wieś polska może być ciekawa, warta przypomnienia, a dla niektórych była wręcz czymś nowym. Bo czy wszyscy młodzi ludzie wiedzą, czym były furmanki, wiatraki, karczmy, studnie z kulką albo kołowrotem? Czym był dyszel, brona, sierp, krosno? Raczej nie.
Gorąco zachęcamy do odwiedzenia Sierpca. Po prostu warto, my to już wiemy.
Jolanta Jankowska
W ramach promowania czytelnictwa w świetlicy i zerówce uczniowie słuchali opowiadań z serii książek o Elmerze. Słoń Elmer, mimo że jest w kratkę i dlatego wyróżnia się ze stada, ma wielu przyjaciół. Seria książek ukazuje pozytywne emocje, radość, zabawę i wspólnotę. Poszczególne opowiadania były dobrym pretekstem do omawiania relacji szkolnych i domowych. Każdego dnia uczniowie dyskutowali o przeżyciach słonia i uczyli się tolerancji. Kolejnym krokiem projektu było kolorowanie ilustracji. Projekt koordynowali wychowawcy świetlicy, zerówki i nauczyciele bibliotekarze.
Klasa 2a wykonywała na zajęciach technicznych pracę Autoportret. Wycinanka z filcu elementów twarzy i ubrań stanowiła nie lada wyzwanie. Wszyscy jednak bardzo się starali, aby ich prace wypadły jak najlepiej. Tego dnia ich ubrania i fryzury były takie same jak na wykonanych pracach. Zobaczcie jak pięknie sobie poradzili z tym trudnym zadaniem i oceńcie sami.
We wrześniu odbył się w naszej szkole konkurs promujący naukę języków obcych.
Konkurs zorganizowały Pani Bogusława Mitrowska, Pani Beata Sawicka-
Mela, Pani Iryna Krasovska oraz Pani Renata Pindor.
Nasi uczniowie malowali i rysowali charakterystyczne zabytki danego kraju bądź też jego symbole oraz słowa, których nauczyli się w danym języku obcym.
W konkursie uczestniczyli uczniowie klas I, III, VII i VIII.
Popatrzcie jak piękne obrazy wyszły spod ich ręki.