Swój wielki dzień mieli w piątek 7 października 2022 r. nasi pierwszoklasiści. Po uroczystym ślubowaniu dyrektor szkoły Grażyna Beliniak pasowała pierwszaków na uczniów. Teraz oficjalnie dołączyli do społeczności szkolnej, otrzymali swoje pierwsze legitymacje, prezenty i wiele dobrych rad. W tej ważnej uroczystości towarzyszyli im nie tylko rodzice i nauczyciele, ale także przewodniczący Rady Miasta Ryszard Mirgos, zastępca prezydenta Adam Lemiesz, radna Żaneta Wesołowska oraz dyrektor Wydziału Edukacji Urszula Wieczorkiewicz-Tkacz. Uroczystość przyjęcia pierwszaków do grona uczniów społeczności "szóstki" przebiegła wśród śpiewu, recytacji, uśmiechu. Salę pięknie udekorowały Panie Dorota Misiak, Anna Zawistowska i Jolanta Adamczyk, o oprawę muzyczną zadbała Pani Agnieszka Orzechowska.
Czas pandemii odbił się i nadal odbija na naszym zdrowiu psychicznym. Wiele aspektów zdrowia psychicznego zostało zakwestionowanych; a już przed pandemią w 2019 r. szacuje się, że jedna na osiem osób na świecie żyła z zaburzeniami psychicznymi. Jednocześnie dostępność do usług oraz środki finansowe dostępne na rzecz zdrowia psychicznego są nadal niewystarczające i są znacznie niższe od tego, co jest potrzebne, zwłaszcza w krajach o niskim i średnim dochodzie.
Pandemia COVID-19 spowodowała globalny kryzys zdrowia psychicznego, generując krótkoi długoterminowe stresy co wpłynęło na zdrowie psychiczne milionów ludzi. Szacuje się, że wzrost zarówno zaburzeń lękowych, jak i depresyjnych wynosi ponad 25% w pierwszym roku pandemii. Jednocześnie usługi w zakresie zdrowia psychicznego zostały poważnie zakłócone, a luka w leczeniu chorób psychicznych zwiększyła się.
Rosnące nierówności społeczne i gospodarcze, przedłużające się konflikty, przemoc i zagrożenia zdrowia publicznego dotykają całe populacje, zagrażając postępowi w kierunku poprawy dobrostanu. Należy zwiększyć uwagę i zaangażowanie poświęcane zdrowiu psychicznemu oraz wzmocnić opiekę nad zdrowiem psychicznym, tak aby wszystkie potrzeby w zakresie zdrowia psychicznego zostały zaspokojone poprzez ogólnodostępne, przystępne cenowo i wysokiej jakości usługi i wsparcie specjalistów.
Stygmatyzacja i dyskryminacja nadal stanowią przeszkodę do włączenia społecznego i dostępu do właściwej opieki. Co ważne, wszyscy możemy odegrać swoją rolę w zwiększaniu świadomości na temat zdrowia psychicznego, a Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego jest okazją do zrobienia tego wspólnie. Wyobraźmy sobie świat, w którym zdrowie psychiczne jest cenione, promowanei chronione, gdzie każdy ma równe szanse korzystania ze zdrowia psychicznego i korzystania ze swoich praw człowieka oraz gdzie każdy może uzyskać dostęp do opieki psychiatrycznej, której potrzebuje.
WHO będzie współpracować z partnerami w celu rozpoczęcia kampanii wokół tematu „Uczynienie zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia dla wszystkich globalnym priorytetem”. Będzie to okazja dla osób z zaburzeniami psychicznymi, pracodawców, pracowników i innych zainteresowanych stron, aby spotkać się i głośno mówić o tym, co musimy zrobić, aby zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie stały się globalnym priorytetem dla wszystkich.
Dnia 3 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w miejskich zawodach w piłkę nożną (rocznik 2008-2009). Zawodnicy zdobyli brązowe medale. Gratulujemy!
Dnia 29 września uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w zawodach sztafetowych, które odbyły się w Osuchowie. Udział wzięło 42 uczniów. Osiągnęliśmy III miejsce w roczniku 2010-2011 dziewcząt oraz II miejsce w roczniku 2008-2009 również dziewcząt - i to zagwarantowało nam awans do biegów międzypowiatowych. Naszym uczniom serdecznie gratulujemy
Uczniowie SP Nr 6 w Żyrardowie kolejny raz stanęli na wysokości zadania. Reprezentowali całą społeczność szkolną, biorąc udział w obchodach 42 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.
24 września uczestniczyli we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny , złożyli też kwiaty pod żyrardowskim pomnikiem „Droga Polski ku Wolnym Narodom. Z pewnością była to cenna lekcja historii i patriotyzmu.
W naszej szkole były przeprowadzone działania w ramach „Tygodnia dla profilaktyki chorób zakaźnych". Akcja była zorganizowana pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i miała na celu przekazanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do dbania o zdrowie własne i najbliższych. Wiedza o zdrowiu to pierwszy krok do świadomej i trwałej zmiany postaw, w tym higieniczno-sanitarnych. Na korytarzach i w salach lekcyjnych prezentowane były plakaty profilaktyczne, wykonane przez uczniów, Formuła kampanii edukacyjno-informacyjnej pozwaliła na uwzględnienie pomysłów i atrakcyjnych inicjatyw uczniów, nauczycieli, samorządu uczniowskiego. Wychowawcy przeprowadzili lekcje na temat chorób zakaźnych, podczas zajęć wykorzystano filmy edukacyjne zaproponowane przez MEiN i GIS.Były również pogadanki, gry i zabawy o włąsciwych zachowaniach zdrowotnych., Pielęgniarka szkolna przekazała rodzicom cenne uwagi, wskazówki. .W "zerówce", jak i w klasach pierwszych, pod opieką pielęgniarki szkolnej p.dzieci ćwiczyły właściwe mycie rąk, poznały sposób zachowania w momencie kiedy kichają i kaszlą. Był to pierwszy krok do świadomej i trwałej zmiany postaw, w tym higieniczno-sanitarnych.
Uczniowie 7a i 8a wybrali się 21 września na wycieczkę do Kielc, teren niezwykle bogaty
w geologiczne perełki. Szlifowaliśmy skały, by odkryć skamieniałości, odbyliśmy wirtualną podróż do wnętrza Ziemi, poznawaliśmy przeszłość geologiczną regionu świętokrzyskiego uczestnicząc w grze „Misja Chronos”. Odwiedziliśmy też Chrusty, a tam: oceanarium, wystawę owadów i park miniatur. Ostatni punkt programu, to wizyta u „Bartka – króla puszczy świętokrzyskiej”.
W tym roku pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej jesieni przypadał 23 września. Nasza szkoła uczciła go zorganizowaniem w parku Procnera cyklicznej imprezy plenerowej "Biegi Jesieni" .Uczniowie bardzo się na nią cieszyli, ponieważ w tym roku wróciła po dłuższej przerwie do kalendarza szkolnego. Pogoda była przepiękna, słońce mocno świeciło, humory dopisywały, frekwencja też. W imprezie wzięły udział wszystkie klasy wraz z wychowawcami. Do pomocy przy organizacji biegów oraz czuwania nad bezpieczeństwem biegnących zgłosił się wolontariat złożony z uczniów 8 klas. Starszaki świetnie wywiązały się ze swojego zadania, byli cały czas na posterunku. Zorganizowanych i przeprowadzonych zostało 14 biegów o różnej intensywności w zależności od kategorii wiekowej. Każdy bieg poprzedzony został pogadanką na temat zachowania fair play podczas konkurencji. Każdy uczestnik imprezy biegnąc zdobywał punkty dla siebie i swojej klasy. Najlepsi biegacze zostali udekorowani przez panią dyrektor dyplomami oraz medalami, a najlepsza klasa otrzymała puchar przechodni. Wszyscy uczestnicy mogli uzupełnić energię dzięki słodkiej przekąsce. Zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli wspaniale się bawili, dopingowali biegnących, pojawiły się nawet transparenty. Nieoceniona była również pomoc rodziców,, którzy przybyli tłumnie wspierać swoje pociechy. Dziękujemy wszystkim za pomoc, uśmiech i zaangażowanie. Było super. Wszyscy spisali się na medal. Do zobaczenia za rok...
Patriotyczne wychowanie młodzieży to obowiązek nas dorosłych. 11 września poczet sztandarowy reprezentował naszą szkołę w uroczystości odsłonięcia muralu poświęconego „Misjom żołnierzy PKW ISAF”. Żołnierze walczą i giną, byśmy mogli żyć i spać spokojnie.
W słoneczny piątek, 16 września w Toruniu został podsumowany Międzynarodowy Konkurs Plastyczny "Moja Przygoda w Muzeum". Na ten konkurs przysłano ponad 1000 prac, a nagrodzono 20 w pięciu kategoriach wiekowych. Miło nam, że wśród nagrodzonych był uczeń naszej szkoły- Jakub Matuszczak z klasy 8b, a kwalifikacje do wystawy otrzymały prace: Magdaleny Lechniak z kl. 5a, Weroniki Guzewskiej z kl. 5a, Leny Stronias z kl. 6a,Saba Dzwonek z kl.8a, Natalii Wnęk z kl. 8c i Marceliny Rutkowskiej z l. 8c.Uczniowie prace wykonywali pod kierunkiem p. Doroty Misiak.
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy.
15 września na całym Świecie obchodzony jest Dzień Kropki. Nasza szkoła także przyłączyła się do świętowania. Pojawiły się kropki w wielu odsłonach. Były małe i duże, białe, czarne i czerwone. Kropki na bluzce, kropki na butach, a nawet piegi na nosie …
Magda Lechniak z klasy 5a podczas minionych wakacji odpoczywała od tradycyjnych lekcji ale nie zrobiła sobie przerwy w śpiewaniu. Efektem zajęć wokalnych z naszą nauczycielką muzyki, Agnieszką Orzechowską, są sukcesy Magdy w wakacyjnych konkursach piosenki:
Po raz kolejny naszą szkołę odwiedziły wolontariuszki z firmy „RoRo” i przeprowadziły zajęcia pt. ”Rozpuszczalność i gęstość cieczy”. Uczniowie klas II, III i IV badali rozpuszczalność soli i sprawdzali gęstość różnych płynów takich jak płyn do mycia naczyń, olej, woda. Po kliku doświadczeniach pod okiem edukatorek, dzieci samodzielnie wykonywały własne doświadczenia z cieczami. Podczas spotkania uczniowie pogłębili swoją wiedzę i świetnie się przy tym bawili.
W dniach 7 i 8 września uczniowie klas I-III oraz „zerówki ” spotkali się z przedstawicielami żyrardowskiej Policji: sierżant Julią Szczygielską i starszą sierżant Patrycją Sochacką. Panie policjantki zapoznały dzieci z zasadami bezpiecznego przejścia przez jezdnię. Zwróciły również uwagę, na przestrzeganie ustalonych zasad podczas przebywania na placu zabaw.
2 września zostaliśmy zaproszeni przez Bibliotekę im. Pawła Hulki – Laskowskiego w Żyrardowie na wydarzenie kulturalne z cyklu Narodowe Czytanie w ramach obchodów dwusetnej rocznicy pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Narodowe czytanie od kilku lat wpisane jest w kalendarz Polaków. W tym roku naszą szkołę reprezentowała klasa 7a.
Program wydarzenia pod tytułem „Świteź – zatopione miasto”, prawdziwie zachwycił młodzież,
a było to:
w wykonaniu teatru „Szafa na rozdrożu” i reżyserii Jakuba Wacławka
Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca do zapoznania się z materiałami informacyjnymi przygotowanymi przez Główny Inspektorat Sanitarny. Dotyczą one profilaktyki chorób zakaźnych, takich jak: błonica, krztusiec, odra, ostre nagminne porażenie dziecięce (poliomyelitis) oraz wirusowe zapalenie wątroby typu A, a także szczepień przeciwko COVID-19.
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/profilaktyka-chorob-zakaznych--materialy-informacyjne-gis
Uczniowie naszej szkoły, już od wielu lat uczestniczą w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej. 1 września poczet sztandarowy udał się na cmentarz miejski, gdzie młodzież oraz inni zaproszeni goście złożyli symboliczne kwiaty pod pomnikiem żołnierzy poległych w czasie
II wojny światowej. Pamięć o bohaterach, którzy walczyli o wolność jest naszym obowiązkiem, dzięki ich poświęceniu i odwadze możemy żyć w wolnym kraju.
1 września 2022 r. społecznośc naszej szkoły powitała nowy rok szkolny 2022/2023 na boisku szkolnym. Pani Dyrektor powitała uczniów i towarzyszących im Rodziców oraz nauczycieli i pracowników szkoły. Szczególnie serdecznie przywitani zostali nowi uczniowie szkoły: z odziału przedszkolnego i z klas pierwszych oraz uczniowie z Ukrainy i nowi uczniowie z pozostałych klas. Miłym akcentem było przekazanie upominków w postaci zakładek do książek dla "pierwszaków" od uczniów klasy trzeciej a. Życzymy wszystkim bezpiecznego i udanego roku szkolnego.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 dla wszystkich uczniów naszej szkoły odbędzie się 1 września 2022 r. w czwartek na boisku szkolnym o godz. 9.00. Do zobaczenia.
Ważne informacje dla Rodziców uczniów klasy pierwszej i dzieci z "zerówki"
na nowy rok szkolny 2022/2023
Zapraszamy na spotkania z wychowawcami 29 sierpnia 2022 roku:
Zestaw przyborów potrzebnych dzieciom do pracy
w „zerówce”
Ponadto proszę kupić buty na zmianę na białym spodzie, worek strój gimnastyczny (biała bluzka, czarne lub granatowe spodenki), mały plecak, strój galowy (dla dziewczynki: biała bluzka, czarna lub granatowa spódniczka, dla chłopca: biała koszula. czarne lub granatowe spodnie).
Przybory do klasy pierwszej
Plecak
Śniadaniówka ( pudełko)
Worek na zmienne obuwie
Worek na strój do w-f
Zeszyty:
Piórnik:
Teczka z rączką na przybory do plastyki:
Teczka tekturowa zamykana na gumkę A – 4
Blok rysunkowy (białe kartki) A – 3
Plastikowa podkładka A – 4
Obuwie zmienne (jasne podeszwy)
Strój gimnastyczny (biała gładka podkoszulka, wskazana bawełniana, granatowe lub czarne szorty)
Strój galowy (dziewczynka: biała gładka bluzka, granatowa/czarna spódnica, chłopiec: biała gładka koszula, granatowe/czarne spodnie)
Podręcznik z ćwiczeniami do religii (jedna książka ) – „Poznaję Boży świat”,
Krzysztof Mielnicki, Elżbieta Kondrak , Wydawnictwo „Jedność”
Pozostałe podręczniki i ćwiczenia dzieci dostaną w szkole we wrześniu.
Grażyna Beliniak Dyrektor Szkoły