Szanowni Rodzice, Nauczyciele, drodzy Uczniowie,
w imieniu Prezydenta Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego przesyłam w załączeniu informacje dotyczące zabawy, do której włączyło się w tym roku także Miasto Żyrardów - walczymy o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. W zabawie chodzi o to, aby mieszkańcy rejestrowali swoją jazdę rowerem za pośrednictwem darmowej aplikacji na telefon „Aktywne Miasta”. Miasto, którego mieszkańcy zdobędą najwięcej punktów wygrywa. Rywalizacja trwa od 1 do 30 czerwca.
W ramach tej akcji założono podgrupy, aby w Żyrardowie szkoły podstawowe rywalizowały między sobą w liczbie przejechanych kilometrów.
Zachęcam wszystkich o włączenie się w akcję.
Link do wydarzenia na fb: https://fb.me/e/4LDAMAyMg
Pozdrawiam Grażyna Beliniak
W piątek 3 czerwca 2022 r. uczniowie klas ósmych naszej szkoły zatańczyli Poloneza. Pięknie zatańczony staoropolski taniec przygotował nauczyciel w-f Pan Jacek Kowalczyk. Licznie przybyli na to wydarzenie Rodzice uczniów i Nauczyciele podziwiali i oklaskiwali tańczących.
Podczas obchodów Dnia Dziecka odbył się Turniej wiedzy o statucie szkoły. Najlepszymi okazały się dwie drużyny, tj. z klasy 4a i 5c.Wygranym serdecznie gratulujemy 😊
23 maja dzieci z klasy IIa i IIb wraz z p. Marzeną Olejnik i p. Małgorzatą Świetlik pojechały na wycieczkę do łódzkiego ZOO oraz uczestniczyliśmy w warsztatach "Skarpeciaki". Podczas wyjazdu była piękna pogoda, a dzieciom dopisywały dobre humory. Uczniowie podczas wycieczki mieli okazję wykonać maskotki i zabrać do domu oraz obejrzeć wystawy "od przędzenia do gotowego wyrobu" , a także zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki pochodzące ze wszystkich kontynentów. Przyglądanie się zachowaniu egzotycznych zwierząt budziło wśród nich wiele emocji. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami sprawił, że wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci. Z uśmiechem na twarzach, troszkę zmęczone , ale pełne wrażeń i przeżyć wróciły do domu
W dniu 01.06.2022r., uczniowie z klas 2a wybrali się na na kręgle i pizzę. Jak widać na załączonych zdjęciach wszystkim podobała się zabawa w kręgielni.
Już od kilku lat uczniowie naszej szkoły z sukcesem biorą udział w Papieskim konkursie plastycznym organizowanym przez OHP Wadowice. W tym roku szkolnym kilkoro uczniów wykonało pracę plastyczną na temat; "Przyszłość ludzkości idzie poprzez rodzinę! -Święty Jan Paweł II". Na konkurs wpłynęło 1080 prac, jury dokonało wyboru najlepszych prac. Wśród nagrodzonych znalazły się dwie uczennice naszej szkoły. Pierwsze miejsce zajęła Zuzia Meszka 5 b, drugie Ola Michalska 1b. Gratulacje dla zwycięskich dziewczyn oraz ich opiekuna p. Anny Zawistowskiej
Zgodnie z tradycją naszej szkoły pod koniec maja odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania. Komisja po wysłuchania przeczytanych tekstów przez uczniów wyłoniła zwycięzców. I miejsce w klasach pierwszych otrzymała Aleksandra Kozłowska kl. 1a, z klas drugich – Adam Ślęzak kl. 2a, a z klas trzecich Alina Mirecka 3b. Wyróżnienia otrzymali: Amelia Róziecka kl.1b, Łucja Fronc kl.2b, Alicja Meszka kl.3a i Szymon Gutowski 3c. Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w następnych konkursach
W naszej szkole odbył się egzamin praktyczny z karty rowerowej dla dzieci z klas czwartych. Uczniowie mieli do przejechania 4 etapy na placu manewrowym. Wśród zadań dzieci miały do wykonania: jazdę rowerem na wprost, zmianę kierunku ruchu ze skrętem w lewo i ustąpieniu pierwszeństwa, ósemkę oraz slalom. Zadaniem uczniów było zadbanie o kwestie bezpieczeństwa. Musiały posiadać sprawny sprzęt, a na głowie mieć kask. Nad egzaminem czuwał p. Jacek Kowalczyk
W dniu dzisiejszym w naszej szkole odbyły się ciekawe zajęcia dla uczniów. Dzieci przyszły do szkoły na dwie zmiany. W czasie pobytu uczestniczyły we wspólnym tańcu Belgijka, a następnie odbył się turniej wiedzy i zajęcia sportowe. Niektóre klasy zaplanowały na ten dzień wycieczki i wyjścia do kina.
Dzień Dziecka już dziś! To święto nie tylko najmłodszych, ale również tych starszych dzieci. 1 czerwca przypada w Polsce Dzień Dziecka, czyli wyjątkowe święto znane na całym świecie. W tym dniu rodzice i dziadkowie składają swoim pociechom życzenia - niezależnie od wieku dziecka.
To, że Dzień Dziecka obchodzimy w Polsce niezmiennie 1 czerwca od 1952 roku to zasługa organizacji The International Union for Protection of Childhood (Światowego Związku Ochrony Dzieciństwa). Święto to miało uświadomić wszystkim dorosłym, że prawa najmłodszych powinny być respektowane na całym świecie, a dzieci nie powinny uczestniczyć w wojnach, chodzić głodne ani być krzywdzone. Poznaj historię Dnia Dziecka, święta, które uszczęśliwia każdego młodego człowieka!
Oficjalna historia Dnia Dziecka sięga lat 50. XX wieku. Co ciekawe, w Chinach święto to zostało ustanowione znacznie wcześniej, bo już w 1926 roku. Chociaż Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest w wielu krajach świata, nie zawsze przypada tego samego dnia. W krajach słowiańskich, takich jak Czechy, Słowacja, Ukraina i – oczywiście – Polska, Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca. Dzieci w Turcji świętują 23 kwietnia, jednocześnie z Narodowym Świętem Niepodległości. U naszych zachodnich sąsiadów termin obchodzenia Dnia Dziecka jest kwestią problematyczną, a wynikło ze skomplikowanej historii tego kraju: W RFN dzień ten świętowany był 20 września, zaś w NRD – 1 czerwca. Po zjednoczeniu przyjęto oficjalnie, że Dniem Dziecka w Niemczech jest 20 września, jednak wiele osób i tak świętuje go 1 czerwca. Ze zwyczaju świętowania odstają nieco Francja, Włochy i Japonia. We Francji oraz Włoszech 6 stycznia (a więc w święto Trzech Króli) obchodzi się Dzień Rodziny. Od 1948 roku oficjalnym Dniem Dziecka w Japonii jest 5 maja, jednak tradycja w tym kraju jest bardzo silna – nieoficjalnie 5 maja Japończycy świętują Dzień Chłopca, z kolei 3 marca Dzień Dziewczynki.
Niektóre kraje nie mają konkretnie sprecyzowanej daty fetowania tego święta i tak:
Są też kraje, w których Dzień Dziecka fetuje się 20 listopada, czyli w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka (1959 rok) oraz Konwencji o Prawach Dziecka (30 lat później). Wśród tych państw można wymienić m.in. Egipt, Irlandię czy Kanadę.
Dzieci w naszym kraju mają wiele szczęścia, ponieważ panuje pokój, a one mogą chodzić do bezpiecznych szkół i korzystać z licznych atrakcji. Obchody Dnia Dziecka w Polsce mają przede wszystkim charakter zabawy i spędzenia czasu z bliskimi. Maluchy mają okazję wyjść do kina czy ZOO, a w wielu miejscowościach organizowane są festyny na świeżym powietrzu zorganizowane specjalnie dla najmłodszych. Zarówno w przedszkolach, szkołach, jak i w domach maluchy otrzymują prezenty i słodycze. Wielu rodziców już na kilka tygodni przed świętem poszukuje idealnych prezentów dla swoich pociech.
A jak to święto jest celebrowane w innych krajach? Poniżej zebraliśmy kilka ciekawostek dotyczących obchodów Dnia Dziecka na świecie.
1. We Francji oraz Włoszech zamiast Dnia Dziecka obchodzi się Dzień Rodziny. Pieczone są ciasteczka z wróżbami, a rodzice spełniają małe zachcianki swoich pociech i obdarowują je prezentami. Brzdące przez cały dzień noszą także papierowe korony. We Włoszech propagowana jest pewna ciekawa tradycja: odpowiedzialną za przynoszenie słodyczy grzecznym dzieciom jest wróżka o wyglądzie wiedźmy; z kolei niegrzeczne maluchy otrzymują węgiel. Brzmi znajomo?
2. Święto dzieci w Szwecji różni się znacznie od tego, które znamy. Przede wszystkim nie obdarowuje się maluchów prezentami. Dla Szwedów jest to dzień, w którym głośno porusza się kwestie dotyczące najmłodszych, takie jak np. szkolnictwo czy prawa dziecka.
3. Najbardziej egzotycznie Dzień Dziecka obchodzą Japończycy. Chłopcy swoje święto spędzają ze swoimi ojcami, z którymi wykonują papierowe hełmy samurajskie, szyte są także proporce przedstawiające karpie (symbol sukcesu w życiu i odwagi), które są następnie wywieszane na dachach domostwa. Karpie symbolizują ilość członków rodziny – duże ryby oznaczają rodziców, mniejsze – synów. Dziewczynki świętują, robiąc z rodzicami lalki ubrane w tradycyjne japońskie stroje, wybierając się na wystawy papierowych lalek czy teatrzyki.
4. Podczas tureckiego Dnia Dziecka dzieci puszczają latawce, śpiewają i tańczą w strojach narodowych. Tego dnia mają także wstęp do parlamentu.
Zapoczątkowana w latach 50. XX wieku historia Dnia Dziecka oraz idea jego powstania warta jest ciągłego przypominania, a dzieci – nie tylko od święta – powinny być traktowane z szacunkiem i miłością.
Piątek trzynastego wcale nie musi być pechowy
Właśnie tego dnia odbyły się przesłuchania w ramach XX Mazowieckiego Festiwalu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej ASTERIADA 2022. Naszą szkołę w konkursie piosenki w kategorii wiekowej 10-13 lat reprezentowała Magdalena Lechniak z klasy 4a przygotowana do występu przez Agnieszkę Orzechowską.
29 maja podczas Gali Finałowej ogłoszono wyniki konkursu i wręczono nagrody. Magda wyśpiewała sobie III miejsce. Gratulujemy!
27 maja z okazji Dnia Matki klasa 4a zorganizowała specjalną lekcję języka polskiego dla swoich mam. Lekcję poprowadziła wychowawczyni klasy, Pani Marlena Chodor. Podczas zajęć mamy usłyszały jak ważne są dla swoich dzieci, jak dzieci bardzo je kochają i jakie życzenia i ciepłe słowa dzieci chciałyby im przekazać. Uzupełnieniem lekcji były wspólne zabawy i konkursy. Wszyscy wyszli z lekcji z uśmiechem na twarzy.
Uczennica naszej szkoły, Gabrysia Wąsikowska, otrzymała wyróżnienie w konkursie „Zatopione Miasto” organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Żyrardowie. Zadaniem uczestników było napisanie baśni literackiej zawierającej motywy znane z ballady Adama Mickiewicza „Świteź”. W pracy Gabrysi nad miastem zbudowanym z... czerwonej cegły górują strzeliste wieże kościoła, a historię jego mieszkańców odkrywa Filip - „młody podróżnik i wynalazca”. Czytelnik zaś słyszy odgłosy maszyny tkackiej, a w wodzie jeziora pływają płachty lnu, a może to, jak pisze autorka, „jakaś bliżej nieznana Filipowi płaszczka lub inny stwór morski?”. Jury wyróżniło w pracy naszej uczennicy ogromną kreatywność i imponujący warsztat pisarski. Gratulujemy! Jesteśmy dumni!
Klasa IIa obchodziła Światowy Dzień Pszczół, którego celem jest podkreślenie znaczenia tych owadów dla pozyskiwania żywności oraz zwrócenie uwagi na występujące wobec nich liczne zagrożenia we współczesnym świecie. Według naukowców wyginięcie pszczół na świecie miałoby drastyczne konsekwencje – głód, kryzys i wojny. Już Albert Einstein mówił, kiedy znikną pszczoły, człowiekowi pozostaną jeszcze tylko cztery lata życia. Dlatego ważne jest, aby rolę i znaczenie tych owadów poznawać już od najmłodszych lat. Z okazji Światowego Dnia Pszczół dzieci dowiedziały się, jakie znaczenie ma praca pszczół dla świata przyrody, poznały etapy powstawania miodu i pracę pszczelarza oraz obserwowały życie pszczół, wykonywały lapbooki, ule.
Światowy Dzień Bez Papierosa przypada 31 maja, Światowy Dzień Rzucania Palenia w trzeci czwartek listopada. Dni te mają za zadanie zwrócić uwagę na powszechność nałogu palenia, jego negatywne skutki zdrowotne oraz zachęcić do jego rzucenia.
Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła dzień 7 kwietnia Światowym Dniem bez Papierosa w 1987 roku. Rok później przeniosła święto na 31 maja. Dzień ma za zadanie zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.
Drodzy Ósmoklasiści,
przed Wami niezwykle ważne dni, przystąpicie do pierwszego w życiu egzaminu. Z tej okazji życzę Wam optymizmu i szczęścia oraz tego, abyście mądrze wykorzystali zdobytą wiedzę i umiejętności.
Wraz z nauczycielami i wszystkimi pracownikami szkoły życzę Wam powodzenia. Wierzę, że jesteście dobrze przygotowani, a wyniki, które uzyskacie pozwolą na dostanie się do wybranej szkoły ponadpodstawowej.
Za wszystkich trzymamy mocno kciuki i życzymy powodzenia!
Czekamy na Was jutro, w szkole wszystko już przygotowane.
Pozdrawiam
Grażyna Beliniak
W miniony piątek w Zespole Szkół Publicznych w Międzyborowie odbył się XVIII Międzypowiatowy Festiwal Piosenki Międzynarodowej ‘Piosenka nie zna granic’. Naszą szkołę reprezentowała Magdalena Lechniak (4a) oraz Karolina Lechniak (8b). Na scenie królował język angielski i nasze uczennice zaprezentowały się również w tym języku. Magda wyśpiewała sobie II miejsce a Karolina III miejsce w swojej kategorii wiekowej. Do konkursu dziewczyny przygotowała Agnieszka Orzechowska.
Serdecznie gratulujemy!
W 2022 r. egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany od 24 do 26 maja (wtorek – czwartek), zgodnie z harmonogramem.
W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, czas pracy z poszczególnymi arkuszami może zostać przedłużony o:
19 maja odwiedziła naszą szkołę przedstawicielka oddziału rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża, która wręczyła uczniom nagrody za udział w Konkursie pt. „Nie daj się Covid 19”. Pierwsze miejsce zdobyła Gabrysia Kowalska z klasy VIIc, Dagmara Olejniczak z Vc oraz Lena Myka z 2a.Wyróżnienie otrzymali: Saba Dzwonek z VIIa, Diana Piasecka z VIId, Karolina Lechniak z 8b, Dominik Wąsikowski z Vc oraz Magdalena Lechniak z kalsy 4a.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Fundacja RoRo po raz kolejny gościła w naszej szkole i realizowała projekt edukacyjno-wychowawczy w klasach I-III. Podczas wykonywanych eksperymentów nasi mali badacze nie tylko poszerzali swoją wiedzę i zdobywali różne umiejętności ale super się bawili.