• XI Tydzień Świadomości Czerniaka

    Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, rozpoczynającego się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.

     

    Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśli zasady „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.

     

    LINK: https://www.youtube.com/watch?v=3bvavaHANdg

     

     

     

  • Uchwalenie Konstytucji 3 Maja

     

    Uchwalona przez Sejm Czteroletni (1788-1792) Konstytucja 3 Maja była próbą ratowania Rzeczypospolitej Obojga Narodów po I rozbiorze (1772 r.). Zmieniała ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką i znosiła liberum veto. 

    Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawą zasadniczą. Obowiązywała zaledwie rok i upadła po przystąpieniu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej. 

  • Projekt edukacyjno-wychowawczy Fundacji RoRo

    Fundacja RoRo przygotowała projekt edukacyjno-wychowawczy skierowany do dzieci z powiatu żyrardowskiego. Na terenie Żyrardowa, do realizacji projektu została wybrana tylko nasza szkoła nr 6. W ramach całego projektu planowane jest przeprowadzenie cyklu bezpłatnych zajęć naukowych z eksperymentami, kierowanych do dzieci w wieku 6-11 lat.

    Pierwsze spotkanie odbyło się już 5 maja i nosiło tytuł „Czy nie wychodząc z domu można dotrzeć na biegun? Magnesy”. Podczas warsztatów uczestnicy porozmawiali o tym do czego używane są magnesy. Przy pomocy specjalnych wędek łowili specjalne ryby. Sprawdzali, które materiały są przyciągane przez magnes, a które nie. Zobaczyli linie pola magnetycznego. Zajęcia były także świetną okazją do ćwiczenia zdolności manualnych i rozwijania motoryki małej.

     


     

  • Projekt „Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP”

    Nasza uczennica Karolina Lechniak została „Liderem inwestycji”. Uczestniczyła w projekcie „Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP”. Edycja II – Naucz się z nami jak zostać „Mistrzem ” swojego portfela”. Projekt realizowany był z Uniwersytetem Warszawskim i Narodowym Bankiem Polskim. Poznała sposoby rozsądnego gospodarowania własnym budżetem, poszerzyła swoją wiedzę ekonomiczną. Jednym z zadań w czasie realizacji projektu był udział w grze decyzyjnej dotyczącej finansów, budżetu domowego. W grze należało podejmować decyzje, które pozwalały np. na powiększenie posiadanego kapitału. To od  właściwych decyzji ucznia zależało, czy zmaksymalizuje  zyski. Karolina zrobiła to znakomicie i dlatego otrzymała tytuł „Lidera inwestycji ” oraz cenną nagrodę.

           Gratulujemy i czekamy na kolejną edycję projektu.

  • Maria Grzegorzewska patronką roku 2022

     

    7 maja br. mija 55. rocznica śmierci Marii Grzegorzewskiej – twórczyni pedagogiki specjalnej. W swojej pracy Grzegorzewska kierowała się mottem: „Nie ma kaleki – jest człowiek”. Przez całe życie zawodowe walczyła o to, by zapewnić dzieciom z niepełnosprawnościami jak najlepsze warunki do rozwoju. Zakładała szkoły specjalne i kształciła nauczycieli. W maju obchodzimy także 100. rocznicę utworzenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej, którego założycielką i patronką jest Maria Grzegorzewska.

    Z okazji jubileuszu stulecia Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej. 

    Życie i praca naukowa

    Maria Grzegorzewska urodziła się 18 kwietnia 1888 r. w Wołuczy. Studiowała m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1913 r. wstąpiła na Międzynarodowy Fakultet Pedagogiczny w Brukseli. Kontynuację studiów uniemożliwił jej wybuch wojny. W 1916 r. uzyskała tytuł doktora filozofii na Sorbonie, a następnie podjęła pracę z osobami niepełnosprawnymi w jednej z paryskich szkół.

    Po powrocie do Polski w 1919 r. rozpoczęła pracę w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, zajmując się sprawami szkolnictwa specjalnego. Zakładała szkoły specjalne, a także powołała kurs seminaryjny dla nauczycieli pracujących w tych placówkach. W roku 1922 przekształciła kurs w Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej i została jego dyrektorem. Funkcję tę pełniła do końca życia. 

    W latach 1930-1935 kierowała Państwowym Instytutem Nauczycielskim. W latach 1958-1960 była profesorem w Katedrze Pedagogiki Specjalnej UW. Była to pierwsza uniwersytecka katedra pedagogiki specjalnej w Polsce. 

    Prekursorka pedagogiki specjalnej

    Marii Grzegorzewskiej zawdzięczamy teoretyczne i organizacyjne podstawy systemu kształcenia specjalnego w Polsce. Jako pierwsza w podjęła systematyczne badania nad zagadnieniami pedagogiki niepełnosprawnych. Opracowała metodę rewalidacyjną i spopularyzowała ją.

    Pracę nauczyciela-wychowawcy w szkole specjalnej traktowała jako pracę o szczególnej wartości. Opracowała Metodę Ośrodków Pracy umożliwiającą dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami poznawanie otaczającego świata przez bezpośrednie doświadczanie i działanie. 

    Maria Grzegorzewska była założycielką i długoletnim dyrektorem najstarszej w Polsce uczelni o profilu pedagogicznym – Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej. Zapoczątkowała rozwój sieci szkół specjalnych, opracowała oryginalną koncepcję kształcenia nauczycieli oraz stworzyła polską szkołę pedagogiki specjalnej.

    Twórczość i publikacje

     Od 1924 r. aż do ostatnich dni swego życia redagowała czasopismo „Szkoła Specjalna”.Pozostawiła po sobie znaczny dorobek, m.in. skrypty wykładów z zakresu pedagogiki specjalnej, badania dotyczące osób niewidomych i głuchoniewidomych. Jest autorką m.in. takich publikacji jak: „Psychologia niewidomych”, „Listy do młodego nauczyciela”, „Pedagogika lecznicza. Skrypt wykładów”, „Głuchociemni”, „Analiza zjawiska kompensacji u głuchych i niewidomych”.

    100-lecie Akademii Pedagogiki Specjalnej

    Akademia Pedagogiki Specjalnej to uczelnia z bogatą ofertą dydaktyczną, wysokim poziomem kształcenia, a także bogatą historią akademicką. Umożliwia nie tylko kształcenie specjalistów, którzy będą pracować z osobami niepełnosprawnymi, niesłyszącymi, niewidomymi, a także prowadzenie badań naukowych z zakresu pedagogiki specjalnej. 

  • Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

    Dnia 21 kwietnia 2022 e. druzyna w składzie: karolina Lechniak kl. 8b, Hubert Kacprzak kl. 7a i Oskar Tomaszwski kl. 7a brałą udział w Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Uczniowie przygotowali się z przepisów ruchu drogowego, jazdy na rowerze na placu i pierwszej pomocy przedmedycznej. Ze względu na czas epidemii i niesprzyjającą pogodę zrezygnowano z jazdy rowerem i pierwszej pomocy. Dużyna bardzo żałowała tej decyzji. Reprezantanci naszej szkoły zajęli III miejsce. najlepszy wynik w zespole uzyskała Karolina Lechniak. Mamy nadzieję, że takie konkursy przyczynią się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa na drogach. Uczniom gratulujemy.

  • Wyróżnienie dla Magdy i Karoliny!

     

    Karolina Lechniak (klasa 8b) i Magda Lechniak (klasa 4a) po raz kolejny reprezentowały naszą szkołę w konkursie wokalnym. Tym razem brały udział w II Międzynarodowym Internetowym Festiwalu Piosenki Rozrywkowej Your Song 2022 i obydwie wyśpiewały sobie wyróżnienie w swojej kategorii wiekowej. Konkurencja była bardzo mocna, z ponad 1500 zgłoszeń wybrano finalistów a później laureatów. Dziewczyny do konkursu przygotowała Agnieszka Orzechowska.

    Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy.

  • ŻYCZENIA WIELKANOCNE

    Niechaj te Święta Wielkanocne będą pełne nadziei. Niechaj Chrystus Zmartwychwstały przyniesie wiosenne kwiaty radości, miłości, spokoju i szczęścia!

    Pełnych nadziei Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, rodzinnego ciepła, radosnych spotkań przy wielkanocnym stole oraz smacznego święconego jajka.

                                           W imieniu pracowników życzy Grażyna Beliniak

    Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 6 w Żyrardowie 

     

  • Świąteczne kurczaczki kl. 2a

  • „Nasza planeta, nasze zdrowie” – to tegoroczne hasło obchodów Światowego Dnia Zdrowia

     

    7 kwietnia w naszej szkole klasa IIa pod opieką p. Marzeny Olejnik przedstawiła piosenkę „Zadbaj o zdrowie”, a klasa IIIa wraz z p. Ewą Chojecką zaprezentowała montaż słowno -muzyczny. Uczniowie klas I-III z wielkim zaangażowaniem i czynnym udziałem uczestniczyli w spotkaniu, na którym gościli szkolną pielęgniarkę. Świetnie sobie poradzili  z rozwiązywaniem zagadek o zdrowiu. Wszyscy się zgodzili, że „Żyjemy na planecie, od której zależy nasze zdrowie, tak jak jej zdrowie zależy od nas”

     

  • „Teatr Jednego Wiersza”

    W dniu 4 kwietnia 2022roku klasa 3b w składzie: Tadeusz Niewiadomski, Alinka Mirecka, Florentyna Szczepanik, Tosia Prokopiuk, Igor Gosiewski, Julia Rdest, Magdalena Sadowska, Ala Zarębska wzięła udział w Powiatowym Festiwalu Miniatur Teatralnych „Teatr Jednego Wiersza”. Drużyna Dziadka przedstawiła utwór,, Rzepka" i zdobyła wyróżnienie w tymże festiwalu. Do wiersza na pianinie akompaniowała Alinka Mirecka, a głównym narratorem był Tadzio Niewiadomski. Klasy starsze w wymienionym festiwalu reprezentowała grupa „Koala i przyjaciele”. ”Koala, który się trzymał ”to spektakl, który również otrzymał wyróżnienie, a zaprezentowały go  uczennice z klasy 4a i 5a Magda Lechniak, Klarysa Mońka, Julia Marczak, Martyna Kaller – Hydzik, Lena Stronias i Stefania Leśniewicz. Do festiwalu młodych  aktorów przygotowały p. Małgorzata Dymecka i p. Marlena Chodor.

     

  • Leporello w czytelni

     

    Niektórzy mogą się zastanawiać, czym jest leporello. Jest to technika plastyczna, dzięki której kartki składane są jak harmonijka i wypełniane naklejanymi obrazkami według podanego tematu. Wyglądają wtedy jak prawdziwe książeczki. Nasi uczniowie, którzy spędzają wolny czas w czytelni, mogli zapoznać się z tą techniką. Pierwsze prace, które wykonaliśmy nosiły tytuł ,, To co lubię”. Najczęściej były to ilustracje ulubionych zwierzaków. Praca nad własnym leporello cieszyła się dużym zainteresowaniem i ukazała kreatywność naszych uczniów.

    Bibliotekarki

  • Rzucam wszystko i czytam

     

    W ramach promocji czytelnictwa biblioteka szkolna prowadzi akcję ,,Rzucam wszystko i czytam”. Nauczyciele na umówiony sygnał schodzą  z klasą do biblioteki, gdzie przez 20 min uczniowie mogą czytać wybrane przez siebie książki. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy domagają się kolejnych spotkań. Za pomoc w zorganizowaniu akcji serdecznie dziękujemy p. Patrycji Dzierzbickiej i p. Maciejowi Bronowskiemu.

    Bibliotekarki

  • ,,POZNAJEMY PORTUGALIĘ"

    Uczniowie kl.8c Adam Ładowski i Paweł Szymański uczestniczyli w piątek 01.04.2022r w konkursie ,,POZNAJEMY PORTUGALIĘ – kraj stażu zawodowego ucznia ,,Elektryka’’ organizowanym przez uczniów Technikum Elektrycznego w Żyrardowie. Na podstawie przygotowanej przez uczniów szkoły średniej prezentacji dotyczącej Portugalii i ich praktyk zawodowych ,uczniowie z klas 8 z Żyrardowa i okolic odpowiadali na pytania. Wszyscy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami o mieli możliwość poznania tej popularnej szkoły średniej. Naszym uczniom bardzo podobała się taka rywalizacja i byli zadowoleni z udziału  w konkursie.

  • Prezentacje szkół ponadpodstawowych

    Uczniowie klas ósmych stają przed wyborem szkoły ponadpodstawowej. Organizujemy dla nich spotkania z przedstawicielami szkół, by mogli łatwiej wybrac odpowiednią dla siebie szkołę.

    Prezentacje szkół ponadpodstawowych -

    LO Puszcza Mariańska - 23.03 - 5 lekcja godz. 11.40

    LO Klasyk Skierniewice - 24.03  - 3 lekcja godz. 9.50

    LO Mszczonów - 5.04 - 3 lekcja godz. 9.50

    Udział w Targach Edukacyjnych organizowanych przez powiat żyrardowski – 7.04.2022 r.

    LO Żyrardów „Czerwoniak” – dzień otwarty 9.04.2022 r.

    Na zdjęciach prezentuje się LO z Mszczonowa.

  • Olimpusek 2022 r.

    Nowa galeria Olimpusek 2022 r. została dodana do albumu fotograficznego

  • Zamiast plecaków szkolnych....

    Samorząd Uczniowski zaprosił  do  żartobliwej, integracyjnej zabawy: potrzebne w tym dniu szkolne rzeczy uczniowie przynieśli  w koszykach, wózkach, wózeczkach, pudłach po proszku do prania. Wykorzystali również suszarki do prania, garnki, walizki i wiele innych przedmiotów. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością. Stworzyli  nowy trend w szkolnej modzie.

  • 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat spektrum zaburzeń autystycznych oraz wzmocnienie akceptacji dla osób w spektrum i zwrócenie uwagi na historie, z jakimi mierzą się każdego dnia.

    Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 osób, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 000 osób z autyzmem. Są jeszcze ich rodzice, rodzeństwo, opiekunowie, co sprawia, że autyzm dotyczy nawet 3 mln osób w Polsce.

    „Polska na Niebiesko” - to coroczna kampania społeczna o zasięgu ogólnopolskim organizowana przez Fundację JiM. 2 kwietnia ma miejsce finał wydarzenia - akcja „Zaświeć się na niebiesko” polegająca na niebieskiej iluminacji budynków i obiektów architektonicznych na znak solidarności i jedności z osobami z autyzmem oraz ich rodzinami.

  • Spotkanie w Resursie z Adamem Michejdą

    24 marca 2022 odbyło się w Resursie spotkanie z autorem serii "Pilny na tropie" Adamem Michejdą. Autor pracuje też jako dziennikarz.

    Spotkanie miało żywy przebieg dzięki temu, że przybrało formę rozmowy z autorem, jakby swego rodzaju wywiadu. Spotkanie prowadziła Klaudia Appel.

    Uczniowie, uczestnicy spotkania,  mogli poznać krąg tematyczny jego literatury. Usłyszeli, z którymi mistrzami dziennikarstwa i reportażu chciałby się spotkać. Poznali też  zainteresowania autora, a także posłuchali opisów krajobrazów, które poznał i opowieści o miastach na całym świecie,  w których mieszkał. W Żyrardowie spędził lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku.

    Rozmowa z autorem zawierała umowne hasztagi, które należało zapamiętać na potrzeby minikonkursu na zakończenie spotkania.
    Kilka osób, między innymi Czarek Niewiadomski, otrzymało w nagrodę za świetne zapamiętanie hasztagów egzemplarz książki Adama Michejdy z dedykacją autora.

    Maja Owczarek i Cezary Niewiadomski udzielili krótkich wypowiedzi dziennikarce radia Victoria.

    Powiedzieli m.in. o swoich zainteresowaniach literackich i pierwszych sukcesach, np. Nagroda I Stopnia dla Mai Owczarek w konkursie literackim "Piszę do Pana..." (Pawła Hulki-Laskowskiego) i Nagroda II Stopnia dla Czarka Niewiadomskiego w tym samym konkursie.

    Spotkanie było pełne wrażeń, miało atrakcyjną dla młodych uczestników formę.

    Dziękujemy.

    Jolanta Żukowska

  • Powitanie wiosny

    Uczniowie szkoły i pracownicy nie mogąc doczekac się nadejścia wiosny ubierali się przez cały tydzoeń kolorowo - każdy dzień tygodnia inny kolor, by przywołać wiosnę.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 6 w Żyrardowie im. Elizy Orzeszkowej
    96-300 Żyrardów ul. Mireckiego 56
    sp6@zyrardow.pl
    https://www.facebook.com/profile.php?id=61567041124812
  • 46 855 3149
    dziennik elektroniczny https://uonetplus.vulcan.net.pl/zyrardow/
    Start.mvc

Galeria zdjęć