Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, rozpoczynającego się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.
Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśli zasady „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.
LINK: https://www.youtube.com/watch?v=3bvavaHANdg
Uchwalona przez Sejm Czteroletni (1788-1792) Konstytucja 3 Maja była próbą ratowania Rzeczypospolitej Obojga Narodów po I rozbiorze (1772 r.). Zmieniała ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką i znosiła liberum veto.
Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawą zasadniczą. Obowiązywała zaledwie rok i upadła po przystąpieniu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej.
Fundacja RoRo przygotowała projekt edukacyjno-wychowawczy skierowany do dzieci z powiatu żyrardowskiego. Na terenie Żyrardowa, do realizacji projektu została wybrana tylko nasza szkoła nr 6. W ramach całego projektu planowane jest przeprowadzenie cyklu bezpłatnych zajęć naukowych z eksperymentami, kierowanych do dzieci w wieku 6-11 lat.
Pierwsze spotkanie odbyło się już 5 maja i nosiło tytuł „Czy nie wychodząc z domu można dotrzeć na biegun? Magnesy”. Podczas warsztatów uczestnicy porozmawiali o tym do czego używane są magnesy. Przy pomocy specjalnych wędek łowili specjalne ryby. Sprawdzali, które materiały są przyciągane przez magnes, a które nie. Zobaczyli linie pola magnetycznego. Zajęcia były także świetną okazją do ćwiczenia zdolności manualnych i rozwijania motoryki małej.
Nasza uczennica Karolina Lechniak została „Liderem inwestycji”. Uczestniczyła w projekcie „Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP”. Edycja II – Naucz się z nami jak zostać „Mistrzem ” swojego portfela”. Projekt realizowany był z Uniwersytetem Warszawskim i Narodowym Bankiem Polskim. Poznała sposoby rozsądnego gospodarowania własnym budżetem, poszerzyła swoją wiedzę ekonomiczną. Jednym z zadań w czasie realizacji projektu był udział w grze decyzyjnej dotyczącej finansów, budżetu domowego. W grze należało podejmować decyzje, które pozwalały np. na powiększenie posiadanego kapitału. To od właściwych decyzji ucznia zależało, czy zmaksymalizuje zyski. Karolina zrobiła to znakomicie i dlatego otrzymała tytuł „Lidera inwestycji ” oraz cenną nagrodę.
Gratulujemy i czekamy na kolejną edycję projektu.
7 maja br. mija 55. rocznica śmierci Marii Grzegorzewskiej – twórczyni pedagogiki specjalnej. W swojej pracy Grzegorzewska kierowała się mottem: „Nie ma kaleki – jest człowiek”. Przez całe życie zawodowe walczyła o to, by zapewnić dzieciom z niepełnosprawnościami jak najlepsze warunki do rozwoju. Zakładała szkoły specjalne i kształciła nauczycieli. W maju obchodzimy także 100. rocznicę utworzenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej, którego założycielką i patronką jest Maria Grzegorzewska.
Z okazji jubileuszu stulecia Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej.
Maria Grzegorzewska urodziła się 18 kwietnia 1888 r. w Wołuczy. Studiowała m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1913 r. wstąpiła na Międzynarodowy Fakultet Pedagogiczny w Brukseli. Kontynuację studiów uniemożliwił jej wybuch wojny. W 1916 r. uzyskała tytuł doktora filozofii na Sorbonie, a następnie podjęła pracę z osobami niepełnosprawnymi w jednej z paryskich szkół.
Po powrocie do Polski w 1919 r. rozpoczęła pracę w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, zajmując się sprawami szkolnictwa specjalnego. Zakładała szkoły specjalne, a także powołała kurs seminaryjny dla nauczycieli pracujących w tych placówkach. W roku 1922 przekształciła kurs w Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej i została jego dyrektorem. Funkcję tę pełniła do końca życia.
W latach 1930-1935 kierowała Państwowym Instytutem Nauczycielskim. W latach 1958-1960 była profesorem w Katedrze Pedagogiki Specjalnej UW. Była to pierwsza uniwersytecka katedra pedagogiki specjalnej w Polsce.
Marii Grzegorzewskiej zawdzięczamy teoretyczne i organizacyjne podstawy systemu kształcenia specjalnego w Polsce. Jako pierwsza w podjęła systematyczne badania nad zagadnieniami pedagogiki niepełnosprawnych. Opracowała metodę rewalidacyjną i spopularyzowała ją.
Pracę nauczyciela-wychowawcy w szkole specjalnej traktowała jako pracę o szczególnej wartości. Opracowała Metodę Ośrodków Pracy umożliwiającą dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami poznawanie otaczającego świata przez bezpośrednie doświadczanie i działanie.
Maria Grzegorzewska była założycielką i długoletnim dyrektorem najstarszej w Polsce uczelni o profilu pedagogicznym – Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej. Zapoczątkowała rozwój sieci szkół specjalnych, opracowała oryginalną koncepcję kształcenia nauczycieli oraz stworzyła polską szkołę pedagogiki specjalnej.
Od 1924 r. aż do ostatnich dni swego życia redagowała czasopismo „Szkoła Specjalna”.Pozostawiła po sobie znaczny dorobek, m.in. skrypty wykładów z zakresu pedagogiki specjalnej, badania dotyczące osób niewidomych i głuchoniewidomych. Jest autorką m.in. takich publikacji jak: „Psychologia niewidomych”, „Listy do młodego nauczyciela”, „Pedagogika lecznicza. Skrypt wykładów”, „Głuchociemni”, „Analiza zjawiska kompensacji u głuchych i niewidomych”.
Akademia Pedagogiki Specjalnej to uczelnia z bogatą ofertą dydaktyczną, wysokim poziomem kształcenia, a także bogatą historią akademicką. Umożliwia nie tylko kształcenie specjalistów, którzy będą pracować z osobami niepełnosprawnymi, niesłyszącymi, niewidomymi, a także prowadzenie badań naukowych z zakresu pedagogiki specjalnej.
Dnia 21 kwietnia 2022 e. druzyna w składzie: karolina Lechniak kl. 8b, Hubert Kacprzak kl. 7a i Oskar Tomaszwski kl. 7a brałą udział w Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Uczniowie przygotowali się z przepisów ruchu drogowego, jazdy na rowerze na placu i pierwszej pomocy przedmedycznej. Ze względu na czas epidemii i niesprzyjającą pogodę zrezygnowano z jazdy rowerem i pierwszej pomocy. Dużyna bardzo żałowała tej decyzji. Reprezantanci naszej szkoły zajęli III miejsce. najlepszy wynik w zespole uzyskała Karolina Lechniak. Mamy nadzieję, że takie konkursy przyczynią się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa na drogach. Uczniom gratulujemy.
Karolina Lechniak (klasa 8b) i Magda Lechniak (klasa 4a) po raz kolejny reprezentowały naszą szkołę w konkursie wokalnym. Tym razem brały udział w II Międzynarodowym Internetowym Festiwalu Piosenki Rozrywkowej Your Song 2022 i obydwie wyśpiewały sobie wyróżnienie w swojej kategorii wiekowej. Konkurencja była bardzo mocna, z ponad 1500 zgłoszeń wybrano finalistów a później laureatów. Dziewczyny do konkursu przygotowała Agnieszka Orzechowska.
Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy.
Niechaj te Święta Wielkanocne będą pełne nadziei. Niechaj Chrystus Zmartwychwstały przyniesie wiosenne kwiaty radości, miłości, spokoju i szczęścia!
Pełnych nadziei Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, rodzinnego ciepła, radosnych spotkań przy wielkanocnym stole oraz smacznego święconego jajka.
W imieniu pracowników życzy Grażyna Beliniak
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 6 w Żyrardowie
7 kwietnia w naszej szkole klasa IIa pod opieką p. Marzeny Olejnik przedstawiła piosenkę „Zadbaj o zdrowie”, a klasa IIIa wraz z p. Ewą Chojecką zaprezentowała montaż słowno -muzyczny. Uczniowie klas I-III z wielkim zaangażowaniem i czynnym udziałem uczestniczyli w spotkaniu, na którym gościli szkolną pielęgniarkę. Świetnie sobie poradzili z rozwiązywaniem zagadek o zdrowiu. Wszyscy się zgodzili, że „Żyjemy na planecie, od której zależy nasze zdrowie, tak jak jej zdrowie zależy od nas”
W dniu 4 kwietnia 2022roku klasa 3b w składzie: Tadeusz Niewiadomski, Alinka Mirecka, Florentyna Szczepanik, Tosia Prokopiuk, Igor Gosiewski, Julia Rdest, Magdalena Sadowska, Ala Zarębska wzięła udział w Powiatowym Festiwalu Miniatur Teatralnych „Teatr Jednego Wiersza”. Drużyna Dziadka przedstawiła utwór,, Rzepka" i zdobyła wyróżnienie w tymże festiwalu. Do wiersza na pianinie akompaniowała Alinka Mirecka, a głównym narratorem był Tadzio Niewiadomski. Klasy starsze w wymienionym festiwalu reprezentowała grupa „Koala i przyjaciele”. ”Koala, który się trzymał ”to spektakl, który również otrzymał wyróżnienie, a zaprezentowały go uczennice z klasy 4a i 5a Magda Lechniak, Klarysa Mońka, Julia Marczak, Martyna Kaller – Hydzik, Lena Stronias i Stefania Leśniewicz. Do festiwalu młodych aktorów przygotowały p. Małgorzata Dymecka i p. Marlena Chodor.
Niektórzy mogą się zastanawiać, czym jest leporello. Jest to technika plastyczna, dzięki której kartki składane są jak harmonijka i wypełniane naklejanymi obrazkami według podanego tematu. Wyglądają wtedy jak prawdziwe książeczki. Nasi uczniowie, którzy spędzają wolny czas w czytelni, mogli zapoznać się z tą techniką. Pierwsze prace, które wykonaliśmy nosiły tytuł ,, To co lubię”. Najczęściej były to ilustracje ulubionych zwierzaków. Praca nad własnym leporello cieszyła się dużym zainteresowaniem i ukazała kreatywność naszych uczniów.
Bibliotekarki
W ramach promocji czytelnictwa biblioteka szkolna prowadzi akcję ,,Rzucam wszystko i czytam”. Nauczyciele na umówiony sygnał schodzą z klasą do biblioteki, gdzie przez 20 min uczniowie mogą czytać wybrane przez siebie książki. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy domagają się kolejnych spotkań. Za pomoc w zorganizowaniu akcji serdecznie dziękujemy p. Patrycji Dzierzbickiej i p. Maciejowi Bronowskiemu.
Bibliotekarki
Uczniowie kl.8c Adam Ładowski i Paweł Szymański uczestniczyli w piątek 01.04.2022r w konkursie ,,POZNAJEMY PORTUGALIĘ – kraj stażu zawodowego ucznia ,,Elektryka’’ organizowanym przez uczniów Technikum Elektrycznego w Żyrardowie. Na podstawie przygotowanej przez uczniów szkoły średniej prezentacji dotyczącej Portugalii i ich praktyk zawodowych ,uczniowie z klas 8 z Żyrardowa i okolic odpowiadali na pytania. Wszyscy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami o mieli możliwość poznania tej popularnej szkoły średniej. Naszym uczniom bardzo podobała się taka rywalizacja i byli zadowoleni z udziału w konkursie.
Uczniowie klas ósmych stają przed wyborem szkoły ponadpodstawowej. Organizujemy dla nich spotkania z przedstawicielami szkół, by mogli łatwiej wybrac odpowiednią dla siebie szkołę.
Prezentacje szkół ponadpodstawowych -
LO Puszcza Mariańska - 23.03 - 5 lekcja godz. 11.40
LO Klasyk Skierniewice - 24.03 - 3 lekcja godz. 9.50
LO Mszczonów - 5.04 - 3 lekcja godz. 9.50
Udział w Targach Edukacyjnych organizowanych przez powiat żyrardowski – 7.04.2022 r.
LO Żyrardów „Czerwoniak” – dzień otwarty 9.04.2022 r.
Na zdjęciach prezentuje się LO z Mszczonowa.
Nowa galeria Olimpusek 2022 r. została dodana do albumu fotograficznego
Samorząd Uczniowski zaprosił do żartobliwej, integracyjnej zabawy: potrzebne w tym dniu szkolne rzeczy uczniowie przynieśli w koszykach, wózkach, wózeczkach, pudłach po proszku do prania. Wykorzystali również suszarki do prania, garnki, walizki i wiele innych przedmiotów. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością. Stworzyli nowy trend w szkolnej modzie.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 osób, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 000 osób z autyzmem. Są jeszcze ich rodzice, rodzeństwo, opiekunowie, co sprawia, że autyzm dotyczy nawet 3 mln osób w Polsce.
„Polska na Niebiesko” - to coroczna kampania społeczna o zasięgu ogólnopolskim organizowana przez Fundację JiM. 2 kwietnia ma miejsce finał wydarzenia - akcja „Zaświeć się na niebiesko” polegająca na niebieskiej iluminacji budynków i obiektów architektonicznych na znak solidarności i jedności z osobami z autyzmem oraz ich rodzinami.
24 marca 2022 odbyło się w Resursie spotkanie z autorem serii "Pilny na tropie" Adamem Michejdą. Autor pracuje też jako dziennikarz.
Spotkanie miało żywy przebieg dzięki temu, że przybrało formę rozmowy z autorem, jakby swego rodzaju wywiadu. Spotkanie prowadziła Klaudia Appel.
Uczniowie, uczestnicy spotkania, mogli poznać krąg tematyczny jego literatury. Usłyszeli, z którymi mistrzami dziennikarstwa i reportażu chciałby się spotkać. Poznali też zainteresowania autora, a także posłuchali opisów krajobrazów, które poznał i opowieści o miastach na całym świecie, w których mieszkał. W Żyrardowie spędził lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku.
Rozmowa z autorem zawierała umowne hasztagi, które należało zapamiętać na potrzeby minikonkursu na zakończenie spotkania.
Kilka osób, między innymi Czarek Niewiadomski, otrzymało w nagrodę za świetne zapamiętanie hasztagów egzemplarz książki Adama Michejdy z dedykacją autora.
Maja Owczarek i Cezary Niewiadomski udzielili krótkich wypowiedzi dziennikarce radia Victoria.
Powiedzieli m.in. o swoich zainteresowaniach literackich i pierwszych sukcesach, np. Nagroda I Stopnia dla Mai Owczarek w konkursie literackim "Piszę do Pana..." (Pawła Hulki-Laskowskiego) i Nagroda II Stopnia dla Czarka Niewiadomskiego w tym samym konkursie.
Spotkanie było pełne wrażeń, miało atrakcyjną dla młodych uczestników formę.
Dziękujemy.
Jolanta Żukowska
Uczniowie szkoły i pracownicy nie mogąc doczekac się nadejścia wiosny ubierali się przez cały tydzoeń kolorowo - każdy dzień tygodnia inny kolor, by przywołać wiosnę.