• Co rodzic powinien wiedzieć w nowym roku szkolnym 2017/2018?

    Przed nami nowy rok szkolny, w którym wprowadzamy zaplanowane wcześniej zmiany w polskiej oświacie, oczekiwane przez rodziców, nauczycieli, uczniów i samorządowców.

    Reforma edukacji wychodzi naprzeciw potrzebom większości Polaków, którzy chcą szkoły nowoczesnej, a jednocześnie silnie zakorzenionej w naszej tradycji. Zmiany są przemyślane i zaplanowane na wiele lat.

    Zależy nam na tym, aby każdy uczeń, bez względu na to skąd pochodzi i jaki jest status materialny jego rodziców, miał dobrą szkołę i dobrą edukację. Reforma edukacji to nie tylko zmiana ustroju szkolnego. To także propozycja nowych rozwiązań w obszarze szkolnictwa zawodowego, silne powiązanie go z rynkiem pracy, zmiany w organizacji i funkcjonowaniu szkół oraz placówek oświatowych.

    W przygotowanej przez nas publikacji zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez rodziców pytania dotyczące nowego roku szkolnego 2017/2018. Wyjaśniamy, na czym polegają nowe rozwiązaniach zawarte w prawie oświatowym oraz przypominamy o już obowiązujących przepisach.

    Zachęcamy rodziców do zapoznawania się ze statutami szkół swoich dzieci, z wewnątrzszkolnym systemem oceniania i programami realizowanymi przez szkołę.

    W przypadku pytań lub wątpliwości dyrektor szkoły i nauczyciele są zawsze do dyspozycji rodziców oraz opiekunów.

    poniżej link do pełnego tekstu

    https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/co-rodzic-powinien-wiedziec-w-nowym-roku-szkolnym-20172018.html

     

    Informacje ze strony men.gov.pl


     

  • List Ministra Edukacji Narodowej do Dyrektorów Szkół, Nauczycieli, Rodziców i Uczniów

     

    Osoba pisząca na kartce papieru, widoczne dłonie i długopis

    Szanowni Państwo, Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie,

    przed nami początek nowego roku szkolnego 2017/2018. Czas wytężonej, ale także satysfakcjonującej pracy.1 września br. rozpoczynamy wprowadzanie nowych rozwiązań w systemie edukacji, które były oczekiwane zarówno przez rodziców, dyrektorów szkół, nauczycieli, jak i samorządowców.

    W roku szkolnym 2017/2018 szczególny nacisk kładziemy na wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz podniesienie jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej. Szczególną uwagę środowiska oświatowego będę chciała zwrócić na wzmocnienie wychowawczej roli szkoły oraz bezpieczne korzystanie uczniów z internetu. Zależmy mi również na wprowadzeniu doradztwa zawodowego do wszystkich szkół i placówek oświatowych oraz na usprawnieniu edukacji włączającej.

    Pracujemy nad nowymi rozwiązaniami w finansowaniu oświaty i w pragmatyce zawodowej nauczycieli. Będzie to pierwszy etap zmian porządkujących system finansowania zadań oświatowych. Chcemy, aby był on przejrzysty i łatwiejszy w stosowaniu przez samorządy, organy prowadzące, a także dyrektorów szkół i placówek.

    Ścieżka awansu zawodowego będzie powiązana z oceną pracy, a jej długość uzależniona od jakości pracy. Ujednolicony zostanie obowiązkowy, tygodniowy wymiar godzin dla nauczyciela pedagoga, logopedy, psychologa i doradcy zawodowego, a także terapeuty pedagogicznego, z wyjątkiem nauczycieli zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

    Działania Ministerstwa Edukacji Narodowej będą ukierunkowane na wzmocnienie roli nauczyciela i podniesienie jego prestiżu. Wprowadzimy nową formułę doskonalenia zawodowego oraz podwyżki wynagrodzeń.

    Reforma edukacji to proces zaplanowany na wiele lat, ale już dziś pragnę podziękować dyrektorom szkół i nauczycielom, którzy od początku brali aktywny udział w jej wdrażaniu i byli blisko uczniów oraz rodziców. Uczestnictwo w ponad 3 tys. szkoleń zawodowych z nowej podstawy programowej jest znakiem
    zaangażowania środowiska nauczycielskiego w proces zmian w polskiej oświacie. Każdego dnia współpracują Państwo nie tylko z uczniami, ale także z ich rodzicami,  wkładając wiele wysiłku, pasji i entuzjazmu w nauczanie oraz wychowanie dzieci. Serdecznie za to dziękuję. Życzę wielu sukcesów edukacyjnych i satysfakcji z wykonywanej pracy.

    Z okazji zbliżającego się nowego roku szkolnego składam również życzenia wszystkim uczniom, aby jak najlepiej wykorzystali nadchodzący czas. Korzystajcie ze wszystkich szans, jakie daje Wam szkoła, aby stawać się jeszcze lepszymi i mądrzejszymi ludźmi. Nie bójcie się zadawania pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi. Nie zrażajcie się niepowodzeniami, bo są one częścią edukacji. Nie zapominajcie również o tym, że w trudnych chwilach zawsze możecie liczyć na pomoc ze strony swoich wychowawców i nauczycieli.

    Pragnę podkreślić, jak ważną częścią społeczności szkolnej są rodzice. Zaangażowanie z ich strony stanowi nieocenione wsparcie dla nauczycieli oraz wychowawców. Pomaga w realizacji celów oraz zadań edukacyjno-wychowawczych. Dobra współpraca na linii szkoła–rodzice wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa i ułatwia rozwiązywanie trudnych sytuacji. Życzę rodzicom, aby wspierali rozwój swoich dzieci. Dając im dobry przykład, będą dla nich podporą w trudnych momentach. Jestem przekonana, że taka aktywność szybko przełoży się na liczne sukcesy dzieci.

    Wprowadzanie zmian w systemie edukacji poprzedziło przygotowanie przez samorządy nowych sieci szkół i dostosowanie ich do zmienionego ustroju. Dziękuję wszystkim prezydentom, burmistrzom, starostom, wójtom za włączenie się w proces reformowania polskiej oświaty i wspólną troskę o przyszłość młodego pokolenia. Zapewniliśmy finansowe wsparcie samorządów na pokrycie bieżących wydatków związanych z wdrażaniem zmian w edukacji. Zagwarantowaliśmy również środki na kolejne lata.

    Dziękuję również całemu środowisku polskiej oświaty za trud wkładany w niezwykle odpowiedzialny proces uczenia i wychowania. Państwa wiedza i zaangażowanie mają nieoceniony wpływ na rozwój młodego pokolenia. Dzięki codziennym wysiłkom uczniowie nie tylko zdobywają wiedzę i nowe umiejętności, ale mogą także doskonalić swoje talenty. Rozwijając ich pasje i zainteresowania, wpływacie Państwo na osobowość i charakter młodych ludzi, a to najważniejsze w pracy nauczyciela.

    Życzę powodzenia w nowym roku szkolnym 2017/2018.

    Z wyrazami szacunku

    Anna Zalewska
    Minister Edukacji Narodowej


     

  • Zebrania dla rodziców uczniów klas I i 0

    Zebrania dla rodziców  uczniów klas I i 0

    Zebranie dla rodziców dzieci, które w roku szkolnym 2017/2018 będą uczęszczały do oddziału przedszkolnego w naszej szkole odbędzie się w środę 30 sierpnia o godz. 17.00 w świetlicy szkolnej.

    Zebranie dla rodziców dzieci, które w roku szkolnym 2017/2018 będą uczęszczały do klas pierwszych w naszej szkole odbędzie się w środę 30 sierpnia o godz. 17.30 w świetlicy szkolnej.

    Zainteresowanych rodziców serdecznie zapraszamy na spotkanie.


     

  • 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

    1 sierpnia obchodzimy 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zachęcamy młodzież, wychowawców i nauczycieli do wzięcia udziału w uroczystościach uczczenia pamięci bohaterów walk.

    Szczegółowe informacje o obchodach dostępne są na stronie m.in.  Muzeum Powstania Warszawskiego.

    Walka zbrojna przeciw okupantowi niemieckiemu została podjęta w Warszawie przez oddziały Armii Krajowej w ramach planu Burza. W tragicznych dniach Powstania Warszawskiego zginęło około 180 tys. mieszkańców stolicy, w tym 16 tys. żołnierzy.  W wyniku działań zbrojnych zniszczeniu uległo 70  proc. powierzchni miasta.  Powstanie trwało od 1 sierpnia do 2 października 1944 r. 

     
    Informacje ze strony kuratorium.waw.pl

     

     
  • Bezpieczne Wakacje 2017

    Kampanie społeczne Rzecznika Praw Dziecka dotyczące bezpieczeństwa dzieci i młodzieży

    Rzecznik Praw Dziecka uruchomił szereg działań propagujących bezpieczeństwo wśród dzieci i młodzieży.

    Odwaga ratuje życie

    Wraz z początkiem wakacji ruszyła nowa kampania społeczna Rzecznika Praw Dziecka „Odwaga ratuje życie”. Akcja ma zwrócić uwagę dzieci i młodzieży, że od podejmowanych decyzji może zależeć życie najbliższych oraz ich własne. Kampania ma nie tylko przestrzec przed brawurą czy brakiem rozwagi, ale też zachęcić i ośmielić każde dziecko do dbania o bezpieczeństwo swoje oraz kolegów i koleżanek. Informacje o kampanii oraz filmy dostępne są na stronie www.odwagaratujezycie.pl .

    Reaguj na przemoc wobec dzieci. Masz Prawo

    Kampania ma na celu zmianę biernych postaw wobec aktów krzywdzenia dzieci, a także zmniejszenie społecznego przyzwolenia na stosowanie przemocy.
    Ważną częścią tej kampanii są wypracowane skrypty, których celem jest wskazanie osobom dorosłym możliwych reakcji w sytuacjach trudnych, w których nie wiedzą jak się zachować. Na dedykowanej akcji stronie www.jakreagowac.pl zamieszczone są symulacje trudnych sytuacji wraz z możliwymi rozwiązaniami, z których można skorzystać w razie potrzeby. Mają one na celu wskazanie najczęściej stosowanych w takich sytuacjach praktyk, które bez uszczerbku dla zdrowia czy dobrego imienia, każdy dorosły może podjąć w codziennym życiu.

    Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie!

    Akcja jest szczególnie ważna w okresie letnim ze względu na panujące często wysokie temperatury. Film jest dostępny na stronie www.odwagaratujezycie.pl.

    Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

    Działanie „Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka” może być narzędziem wykorzystywanym do niesienia pomocy dzieciom potrzebującym pomocy. Numer telefonu 800 12 12 12 działa całą dobę, bo w dni wolne od pracy i każdego dnia w godz. 20.00 – 8.00 istnieje możliwość pozostawienia wiadomości, która będzie odsłuchana w godzinach pracy specjalistów Dziecięcego Telefonu Zaufania RPD (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 − 20.00).

    Kontakt: Rzecznik Praw Dziecka
    ul. Przemysłowa 30/32
    00-450 Warszawa
    telefon: (22) 583 66 00, fax: (22) 583 66 96
    Adres poczty elektronicznej Rzecznika Praw Dziecka: rpd@brpd.gov.pl.

    Więcej informacji na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży znajduje się na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

  • Przed wakacjami – co warto wiedzieć? ALFABET Bezpiecznych Wakacji Rzecznika Praw Dziecka

     

     

    Asertywność. Jeden z najwyższych aktów odwagi. To umiejętność odmawiania, szczególnie w sytuacjach ryzykownych lub wręcz głupich.

    Bezpieczeństwo. Wyścigi rowerowe? Tak, ale wyłącznie w specjalnie wytyczonych miejscach. Skoki do wody? Tak, ale tylko pod okiem ratownika. Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas zabawy sprawi, że będzie trwać dłużej.

    Ciekawość. Cecha, którą należy pielęgnować i doceniać, ponieważ rozwija i kształtuje. Koniecznie chcesz sprawdzić czy opuszczona studnia jest głęboka? To już nie ciekawość, a głupota.

    Duma. Świadomość, że sprzeciwienie się kolegom, nie sprawi, iż zostanie się odtrąconym. Jeżeli mamy poczucie własnej wartości, na pewno tak się nie stanie.

    Emocje. Nie daj się im ponieść. Koledzy naciskają, żebyś zrobił coś niebezpiecznego, słyszysz śmiech i niemiłe komentarze? Wytrzymaj, powiedz, że tego nie zrobisz, zasugeruj innym, że również nie powinni ryzykować swojego zdrowia i życia.

    Fakty. Każdego roku, podczas wakacji zdrowie lub życie traci tysiące młodych osób. Na kąpieliskach, podczas jazdy rowerem, w wyniku zażywania niebezpiecznych substancji. Można tego uniknąć.

    Grupa. Trzyma się razem, wakacyjny czas spędza od rana do wieczora. Wychodzi razem i wraca razem. Bez kłopotów ze zdrowiem, w poczuciu pożytecznie spędzonego czasu.

    Honor. To również bezinteresowna pomoc w nagłych wypadkach oraz pomoc słabszym. Nie bądź obojętny – reaguj!

    Internet. Anonimowość w sieci sprzyja błędnemu rozumieniu odwagi. Nie hejtuj, a nie będziesz hejtowany!

    Ja. Odważny ratownik. To brzmi dumnie!

    Krytyka. Łatwiej krytykować, niż być poddanym krytyce, szczególnie tej niezasłużonej. W sytuacji ryzyka utraty zdrowia lub życia, warto ją jednak wytrzymać.

    Lider. Jest w każdej grupie. Nie musi być największy i najsilniejszy. Dobrego lidera cechuje mądrość i odpowiedzialność za członków grupy.

    Mądrość. Podstawa odwagi. Szybka analiza sytuacji, ocena wystąpienia możliwego ryzyka, przewidywanie skutków działania, umiejętność podjęcia trudnej decyzji. Bez mądrości – to niemożliwe.

    Niezależność. Marzenie wielu młodych osób. Warto jednak pamiętać, że ratownik, policjant lub strażnik, pracują abyś Ty mógł beztrosko się bawić.

    Odpowiedzialność. Jesteś odpowiedzialny za siebie, ale także za bliskich i osoby zupełnie przypadkowe. Reaguj na cudze nieszczęście i cierpienie. Jeżeli nie wiesz jak, zwróć się o pomoc do dorosłych.

    Przewidywanie. Nie trzeba szklanej kuli, żeby wiedzieć, że skok na płytką wodę może skończyć się tragicznie, a palenie ogniska w lesie jest najczęstszą przyczyną pożarów.

    Ratunek. Nie bój się ratować. Podejmuj odważne i odpowiedzialne decyzje. Od nich może zależeć czyjeś życie. Jeśli nie wiesz, jak możesz pomóc, dzwoń zawsze pod całodobowy, bezpłatny numer alarmowy 112. W trudnych chwilach pomogą Ci również eksperci Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.

    Strach. „Strażnik” odwagi. Pamiętaj, że odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.

    Tchórz. Na dźwięk tego słowa nabieramy nadludzkich mocy i często robimy rzeczy, których potem żałujemy. Na pewno tego chcemy?

    Unikanie ryzyka. Trudna sztuka w czasie dojrzewania. Warto pamiętać, że znaki informacyjne i uwagi dorosłych są po to, aby pomóc zidentyfikować zagrożenie i uniknąć nieszczęścia.

    Wakacje. Wymarzony czas – bez szkoły, z mniejszą dyscypliną. Najlepsze wakacje, to takie kiedy po ich zakończeniu cała klasa – bez wyjątku, zdrowa i wypoczęta – spotyka się na rozpoczęciu szkoły.

    Zabawa. Przywilej młodości. Najlepsza zabawa jest zawsze w gronie przyjaciół, na których zawsze możemy liczyć.

    Więcej na www.odwagaratujezycie.pl

    Czytaj także: Przed wakacjami - co warto wiedzieć?

     

  • Czy hejt jest rozrywką? Wyniki badania pod patronatem RPD

    Czy hejt jest rozrywką? Wyniki badania pod patronatem RPD

    http://brpd.gov.pl/aktualnosci/czy-hejt-jest-rozrywka-wyniki-badania-pod-patronatem-rp

     

    Informacja prasowa: Rozpoczęły się wakacje, a zatem nadszedł okres, kiedy dzieci spędzają jeszcze więcej wolnego czasu w Internecie. Zgodnie z najnowszym raportem międzynarodowej organizacji Global Dignity niemal połowa nastolatków spotyka się tam ze zjawiskiem hejtu, a co piąty badany jest jego prowodyrem. Czy dzieci uczą się od dorosłych? Czy hejt jest czymś, czego nie da się uniknąć? Jak rozmawiać z dziećmi, aby nie stawały się ofiarami?

    Z roku na rok zjawisko hejtu w Internecie staje się coraz bardziej powszechne i tylko pozornie jest on domeną dorosłych. Ofiarami, ale i prowodyrami są często dzieci. Całkowita eliminacja zjawiska zdaje się być niemożliwa. Dlatego w dobie rozwoju hejtu kluczowe jest to, aby zarówno rodzice, jak i nauczyciele umieli rozmawiać z dziećmi o godności i wzajemnym szacunku.

    Zrozumieć hejt

    O skali zjawiska jakim jest hejt, roli organizacji pozarządowych skupionych na edukacji społeczeństwa oraz Internecie, jako nowym narzędziu w rękach dzieci, rozmawiano ostatnio podczas konferencji prasowej w siedzibie Rzecznika Praw Dziecka. 

    Wszelkie badania dotyczące funkcjonowania dzieci w Internecie dają nam, dorosłym, nauczycielom i rodzicom, wiedzę o zjawisku hejtu, a co za tym idzie możliwości podjęcia działań na rzecz ograniczania wynikających z niego zagrożeń dla dzieci i młodzieży – powiedział Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.

    Podczas spotkania zaprezentowano wyniki najnowszego raportu Wilki i owce w Internecie przygotowanego przez organizację Global Dignity. Na jego podstawie zespól psychologów stworzył materiały dydaktyczne dla rodziców i nauczycieli, w których pisano metody rozpoznawania zachowań świadczących o tym, że dziecko jest ofiarą lub inspiratorem hejtu. Kluczowym celem dokumentów jest prezentacja sposobów radzenia sobie ze zjawiskiem – co, jak i kiedy należy mówić, aby hejt nie działał destrukcyjnie.

    Szczegółowe dane na temat funkcjonującego w sieci hejtu i mowy nienawiści ukazują kolejny obszar wart troski i zaopiekowania. Warto pracować z dziećmi nad mechanizmami obrony przed tym zjawiskiem ale równocześnie konieczne jest pracowanie nad empatią, samooceną i troską o innych – dodał Michalak.

    Wspieranie młodych ludzi, to jedna ścieżka. Kolejną równie ważną jest podnoszenie kompetencji nauczycieli i opiekunów. Każde profesjonalne wsparcie dla pedagogów jest bezcenne. Każdy dorosły pracujący z dziećmi powinien wiedzieć co doradzić, jak się zachować w przypadku, gdy dziecko przyjdzie po pomoc. To samo dotyczy sytuacji, gdy młody człowiek nie przyjdzie a dorosły zauważy, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego, a ma to związek z cyber przestrzenią - dodała w trakcie konferencji Dorota Zawadzka, ceniony psycholog dziecięcy. 

    Hejt jako forma rozrywki?

    O ile informacja, że 57% młodzieży przynajmniej raz dziennie śledzi posty zamieszczone przez innych pod swoimi wpisami nie wydaje się specjalnie zaskakująca, o tyle deklaracja 14% badanych, że często zmieniają oni poglądy pod wpływem internetowych opinii, może już nieco zaniepokoić. 66% młodych Polaków przyznaje, że zmieniło opinię, sugerując się komentarzami w Internecie, które zazwyczaj mają wydźwięk negatywny i często są tworzone wyłącznie po to, aby irytować innych. Aż 10% respondentów otwarcie odpowiedziało, że stosowanie obraźliwych komentarzy jest dla nich formą rozrywki. Mając na uwadze, że większość badanych (66%) twierdzi, że hejtowanie jest sposobem na wyrażenie własnej opinii, znaczącym problemem jest to, że dzisiejsza młodzież nie potrafi w inny sposób mówić o odmienności zdań.

    Czy wszystkiemu winna jest gimbaza?

    Chociaż powszechnie dominuje przekonanie, że to okres gimnazjalny jest momentem największych trudności wychowawczych, z raportu Global Dignity wynika, że skłonność do hejtowania nasila się w liceum, a najwięcej hejterów znajduje się wśród 19-latków – wskaźnik rośnie wtedy aż do 30,4%. Dla porównania w grupie 15-letnich gimnazjalistów hejterzy stanowią 20%. Jak wiadomo, nienawiść mająca swoje źródło w Internecie, przekłada się na realne uczucia i emocje. Chociaż często hejt płynie od osób anonimowych, których opiniami nie trzeba się przejmować, to słowne ataki nie przechodzą bez echa. 33% ofiar czuje złość i taki sam procent odczuwa smutek. Świadomość mocy oddziaływania hejtu jest wśród nastolatków na wysokim poziomie, aż 74% badanych zdaje sobie sprawę, że nadmierne narażenie na hejt może doprowadzić nawet do samobójstwa.

    Hejt i jego konsekwencje

    W obliczu tak znacznego rozpowszechnienia zjawiska młodzi ludzie wykształcili w sobie mechanizmy obronne, które pomagają im w radzeniu sobie z hejtem. Ponad połowa (54%) ignoruje negatywne komentarze, a tylko 24% pisze hejterowi, co tak naprawdę o nim myśli.

    Optymizmem napawa wzrost świadomości odpowiedzialności za treści, które publikuje się w Internecie. 21% badanych zgłosiło post do administratora, a 14% zażądało bezpośrednio  od autora jego usunięcia. Aż 57% młodych Polaków przyznało, że osoby szerzące mowę nienawiści w Internecie powinny ponosić konsekwencje prawne.

    My, dorośli powinniśmy – najlepiej wspólnie z młodymi internautami – podejmować takie działania, zarówno w sferze edukacyjnej, technologicznej jak i odpowiednich regulacji prawnych, które będą pomagały unikać meandrów i ciemnych stron Sieci – powiedział Michalak.

    Raporty takie jak „Wilki i owce w Internecie” są bardzo ważnym elementem budowy świadomości społecznej na temat niepokojących zjawisk wśród dzieci i młodzieży. Global Dignity podejmuje szereg różnych aktywności na rzecz szerzenia poczucia godności i praw człowieka w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Organizacja pobudza do dyskusji całe społeczeństwa, organizując co roku międzynarodowy Dzień Godności, a także przygotowując raporty diagnozujące obecną sytuację społeczną.

    Informacje ze strony Biura Rzecznika Praw Dziecka


     

  • Wakacje

    Wakacje

    23 czerwca 2017 r. zakończył się rok szkoly 2016/2017. Życzymy wszystkim uczniom wspaniałych, bezpiecznych wakacji. Dziękujemy Rodzicom i Opiekunom naszych uczniów za wsparcie naszych działań wychowawczych i edukacyjnych. Nowy rok szkolny zacznie się 4 września 2017 r.


     

  • Ostatni dzień nauki

     

    22 czerwca uczniowie z klasy Iga i Igb wybrali się na krótki spacer po osadzie fabrycznej.  Odwiedziliśmy Muzeum Mazowsza Zachodniego, gdzie mieliśmy możliwość obejrzenia  wystawy o polskich liniach lotniczych „88 lat dookoła świata. Historia Polskich Linii Lotniczych LOT”.Pogoda sprzyjała, humory również dopisywały wszystkim, dzięki czemu w bardzo przyjemny sposób zakończyliśmy kolejny rok nauki. Jutro zakończenie roku i upragnione wakacje.


     

     

  • „Pasje Dziecięce”

    „Pasje Dziecięce”

    13 czerwca odbyło się ostatnie, w bieżącym roku szkolnym ,spotkanie w ramach Ogólnopolskiego Projektu „Pasje Dziecięce”. Jacek Kwiatkowski z kl.6a  zaprezentował nam swój magiczny świat kostek Rubika. Chłopiec układa je „z prędkością światła” i nie są to tylko proste sześciany, ale znacznie bardziej skomplikowane bryły.

    Gościliśmy również dorosłego pasjonata Zdzisława Horszwalda, który opowiedział o swoim ciekawym życiu, podróżach i sportach ekstremalnych, którymi interesuje się od wielu lat. Dzieci jak zwykle były pod wrażeniem barwnych opowieści, bogactwa zainteresowań Pana Zdzisława. Projekt będzie kontynuowany w następnym roku szkolnym. Z pewnością odkryjemy kolejne talenty w naszej szkole. Zapraszamy za rok i życzymy wielu ciekawych przygód w czasie wakacji.

    Jolanta Jankowska

    Elżbieta Rogulska

  • Pasje rodziców z klasy 2a

    Pomoc rodziców w szkole to sprawa bardzo ważna. Wiedzą o tym uczniowie klasy 2a  Zespołu Szkół Publicznych nr 6 czyli naszej szkoły.  W tej właśnie klasie  rodzice przeprowadzili  dwie lekcje       w ramach przedstawienia swoich pasji i zainteresowań. Pani Agata Słupecka rodzic klasy 2a,  12 czerwca 2017r. przeprowadziła lekcje na temat gazu. Lekcja ta była prezentacją wraz z  doświadczeniami. Na  lekcji tej pani Słupecka powiedziała dzieciom  czym jest gaz, jakie ma właściwości, jakie  niebezpieczeństwa  są z nim związane,   a jakie korzyści. Prezentacja przygotowana przez panią  Agatę miała przystępną i zrozumiałą formę. Mimo, że temat dosyć poważny i trudny  treści  były świetnie odebrane przez uczniów klasy 2a. Pani Słupecka przygotowała tez doświadczenia z gazem: balonami, octem wodą i plastikowymi butelkami. Dzieci bardzo dobrze się  bawiły i w formie zabawy poznały co to jest gaz. 21.06.2017r. Pani Monika Rastawicka również rodzic klasy 2a przeprowadziła lekcję zabaw ruchowych na boisku szkolnym z użyciem nietypowych pomocy. Pogoda tego dnia była  piękna, co jeszcze bardziej pomagało wszystkim zabawom. Najwięcej radości  wzbudziły bańki mydlane i lina. W rywalizacji z  przeciągania  liny zwyciężyli zdecydowanie chłopcy mimo, że po stronie dziewczynek była wychowawczyni pani Ewa Szklarska i mama pani Monika Rastawicka. Były tez balonowe miecze i bezpieczna zabawna walka z ich użyciem. Pani Rastawicka specjalizuje się w wykonywaniu różnych pomysłowych i kolorowych balonowych rzeczy. Wspomniane miecze wykonała z balonów dla każdego dziecka, ucząc je ich wykonania. Lekcje te z pewnością na długo zapadną w pamięci  dzieci, gdyż obok tego, że były przeprowadzone ciekawie i nowatorsko to jeszcze, co było bardzo ważne przez rodziców dzieci. W naszej szkole przykładamy duża wagę do współpracy z rodzicami,  do ich obecności w szkole na co dzień. Takie lekcje jak zaprezentowane           w klasie 2a, są świetnym na to dowodem. Wychowawczyni Ewa Szklarska powiedziała, że czeka na kolejne propozycje prezentacji uzdolnień i pasji rodziców dzieci ze swojej klasy i jest przekonana, że niebawem odbędą się równie ciekawe i wyjątkowe lekcje jak te opisane wyżej.  

  • Wydarzenia w 0a

    Wydarzenia w 0a

    INTEGRACJA – 19 IV 2017r. dzieci w ramach integracji grupy poszły do „Ucieszkowa”, gdzie uczestniczyły we wspólnych zabawach. Mamy aktywnie brały udział w opiece nad dziećmi.

    WARSZAWA – 29 V 2017r. grupa „0”b i klasa 1b odbyły wycieczkę autokarową                do Warszawy.  Zwiedzały Muzeum Archeologiczne: „Ozdoby z dawnych lat” i uczestniczyły w zajęciach praktycznych, gdzie wykonywały koraliki z modeliny pod nadzorem pani przewodnik. Następnie zwiedzaliśmy zabytki i pomniki Starego Miasta z panią przewodnik. Na koniec byliśmy w Manufakturze cukierków. Podczas wycieczki dzieci utrwalały zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i odpowiedniego zachowania w różnych sytuacjach.

    WIELKANOC – 10 IV 2017r. w grupie „0”b odbyły się zajęcia plastyczno-techniczne przygotowane przez panie z „Koronki”. Temat pracy: „Karta wielkanocna”.

    ZAWODY 1-3 – W dniach: 07 IV 2017r., 25 IV 2017r. i 16 V 2017r. odbyły się Międzyszkolne Zawody Sportowe o Puchar Prezydenta Miasta Żyrardowa „Sport i zabawa”. Wzięły w nich udział wybrani uczniowie z klas 1 – 3. Dzieci do zawodów przygotowywała pani Dorota Bolek i pani Aneta Wasilewska na sobotnich treningach. Po zaciętej rywalizacji zdobyliśmy III miejsce. Dzieci były bardzo szczęśliwe z medalowego miejsca, ponieważ poziom rywalizacji był bardzo wyrównany.


     

  • Pasje Dziecięce

    Pasje Dziecięce

     

    13 czerwca odbyło się ostatnie, w bieżącym roku szkolnym ,spotkanie w ramach Ogólnopolskiego Projektu „Pasje Dziecięce”. Jacek Kwiatkowski z kl.6a  zaprezentował nam swój magiczny świat kostek Rubika. Chłopiec układa je „z prędkością światła” i nie są to tylko proste sześciany, ale znacznie bardziej skomplikowane bryły.

    Gościliśmy również dorosłego pasjonata Zdzisława Horszwalda, który opowiedział o swoim ciekawym życiu, podróżach i sportach ekstremalnych, którymi interesuje się od wielu lat. Dzieci jak zwykle były pod wrażeniem barwnych opowieści, bogactwa zainteresowań Pana Zdzisława. Projekt będzie kontynuowany w następnym roku szkolnym. Z pewnością odkryjemy kolejne talenty w naszej szkole. Zapraszamy za rok i życzymy wielu ciekawych przygód w czasie wakacji.

    Jolanta Jankowska

    Elżbieta Rogulska

  • Cyberbezpieczne gry na Dzień Dziecka

     

    Z okazji Dnia Dziecka zespół projektu Cyfrowobezpieczni.pl przygotował specjalne gry, które z całą pewnością spodobają się wszystkim miłośnikom wirtualnej rywalizacji. Łączy je jedno – wszystkie dotyczą tematyki bezpieczeństwa cyfrowego i promują wiedzę w tym zakresie.

    Zachęcamy do ściągnięcia aplikacji na telefony komórkowe z Biblioteki materiałów.

    Cyberclash to gra w formie quizu skierowana do najmłodszych. Zawiera pytania dotyczące bezpieczeństwa cyfrowego oraz wiedzy o komputerach. Do każdego pytania dołączone są cztery odpowiedzi, z pośród których należy wybrać poprawną. W grze odwiedzimy dwadzieścia światów, każdy z nich składa się z 11 pytań w tym z jednego obrazkowego.

    Defendix skierowana jest do uczniów nieco starszych. Podobnie jednak jak Cyber Clash, sprawdza ona poziom wiedzy o bezpieczeństwie internetowym. Uczestnik gry ma do dyspozycji 20 poziomów, które odblokowuje stopniowo w miarę postępów w grze. Każde z zadań posiada cztery lub pięć poprawnych odpowiedzi, które gracz musi odgadnąć i wpisać za pomocą klawiatury. Jeśli uczestnik nie jest w stanie odgadnąć poprawnego hasła, może wymienić wirtualne monety i odsłonić pojedyncze litery z hasła.

    CyberNinja to quiz zapewniający bardzo dynamiczną rozgrywkę, a jego zasady przypominają popularnych Milionerów. W grze mamy tylko 15 sekund na udzielenie odpowiedzi. Nagradzane jest prawidłowe odpowiadanie na jak największą liczbę pytań. W pojedynczej rozgrywce dysponujemy trzema kołami ratunkowymi – pierwsze z nich pozwala nam pominąć pytanie, na które nie znamy odpowiedzi i bez konsekwencji przejść do kolejnego, jeśli jesteśmy pewni odpowiedzi na któreś z pytań możemy wykorzystać drugie „koło ratunkowe”, które podwoi zdobyte przez nas punkty.

    Projekt Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa jest współfinansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach zadania publicznego „Poprawa kompetencji pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia”.

    W ramach projektu wsparciem informacyjnym, edukacyjnym i doradczym objętych jest 2200 szkół podstawowych, gimnazjów, ponadgimnazjalnych i zawodowych, w tym 165 tys. uczniów, 220 tys. rodziców i 22 tys. nauczycieli.

    Życzymy przyjemnej zabawy!

    Departament Informacji i Promocji
    Ministerstwo Edukacji Narodowej


     

  • Dzień Ziemi i Dzień Ochrony Środowiska w Szóstce

    Dzień Ziemi i Dzień Ochrony Środowiska w Szóstce

               Jak co roku, nasi uczniowie pamiętali o Dniu Ziemi i Dniu Ochrony Środowiska.

    Gimnazjaliści przygotowali i przeprowadzili warsztaty i zajęcia dla swoich młodszych kolegów. Zabawa była znakomita, bo dzieci, oprócz wysłuchania mini prelekcji i wykładów, aktywnie poznawały zagadnienia z zakresu wiedzy o środowisku i jego ochrony oraz brały udział w konkursach, quizach, rozwiązywały też krzyżówki, zagadki, rebusy. Uczniowie wykonali również okolicznościowe gazetki.

                Kulminacyjnym momentem była, jak zwykle, wycieczka na Pola Mokotowskie do Warszawy. Wyjazd ten cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży, ponieważ mogą aktywnie spędzić czas, łącząc przyjemne z pożytecznym np.: chcąc skosztować pysznego koktajlu owocowego, należało mocno pedałować na stacjonarnym rowerku. Siłą naszych mięśni uruchamialiśmy przymocowany do roweru mikser z owocami. Uczniowie poznawali w ten sposób w praktyce zjawiska i procesy fizyczne oraz zasady zdrowego stylu życia, poznali też jak

    w praktyce funkcjonuje ogródek meteorologiczny, samodzielnie wykonywali wiele doświadczeń

    i eksperymentów. Każdy z uczestników miał szansę w atrakcyjny sposób utrwalić wiedzę

    i umiejętności zdobyte w szkole. Piękna pogoda, atrakcyjnie i aktywnie spędzony czas z pewnością pobudził u dzieci wszystkie zmysły poznawcze. Zapraszamy za rok.


     

  • XIII Turniej Wiedzy Przyrodniczej

     XIII Turniej Wiedzy Przyrodniczej

    W poniedziałek 5 czerwca w Nadleśnictwie „Zwierzyniec” w Makowie koło Skierniewic odbył się XIII Turniej Wiedzy Przyrodniczej uczniów Szkół Podstawowych. Naszą szkołę reprezentowała Róża Głażewska
    z klasy 6b oraz Michał Zagajewski z klasy 5b. Obydwoje pomyślnie przeszli dwa wcześniejsze  etapy konkursu i dzięki temu mogli uczestniczyć  w trzecim końcowym etapie. Każdy uczestnik miał do zaliczenia  trzy przystanki, na których czekały trudne pytania konkursowe. W trakcie oczekiwania na wyniki, wszyscy uczestnicy wraz z leśniczym wybrali się na spacer do pobliskiego  lasu, podczas którego dowiedzieli się różnych  ciekawostek nie tylko o samym lesie, ale również o jego mieszkańcach. Było również ognisko i smaczne kiełbaski. Gdy nadszedł czas podsumowania, wszyscy czekali
    z niepokojem. Róża  i Michał zostali finalistami XIII Turnieju Wiedzy Przyrodniczej. Serdecznie im gratulujemy i życzymy wspaniałych wakacji.


     

  • Dzień zdrowego stylu życia

    Dzień zdrowego stylu życia

    1 czerwca uczniowie naszej szkoły realizowali projekt edukacyjny „Żyjmy zdrowo na sportowo”. Odbyły się zawody sportowe na wesoło: np. bieg w kaloszu, czy tor przeszkód dla wszystkich klas.

    Uczniowie klas I Szkoły Podstawowej i klas I i II gimnazjum wzięli udział w zabawie „Milionerzy”. Zabawa ta ma sprawdzić znajomość statutu przez uczniów szkoły. Podobnie jak w telewizyjnych „Milionerach” uczniowie mieli do wyboru 4 odpowiedzi, z których tylko jedna była właściwa. Mogli skorzystać z trzech kół ratunkowych: telefonu do przyjaciela, pół na pół oraz podpowiedzi publiczności. W klasach I Szkoły Podstawowej puchar przechodni zdobyła klasa 1b. W klasach gimnazjalnych najlepsza znajomością Statutu wykazała się klasa 2ga.  

    We wtorek 6 czerwca 2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcjach promujących zdrowy styl życia.  Świetlica szkolna zamieniła się w punkt wydający zdrowe napoje i ciasteczka, które uczniowie wszystkich klas próbowali. Przygotowana została wystawka o zdrowym żywieniu, uczniowie zapoznali się z plakatami i i nformacjami promującymi zdrowe żywienie. Pani pedagog prowadziła prezentacje multimedialne dostosowane dla uczniów z różnych grup wiekowych. Prezentacje dotycznyły zagrożeń uzależnieniami, informowały o numerach alarmowych, przestrzegały przed niebezpieczeństwami w wakacje. Przed uczniami zaprezentowane zostały dwie prezentacje przygotowane przez uczennice naszej szkoły z klasy 2ga - Klaudię Bodych i Amelię Łach. Prezentacje przedstawiała Amelia Łach - Kaludia nie mogłą z powodu choroby.Te dwie prezentacje zostały nagrodzone - uczennice otrzymały nagrody zakupione z funduszy Wydziału Zdrowia i Pomocy Społęcznej Urzędu Miasta Żyrardowa. Z tego samego funduszu zakupiliśmy produkty żywnościowe do degustacji dla uczniów. Degustację pomagały przygotowywać mamy uczniów z klas młodszych. Akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem naszych uczniów. Wejdzie do kalendarza imprez szkolnych w następnych latach.

    Dzięki zaangażowaniu rodziców z Rady Rodziców wszyscy uczniowie, którzy byli w szkole tego dnia  otrzymali słodkie nagrody.

    Dodatkowo klasy 0-VI wzięły tego dnia udział w bezpłatnym przedstawieniu ekologicznym w Centrum Kultury pt. „Zielona afera czyli ostatnie śledztwo inspektora Zgrozy”.


     

  •  

    informacje ze strony men.gov.pl

    Przed wakacjami – co warto wiedzieć? Bezpieczny wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży

    Biegnące dzieci po plaży nad morzem

    Rodzicu, o tym musisz pamiętać!

    Organizator wypoczynku (kolonii, obozu) musi zgłosić wyjazd do właściwego
    (ze względu na siedzibę organizatora) kuratorium oświaty.

    Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci w zgłoszeniu ma obowiązek podać m.in. dane dotyczące miejsca wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, liczby uczestników, zatrudnionej kadry oraz programu pracy z dziećmi. Musi również zapewnić dostęp do opieki medycznej.

    Dzięki temu wizytatorzy mogą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Podobne kontrole może przeprowadzić straż pożarna i sanepid (zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak również w czasie jego trwania).

    Rodzic, aby czuć się spokojnym o bezpieczeństwo swojego dziecka, przed wykupieniem turnusu, może sprawdzić organizatora (czy zgłosił do kuratora oświaty wypoczynek) w specjalnie utworzonej wyszukiwarce bazie wypoczynku, dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej www.wypoczynek.men.gov.pl

    Znajdują się w niej wszystkie legalnie organizowane w kraju i za granicą obozy, kolonie, półkolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku.

    Rodzic z bazy wypoczynku dowie się wszystkiego o organizatorze, pozna m.in. jego adres, numer telefonu, e-mail, termin oraz adres lokalizacji wypoczynku. Dzięki bazie informacje o zgłoszonych wypoczynkach przesyłane są do właściwych miejscowo służb sprawujących nadzór nad wypoczynkiem (straż pożarna, sanepid).

    Każdy organizator posiada możliwość wydruku ze swojego konta w bazie wypoczynku potwierdzenia zgłoszenia danego wypoczynku, które powinien przekazać rodzicom uczestnika.

    W przypadku braku danego wypoczynku w bazie wypoczynku informację, czy organizator podejmował próby zgłoszenia wypoczynku oraz o powodach ewentualnej odmowy kuratora oświaty o wpisie danego wypoczynku do publicznej bazy wypoczynku, informacji może udzielić kuratorium oświaty, w którym organizator miał obowiązek dokonania zgłoszenia wypoczynku.

    Bezpieczna opieka

    Każdy organizator jest zobowiązany m.in. do zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków wypoczynku oraz zatrudnienia wykwalifikowanej kadry sprawującej właściwą opiekę wychowawczą.

    Kierownikiem wypoczynku może być osoba, która spełnia łącznie poniższe warunki:

    • posiada zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego,
    • jest pełnoletnia,
    • ma co najmniej średnie wykształcenie (nie dotyczy czynnych instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej przewodnika, pełniących funkcję kierownika w formach wypoczynku prowadzonych przez organizacje harcerskie),
    • ma zaświadczenie o ukończeniu kursu na kierownika wypoczynku (nie dotyczy osób zajmujących stanowiska kierownicze w szkołach i placówkach oraz instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej podharcmistrza),
    • posiada co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu zadań dydaktyczno-wychowawczych lub opiekuńczo-wychowawczych uzyskane w okresie ostatnich 15 lat (nie dotyczy nauczycieli, instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej podharcmistrza).

    Wychowawcą wypoczynku może zostać osoba, która spełnia łącznie poniższe warunki:

    • posiada zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego,
    • jest pełnoletnia,
    • ma co najmniej średnie wykształcenie (nie dotyczy instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej przewodnika, pełniących funkcję wychowawcy w formach wypoczynku prowadzonych przez organizacje harcerskie),
    • ukończyła kurs na wychowawcę wypoczynku (nie dotyczy nauczycieli, osób pracujących z dziećmi w placówkach wsparcia dziennego lub placówkach opiekuńczo-wychowawczych, instruktorów harcerskich w stopniu co najmniej przewodnika, trenerów i instruktorów sportu, którzy uzyskali tytuł przed 2013 r. oraz do 31 sierpnia 2017 r. przodowników turystyki kwalifikowanej i instruktorów Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego).

    Rodzicu,

    Wymagaj od organizatora, z którym wyjeżdża Twoje dziecko, aby przed wyjazdem podpisał umowę, przekazał wszystkie istotne informacje o wypoczynku i ewentualnych dodatkowych wymaganiach, w tym wydruk potwierdzenia zgłoszenia danego wypoczynku.

    Nie zapomnij dokładnie wypełnić i przekazać organizatorowi wypoczynku Kartę kwalifikacyjną uczestnika wypoczynku Twojego dziecka.

    Aby pomóc rodzicom, ale także dzieciom i młodzieży, w odpowiednim przygotowaniu się do wakacyjnych wyjazdów polecamy „Poradnik bezpiecznego wypoczynku”.

    Spakuj dziecku odpowiedni bagaż

    Przed samym wyjazdem bardzo ważne jest odpowiednie skompletowanie bagażu, tak by był on również dostosowany do możliwości dziecka. Zdarza się bowiem, że w pobliżu nie ma osoby, która pomoże nieść bagaż. Dobrze byłoby, gdyby był to jeden większy plecak, walizka lub torba, a dodatkowo niewielki plecak podręczny. Jeśli jest to wyjazd o charakterze sportowym, wymagany sprzęt (np. rower, rolki, narty) należy dobrać do warunków fizycznych i umiejętności dziecka. Zachęcamy wszystkich do pobrania listy rzeczy, jakie powinny się znaleźć w bagażu dziecka.

    Niepokojące sygnały o przebiegu wypoczynku?

    Jeśli do rodziców docierają niepokojące sygnały o okolicznościach, czy warunkach lub sytuacjach, np. na kolonii, należy zgłosić je przede wszystkim do kuratorium oświaty właściwego ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku. W zależności od problemu, jakiego dotyczą nieprawidłowości, rodzice mogą także powiadomić właściwą (zgodnie z miejscem wypoczynku) powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną, Państwową Straż Pożarną lub inne służby interwencyjne.

    Masz pytania?

    Zapraszamy również do odwiedzenia zakładki Pytania i odpowiedzi, w której umieszczono odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące organizacji i zgłaszania wypoczynku. Więcej informacji na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakładce Wypoczynek oraz na stronach internetowych Kuratoriów Oświaty.

    Polecamy także strony inne internetowe dedykowane wypoczynkowi.

    W serwisie bezpiecznyautobus.gov.pl wpisując numer rejestracyjny pojazdu otrzymają Państwo bezpłatną informację, czy autokar, który zawiezie dziecko na wakacje ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

    Warto odwiedzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polak za granicą” http://polakzagranica.msz.gov.pl/.

    Bezpłatna aplikację iPolak – niezbędnik w podróży, gdzie są m.in. aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ. Aplikacja jest dostępna za darmo na stronie https://www.msz.gov.pl/pl/ipolak.

    Rejestracja wyjazdu za granicę przez bezpłatny serwis „Odyseusz”, https://odyseusz.msz.gov.pl/. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie osoby na terenie danego państwa i w razie konieczności będzie możliwy szybki kontakt, czy skuteczna pomoc.

    Zaleca się organizatorom wypoczynku letniego, kierownikom wycieczek, wychowawcom i opiekunom dzieci i młodzieży, aby mieli ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi).

    Poradnik Bezpiecznego Wypoczynku
    Data: 2017-06-12, rozmiar: 5 MB

     

  • Dzień Dziecka w naszej szkole

    Dzień Dziecka w naszej szkole

    1 czerwca uczniowie naszej szkoły realizowali projekt edukacyjny „Żyjmy zdrowo na sportowo”. Odbyły się zawody sportowe na wesoło: np. bieg w kaloszu, czy tor przeszkód dla wszystkich klas.

    Uczniowie klas I Szkoły Podstawowej i klas I i II gimnazjum wzięli udział w zabawie „Milionerzy”. Zabawa ta ma sprawdzić znajomość statutu przez uczniów szkoły. Podobnie jak w telewizyjnych „Milionerach” uczniowie mieli do wyboru 4 odpowiedzi, z których tylko jedna była właściwa. Mogli skorzystać z trzech kół ratunkowych: telefonu do przyjaciela, pół na pół oraz podpowiedzi publiczności. W klasach I Szkoły Podstawowej puchar przechodni zdobyła klasa 1b. W klasach gimnazjalnych najlepsza znajomością Statutu wykazała się klasa 2ga.  

    Dzięki zaangażowaniu rodziców z Rady Rodziców wszyscy uczniowie, którzy byli
    w szkole tego dnia  otrzymali słodkie nagrody.

    Dodatkowo klasy 0-VI wzięły tego dnia udział w bezpłatnym przedstawieniu ekologicznym w Centrum Kultury pt. „Zielona afera czyli ostatnie śledztwo inspektora Zgrozy”.


     

  • Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej

     

    Po  miesiącach oczekiwań, pod koniec maja  45 osobowa grupa pod opieką  p.Doroty Misiak, p.Elżbiety Rogulskiej,p.Łukasza Kosiarka i p.Jacka Kowalczyka wybrała się na pięciodniową  wycieczkę. Uczniowie  klas 5a, 6a i 6b zwiedzali Wrocław oraz  przepiękną krainę geograficzną położoną w Sudetach,Kotlinę  Kłodzką. Podziwiali Starówkę we Wrocławiu oraz poznawali ciekawe zakątki  tego   uroczego miasta położonego nad Odrą. Dużym zainteresowaniem wśród wycieczkowiczów cieszyła się słynna kanapa, na której każdy znalazł miejsce do odpoczynku. Weszliśmy na Zamek Chojnik oraz podziwialiśmy Wodospad Szklarki i Kamieńczyka. Byliśmy też w  Leśnej Hucie Szkła, gdzie mieliśmy możliwość poznania tajników powstawania przepięknych wyrobów .Dotarliśmy również do źródeł Łaby, a następnie udaliśmy się na Szrenicę. Dużym przeżyciem dla niektórych uczniów  był przejazd  wyciągiem  krzesełkowym. Podziwialiśmy przepiękny Zamek w Karpnikach oraz Pałac w  Wojanowie. Zainteresowaniem cieszył się Żelazny Tygiel Waloński w Szklarskiej Porębie, gdzie podczas zwiedzania osady, mogliśmy obejrzeć zrekonstruowane średniowieczne urządzenia górniczo – hutnicze,a podczas zabawnych opowieści „jednego z mieszkańców” można było wiele urządzeń wprowadzić w ruch. Wejście na Sokolniki sprawiło nam wiele radości, a przepiękny widok zrekompensował zmęczenie. W drodze powrotnej nie zapomnieliśmy o Afrykarium, jak również o  malowniczym Ogrodzie Japońskim we Wrocławiu. Zakwaterowanie mieliśmy w malowniczo położonym   ośrodku  w Szklarskiej Porębie. Ostatniego dnia wycieczki o godzinie 21 dotarliśmy do Żyrardowa, gdzie czekali na nas rodzice. Pomimo zmęczenia wszyscy byliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.


     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 6 w Żyrardowie im. Elizy Orzeszkowej
    96-300 Żyrardów ul. Mireckiego 56
    sp6@zyrardow.pl
    https://www.facebook.com/profile.php?id=61567041124812
  • 46 855 3149
    dziennik elektroniczny https://uonetplus.vulcan.net.pl/zyrardow/
    Start.mvc

Galeria zdjęć