• 5 MIEJSC W SIECI, KTÓRE POMOGĄ TWOJEMU DZIECKU W NAUCE I POZNAWANIU ŚWIATA

    5 MIEJSC W SIECI, KTÓRE POMOGĄ TWOJEMU DZIECKU W NAUCE I POZNAWANIU ŚWIATA

    Internet to prawdziwa skarbnica wiedzy. I jednocześnie nieskończenie wielki śmietnik. Oddzielenie dobrych i ciekawych treści od całej reszty to czasami trud godny wyprawy po świętego Graala. Jednak w sieci można znaleźć miejsca, w których ciekawie podana wiedza aż prosi się o wchłonięcie.

    Nasze dzieci są digital natives. Ani to dobre, ani złe, po prostu dla nich internet to naturalna przestrzeń, w której się poruszają z większą lub mniejszą umiejętnością. Szukają w niej odpowiedzi na swoje pytania, pomocy i porady. Również tej związanej z uczeniem się. Możemy pomóc im w tych poszukiwaniach i pokazać miejsca, które warto odwiedzić. Oto 5 z nich (jest ich oczywiście znaczenie więcej), gdzie twoje dziecko może zdobyć wiedzę i pomoc w nauce.

    1. Khan Academy

    Khan Academy to powstała w 2006 roku amerykańska organizacja non-profit, założona przez absolwenta MIT (Massachusetts Institute of Technology). To jedna z największych platform z materiałami edukacyjnymi w postaci wideo, których celem jest wspieranie edukacji dzieci i młodzieży od właściwie najmłodszych lat. Na stronie można znaleźć treści z różnych zakresów tematycznych, od nauk ścisłych, przez matematykę, ekonomię po nauki humanistyczne. Serwis jest anglojęzyczny, ale od jakiegoś czasu dostępna jest również polska wersja językowa, na której znajdziemy materiały w naszym języku, głównie z zakresu matematyki. Materiały wideo połączone są z tekstowymi ćwiczeniami, mającymi pomóc w utrwaleniu zdobytej wiedzy.

    2. Uwaga! Naukowy Bełkot

    Jest to kanał na YouTube, który skupia się na poruszaniu tematów z zakresu przede wszystkim nauk ścisłych. Nie jest to kanał z prostymi treściami, wiele z nich wymaga już ugruntowanej wiedzy. Za to zakres tematyczny jest bardzo interesujący, a prowadzący porusza tematy z zakresu biologii, fizyki i innych dziedzin nauki. Materiały są oparte bogatym komentarzem i poparte rzetelnym researchem oraz sporą dozą dobrego humoru. 

    3. Pistacja.TV

    Serwis ten stworzyła fundacja Katalyst Education, a jego celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych polskich uczniów. Dlatego umieszczane na serwisie materiały wideo są stworzone w oparciu o podstawę programową wykorzystywaną w polskich szkołach na różnych szczeblach nauki. Ambicją Pistacji jest stworzenie bazy ponad 10 tys. filmów edukacyjnych pokrywających różną tematykę szkolną. Na razie serwis oferuje blisko 400 filmików z zakresu matematyki, jak potęgi czy procenty. Same materiały są tak przygotowane, by w jak najprostszy sposób przedstawić i wyjaśnić matematyczne zagadnienia, z którymi dzieci i młodzież spotykają się w szkole. 

    4. SciFun

    To z kolei kanał popularnonaukowy na YouTube, który głównie skupia się na zagadnieniach z zakresu fizyki. Prowadzony jednak jest w bardzo przystępny sposób, a wiedza przekazywana jest poprzez omawianie różnych ciekawostek czy nawiązywanie do gier i filmów. Jak chociaż materiał o fizyce w Star Wars, gdzie na podstawie kultowej serii filmów science-fiction przedstawiane są zagadnienia z zakresu astrofizyki. Przy okazji prowadzący pokazuje, że Star Wars to jednak bardziej fiction, niż science. 

    5. Zadane.pl

    Na koniec polski serwis o globalnym zasięgu, który bezpośrednio skupia się na pomocy w rozwiązywaniu prac domowych. Zadane.pl to strona, na której można podzielić się swoim problemem edukacyjnym czy zadaniem domowym i poprosić ogromną społeczność użytkowników i moderatorów o pomoc. Na serwisie można zadawać pytania dotyczące niemal wszystkich przedmiotów szkolnych, ale oczywiście największą popularnością cieszą się te związane z matematyką. 

    żródło: http://tata.gazeta.pl


     

  • Rekrutacja do placówek oświatowych na rok szkolny 2017/2018

    Rekrutacja do placówek oświatowych na rok szkolny 2017/2018
     

    Rekrutacja do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych i klas I szkół podstawowych na rok szkolny 2017/2018

    Drodzy Rodzice! Uprzejmie informujemy, że w związku z art. 204 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60) terminy przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego do samorządowych przedszkoli i klas I szkół podstawowych na rok szkolny 2017/2018,  będą podane do 15 kwietnia 2017 r.


     

  • Jak wspierać zdolnego ucznia? Zapraszamy do wyrażania opinii

     

    Nauczycielka i uczennica

    Minister Edukacji Narodowej zachęca rodziców, opiekunów, nauczycieli, a także uczniów do nadsyłania opinii, w jaki sposób powinno wyglądać wsparcie dla uczniów wybitnie uzdolnionych.

    W tym celu uruchomiliśmy specjalny adres e-mail: uczenzdolny@men.gov.pl, na który przesyłać można swoje uwagi i propozycje.

    Państwa opinia będzie pomocna w wypracowaniu nowych regulacji prawnych wspierających uczniów zdolnych i osiągających wysokie wyniki w nauce.

    Zachęcamy do dzielenia się z nami swoimi opiniami.

    Departament Informacji i Promocji
    Ministerstwo Edukacji Narodowej

  • List Mazowieckiego Kuratora Oświaty do uczniów

     

    logo MKO
    Warszawa, 01 lutego 2017 r.
     
    ZSE.550.16.2017.AL

    Uczniowie
    szkół i placówek
    województwa mazowieckiego

     

    Drodzy Uczniowie,

    za Wami pierwsze półrocze roku szkolnego 2016/2017, przed Wami ferie zimowe, czas odpoczynku, relaksu, zabawy i regeneracji sił.

    W trakcie ferii zimowych będziecie uczestniczyć w zorganizowanych formach wypoczynku w postaci zimowisk, półkolonii, indywidualnych wyjazdów z rodzicami w kraju i za granicą, ale również spędzicie ten czas w miejscu swojego zamieszkania.

    Przypominam, że warunkiem udanego wypoczynku jest przede wszystkim szeroko rozumiane bezpieczeństwo, za które odpowiadają jego organizatorzy, Wasi rodzice, ale również Wy sami.

    Katalog zasad bezpiecznego zachowania obejmuje wiele zagadnień, w tym poruszanie się w ruchu drogowym, korzystanie z pływalni, ze stoków, lodowisk i ślizgawek oraz innych miejsc, w których prowadzone są zajęcia dla dzieci i młodzieży.

    Cieszcie się zimową aurą, swobodą, poznawaniem nowych miejsc i ludzi. Odpoczywając, pamiętajcie jednak o bezpieczeństwie własnym i innych. Bądźcie ostrożni na drodze oraz podczas zabaw
    i uprawniania sportów zimowych.

    Z okazji zbliżających się ferii życzę Wam wspaniałego i bezpiecznego odpoczynku. Niech ten czas umożliwi Wam pełne korzystanie z uroków zimy, dostarczy niezapomnianych wrażeń i wielu ciekawych przeżyć.

    Wróćcie do swoich szkolnych obowiązków zdrowi, pełni nowej energii, uśmiechnięci i wypoczęci.

    Serdecznie Was pozdrawiam,

    Mazowiecki Kurator Oświaty
    /-/
    Aurelia Michałowska


     

     

     

  • Bezpieczne ferie - spotkania z Policjantem

    Bezpieczne ferie - spotkania z Policjantem

    W tygodniu przed rozpoczęciem ferii zimowych pan Robert Pyta- policjant z Powiatowej Komendy Policji w Żyrardowie przeprowadził we wszystkich klasach 0-III prelekcje na temat bezpiecznych zabaw podczas zimowego wypoczynku. Przypomniał o konieczności zakładania kasków ochronnych podczas jazdy na sankach, nartach czy łyżwach. Prelekcja wspomagana była prezentacją multimedialną. Pan Robert poruszył również kwestię zachowania się dziecka w domu, gdy nie ma rodziców. Nie należy nikogo wpuszczać do domu, a przede wszystkim nie mówić, że jesteśmy sami w domu.


     

  • Uczniowie wyróżnieni na I semestr roku szkolnego 2016/2017

    Uczniowie wyróżnieni na I semestr roku szkolnego 2016/2017

     

    Uczniowie klas I-III otrzymują tarczę wzorowego ucznia, jeśli uzyskali ze wszystkich edukacji poziom bardzo dobry i opisową ocenę  zachowania wzorową lub bardzo dobrą. Uczniowie klas IV-VI oraz gimnazjum otrzymują tarczę wzorowego ucznia jeśli uzyskali średnią ocen 4,75 i więcej i wzorową lub bardzo dobrą ocenę zachowania. W klasach I-III zostało wyróżnionych 71 osób, w klasach  IV-VI 47  osób, w gimnazjum  21 osób.

    Klasa 1a

    1.     Czyżewski Hubert

    2.     Durma Zuzanna

    3.     Kozłowski Juliusz

    4.     Misiukiewicz Diana

    5.     Molęda Maja

    6.     Raczyński Szymon

    7.     Skrzyński Ignacy

    8.     Szymczak Jan

    9.     Wasilewski Mateusz

    10.                       Wichniewicz Lena

    Klasa 1b

    1.     Borysowicz  Szymon

    2.     Dukaczewska Milena

    3.     Jakubiak Wiktoria

    4.     Nalej Jakub

    5.     Stryjczak Eryk

    Klasa 2a

    1.Biedrzycki Nikodem

    2. Dzwonek Saba

    3. Frąckiewicz Julia

    4. Kacprzak Hubert

    5. Kaliszewska Angelika

    6. Kolasa Paweł

    7. Leśniewicz Zuzanna

    8. Murawska Marika

    9. Otulak Aleks

    10. Słupecki Krzysztof

    11. Ślęzak Emilka

     

    Klasa 2b

    1.     Andres Piotr

    2.     Beliniak Amelia

    3.     Jesiona Wiktoria

    4.     Łuczaj Nina

    5.     Matuszczak Jakub

    6.     Nalejska Nikola

    7.     Niewiadomska Zofia

    8.     Pietrzak Wiktoria

    9.     Segiet Amelia

    Klasa 2c

    1. Burno Gabriela

    2. Draniak Nikodem

    3. Grochal Paulina

    4. Kępka Aleksandra

    5. Kiecko Karolina

    6. Majewska Zofia

    7. Rutkowski Michał

    8. Stanisławow Zuzanna

    9. Wnęk Natalia

    Klasa 2d

    1. Jagiełło Michał

    2. Obraniak Magdalena

    3. Patyńska Nikola

    4. Rutkowska Marcelina

    5. Sadowski Grzegorz

    6. Sałachewicz Amelia

    7. Wardak Oliwia

    8. Ziemkiewicz Diana

     

    Klasa 3a

    1. Kopka Gabriela

    2. Pierzchalska Jadwiga

    3. Sosnowska Eliza

    4. Szostek Maja

    5. Zarębska Łucja

    Klasa 3b

    1.     Fura Marta

    2.     Hałas Jakub

    3.     Kabała Marcel

    4.     Kosiarek Magdalena

    5.     Lechniak Karolina

    6.     Tomaszewska Oliwia

    Klasa 3c

    1.     Dziedzic Krzysztof

    2.     Głowacka Lidia

    3.     Jesiona Oliwier

    4.     Krawczyk Sandra

    5.     Kwapisz Magdalena

    6.     Lefelt Zuzanna

    7.     Ochnicka Karolina

    8.     Rześna Kinga

    Klasa 4a

    1. Chyła Jakub

    2. Cieplak Oliwia

    3. Łazarczyk Jagoda

    4. Łojszczyk Eliza

    5. Osiecka Urszula

    6. Rzepczyk Dominika

    7. Sadowska Joanna

    8. Szymański Bartosz

    9. Tomaszewski Adrian

    Klasa 4b

    1.Baran Igor

    2. Bezoń Łucja

    3. Chocyk Alicja

    4. Drozdowska Julia

    5. Jackowska Julia

    6. Kamińska Zuzanna

    7. Krauze Klaudia

    8. Nantal Mateusz

    9. Paluchowska Gabriela

    10. Szkop Karol

    11. Szymański Piotr

    12. Walczak Lena

    Klasa 5a

    1. Dzwonek Jonatan

    2. Sosnowska Kinga

    3. Stronias Kaja

    Klasa 5b

    1.      Komża Łukasz

    2.      Lipka Dominika

    3.      Puchała Juliusz

    4.      Szkop Michalina

    5.      Szot Szymon

    6.      Zagajewski Michał

    7.      Natalia Burno

    8.      Szymon Wituła

    Klasa 5c

    1.      Krystian Tilzen

    2.      Amelia Szczepanik

    3.      Mikołaj Tilzen

    4.      Mateusz Ochnicki

    5.      Natalia Marchwicka

    Klasa 6a

    1.     Cymerska Zofia

    2.     Chmielewska Patrycja

    3.     Olborska Paulina

    Klasa 6b

    1.      Grzelak Jakub

    2.      Perzyna Aleksandra

    3.      Chocyk Urszula

    4.      Adamiak Hubert

    5.      Rzepecki Mateusz

    6.      Głażewska Róża

    7.      Jędrzejewski Łukasz

    Klasa 1gb

    1.      Adaszewski Patryk

    2.      Baranowska Martyna

    3.      Brzozowski Adrian

    4.      Komża Aleksandra

    5.      Krakowiak Wiktoria

    6.      Langa Nikodem

    7.      Mika Hanna

    8.      Nalej Wojciech

    9.      Szkopiński Mateusz

    10.  Zając Martyna

    11.  Wilińska Izabela

    Klasa 2ga

    1.     Bodych Klaudia

    2.     Fibich Piotr

    3.     Mika Julia

    4.     Szot Wiktor

    Klasa 3ga

    1.      Rześna Marta

    2.      Szkopińska Magdalena

    3.      Szyszka Julia

    4.      Zagajewska Maria

    Klasa 3gb

    1.     Puchała Dominika

    2.     Szymańska Beata

     

  • Dzień Bezpiecznego Internetu 2017

  • Trwają ferie zimowe

    Trwają ferie zimowe

     

    Troje dzieci uśmiechających się i leżących na śniegu, za nimi lasFot. Photogenica

    Dziś, 6 lutego br., po dwutygodniowym wypoczynku, do szkół wrócili uczniowie z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

    Jeszcze przez tydzień – do 12 lutego – trwają ferie zimowe dla uczniów z pięciu województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

    Z kolei od przyszłego poniedziałku, 13 lutego br. zimowy odpoczynek rozpoczną uczniowie z województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Ich przerwa w nauce potrwa do 26 lutego.

    Następne wolne dni od nauki przypadają w terminie od 13 do 18 kwietnia z okazji świąt wielkanocnych.

    Od roku szkolnego 2003/2004, zgodnie z przyjętą zasadą, terminy ferii zimowych w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie. Jeśli w jednym roku w określonej grupie województw ferie zimowe trwały w drugiej połowie stycznia, to wówczas w następnym roku termin ferii w tej grupie województw przypadnie na pierwszą połowę lutego. Podziału na województwa dokonano biorąc pod uwagę liczbę uczniów.

    Organizacja ferii w jednym terminie dla uczniów ze wszystkich województw powodowała wiele perturbacji komunikacyjnych i spore kłopoty w zakresie możliwości skorzystania z ośrodków wypoczynkowych i bazy turystycznej w chętnie odwiedzanych w okresie zimy województwach.

    Sprawdź, o czym warto pamiętać przed wyjazdem na zimowisko.

    Uczniom życzymy przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku.

    Departament Informacji i Promocji
    Ministerstwo Edukacji Narodowej

  • Pożegnanie

    Pożegnanie

    „Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą…”

                                                            ks. Jan Twardowski

    Społeczność naszej szkoły z  wielkim  żalem pożegnała długoletniego pracownika naszej szkoły- panią Jadwigę Wiśniewską.

    Znalezione obrazy dla zapytania ostatnie pożegnanie


     

  • Zdrowo jem, więcej wiem.

    Zdrowo jem, więcej wiem.

    Uczniowie klasy III a uczestniczą w VII edycji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Projekt ma charakter międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Celem projektu  jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych, poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania, przekazywania wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów szkodliwych dla zdrowia, uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób
    i dolegliwości, podkreślenia roli codziennej aktywności fizycznej. Projekt  dotyczy także kształcenia rodziców, jako osób od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną. Projekt polega na przeprowadzaniu lekcji, konkursów dla dzieci oraz promocji w szkole zgodnie z podanym scenariuszem i harmonogramem. Obejmuje 3 etapy: jesień, zima, wiosna. Etap jesienny składał się z 9 zadań, w tym przeprowadzenie Forum dla Rodziców. Zgodnie z regulaminem działania zostały podsumowane i udokumentowane działania w formie 2 raportów.


     

  • Niepełnosprawni goście artyści w naszej szkole

    Niepełnosprawni goście artyści w naszej szkole

    W zimową sobotę 28 stycznia odpracowaliśmy dzień 2 maja. Tego dnia uczniowie klas IV-VI
    i gimnazjum uczestniczyli w niezwykłym koncercie. Zuzanna Mulec- studentka III roku lingwistyki stosowanej
      oraz jej mąż Rok Mulec- student anglistyki,  opowiedzieli o życiu ludzi niepełnosprawnych - oboje są niewidomi, a jednocześnie zaśpiewali piosenki w 8 językach:  polskim, niemieckim, słoweńskim (Rok jest Słoweńcem),  macedońskim, angielskim, rosyjskim, brazylijskim, jidysz. Słowa każdej piosenki tłumaczyli na język polski, opowiadali też o swoich pasjach i zainteresowaniach. Goście dostali od uczniów i pracowników szkoły gromkie brawa. Była to doskonała lekcja tolerancji i integracji z ludźmi niepełnosprawnymi.


     

  • Gawęda Pana Jerzego Paruszewskiego

    Gawęda Pana Jerzego Paruszewskiego

    W dniu 26 stycznia w Zespole Szkół Publicznych Nr 6 w Żyrardowie gościł pan Jerzy Paruszewski. Pan Jerzy zaprezentował wszystkim klasom wspaniałą gawędę na temat historii polskiego hymnu narodowego. Młodzież dowiedziała się w jakim celu tworzone były pieśni hymniczne i w jakich okolicznościach były śpiewane. Pan Paruszewski omówił pierwsze pieśni, które były traktowane jako hymn np. „Bogurodzica” , „Boże coś Polskę”, a następnie pięknie dokumentując zdjęciami i nagraniami omówił historię powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. Ciekawostką było nagranie socjalistycznej pieśni „Ukochany kraj”, która miała zastąpić „Mazurka Dąbrowskiego”. Była to wspaniała lekcja patriotyzmu. Młodzież przypomniała sobie zasady zachowania w obecności godła Polski oraz podczas śpiewania hymnu. Jednocześnie uczniowie mieli okazję poznać twórcę słów hymnu naszej szkoły - to pan Jerzy Paruszewski wiele lat temu napisał słowa do obecnego hymnu szkoły.

     


     

  • Akcja „Przyjazna szkoła”

    Akcja „Przyjazna szkoła”

     

    Nowy rok niesie ze sobą nowe postanowienia… W pierwszym tygodniu nowego 2017 roku w ramach akcji „Przyjazna szkoła”  uczniowie klasy 1gb postanowili narysować obrazki nawołujące
    do przyjaznych i kulturalnych zachowań uczniów podczas przebywania w szkole, a mianowicie ukazały się rysunki z napisami typu: „W szkole chodzę powoli”, „Mówię cicho”, „Sprzątam po sobie”, „Jestem koleżeński”.  W dniu 9 stycznia 2017 r. klasa 3gb była zaangażowana do umieszczenia tych prac na tablicach informacyjnych na korytarzach szkolnych na parterze i pierwszym piętrze. Akcja została przeprowadzona wspólnie z samorządem uczniowskim. W efekcie zaobserwowano duże zainteresowanie tematem, ponieważ na przerwach sporo uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej zatrzymywało się przy tych rysunkach:  oglądali, czytali, dyskutowali. Spora cześć uczniów rzeczywiście poprawiła swoje zachowanie. Opiekę nad uczniami w czasie akcji „Przyjazna szkoła” sprawowała nauczyciel języka rosyjskiego Irina Nowak.


     

  • Życzenia świąteczne

    Życzenia świąteczne

    Z okazji świąt Bożego Narodzenia,
    przepełnionych nadzieją i magią wigilijnej nocy,
    kierujemy do Państwa
    płynące z serca życzenia radosnych,
    spokojnych świąt oraz pomyślności
    w nadchodzącym 2017 Nowym Roku.

    Grażyna Beliniak oraz nauczyciele i pracownicy szkoły

  • Ferie świąteczne

    Ferie świąteczne

    Rozpoczynają się ferie. Czas wolny od zajęć lekcyjnych trwa od 23 grudnia 2016 r. do 1 stycznia 2017 r. Świetlica szkolna organizuje zajęcia opiekuńczo - wychowawcze w dniach wolnych.


     

  • Skład Zarządu Samorządu Szkolnego

    Skład Zarządu Samorządu Szkolnego

    Skład Zarządu Samorządu Szkolnego

                        01.11.2016 – 31.10.2017r

    Przewodniczący:

         1. Adrian Brzozowski

    Zastępcy:                                          

         2. Magdalena Prządka

         3. Fabian Walo

    Członkowie:                                                                                   

         4. Martyna Baranowska

         5. Klaudia Bodych

         6. Fibich Natalia

         7.Kamila Kałużna

         8. Aleksandra Komża

         9. Lena Łapińska

         10. Sandra Mundzia

         11. Paulina Olborska

         12. Juliusz Puchała

         13. Maja Szymańska

         14.Aleksandra Szyszka

         15. Sebastian Świder

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

  • UCZNIOWIE „SZÓSTKI” W TELEWIZJI ABC

    UCZNIOWIE „SZÓSTKI” W TELEWIZJI ABC

     

    W dniu 3 grudnia 2016 roku 87 uczniów Szkoły Podstawowej Nr 6 w Żyrardowie brało udział w nagraniu programu telewizyjnego „Petersburski Music Show”. Szkoła została zaproszona do udziału w programie przez Telewizję ABC. Program, w którym braliśmy udział to bliskie spotkania z muzyką. W lekki sposób, zrozumiały dla młodych widzów, są w nim prezentowane podstawowe zagadnienia związane ze światem muzycznym, koncertami, artystami, historią muzyki, instrumentami, płytami, teledyskami oraz muzycznymi ciekawostkami.

    W każdym wydaniu programu pojawia się znany zespół lub wokalista, w naszym odcinku byli to bracia Sikorscy – idole nastolatek. W części programu, zatytułowanej „Instrumentalni” zaprezentowane były flażolety, niektórzy z uczniów widzieli je  po raz pierwszy. Mieliśmy też okazję zaśpiewać finałową piosenkę wraz z Panem Jerzym Petersburskim. Mogliśmy przekonać się jak ciężka jest praca przy nagrywaniu programu, nagranie trwało ponad 4 godziny. Dzięki gościnności pracowników zwiedziliśmy gmach TVP.


     

  • Projekt socjalny „Patrz trzecim okiem”.

    Projekt socjalny „Patrz trzecim okiem”.

    Klasy I gimnazjum uczestniczą  w projekcie socjalnym „Patrz trzecim okiem”. Projekt ten jest realizowany przez trzy studentki Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
    w Warszawie:  Marię Wójcik, Patrycje Pintarę, Justynę Milewską. Projekt dotyczy niepełnosprawności. Uczniowie uczestniczyli w wykładzie na temat różnych rodzajów niepełnosprawności, wypełnili ankietę, a w przyszłym tygodniu odbędą zajęcia warsztatowe. Zakończenie i podsumowanie  projektu odbędzie się za dwa tygodnie.


     

  • Program Lubella inspiruje i edukuje

    Program Lubella inspiruje i edukuje

    Uczniowie klasy IIIa gimnazjum uczestniczyli w programie „Lubella inspiruje i edukuje”  pod kierunkiem wychowawcy Marii Tomaszewskiej. W czasie realizacji tego programu uczniowie uczestniczyli w trzech zajęciach w oparciu o scenariusze przygotowane przez Libellę.

    1. Produkty zbożowe skarbnicą substancji odżywczych

    Uczniowie wiedzą, że produkty zbożowe zajmują ważne miejsce w piramidzie zdrowego odżywiania, w połączeniu z owocami i warzywami są podstawą zdrowych posiłków. Ziarna zbóż dostarczają węglowodanów, błonnika i witamin z grupy B.

    Pieczywo połączone z odpowiednimi składnikami jest bazą do tworzenia bogatych
    w składniki pokarmowe posiłków. Mąka jest produktem do tworzenia pysznych naleśników, pierogów, ciast. Płatki zbożowe z dodatkiem jogurtu, świeżych owoców i orzechów stanowią smaczny i bogaty w błonnik i sole mineralne posiłek. Makarony kojarzymy z Włochami a tak naprawdę makaron powstał w Chinach. Można z nich stworzyć szybko pyszne, pożywne posiłki. Kasze można zaserwować w wersji słodkiej i wytrawnej.

    Uczniowie poznali porady dietetyka:

    • Produkty zbożowe, tj. makarony, chleb, kasze, są głównym źródłem węglowodanów w naszej diecie. Dostarczają nam energii niezbędnej do pracy organizmu, przy czym nie są one bardziej kaloryczne od pozostałych składników pokarmowych. Eliminowanie ich z diety zaburza równowagę kwasowo-zasadową organizmu, poprzez nadmiar białka w diecie. Aby zdrowo schudnąć, należy dążyć do ujemnego bilansu energetycznego – jeść mniej, ale zachowując odpowiednie proporcje składników
    • Kolacja należy do posiłków głównych, obok śniadania i obiadu, i jest niezbędna do utrzymania prawidłowego metabolizmu naszego organizmu. Należy ją spożywać na 2-3 godziny przed snem. Powinna być lekkim posiłkiem na bazie warzyw i pełnowartościowego białka. Unikanie kolacji nie jest dobrą praktyką, gdyż wtedy narażamy organizm na długi proces głodzenia (od popołudnia, przez całą noc, aż do rana), co spowalnia metabolizm.
    • Sok zawiera naturalnie występujący w owocach i warzywach cukier, dlatego właśnie to początek dnia jest idealną porą na jego szklankę. Po nocnym spoczynku potrzebujemy takiego „zastrzyku” w postaci szybko uwalnianej energii. Wzbogaci on nasze śniadanie w witaminy i minerały, które zazwyczaj najlepiej wchłaniają się na pusty brzuch. Soki można pić przez cały dzień, także na kolację - na pewno nie zaszkodzą.  
    • Orzechy są produktem korzystnym właśnie ze względu na wysoką zawartość tłuszczu -  nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wspomagają one pracę mózgu, a także wpływają na naszą odporność. Aby właściwie zbilansować dietę, należy spożywać jednak odpowiednie porcje produktów. W przypadku orzechów optymalna dzienna porcja wynosi tyle, ile zmieści się w naszej garści. Spożywanie takich ilości, nawet codziennie, nie odbije się na naszej sylwetce. Orzechy świetnie sprawdzą się np. jako dodatek do płatków zbożowych
    • Wegetarianizm jest stylem życia, który trzeba wybrać świadomie i przemyślanie. Wykluczenie pewnej grupy produktów z posiłków sprawia, że musimy szukać takich zamienników, by nasz organizm wciąż mógł poprawie funkcjonować, rozwijać się i regenerować. Ten typ diety, jak każda inna dobrze zbilansowana, będzie pozytywnie wpływać na naszą kondycję i samopoczucie

    Scenariusz 2

    Obejmował karty gry dotyczące produktów zbożowych.

    Scenariusz 3 pokazał uczniom, jak tworzyć wspaniałe posiłki na bazie produktów Lubelli.

    Inspirowały też zamieszczone przepisy, które zostały zmodyfikowane lub powstały nowe.

    Najwięcej jednak radości dostarczyło wspólne gotowanie.

     


     

  • Wycieczka kl. 2ga do Warszawy

    Wycieczka kl. 2ga do Warszawy

    Dnia 18.11.2016r. uczniowie klasy 2ga pod opieką p. Małgorzaty Byczko i p. Macieja Bronowskiego pojechali na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym przystankiem było Muzeum Sportu i Turystyki - Centrum Olimpijskie. Tam, uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej na temat kontuzji, profilaktyki
    i leczenia urazów. Dowiedzieli się m.in. czym jest metoda R.I.E.C.E. oraz wcielili się w dziennikarzy
    i lekarzy diagnozujących typowy przypadek zerwania ścięgna. Następnie zwiedzali wystawę, na której zapoznawali się z historią dyscyplin sportowych - począwszy od starożytnych igrzysk, kończąc
    na współczesnych rozgrywkach i turniejach. Drugim odwiedzonym w czasie wycieczki miejscem był Zamek Królewski. Gimnazjaliści mogli zobaczyć przepiękne sale oraz poznać historie budowli. Wycieczka była bardzo udana, uczniowie tego samego dnia, szczęśliwi wrócili do domów.


     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 6 w Żyrardowie im. Elizy Orzeszkowej
    96-300 Żyrardów ul. Mireckiego 56
    sp6@zyrardow.pl
    https://www.facebook.com/profile.php?id=61567041124812
  • 46 855 3149
    dziennik elektroniczny https://uonetplus.vulcan.net.pl/zyrardow/
    Start.mvc

Galeria zdjęć