• Profilaktyka w szkole - Archipelag Skarbów

    Profilaktyka w szkole - Archipelag Skarbów

    W naszej szkole przeprowadzony będzie program profilaktyki Archipelag Skarbów - program uczy zdrowego i mądrego stylu życia. Zachęca młodzież do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy i pornografii.  Archipelag Skarbów pokazuje młodym ich ogromny pozytywny potencjał – zupełnie inaczej niż o młodzieży mówią masowe media. Program jest wpisany do „Systemu standardów i rekomendacji programów profilaktycznych” sygnowanego przez najważniejsze agendy Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej (Ośrodek Rozwoju Edukacji, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Instytut Psychiatrii i Neurologii).

     

    Program „Debata” - adresowany do młodzieży, u której nie nastąpiła jeszcze inicjacja alkoholowa. Program ma charakter uprzedzający, jego zadaniem jest zapobieganie przedwczesnemu używaniu alkoholu i towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy trzeźwości. Celem programu jest również uświadomienie natychmiastowych i odroczonych konsekwencji używania środków psychoaktywnych.

    Serdecznie zapraszamy Rodziców(Opiekunów) uczniów gimnazjum na spotkanie z realizatorami programu 10 maja 2016 r. o godz. 17. 


     

  • Poczet sztandarowy na obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    Poczet sztandarowy na obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    Poczet sztandarowyw składzie: Klaudia Antosz,Magdalena Bartoszek, Aleksandra Odolczyk, Aleksandra Woźniak, Tomasz Jankowski i Daniel Tarasiuk reprezentował naszą szkołę podczas miejskich obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.


     

  • Dzień Ziemi na Polach Mokotowskich

    Dzień Ziemi na Polach Mokotowskich

    Dzień Ziemi na stałe wpisał się do kalendarza wielu ludzi, zwłaszcza młodzieży. Jak co roku grupa uczniów z naszej Szkoły wraz z nauczycielami przyrody wybrała się w niedzielę 24.04.2016
    na festyn odbywający się na Polach Mokotowskich w Warszawie. Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi 2016 poświęcone były problemom związanym z ochroną powietrza
    i przeciwdziałaniu tzw. niskiej emisji. Festyn to okazja do poszerzenia swojej wiedzy, doskonała zabawa na świeżym powietrzu, możliwość sprawdzenia się w różnorodnych konkursach, udziału
    w ekologicznych warsztatach. Ci z uczniów, którzy byli chociaż raz na Polach Mokotowskich
    w tym szczególnym dniu, z pewnością wybiorą się tam za rok. Uczestnicy wyjazdu mówią zgodnym chórem, że bawili się doskonale, miło spędzili dzień przy okazji ucząc się. Każdy może się tam wybrać. Zapraszamy za rok.  


     

  • Egzamin gimnazjalny 2016 r.

    Egzamin gimnazjalny 2016 r.

    18 kwietnia ponad 360 tys. uczniów z prawie 7 tys. szkół przystąpi do egzaminu gimnazjalnego.

    W dniach 18-20 kwietnia dokładnie 360 406 uczniów będzie zmagać się z zadaniami na ponad 2 mln arkuszy egzaminacyjnych (2 109 000).

    Centralna Komisja Egzaminacyjna we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotowała 215 różnego rodzaju arkuszy, w tym:

    • 101 arkuszy z historii i wiedzy o społeczeństwie, języka polskiego, przedmiotów przyrodniczych i matematyki – w języku polskim, litewskim i ukraińskim.
    • 114 arkuszy i 48 płyt z języków obcych nowożytnych.

    Egzamin będzie przebiegał według poniższego harmonogramu:

    Harmonogram egzaminu

    Dzień Przedmiot(y) Godzina rozpoczęcia Czas trwania
    poniedziałek, 18 kwietnia historia i wiedza o społeczeństwie 9:00 60 minut
      przerwa
    język polski 11:00 90 minut
    wtorek,
    19 kwietnia
    biologia, chemia, fizyka, geografia 9:00 60 minut
      przerwa
    matematyka 11:00 90 minut
    środa,
    20 kwietnia
    język obcy (poziom podstawowy) 9:00 60 minut
      przerwa
    język obcy (poziom rozszerzony) 11:00 60 minut

    Czas pracy z poszczególnymi arkuszami może zostać przedłużony w przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego:

    • o 20 minut – w przypadku historii i wiedzy o społeczeństwie, przedmiotów przyrodniczych oraz języka obcego na poziomie podstawowym,
    • o 30 minut – w przypadku języka obcego na poziomie rozszerzonym oraz
    • o 45 minut – w przypadku języka polskiego i matematyki.

    Największa grupa gimnazjalistów (około 86 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym, a 81 proc. zdających przystąpi również do egzaminu z tego języka na poziomie rozszerzonym.

    Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego przedmiotu na poziomie podstawowym przystąpi 11 proc. Gimnazjalistów. Do egzaminu na poziomie rozszerzonym zaś – 3 proc.

    W przypadku pozostałych języków obcych wybory kształtowały się następująco:

    • język francuski: poziom podstawowy (PP) – 0,3 proc; poziom rozszerzony (PR) – 0,1 proc.
    • język hiszpański: PP – 0,2 proc.; PR – 0,05 proc.
    • język rosyjski: PP – 2,4 proc.; PR – 0,7 proc.
    • język włoski: PP – 0,03 proc.; PR – 0,01 proc.

    Prace gimnazjalistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki odesłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki egzaminu gimnazjalnego będą ogłoszone 17 czerwca br. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie, natomiast zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego otrzymają oni w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem szkolnym (24 czerwca br.).

    Arkusze wykorzystane na tegorocznym egzaminie gimnazjalnym będą publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych w każdym dniu egzaminu:

    • godz. 12:00 – pierwszy arkusz z danego dnia,
    • godz. 14:00 – drugi arkusz z danego dnia.

    E-ocenianie na egzaminie gimnazjalnym z matematyki.

    W tym roku rozwiązania zadań otwartych z matematyki u uczniów gimnazjów z terenu wszystkich ośmiu okręgowych komisji egzaminacyjnych zostaną ocenione z wykorzystaniem elektronicznego systemu oceniania (tzw. e-ocenianie). W ubiegłym roku e-ocenianie zastosowano na terenie czterech okręgowych komisji egzaminacyjnych, tj. OKE w Jaworznie, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu.

    Podczas egzaminu – podobnie jak to miało miejsce w latach ubiegłych – uczniowie zapiszą rozwiązania zadań otwartych na wyznaczonych stronach w arkuszu egzaminacyjnym. Po egzaminie jednak – odmiennie od tego, w jaki sposób egzaminatorzy pracowali wcześniej – rozwiązania zadań nie trafią do nich w wersji papierowej. Rozwiązania zadań otwartych zostaną zeskanowane w komisji okręgowej. Egzaminatorzy będą oceniali poprawność rozwiązań korzystając ze skanów i specjalnego oprogramowania (scoris® Assessor) na ekranie komputera. W związku z tym bardzo ważne jest, aby uczniowie zapisywali rozwiązania zadań wyraźnie czarnym tuszem lub atramentem.

    Egzaminatorzy ze wszystkich komisji okręgowych przejdą takie samo merytoryczne szkolenie przed przystąpieniem do oceniania prac. Wszyscy egzaminatorzy będą pracować w zespołach, których pracami będzie kierował przewodniczący. Prace wszystkich zespołów będzie koordynował centralny zespół ekspertów, kierowany przez eksperta CKE.

    Dzięki wprowadzeniu e-oceniania egzaminatorzy będą mogli pracować w domach, w dogodnym dla siebie terminie. Dzięki temu nie będą tracili możliwości wsparcia merytorycznego ze strony przewodniczącego, z którym mogą oni konsultować sposób postępowania w przypadku nietypowych rozwiązań. E-ocenianie stwarza również lepsze możliwości monitorowania jakości pracy egzaminatorów.

    Więcej informacji o tegorocznym egzaminie na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

    Wszystkim gimnazjalistom życzymy powodzenia!

    Departament Informacji i Promocji
    Ministerstwo Edukacji Narodowej

     
  • W ZSP 6 króluje matematyka

    W ZSP 6 króluje matematyka

    W Zespole Szkół Publicznych Nr 6 w Żyrardowie króluje matematyka

    W dniu 23.03.2016r.  Publiczne Gimnazjum Nr 6 im Elizy Orzeszkowej oraz Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Elizy Orzeszkowej w Żyrardowie wzięły udział  w Ogólnopolskim  Dniu  Matematyki   2016 organizowanym przez Stowarzyszenie Doskonalenia  i Rozwoju 4improve.

    Celem tego dnia jest pokazanie, że:

    - matematyka może być interesująca i prosta,

    - matematyka jest Królową Nauk i jest przydatna również podczas lekcji z innych    

       przedmiotów,

    - bez matematyki nie da się żyć i dlatego trzeba się jej uczyć.

    Dzień Matematyki został stworzony po to, aby dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki. Udział w grach i zabawach matematycznych ma na celu pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość. W tym roku uczniowie gimnazjum po raz drugi  wzięli udział w takim dniu, a uczniowie  szkoły podstawowej po raz  pierwszy.

    Tak też się stało -  3- osobowe drużyny z każdej kasy gimnazjalnej  oraz z każdej klasy  IV-VI walczyły o tytuł mistrza w szkole. Zabawa była radosna, intensywna, koleżeńska. Każda drużyna była zwycięska, ale największą liczbę punktów zdobyła klasa IIIga w gimnazjum, klasa 5b i 6a  w szkole podstawowej. Zadania były ciekawe, ułatwiające  poruszanie się po rzeczywistości w sposób świadomy. Uczniom bardzo podobały się dobrane zadania oraz to, że mogli pobawić się matematyką.

    Uczniowie Zespołu Szkół Publicznych Nr 6 w Żyrardowie brali także udział                                w VIII Powiatowym Konkursie Matematyczno – Przyrodniczym  "Motyl" (dla uczniów  klas VI szkoły podstawowej ), który odbył się 11 marca 2016 r. w ZSP
    w Międzyborowie oraz w  VI Powiatowym  Konkursie  Matematycznym "Odkrywcy" (dla uczniów gimnazjum), który odbył  się 14 marca 2016 r. w ZSP
    w Międzyborowie. Uczniowie naszej szkoły zdobyli znaczące miejsca
    w powyższych konkursach :

    Klasy szóste – II miejsce, klasa I gimnazjum – III miejsce, klasa II gimnazjum III miejsce, klasa III gimnazjum – II miejsce.

    Konkurs spełniając założenia Podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych i gimnazjów umożliwił uczniom nabyć następujących umiejętności:

    • przygotowanie do publicznych wystąpień,
    • efektywne współdziałanie w zespole i pracy w grupie,
    • prezentacji własnego punktu widzenia i uwzględniania poglądów innych ludzi,
    • rozwiązywania problemów w sposób twórczy,
    • odnoszenia do praktyki zdobytej wiedzy,
    • rozwijania sprawności umysłowych oraz osobistych zainteresowań.
    • rozwijanie i pogłębianie zainteresowań matematycznych. może i dawać radość.

    Opiekunowie : nauczyciele matematyki ZSP6


     

  • Sprawdzian szóstoklasisty

    Sprawdzian szóstoklasisty

    Życzymy uczniom powodzenia na sprawdzianie!

    Prawie 339 tys. szóstoklasistów z blisko 12 tys. szkół podstawowych we wtorek, 5 kwietnia przystąpi do sprawdzianu. Tegoroczni szóstoklasiści to ostatni rocznik uczniów przystępujących do tego typu egzaminu.

    Sprawdzian składa się z dwóch części:‎

    • część pierwsza – obejmuje zadania z języka polskiego i z matematyki, ‎
    • część druga – obejmuje zadania z języka obcego nowożytnego.

    Sprawdzian w klasie szóstej szkoły podstawowej obejmuje wiadomości i umiejętności ‎określone w wymaganiach w podstawie programowej. Odnosi się on do trzech kluczowych przedmiotów nauczanych na dwóch ‎pierwszych etapach edukacyjnych, tj. języka polskiego, matematyki i języka obcego ‎nowożytnego.

    Uczeń przystępuje do sprawdzianu z jednego z następujących języków: angielskiego, ‎francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ‎ten język, którego uczył się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.‎

    Sprawdzian ma formę pisemną. Przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły ‎podstawowej. Nie określa się jednak minimalnego wyniku, jaki uczeń powinien uzyskać, zatem ‎sprawdzianu nie można nie zdać.‎

    Obie części sprawdzianu są przeprowadzane jednego dnia. Część pierwsza trwa 80 minut, ‎a część druga – 45 minut. Poszczególne części tego egzaminu rozdzielone są przerwą.

    W tym roku najwięcej, bo ponad 330 tys. uczniów, wybrało język angielski. Na drugim miejscu znalazł się język niemiecki, który chce zdawać ponad 15 tys. szóstoklasistów. Do testu z języka rosyjskiego zgłosiło się 262 uczniów, francuskiego – 207, a hiszpańskiego – 22.

  • Język giętki uczniów naszej szkoły w „Poezji ponad granicami”

    Język giętki uczniów naszej szkoły w „Poezji ponad granicami”

    Język giętki uczniów naszej szkoły w „Poezji ponad granicami”

     

    Dnia 11 marca uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycielki języka francuskiego pani Renaty Pindor  oraz nauczycielki języka rosyjskiego pani Iriny Nowak  udali się do Resursy na X Międzyszkolny Konkurs „Poezja ponad granicami”. Wzięło w nim udział niemal siedemdziesięcioro uczniów  szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych recytujących poezję w siedmiu językach: angielskim, francuskim, rosyjskim, niemieckim, hiszpańskim, greckim i po łacinie. Zanim rozpoczęły się zmagania konkursowe  zostaliśmy poczęstowani wspaniałym tortem uświetniającym  dziesięciolecie konkursu, a potem już rozpoczęła się właściwa część konkursu, czyli recytowanie poezji. Oczywiście z  bijącym sercem czekaliśmy na werdykt jury,  którego obrady trwały i trwały...

    Czekała nas wielka  niespodzianka! W kategorii „Język rosyjski”  Julia Ksit uczennica klasy 3ga  zajęła pierwsze miejsce, a  Ilia Daniel Tarasiuk uczeń klasy 3gb zajął drugie miejsce, zaś w kategorii „Język francuski” pierwsze miejsce  zajął Mateusz Markowski uczeń klasy 2gb, a trzecie miejsce Dominika Puchała, również uczennica klasy 2gb.

    Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnych zmagań za rok.


     

  • Rekrutacja2016/2017 do przedszkoli i szkół

    Rekrutacja2016/2017 do przedszkoli i szkół

    Szczegółowa informacja  dotycząca rekrutacji 2016/2017 r. do publicznych przedszkoli i publicznych szkół oraz wzory dokumentów znajdują się na stronie Urzędu Miasta Żyrardowa.

    Link do strony:

    https://www.zyrardow.pl/4449,rekrutacja-do-gminnych-placowek-oswiatowych-na-rok-szkolny-2016-2017.html

    https://www.zyrardow.pl/4449,rekrutacja-do-gminnych-placowek-oswiatowych-na-rok-szkolny-2016-2017.html

  • Klasa 1b z wizytą w Fabryce Czekolady E. Wedla w Warszawie

    Klasa 1b z wizytą w Fabryce Czekolady E. Wedla w Warszawie

    Klasa 1b poznaje pracę cukiernika

    Z początkiem nowego semestru uczniowie klasy 1b byli ciekawi, jak powstaje czekolada. W tym celu wybrali się na wycieczkę do Fabryki Czekolady E. Wedel w Warszawie. Już od progu fabryki przywitał nas zapach wszechobecnej w środku czekolady. Siedzący w holu majestatyczny Wargorr „pozwolił” nam zrobić z sobą kilka zdjęć i wspólnie z naszymi przewodnikami ruszyliśmy w głąb fabrycznych korytarzy. Zwiedzaliśmy kolejno różne pomieszczenia: salę z ogromną makietą kolejki wąskotorowej, gdzie zauroczyły nas czekoladowe zabudowania stacyjek; galerię rzeźb i obrazów oraz projektów damskiej garderoby z czekolady. W gabinecie Jana Wedla zasiedliśmy w wygodnych fotelach i wysłuchaliśmy opowiadania o historii firmy. W kolejnej sali dowiedzieliśmy się skąd jest
    i jak powstaje czekolada oraz uczestniczyliśmy w słodkiej degustacji wedlowskich smakołyków. Teraz przyszedł czas na wejście do hali produkcyjnej. Przebrani w specjalną odzież ochronną przyglądaliśmy się kolejnym etapom powstawania Torcików Wedlowskich, od wypieku wafli do ręcznej dekoracji i pakowania produktów. W Pracowni Rarytasów widzieliśmy wielkie czekoladowe wielkanocne jaja. To nie był jeszcze koniec naszej wycieczki, bo teraz wróciliśmy do sali z poczęstunkiem. Czekały tu na nas słodkie pianki, które maczaliśmy w płynnej czekoladzie. Zajadając i popijając obejrzeliśmy film o budowie czekoladowego Stadionu Narodowego. I tak słodko minął nam czas. Na pożegnanie wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali firmowe upominki. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Może kiedyś znowu wybierzemy się do tej słodkiej fabryki przyjemności.


     

  • Uczniowie wyróżnieni na I semestr roku szkolnego 2015/2016

    Uczniowie wyróżnieni na I semestr roku szkolnego 2015/2016

    Uczniowie wyróżnieni na I semestr roku szkolnego 2015/2016

    Uczniowie klas I-III otrzymują tarczę wzorowego ucznia, jeśli uzyskali ze wszystkich edukacji poziom bardzo dobry i opisową ocenę  zachowania wzorową lub bardzo dobrą. Uczniowie klas IV-VI oraz gimnazjum otrzymują tarczę wzorowego ucznia jeśli uzyskali średnią ocen 4,75 i więcej i wzorową lub bardzo dobrą ocenę zachowania. W klasach I-III zostały wyróżnione 84 osoby, w klasach  IV-VI 40  osób, w gimnazjum  20 osób.

    Klasa 1a

    1. Biedrzycki Nikodem
    2. Dzwonek Saba
    3. Frączkiewicz Julia
    4. Kacprzak Hubert
    5. Kaliszewska Angelika
    6. Kolasa Paweł
    7. Leśniewicz Zuzanna
    8. Murawska Marika
    9. Otulak Aleks
    10. Rydzyński Mateusz
    11. Ślęzak Emilia

    Klasa 1b

    1. Andres Piotr
    2. Beliniak Amelia
    3. Gosiewski Kacper
    4. Jesiona Wiktoria
    5. Matuszczak Jakub
    6. Nalejska Nikola
    7. Niewiadomska Zofia
    8. Pietrzak Wiktoria
    9. Segiet Amelia
    10. Treliński Filip

    Klasa 1c

    1. Burno Gabriela
    2. Draniak Nikodem
    3. Grochal Paulina
    4. Kępka Aleksandra
    5. Kiecko Karolina
    6. Majewska Zofia
    7. Stanisławow Zuzanna
    8. Szymańska Kamila
    9. Wnęk Natalia
    10. Wacławek Julia

    Klasa 1d

    1. Nalej Jakub
    2. Jagiełło Magdalena
    3. Jagiełlo Michał
    4. Rutkowska Marcelina
    5. Sadowski Grzegorz
    6. Sałachewicz Amelia
    7. Wardak Oliwia
    8. Zajkowski Mateusz
    9. Ziemkiewicz Diana

    Klasa 2a

    1. Kowalczyk Kacper
    2. Pierzchalska Jadwiga
    3. Sosnowska Eliza
    4. Szostek Maja
    5. Woźniak Lena
    6. Zarębska Łucja

     

    Klasa 2b

    1. Fura Marta
    2. Hałas Jakub
    3. Kabała Marcel
    4. Kosiarek Magdalena
    5. Kuleta Makary
    6. Lechniak Karolina
    7. Malinowska Julia
    8. Wasilewska Weronika

    Klasa 2c

    1. Dziedzic Krzysztof
    2. Głowacka Lidia
    3. Jesiona Oliwier
    4. Krawczyk Sandra
    5. Kwapisz Magdalena
    6. Lefelt Zuzanna
    7. Ochnicka Karolina
    8. Rześna Kinga
    9. Seredyńska Gabriela

    Klasa 3a

    1. Chyła Jakub
    2. Grankowski Jakub
    3. Łapiński Maciej
    4. Łojszczyk Eliza
    5. Malec Kacper
    6. Marciniak Gabriela
    7. Michalski Antoni
    8. Osiecka Urszula
    9. Pawłowski Gabor
    10. Rzepczyk Dominika
    11. Sadowska Joanna
    12. Szymański Bartosz
    13. Tomaszewski Adrian
    14. Zagrajek Grzegorz

    Klasa 3b

    1. Bezoń Łucja
    2. Drozdowska Julia
    3. Hanclik Wiktoria
    4. Jackowska Julia
    5. Krauze Klaudia
    6. Krzywda Ignacy
    7. Nantal Mateusz
    8. Szkop Karol

    Klasa 4a

    1. Kacprzak Patrycja
    2. Petrykowski Antoni
    3. Sosnowska Kinga
    4. Stronias Kaja
    5. Szymańska Maja
    6. Wacławek Martyna
    7. Zajkowski Paweł

    Klasa 4b

    1. Burno Natalia
    2. Komża Łukasz
    3. Lipka Dominika
    4. Puchała Juliusz
    5. Szot Szymon
    6. Wituła Szymon
    7. Zagajewski Michał

    Klasa 4c

    1. Marchwicka Natalia
    2. Ochnicki Mateusz
    3. Szczepaniak Amelia
    4. Tilzen Krystian
    5. Tilzen Mikołaj

    Klasa 5a

    1. Bestydzińska Aleksandra
    2. Cymerska Zofia
    3. Olborska Paulina

    Klasa 5b

    1. Adamiak Hubert
    2. Chocyk Ula
    3. Grzelak Jakub
    4. Perzyna Aleksandra
    5. Rzepecki Mateusz
    6. Szymański Jakub

    Klasa 6a

    1. Baranowska Martyna
    2. Nalej Wojciech
    3. Dollani Julia
    4. Wilińska Izabela

    Klasa 6b

    1. Brzozowski Adrian
    2. Komża Aleksandra
    3. Langa Nikodem
    4. Mika Hanna
    5. Petrykowska Joanna
    6. Szkopiński Mateusz
    7. Szlacheta Dawid
    8. Zając Martyna

    Klasa 1ga

    1. Bodych Klaudia
    2. Mika Julia
    3. Szot Wiktor

    Klasa 2ga

    1. Dębiński- Pietrzak Maciej
    2. Kałęcki Mateusz
    3. Rześna Marta
    4. Szkopińska Magdalena
    5. Szyszka Julia
    6. Zagajewska Maria

    Klasa 2gb

    1. Puchała Dominika
    2. Szymańska Beata

    Klasa 3ga

    1. Bartoszek Magdalena
    2. Jankowski Tomasz
    3. Kępka Paulina
    4. Łowicki Łukasz
    5. Maślanka Michał
    6. Szymerski Michał
    7. Taraszewski Jakub

    Klasa 3gb

    1. Karaś Damian
    2. Tarasiuk Ilia Daniel

     

     

     

     

     

  • Dzień Bezpiecznego Internetu 2016

    Dzień Bezpiecznego Internetu 2016

    Dzień Bezpiecznego Internetu 2016

     

    cache/resized/9dc2a82ce41989584f3253821bb764b0.png
     
     
     

    Informacja prasowa: Lepszy internet zależy od Ciebie! – rozpoczynają się obchody Dnia Bezpiecznego Internetu

    „Lepszy internet zależy od Ciebie!” – pod takim hasłem 9 lutego obchodzony będzie Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Po raz kolejny, w ponad stu krajach na całym świecie odbędą się wydarzenia, mające na celu podkreślenie roli każdego z użytkowników w tworzeniu bezpiecznego i przyjaznego internetu. Organizatorem Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa oraz Fundacja Dzieci Niczyje. Partnerem wydarzenia jest firma Facebook, natomiast Głównym Partnerem DBI jest Fundacja Orange.

    Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Jego celem jest zainicjowanie dyskusji na temat bezpieczeństwa w internecie oraz promocja działań na rzecz pozytywnego wykorzystywania zasobów internetowych przez dzieci i młodzież. Ważne w idei DBI jest też pokazanie aktualnych problemów dotyczących zagrożeń online, na jakie narażeni są młodzi użytkownicy.

    Organizatorzy Dnia Bezpiecznego Internetu każdego roku ogłaszają konkurs na najlepszą inicjatywę lokalną promującą bezpieczne korzystanie z internetu. Do wszystkich inicjatorów lokalnych działań przesłane zostaną pakiety edukacyjne, a najlepsze projekty zostaną wyróżnione nagrodami przekazanymi przez organizatorów i partnerów DBI.

    – "W ubiegłym roku otrzymaliśmy zgłoszenia 1 523 inicjatyw lokalnych z całej Polski, zorganizowanych na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych internautów. Liczymy, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej. Rosnące zaangażowanie polskich szkół i placówek edukacyjnych przekłada się bezpośrednio na wzrost świadomości tego, jak istotną rolę w rozwoju dzieci i młodzieży odgrywa obecnie internet." – mówi Julia Gursztyn, koordynatorka projektu Safer Internet w NASK.

    – "Podczas tegorocznych obchodów DBI chcemy skupić się na pozytywnym wykorzystaniu internetu. W trakcie konferencji odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem młodych ludzi, którzy poprzez swoje innowacyjne rozwiązania, twórczość i aktywność społeczną współtworzą lepszy internet. Niektórzy z nich, mimo młodego wieku, zdobyli już międzynarodowe uznanie, a ich pomysłami interesują się poważni inwestorzy." – mówi Szymon Wójcik, koordynator projektu Safer Internet w Fundacji Dzieci Niczyje.

    Głównym punktem obchodów DBI w Polsce będzie konferencja zorganizowana dla nauczycieli oraz specjalistów pracujących z dziećmi poświęcona zagadnieniom pozytywnych aspektów internetu. Odbędzie się ona 9 lutego w warszawskim Multikinie Złote Tarasy. Organizatorzy będą chcieli zwrócić uwagę na fakt, że każda osoba korzystająca z internetu ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Ponadto otwarta zostanie dyskusja nt. potencjału internetu, który najmłodsi mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami, jak również jako formę twórczej rozrywki.

    Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

    Więcej informacji nt. Dnia Bezpiecznego Internetu dostępnych jest na stronach internetowych: www.dbi.pl, www.dzieckowsieci.fdn.pl. Z kolei najmłodsi znajdą informacje nt. wydarzenia na stronie: www.sieciaki.pl.

    ***
    Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. W Polsce pierwszą edycję DBI Polskie Centrum Programu Safer Internet (NASK i FDN) zorganizowało w roku 2005. Jego podstawowym celem jest inicjowanie oraz propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

    Szczegółowe informacje dotyczące Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce można znaleźć na stronie internetowej: www.dbi.pl.

    ***
    Polskie Centrum Programu Safer Internet powołane zostało w 2005 r. w ramach programu Komisji Europejskiej „Safer Internet”. Tworzą je Fundacja Dzieci Niczyje oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Centrum podejmuje szereg kompleksowych działań edukacyjnych na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z internetu i nowych technologii. W ramach Centrum działają również zespoły: Dyżurnet.pl (przy NASK) - polski punkt ds. zwalczania nielegalnych treści w internecie, telefon 800 100 100 – bezpłatny punkt pomocy dla rodziców i profesjonalistów w przypadkach zagrożeń w internecie oraz 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (obydwa przy FDN). Więcej informacji o programie
    w Polsce: www.saferinternet.pl.

  • Bezpieczne ferie

    Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania:

    Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną.
    Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!

    • Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie;
    • Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
    • Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew;
    • Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru;
    • Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy;
    • Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób;
    • Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo;
    • Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
    • Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała;
    • Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem;
    • Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;
    • Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
    • Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

    Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.


    Opracowano:
    w Wydziale ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki Biura Prewencji KGP
     

  • Przed podróżą

    Przed podróżą – strona www.turystykabezryzyka.gov.pl

    Obrazek ze strony www.turystykabezryzyka.pl

    O co zadbać przed wyjazdem? Jak się przygotować, co zabrać, o czym lepiej nie zapomnieć? Strona internetowa www.turystykabezryzyka.gov.pl jest przydatna dla wszystkich osób, które podróżują w kraju i za granicą. Znajdują się na niej informacje na temat przygotowania do podróży, bezpiecznego transportu, w tym praw pasażerów, bagażu, zdrowia i ubezpieczeń podróżnych, dokumentów, wypoczynku dzieci i młodzieży, praw klientów biur podróży, a także reagowania w trudnych sytuacjach.

    Strona www.turystykabezryzyka.gov.pl została przygotowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach akcji informacyjnej na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa turystów.


     

  • Tomek Jankowski laureatem kuratoryjnego konkursu z geografii

    Tomek Jankowski laureatem kuratoryjnego konkursu z geografii

    Tomasz Jankowski gimnazjalista ZSP Nr 6 

    laureatem Kuratoryjnego Konkursu Geograficznego

     

    Można powiedzieć, że Tomek stał się ekspertem w dziedzinie wiedzy o Ameryce. Ameryka była tematem przewodnim tegorocznego Kuratoryjnego Konkursu Geograficznego. Środowisko przyrodnicze, gospodarka, demografia i wiele innych zagadnień o Ameryce Północnej
    i Południowej należało opanować, by osiągnąć sukces. Ostatni etap obejmował wiadomości o USA

    i Brazylii. Przygotowania do kolejnych etapów to pół roku intensywnej nauki. Dziesiątki podręczników, atlasów, przewodników, roczników statystycznych i innych źródeł informacji do przeanalizowania i zapamiętania. Zakres materiału zdecydowanie wykraczał poza podstawę programową gimnazjum. Podręczniki licealne i akademickie również były przez Tomka wykorzystywane w trakcie przygotowań do konkursu.  Czy było warto? Oczywiście, że tak. Laureaci takich  konkursów  przyjmowani są  we wszystkich szkołach średnich w Polsce
    w pierwszej kolejności. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Tomka do konkursu przygotowała   Jolanta Jankowska nauczyciel geografii w naszej szkole.


     

  • Sukces Daniela Tarasiuka kl. 3gb - Laureat Kuratorujnego Konkursu Języka Rosyjskiego

    Sukces Daniela Tarasiuka kl. 3gb - Laureat Kuratorujnego Konkursu Języka Rosyjskiego

    Gimnazjalista z Zespołu Szkół Publicznych Nr 6 Ilia Daniel Tarasiuk

    laureatem Kuratoryjnego Konkursu  Języka Rosyjskiego

    7 stycznia 2016 roku otrzymaliśmy wspaniałą wiadomość,  Ilia Daniel Tarasiuk, uczeń  klasy 3gb Zespołu Szkół Publicznych nr 6 w Żyrardowie został laureatem Kuratoryjnego Konkursu Języka Rosyjskiego.

    Cieszy się cała szkoła, ale najbardziej  Daniel. Droga do sukcesu wymagała dużo pracy, cierpliwości
    i poświęcenia. Konkurs składał się z 3 etapów: szkolnego, rejonowego i wojewódzkiego. Na każdym etapie oprócz zadań z gramatyki i rozumienia tekstów są również pytania z historii, geografii, kultury Rosji i nie tylko. Do rozwiązania zadań w konkursach kuratoryjnych niezbędna jest wiedza
    i umiejętności zdecydowanie wykraczające poza podstawę programową. W tym roku szkolnym tematami przewodnimi były: na etapie rejonowym – nauka i technika, odkrycia naukowe, wynalazki  oraz elementy wiedzy o Rosji, a na etapie wojewódzkim – żywienie, kuchnia rosyjska, przysłowia rosyjskie  i elementy wiedzy o Rosji. Poziom nauki języka obejmował zakres materiału , słownictwa, struktur leksykalno-gramatycznych na poziomie A2+ (według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego) dla etapu szkolnego, B1 dla etapu rejonowego i B2 dla etapu wojewódzkiego.

    Daniel jest bardzo zdolnym i pracowitym uczniem, lubianym przez kolegów i nauczycieli, włada  czterema   językami: polskim, rosyjskim, ukraińskim i angielskim. Dzięki temu, że został laureatem Konkursu Językowego nie musi zdawać egzaminu gimnazjalnego z języka obcego, a co najważniejsze – jest duża szansa na spełnienie marzenia Daniela – nauka w  wybranym liceum w Warszawie.

    Bardzo wspiera Daniela w  dążeniu do celu jego mama – Natalia Gryz. Nauczycielem języka rosyjskiego jest Pani Irina Nowak.


     

  • Rządowy Program "Ksiązki naszych marzeń"

    Rządowy Program "Ksiązki naszych marzeń"

                       W tym roku nasza szkoła przystąpiła do Rządowego Programu „Książki Naszych Marzeń”. Po spełnieniu wymaganych kryteriów otrzymaliśmy pieniądze na zakup nowych książek dla uczniów szkoły podstawowej. W ten sposób po konsultacjach z uczniami, nauczycielami i rodzicami zasoby biblioteki powiększyły się o 137 woluminów. Wykaz niektórych z nich  przedstawiamy poniżej:

     

    L.p.

     

    Tytuł

    Autor

    1

    Biedna, mała Luna

    Holly Webb

    2

    Gdzie jest Rudek?

    Holly Webb

    3

    Czaruś, mały uciekinier

    Holly Webb

    4

    Hugo ucieka z cyrku

    Agnieszka Stelmaszyk

    5

    Na wakacjach

    Chris Higgins

    6

    Rodzinka się powiększa

    Chris Higgins

    7

    Wierzę w jeże

    Dorota Sumińska

    8

    Na psa urok!

    Antje Szillat

    9

    Leszek Peszek i sezon na kichanie

    Marko Kitti

    10

    Moja zabawna rodzinka

    Chris Higgins

    11

    To, co najbardziej lubię… w sobie samym

    Tracey Moroney

    12

    To, co najbardziej lubię… rodzina

    Tracey Moroney

    13

    To, co najbardziej lubię… przyjaciele

    Tracey Moroney

    14

    Jak pomyślę, tak zrobię

    Elżbieta Zubrzycka

    15

    Cień smoka

    Andrzej Maleszka

    16

    Dziennik Cwaniaczka: zapiski Grega Heffleya

    Jeff Kinney

    17

    Dziennik Cwaniaczka: Rodrick rządzi

    Jeff Kinney

    18

    Dziennik Cwaniaczka: szczyt wszystkiego

    Jeff Kinney

    19

    Dziennik Cwaniaczka: przykra prawda

    Jeff Kinney

    20

    Dziennik Cwaniaczka: ubaw po pachy

    Jeff Kinney

    21

    Na kursie pływania

    Liliana Fabisińska

    22

    Kroniki Archeo: dziennik podróżnika

    Agnieszka Stelmaszyk

    23

    Kroniki Archeo: zagadka Diamentowej Doliny

    Agnieszka Stelmaszyk

    24

    Kroniki Archeo: przepowiednia Synów Słońca

    Agnieszka Stelmaszyk

    25

    Kroniki Archeo: klątwa złotego smoka

    Agnieszka Stelmaszyk

    26

    Koń na receptę

    Agata Widzowska- Pasiak

    27

    Gwiazdy przeznaczenia

    Adam Jay Epstein

    28

    Szafir psiak na medal

    Agnieszka Stelmaszyk

    29

    Hura! Mamy pieska!

    Barbara Wicher

    30

    Grzywą malowane

    Agata Widzowska- Pasiak

    31

    Mamo, tato- dlaczego nie jemy zwierząt?

    Donata Marfiak

    32

    Nutka znajduje przyjaciół

    Agnieszka Stelmaszyk

    33

    Zagubiona w śniegu

    Holly Webb

    34

    Droga Mocy

    Zofia Stanecka

    35

    Smyk, uprowadzony szczeniak

    Holly Webb

    36

    Dropsik potrzebuje pomocy

    Agnieszka Stelmaszyk

    37

    Igrzyska śmierci

    Suzanne Collins

    38

    W pierścieniu ognia

    Suzanne Collins

    39

    Kosogłos

    Suzanne Collins

    40

    Opowieści o rebelii

    Ace Landers

    41

    Złodziej pioruna

    Rick Riordan

    42

    Morze potworów

    Rick Riordan

    43

    Klątwa tytana

    Rick Riordan

    44

    Bitwa w labiryncie

    Rick Riordan

    45

    Ostatni olimpijczyk

    Rick Riordan

    46

    Świat ogromnych

    Andrzej Maleszka

    47

    Wyprawa pontonem

    Liliana Fabisińska

    48

    Mała baletnica

    Liliana Fabisińska

    49

    Dzielny mały Karmel

    Holly Webb

    50

    Wróć, Alfiku!

    Holly Webb

    51

    Wakacje u babci

    Liliana Fabisińska

    52

    Dręczyciel w klasie

    Elżbieta Zubrzycka

    53

    Niezwykły świat Kornelii

    Agnieszka Stelmaszyk

    54

    Charlie i fabryka czekolady

    Roald Dahl

    55

    Mała Lotta i renifery

    Holly Webb

    56

    Zimowy wilk

    Holly Webb

    57

    Słup soli: jak powstrzymać szkolnych dręczycieli

    Elżbieta Zubrzycka

    58

    10 niesamowitych przygód Neli

    Nela mała reporterka

    59

    Tajemnica szkoły

    Martin Widmark

    60

    Tajemnica szafranu

    Martin Widmark

    61

    Tajemnica miłości

    Martin Widmark

    62

    Tajemnica meczu

    Martin Widmark

    63

    Tajemnica kempingu

    Martin Widmark

    64

    Tajemnica kawiarni

    Martin Widmark

    65

    Baśniobór

    Brandon Mull

    66

    Bracia Lwie Serce

    Astrid Lindgren

    67

    Duch starej kamienicy

    Anna Onichimowska

    68

    Drużyna Pierścienia

    J.R.R. Tolkien

    69

    Dwie wieże

    J.R.R. Tolkien

    70

    Powrót króla

    J.R.R. Tolkien

    71

    Muzyka duszy

    Terry Pratchett

    72

    Ucieczka z mroku

    Monika Marin

    73

    Tajemnicze bractwo

    Monika Marin

    74

    Przykry początek

    Lemony Snicket

    75

    Gabinet gadów

    Lemony Snicket

    76

    Ogromne okno

    Lemony Snicket

    77

    Tartak tortur

    Lemony Snicket

    78

    Akademia antypatii

    Lemony Snicket

    79

    Złodziejka książek

    Markus Zusak

    80

    Gwiazd naszych wina

    John Green

    81

    Zezia, Giler i Oczak

    Agnieszka Chylińska

    82

    Moje szczęśliwe życie

    Rose Lagercrantz

    83

    Dziadek i niedźwiadek: historia prawdziwa

    Łukasz J. Wierzbicki

    84

    Asiunia

    Joanna Papuzińska

    85

    Dom dla Urwisa

    Holly Webb

    86

    Zabawy z Urwisem

    Holly Webb

    87

    Urwis na pidżama party

    Holly Webb

    88

    Świąteczne psoty Urwisa

    Holly Webb

    89

    Przygoda nad morzem

    Holly Webb

    90

    Miecz przeznaczenia

    Andrzej Sapkowski

    91

    Krew elfów

    Andrzej Sapkowski

    92

    Czas pogardy

    Andrzej Sapkowski

    93

    Chrzest ognia

    Andrzej Sapkowski

    94

    Wieża Jaskółki

    Andrzej Sapkowski

    95

    Pani Jeziora

    Andrzej Sapkowski


     

  • Konkurs plastyczny "Książki naszych marzeń"

    Konkurs plastyczny "Książki naszych marzeń"

    Biblioteka szkolna ogłosiła konkurs plastyczny „Książki moich marzeń”.  Konkurs adresowany był do uczniów klas 0-III. Wpłynęło 65 prac wykonanych różnymi technikami.  Komisja w składzie: Dorota Misiak- nauczyciel plastyki, Katarzyna Fura - nauczyciel bibliotekarz, Izabela Drwęska- nauczyciel bibliotekarz nagrodziła następujące osoby:

    I miejsce

    Zuzia Mufazałów klasa 0B,

    Wiktor Krawcow klasa IIA

    II miejsce

    Lena Wichniewicz klasa 0B,

    Julia Malinowska klasa IIB,                                               

    Olaf Michalski klasa IIIB

    III miejsce 

    Gabriela Kopka  klasa IIA,

    Karol Kwapisz klasa IIA

    Wyróżnienia:

    Julek Kozłowski klasa 0B,

    Patrycja Gorzkowska klasa IA,

    Oliwier Koźbiał klasa IIA,

    Eliza Sosnowska klasa IIA,

    Lena Woźniak klasa IIA,

    Łucja Zarębska klasa IIA,

    Urszula Osiecka klasa IIIA

    Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy!


     

  • Życzenia

    Życzenia

     

    Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia

    pragnę przesłać najserdeczniejsze życzenia.

    Niech zbliżające się święta będą niezapomnianym czasem

    spędzonym bez pośpiechu, trosk i zmartwień.

    Życzę, aby upłynęły w spokoju i radości,

    wśród rodziny oraz  przyjaciół.

    Wraz z nadchodzącym Nowym Rokiem

    życzę dużo zdrowia i szczęścia.

    Niech nie opuszcza Was pomyślność 

    i spełnią się wszelkie marzenia.

     

    W imieniu społeczności uczniowskiej,

    Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych nr 6 w Żyrardowie

    Grażyna Beliniak.

                                  Żyrardów, grudzień 2015

  • Wigilia w klasie 1b

    Wigilia w klasie 1b

    Świąteczny nastrój zapanował w klasie 1b, kiedy w czwartek 17 grudnia, późnym popołudniem dzieci wraz z wychowawcą i rodzicami spotkali się na wspólnej Wigilii. Spotkanie rozpoczęło się od występów pierwszaków, które recytowały wiersze i śpiewały piosenki o tematyce świątecznej. Wspólne kolędowanie urozmaiciła Zosia grą na wiolonczeli. Mała wiolonczelistka zagrała utwór „Lulajże Jezuniu”. Łamanie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń dopełniło wigilijny wieczór, ale nie kończyło jeszcze spotkania. Rodzice oprócz słodkiego poczęstunku przygotowali dla dzieci zabawy i konkursy.  Niespodzianką były drobne upominki od Mikołaja. Tak spędzony wspólnie czas dostarczył wszystkim wielu wrażeń i wzruszeń, do których będziemy mile wracać pamięcią.


     

  • Każdy z nas jest wyjątkowy, niepowtarzalny

    Każdy z nas jest wyjątkowy, niepowtarzalny

    Każdy z nas jest wyjątkowy, niepowtarzalny 

                    W pierwszych dniach grudnia trzydziestoosobowa grupa uczniów wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Odwiedziła Muzeum Ziemi, które obecnie posiada 178 tys. obiektów muzealnych. Znajdują się wśród nich liczne kolekcje minerałów i skał, meteorytów, kopalnej flory i fauny, pochodzących z terytorium Polski i innych regionów świata. Szczególne zainteresowanie wzbudziła bogata kolekcja bursztynu bałtyckiego i innych żywic kopalnych. Następnie pod opieką nauczycieli uczniowie udali się na  Uniwersytet Warszawski, gdzie od kilku lat czynnie uczestniczą w Ogólnopolskim projekcie „Pasje Dziecięce”. Pola Tomaszewska wczuła się w rolę wykładowcy i miała wykład na temat świnek morskich. W bardzo interesujący  sposób  opowiadała o swojej ulubienicy, którą jest kawia, czyli świnka morska. Młodym wykładowcom obok  Poli, był  Jej rówieśnik Witek, który przedstawił rozwój przemysłu   po 1939 w Warszawie na Pradze -dzielnicy na której mieszka. Oprócz Młodych Wykładowców o swoich zainteresowaniach opowiadał  dr hab. Jan Rutkowski. Po zakończonych wykładach słuchacze zadawali wykładowcom wiele pytań, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi. Zachęcamy uczniów klas I-VI do  dzielenia się swoimi zainteresowaniami, pasjami. Dzięki realizacji wyżej wymienionego projektu uczniowie naszej szkoły  spotykają   ciekawych ludzi, jak również   poznają   różnorodne  zainteresowania   swoich kolegów. Różnorodność tematów prezentowanych na spotkaniach to dowód na to, że  każdy z nas jest wyjątkowy, niepowtarzalny i interesuje się czymś innym.  Zapraszamy do udziału w naszych  spotkaniach.


     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 6 w Żyrardowie im. Elizy Orzeszkowej
    96-300 Żyrardów ul. Mireckiego 56
    sp6@zyrardow.pl
    https://www.facebook.com/profile.php?id=61567041124812
  • 46 855 3149
    dziennik elektroniczny https://uonetplus.vulcan.net.pl/zyrardow/
    Start.mvc

Galeria zdjęć