• „Kulturalna szkoła na Mazowszu”

     Od września bieżącego roku szkolnego aktywnie poznajemy Mazowsze korzystając z programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, którego celem jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego wśród uczniów województwa mazowieckiego. Tym razem wybraliśmy się do Sochaczewa

    i Puszczy Kampinoskiej. Poznaliśmy historię polskiej kolei wąskotorowej, obejrzeliśmy zabytkowy tabor kolejowy, a następnie pociągiem „Retro” udaliśmy się na wycieczkę. W trakcie podróży przewodnik opowiadał ciekawostki o starych pociągach, terenie, przez który przejeżdżaliśmy. Potem krótki spacer po Kampinoskim Parku Narodowym i wreszcie w Osadzie Puszczańskiej

    w Tułowicach ognisko, pieczenie kiełbasek, gra terenowa.  Zabawa była świetna, pogoda, jak marzenie, wszyscy zadowoleni, bo obcowanie z naturą uskrzydla. Wiedza też jakoś łatwiej wchodzi do głowy zgodnie z powiedzeniem, że „lepiej zapamiętam i zrozumiem to, co dotknę, zbadam lub zobaczę”. POLECAMY WSZYSTKIM TAKI SPOSÓB SPĘDZANIA CZASU.

     

    Szkolne Koło Krajoznawczo - Turystyczne

  • Zerówka zwiedza

    23, 24 i 25 maja dzieci z klasy 0a dobrze bawiły się na wycieczkach, poznawały ciekawe miejsca                 i zdobywały nowe umiejętności.

    23 maja  byliśmy w Straży Pożarnej. Dowiedzieliśmy się ciekawych informacji o pracy strażaków. Później poszliśmy na zajęcia do Muzeum Mazowsza Zachodniego. Temat warsztatów brzmiał:

    „Kim jest artysta? ‘’.Malowaliśmy wiosenny pejzaż. Kolorowe prace zabraliśmy do domu.

     

    24 maja odwiedziliśmy Bibliotekę Fabryczną. Braliśmy udział w zajęciach na temat: ,,Pociąg do książek.” Pani bibliotekarka zachęciła dzieci do czytania książek. Tego samego dnia uczestniczyliśmy w zajęciach na temat: ,,Od nasionka lnu do tkaniny.” Przewodniczka pokazała cały proces powstawania tkaniny. Zobaczyliśmy wiele maszyn tkackich i  dowiedzieliśmy się o pracy tkacza.

     

    25 maja odbyła się wycieczka autokarowa do Płocka, Najpierw byliśmy w teatrze na przedstawieniu pt. ,,Kopciuszek”.  Przedstawienie wzbudziło dużo emocji wśród dzieci. Później spacerowaliśmy w ogrodzie ZOO, gdzie obserwowaliśmy zwierzęta i ich zabawy. Zadowoleni wróciliśmy do Żyrardowa.

    Wesoło i szybko minęły nam 3 dni, choć wiedzieliśmy, że nasi starsi koledzy ciężko pracowali na egzaminach ósmoklasisty.

    Ewa Chojecka

  • Dzień Dziecka.

    1 czerwca to dzień szczególny, Dzień Dziecka. Tego dnia, jak co roku uczniowie brali udział                   w zabawach  sportowych. Pojawiły się niezwykłe  dyscypliny: Portki bliźniaki , Masterszef, Spacer                        z pieskiem, Jajko dla Gesler, Formuła 1, Rolnicy Podlasia, Zakupy w biedronce, Rzut kaloszem, Przeciąganie liny, Patelniak. Była super zabawa, rywalizacja i  dużo śmiechu. Odbyło się również Święto Szkoły. Z każdej klasy  3 osobowe zespoły wykazywały się wiedzą , spostrzegawczością                         w quizie o szkole. Było przy tym dużo emocji i zabawy. Klasy młodsze swój dzień zaczęły od wspólnej dyskoteki. Pomysłów na spędzenie czasu było wiele, np. wyjście do  parku, spacer, klasowy grill czy smakowite lody. Tego dnia królowały aktywności na świeżym powietrzu, bo ZDROWY STYL ŻYCIA to podstawa.

    Elżbieta Rogulska

  • Wycieczka klas 1a i 1b

    W  czasie wycieczki integracyjnej klasy 1a i 1b przypomniały sobie zasady bezpiecznego zachowania w czasie wyjazdu autokarem oraz pobytu na Ranczo w obecności zwierząt. 

  • Konkurs matematyczny „Puchacz Piotr”

    W marcu uczniowie klas  I-III przystąpili do pierwszego  - szkolnego  etapu konkursu matematycznego „Puchacz Piotr”. Do etapu drugiego – międzyszkolnego  zakwalifikowało się pięciu uczniów z naszej szkoły:  Bruno Stasiak kl. 1b, Igor Chyła kl. 2b, Jan Cegliński kl. 2b, Łucja Nalej kl. 2b oraz Antoni Serwa kl.2b. Konkurs odbył się w Studio Nauczania  MathRiders w Żyrardowie.  Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i  medale . Do trzeciego etapu – ogólnopolskiego zakwalifikował się pierwszoklasista Bruno Stasiak z klasy 1b.
    Finał konkursu  już 12 czerwca w Atlas Tower w Warszawie.

    Gratulujemy 😊 Życzymy dalszych sukcesów.

    Aneta Wasilewska

  • Dzień Dziecka

    W Polsce Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 w dniu 1 czerwca. Od 1952 stało się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, (Światowego Związku Ochrony Dzieciństwa). Święto to miało uświadomić wszystkim dorosłym, że prawa najmłodszych powinny być respektowane na całym świecie.

    W tym święcie nie chodzi tylko o obdarowywanie dzieci prezentami, ale o również o zwrócenie uwagi na prawa i potrzeby najmłodszych.

    1 czerwca. Dzień Dziecka

    Jedno z najradośniejszych świąt przypada w tym roku w czwartek. W naszej szkole zaplanowane są atrakcje.

     

  • Światowy Dzień Bez Tytoniu

    Co roku, 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne.

    Dzień ten został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów - głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.

    Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne.

    Kampania ma na celu szerzenie świadomości na temat zagrożeń związanych z paleniem tytoniu i jego negatywnego wpływu na zdrowie, a także wykorzystywania przemysłu nikotynowego, który jest skierowany w szczególności do młodzieży. Ma również na celu ograniczenie chorób i zgonów spowodowanych paleniem.

    Tegoroczne hasło ogłoszone przez Europejskie Biuro Światowej Organizacji Zdrowia brzmi: „Potrzebujemy żywności, nie tytoniu”.

  • „Tydzień Bezpieczeństwa”

    „Tydzień Bezpieczeństwa” w naszej szkole przebiegał w różnych formach, np.  klasy czwarte w ramach "Tygodnia Bezpieczeństwa" i przygotowania do egzaminu na Kartę Rowerową, odwiedziła pielęgniarka szkolna. Pokazała uczniom jak się zachować w trudnych sytuacjach, wezwać pomoc i jak ją udzielić samemu. Uczniowie byli bardzo zainteresowani i chętnie ćwiczyli wiedzę w praktyce. W świetlicy szkolnej uczniowie poznawali numery alarmowe oraz ćwiczyli zachowywania  się w sytuacjach zagrożenia. Dzieci z klasy 2b analizowały zawartość apteczki i jej właściwe  wykorzystanie, ćwiczyły bandażowanie oraz poznały właściwe postępowanie podczas krwotoku z nosa i zadławienia. Dzięki  poznaniu            i  przypomnieniu zasad bezpieczeństwa, wiemy, że nasi uczniowie znają        je, rozsądnie się zachowują i ich przestrzegają. Oby ta wiedza pomogła            im w życiu wykazać się odpowiedzialnością i rozwagą.

  • „Tropem detektywa” oraz „Z prądem nie ma żartów” - Fundacja RoRo

    Po raz kolejny gościliśmy przedstawicieli z  Fundacji RoRo, którzy w profesjonalny sposób przeprowadzili  zajęcia pt. „Tropem detektywa” oraz „Z prądem nie ma żartów”. Uczniowie biorą udział w zajęciach w  ramach projektu „Rozwijam się ! ”.Celem zajęć jest pogłębianie wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności, a przede wszystkim  wspólna zabawa. Aktywny udział w zajęciach, poznawanie nowych materiałów, narzędzi, inspiruje naszych najmłodszych do działania. Z niecierpliwością czekają na następne spotkanie.

     

  • Egzamin ósmoklasisty język

  • Egzamin ósmoklasisty matematyka

  • Egzamin ósmoklasisty język polski

    Drodzy ósmoklasiści !

    Czas egzaminu za Wami. Podeszliście do niego z  dużą odpowiedzialnością. Wakacje zbliżają się dużymi krokami.  Życzymy Wam zadawalających wyników z egzaminu, dostania się  do wymarzonych szkół i wspaniałych wakacji.

  • Drodzy Ósmoklasiści

    Przed Wami niezwykle ważne dni, przystąpicie do pierwszego w życiu egzaminu. Z tej okazji życzę Wam optymizmu i szczęścia oraz tego, abyście mądrze wykorzystali zdobytą wiedzę i umiejętności.

    Wraz z nauczycielami i wszystkimi pracownikami szkoły życzę Wam powodzenia. Wierzę, że jesteście dobrze przygotowani, a wyniki, które uzyskacie pozwolą na dostanie się do wybranej szkoły ponadpodstawowej.

    Za wszystkich trzymamy mocno kciuki i życzymy powodzenia!

     Pozdrawiam

    Grażyna Beliniak

     

     

  • Egzamin ósmoklasisty - trzymamy kciuki, powodzenia!!!

    Już we wtorek, 23 maja ponad 500 tys. uczniów z ponad 12 600 szkół przystąpi do egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie będą rozwiązywać zadania kolejno z języka polskiego, matematyki i języka obcego.  

    W 2023 r. egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany od 23 do 25 maja (wtorek – czwartek), zgodnie z poniższym harmonogramem.

    • 23 maja, wtorek – język polski, godz. 9:00, czas trwania: 120 minut, 
    • 24 maja, środa – matematyka, godz. 9:00, czas trwania: 100 minut,
    • 25 maja, czwartek – język obcy nowożytny, godz. 9:00, czas trwania: 90 minut. 

    W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, czas pracy z poszczególnymi arkuszami może zostać przedłużony o nie więcej niż:

    • 60 minut – w przypadku języka polskiego,
    • 50 minut – w przypadku matematyki, 
    • 45 minut – w przypadku języka obcego nowożytnego.

    W 2023 r. do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych:

    • ponad 502 800 uczniów z ponad 12 600 szkół, którzy rozwiążą zadania w ponad 1 508 000 arkuszy,
    • ponad 14 450 uczniów–obywateli Ukrainy z ok. 4 100 szkół, którzy rozwiążą zadania w ponad 43 400 arkuszach. 

    Na tegoroczny egzamin ósmoklasisty Centralna Komisja Egzaminacyjna we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotowała 215 różnego rodzaju arkuszy, w tym:

    • 61 arkuszy z języka polskiego, w tym arkusze z poleceniami w języku ukraińskim,
    • 62 arkusze z matematyki w języku polskim, litewskim oraz ukraińskim,
    • 92 arkusze i 26 płyt z języków obcych nowożytnych, w tym arkusze z poleceniami w języku ukraińskim.

    Największa grupa ósmoklasistów (97,8 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 1,9 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,3 proc. ósmoklasistów.

  • Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej

     W Osuchowie odbyły się kolejne zawody sportowe w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej . Tym razem grupa naszych młodych sportowców zmierzyła się z królową sportów – lekkoatletyką. Saba Dzwonek zajęła III miejsce w pchnięciu kulą. Na najniższym stopniu podium stanęła również sztafeta dziewcząt 4x100m ( Saba Dzwonek, Marika Murawska, Zuzanna Leśniewicz, Wiktoria Kowalczyk). Chłopcy dzielnie walczyli, jednak fatalna pogoda i nieco brak szczęścia spowodował ,że nie udało się im zdobyć medali.

    Szkołę reprezentowali :

    Saba Dzwonek, Marika Murawska, Zuzanna Leśniewicz, Wiktoria Kowalczyk,

    Hubert Kacprzak, Oskar Łapiński, Krzysztof Słupecki, Yurii Omelian.

  • Spotkanie z podróżnikiem Panem Samuelem Kempskim

     

    Dnia 17.05.2023r odbyło się spotkanie z podróżnikiem Panem Samuelem Kempskim, przedstawicielem grupy „trzask.pl”. Tematem spotkania były podróże do Tajlandii, Kambodży i Wietnamu, w których prowadzący uczestniczył.

    Uczniowie klasy 6a i 6b mogli między innymi:

    - poznać historię oraz obecną sytuację mieszkańców Wietnamu i Kambodży,

    - odwiedzić największy na Ziemi kompleks świątyń – słynny Angor,

    - dowiedzieć się, dlaczego mnisi noszą pomarańczowe szaty i golą głowę,

    - zobaczyć przepięknie płynącą wyspę,

    - odwiedzić wioskę górali z Wietnamu, zobaczyć warunki ich życia oraz podziwiać tradycyjne stroje,

    - poznać kilka ciekawostek dotyczących azjatyckiej kuchni oraz zobaczyć w jaki sposób zjada się pająki wielkie jak dłoń.

    Zdjęcia, które pokazał podróżnik przeniosły słuchaczy do krajów, o których opowiadał. Natomiast dodatkowe atrakcje (m. in. strój Buddy i ręcznie uszyte ubranie wietnamskiej dziewczyny) urozmaiciły pokaz, nadając mu posmaku autentyczności.

    Dla wszystkich uczestników spotkania była to pouczająca lekcja o kulturze, tradycjach i religiach innych narodów. Wywarła na nas duże wrażenie i na pewno zapamiętamy ją na długo.

  • Sukces Magdy w międzynarodowym konkursie

     

    3. Międzynarodowy Internetowy Festiwal Piosenki Rozrywkowej Your song 2023 szczęśliwy dla Magdy Lechniak z klasy 5a. Magda wyśpiewała sobie III miejsce w kat. 11-13 lat. Jej sukces jest efektem zajęć wokalnych z naszą nauczycielką muzyki Agnieszką Orzechowską.

    Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy J

  • Apel upamiętniający rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    "Bez historii mowy sztuki
    Bez mądrości tej z nauki
    Naród się zamieni w bezimienny kraj".

    Marek Grechuta "Ojczyzna"

    Tradycją majową w naszej szkole jest apel upamiętniający rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

    W tym roku uroczystość przygotował zespół złożony z wybranych uczniów klas V – VIII. Czasy Konstytucji 3 Maja - ich duchową wielkość i mądrość umysłów tamtej epoki - zawarliśmy w programie słowno-muzycznym skupionym wokół słów: ojczyzna, dom, radość, piękno, mądrość.

    Chcieliśmy przybliżyć okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz pokazać piękno języka poezji i muzyki. Zamierzony cel wymagał wysiłku i włożenia w przedsięwzięcie dużo zapału i wrażliwości.


    Dziękujemy wszystkim Zgromadzonym za stworzenie przyjaznej atmosfery.

    Jolanta Żukowska

     

  • Dla Magdy „Piosenka nie zna granic”

    12 maja w szkole w Międzyborowie odbył się XIX Międzypowiatowy Festiwal Piosenki Międzynarodowej „Piosenka nie zna granic”. Naszą szkołę reprezentowała Magda Lechniak z klasy 5a i wyśpiewała sobie III miejsce w kat. klasy 4-6. Do konkursu Magdę przygotowała nasza nauczycielka muzyki Agnieszka Orzechowska.

    Gratulujemy!

  • Międzynarodowy Dzień Ziemi – 2023 r.

     

    W ramach działań z okazji Dnia Ziemi w naszej szkole uczniowie klas 8 a i 8 b przygotowali prezentacje na temat zagrożeń środowiska, sposobów ochrony przyrody, a także zależności pomiędzy zdrowiem człowieka, a czystym środowiskiem w dniu 17 kwietnia 2023 roku.

    Po raz pierwszy Dzień Ziemi był obchodzony w USA    

    22 kwietnia w 1970 roku.

    Uczniowie klasy 6c mieli za zadanie uzupełnić krzyżówki

     i rozwiązać quiz o tematyce ekologicznej. Wywiązali się         z tego bardzo dobrze.

    Klasy 6 a i 6 b przygotowali z tej okazji scenki:

    • Sąd nad……ropuchą
    • W królestwie króla Surowca wtórnego.

    Uczennice klasy 8 b przygotowały pokaz mody ekologicznej

    Klasy 8 a i 8  b przygotowały plakaty, banery i gazetki

     o ochronie środowiska, które zostały zaprezentowane społeczności szkolnej.

    Potem uczniowie dyskutowali o współczesnych problemach ochrony środowiska.

     

    Maria Tomaszewska

     

     

     

     

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 6 w Żyrardowie im. Elizy Orzeszkowej
    96-300 Żyrardów ul. Mireckiego 56
    sp6@zyrardow.pl
    https://www.facebook.com/profile.php?id=61567041124812
  • 46 855 3149
    dziennik elektroniczny https://uonetplus.vulcan.net.pl/zyrardow/
    Start.mvc

Galeria zdjęć