W roku szkolnym 2022/23 nasza szkoła uczestniczy w programie Trzymaj formę.
W ramach realizacji programu zostało przeprowadzonych wiele pogadanek na temat zdrowego odżywiania, ważnej dla zdrowia aktywności fizycznej i utrzymania zdrowia psychicznego.
Uczniowie klasy 8 c przygotowali dla klasy 5 b prezentację o Zdrowym Stylu Życia. Przypomnieli funkcję poszczególnych składników pokarmowych, zwrócili uwagę na rolę ruchu dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Uczniowie rozwiązali krzyżówkę o zdrowym odżywianiu, wykonali zestaw ćwiczeń fizycznych oraz skonsumowali przygotowany zestaw owoców.
Podobne zajęcia przygotowała klasa 8 a dla uczniów klasy 6 c.
Klasa 8 b przygotowała zajęcia na temat zdrowego odżywiania w klasie 5 a.
Maria Tomaszewska
W piątek 30 kwietnia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie klas pierwszych pod opieką wychowawczyń p. Małgorzaty Dymeckiej, p. Anety Wasilewskiej i p. Renaty Pindor przygotowali apel dla swoich kolegów i koleżanek. W bardzo ciekawy sposób przybliżyli wszystkim wydarzenia historyczne i okoliczności powstania polskiej konstytucji- pierwszej w Europie, drugiej na świecie. Była to okazja do refleksji do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jesteśmy Polakami. Pani Dyrektor zachęcała wszystkich zebranych, by z dumą i szacunkiem odnieść się do narodowych barw i wywiesić na domach biało - czerwone flagi.
Mali aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Elżbieta Rogulska
Uczniowie klasy 1b (opiekun p. Aneta Wasilewska) oraz 6a i 6b (opiekun p. Dorota Misiak) wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Specjalne Przedszkole Terapeutyczne "Odkrywcy Talentów" w Żyrardowie. Tytuł pracy konkursowej brzmiał projekt maskotki " Przyjaciel Przedszkola". Zaś głównym celem było poszerzanie wśród dzieci i młodzieży świadomości na temat niepełnosprawności poprzez wyłonienie prototypu maskotki. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się podczas Obchodów Dnia Autyzmu. Wydarzenie objęte było honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa. W efekcie rozstrzygnięcia konkursu uczennica klasy 1b Inga Głowacka została laureatem trzeciego miejsca, otrzymała dyplom i nagrodę rzeczową w postaci powerbanku. Pozostałych 24 uczestników otrzymało dyplomy i upominki. Do konkursu przystąpili uczniowie z klasy 1b - Damian Bajak, Tymon Chyła, Inga Głowacka, Lena Kwaśniewska, Amelia Kwiatkowska, Lena Markiewicz, Mateusz Pawlak , Bruno Stasiak, Zofia Waszczyk. Z klasy 6a - Julia Barej, Jakub Jeszka , Oliwia Jakubiak, Helena Szostek, Przemysław Pielka, Lena Stronias, Zofia Granoszewska, Gabriel Klimkowski, Tomasz Chocyk, Stefania Leśniewicz, a z klasy 6b - Michał Adamus, Gabriela Kowalska, Maja Cymerska, Laura Rasz, Oskar Baran, Zuzanna Meszka.
Koordynatorami konkursu były p. Iryna Krasovska i p. Teresa Zawistowska
19 kwietnia uczniowie szkoły Podstawowej nr 6 w Żyrardowie uczcili 80 rocznicę Powstania w getcie warszawskim uczestnicząc po raz kolejny w akcji ,,Żonkile".
W czasie przygotowanych lekcji z nauczycielką historii Małgorzatą Sprusińską, korzystali z przygotowanych przez Muzeum Żydów Polskich ,,Polin" prezentacji, słuchowisk i filmów. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach, których celem jest nie tylko pamięć i szerzenie tolerancji religijnej, ale również stawianie nacisku na prawdę, wrażliwość na krzywdę, niesprawiedliwość, koleżeństwo, przyjaźń, wartość pracy i bezinteresowność. Te wartości są dla uczniów i nauczycieli ,,szóstki" bardzo ważne.
Nauczycielka przypomniała uczniom w kilku słowach historię żyrardowskich Żydów i ich związek z ze szkołą nr 6 i Elizą Orzeszkową.
W ramach pamięci i solidarności ze skrzywdzonymi w imię chorej z nienawiści ideologii nazizmu uczniowie klas dołączających się do akcji robią sobie zdjęcia z papierowymi ,,żonkilami".
Z prądem nie ma żartów. Taki tytuł nosiły pierwsze z trzech zajęć doświadczalnych, które odbyły się w klasach 0-4. Instruktorki z warszawskiej fundacji RoRo, która wspiera harmonijny rozwój dzieci, zapoznawały młodych uczniów z prądem.
Podczas zajęć wspólnie:
Nie możemy się doczekać kolejnych spotkań.
Katarzyna Jaroszewska
Dom Kultury w Łapach był organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Rzeka - 7dziedzictwo natury, kultury i tradycji". Na konkurs wpłynęło 1216 prac plastycznych ze szkół, świetlic, domów kultury, ognisk pracy pozaszkolnej z całej Polski.
W tym konkursie I miejsce w kategorii dzieci młodszych zajęła Nikola Chrzanowska, a wyróżnienie otrzymała Nikola Dąbrowska. Obydwie dziewczynki z klasy II b.
Komisja oprócz przyznania nagród i wyróżnień wybrała 237 najlepszych prac na wystawę. Wśród zakwalifikowanych dzieł znalazły się prace: Amelii Karpińskiej z klasy IIb i Igi Lelonkiewicz z klasy IV c.
Wszystkim dziewczynkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Dorota Misiak
W kwietniu samorząd zaproponował uczniom urozmaicenie szkolnej codzienności. We wszystkie środy miesiąca zaproponowywali nowy pomysł i temat na przebrania. Społeczność uczniowska chętnie podjęła inicjatywę i wykazała się dużą kreatywnością w wyborze strojów. Środa 19 kwietnia przeminęła pod hasłem Dzień idola. Samorząd szkolny
W czwartek 13 kwietnia uczniowie klasy 3b uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez panią Aleksandrę Skowron - Palkę z manufaktury NaLi w Żyrardowie produkującej naturalne kosmetyki. W czasie tych warsztatów dzieci dowiedziały się: co to są olejki eteryczne, jak pachnie mumia sprzed tysięcy lat. Bawiły się w rozpoznawanie zapachów. Tworzyły własne perfumy botaniczne i wymyślały nazwy dla tych perfum. Wykonywały tęczowe sole do kąpieli z suszonymi kwiatami. Warsztaty były tak ciekawe i absorbujące, że trzy godziny lekcyjne minęły jak mrugnięcie oka, a pani Ola stworzyła dzieciom świat baśniowych zapachów, który całkowicie zafascynował dzieci.
Małgorzata Świetlik
Uczniowie naszej szkoły brali udział w „Turnieju o Ruchu Drogowym”, w którym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich szkół z naszego miasta. Grupa młodsza w składzie: Magdalena Lechniak, Oliwier Odolczyk, Adrian Owczarczyk z klasy 5a i Maja Owczarek z klasy 5b zajęła IV miejsce. Grupa starsza w składzie: Tomasz Chocyk z klasy 6a, Hubert Kacprzak i Krzysztof Słupecki z klasy 8a zajęła III miejsce.
Uczestnikom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że ich wiedza i umiejętność wpłyną na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Dorota Misiak
Dnia 14.04.2023 nasza szkoła wzięła udział w miejskich zawodach w mini piłkę nożną dziewcząt. Drużyna w składzie: Maja Molęda, Oliwia Jakubiak, Julia Bareja, Kasandra Mińkowska, Laura Ślesińska, Zosia Serwa, Amelia Koniczyńska, Lena Mojsa, Kornelia Tryc, Amelia Tomaszewska, Ola Jaśniak zdobyła trzecie miejsce w mieście. Gratulacje 😊
Marta Gałązka
W ramach tematu tygodnia - szanujemy książki wykonujemy piękne kolorowe zakładki.
Pełnych nadziei Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, rodzinnego ciepła, radosnych spotkań przy wielkanocnym stole oraz smacznego święconego jajka.
W imieniu wszystkich pracowników życzy Grażyna Beliniak
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 6 w Żyrardowie
W dniu 4 kwietnia 2023r. obchodziliśmy w naszej szkole "Dzień Służby Zdrowia". Uczniowie klasy 3a i 3b pod opieką pań Marzeny Olejnik i Małgorzaty Świetlik przygotowali przedstawienie profilaktyczne dla swoich kolegów i koleżanek z klas 0-IV . Szanuj zdrowie jak je masz, bo o różne bzdury dbasz - ta sentencja była hasłem przewodnim spotkania. W kilku scenkach tematycznych uczniowie przekazali młodszym cenne wskazówki związane z przestrzeganiem zasad zdrowego żywienia, szkodliwością hałasu na nasze zdrowie, higieną jamy ustnej.
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.
W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wiele budynków zostanie podświetlonych na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Kolory te symbolizują fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Kampania przyczynia się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007 roku, jako jeden z kilku oficjalnych dni ONZ poświęconych kwestiom zdrowotnym.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około jedno na 100 dzieci jest w spektrum autyzmu, który stanowi zróżnicowaną grupę objawów związanych z rozwojem mózgu (ang. autism spectrum disorder, ASD). Autyzm to specyficzny sposób pracy układu nerwowego, w tym mózgu, będący przejawem neuroróżnorodności gatunku ludzkiego. To zjawisko o bardzo szerokim zakresie i wielu odcieniach, stanowiące wachlarz zróżnicowanych cech, zachowań i objawów. Przed diagnozą spektrum autyzmu młode osoby często otrzymują inne diagnozy psychiatryczne. Uzyskanie trafnej diagnozy może mieć ogromne znaczenie dla osoby w każdym wieku. Aktualnie odchodzimy od narracji o leczeniu osób w spektrum, a zamiast tego skupiamy się na akceptacji, wspieraniu i włączaniu osób neuroróżnorodnych, a także na upominaniu się o ich prawa.
Zdolności i potrzeby osób w spektrum autyzmu są różne i mogą ewoluować w czasie. Podczas gdy niektórzy mogą żyć samodzielnie, inni mogą wymagać wsparcia przez całe życie. Dlatego tak ważna jest potrzeba uwzględnienia złożoności, różnorodności i indywidualności osób w spektrum autyzmu.
Rzecznik Praw Obywatelskich w pełni popiera działania, które pomagają zwiększyć świadomość na temat tego ważnego tematu. Osoby w spektrum autyzmu mają prawo do równych szans i traktowania z szacunkiem i godnością.
2 kwietnia odbywa się wiele akcji i inicjatyw, które mają na celu zwrócenie uwagi na ważne problemy, z jakimi borykają się osoby w spektrum autyzmu oraz ich rodziny, takie jak brak zrozumienia czy wykluczenie społeczne.
Jedną z symbolicznych akcji tego dnia jest podświetlanie budynków na niebiesko i różowo, tak aby zwrócić uwagę społeczeństwa na tę ważną kwestię. Róż i niebieski mają pokazać, że autyzm nie ma płci, a w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wspieramy wszystkich jednakowo.
Przez wiele lat istniało przekonanie, że autyzm występuje czterokrotnie częściej u płci męskiej. Jego źródłem są przyjęte kryteria diagnostyczne, które nie uwzględniają różnicy między dziewczynkami i chłopcami w spektrum. Najnowsze badania wskazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet, a wiele osób w spektrum autyzmu, zwłaszcza dziewczynek i kobiet, pozostaje niezdiagnozowanych.
2 kwietnia budynek Biura Rzecznika Praw Obywatelskich również zostanie podświetlony na kolor niebieski i różowy.
Warto jednak pamiętać, że równość i szacunek dla osób w spektrum autyzmu nie powinny być tylko jednodniową akcją, ale stałym celem naszej społeczności.
Dlatego też zachęcamy do dalszych działań, które pomogą osobom w spektrum autyzmu w pełnym wykorzystaniu ich potencjału i zapewnieniu im satysfakcjonującego udziału w życiu społecznym.
Uczniowie z klasy 2a wykonali swoje pierwsze wiatromierze. Następnie wyszli na boisko szkolne, w celu sprawdzenia, skąd wieje wiatr? Dzieci były bardzo przejęte zadaniem, które miały wykonać, a nagrodą była wielka radość, że udało się określić kierunek wiatru.
30 marca w naszej szkole gościł Mateusz Związek - wicemistrz Polski we Freestyle Football. Uczniowie naszej szkoły mogli nie tylko podziwiać umiejętności naszego gościa, zadawać różne pytania, ale również wykonywać triki z piłką pod Jego nadzorem. Spotkanie wzbudziło wiele emocji, być może u niektórych uczniów rozbudził nowe zainteresowania. Gromkimi brawami nagrodzono pokaz niezwykłych umiejętności p. Mateusza.
Dnia 28 marca zos tały rozegrane miejskie zawody w ringo chłopców z rocznika 2012. Reprezentacja naszej szkoły w składzie Wojtek Kolasa, Tadeusz Niewiadomski, Kuba Raczyński zdobyli pierwsze miejsce.
Marta Gałązka
25 marca 2023 roku „O” i klasa 3b uczestniczyły w imprezie miejskiej z okazji Światowego Dnia Wody. Dzieci chętnie brały udział w zorganizowanych grach i zabawach. Zostały poczęstowane wodą z sokiem, jabłkami i cukierkami. Zadowolone wróciły do szkoły.
Ewa Chojecka Małgorzata Świetlik