• Nawlekanie igły, robienie supełków i wyszywanie różnymi ściegami.  

    Lekcja w klasie 3b

    Uczniowie doskonale posługują się telefonami, laptopami czy komputerem ale dużo gorzej wyglądają prace domowe: zamiatanie, odkurzanie czy szycie. Dlatego też przez kilka kolejnych lekcji poznawaliśmy technikę ręcznego szycia. Najpierw była nauka nawlekania igły i robienia supełków. Później próbowaliśmy wyszywać rozpoznawane wzory na materiale. Podczas pracy panowała duże skupienie, ponieważ zadania które mieliśmy wykonać okazały się bardzo trudne. Ale daliśmy radę i  w planach mamy  jeszcze lekcje przyszywania guzików oraz  szycia ubranek dla lalek lub maskotek.

                                                                                                  Małgorzata Dymecka

  • Zostań mistrzem swojego portfela

     

    Mając 13-14 lat warto już coś wiedzieć o finansach, budżecie rodziny, sposobach gospodarowania pieniędzmi, którymi dysponuje nasza rodzina. Będąc w tym wieku przygotowujemy się do bycia dorosłą osobą i podejmowania samodzielnych decyzji m.in. w sferze naszego bezpieczeństwa finansowego. „Zostań mistrzem swojego portfela”, to nadrzędne hasło projektu, w którym biorą udział uczniowie z klasy 7 i 8. Projekt „Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP. Edycja II.- Naucz się z nami jak zostać „Mistrzem” swojego portfela realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim, Uniwersytetem Warszawskim w wybranych szkołach w ramach programu edukacji ekonomicznej. Uczniowie poznają m.in. sposoby oszczędzania i inwestowania, rozsądnego gospodarowania własnym budżetem, poznają znaczenie nowych dla nich pojęć z zakresu edukacji ekonomicznej np.: poduszka finansowa, fundusz awaryjny, kapitalizacja, obligacje skarbowe, czy akcje. Dowiadują się, czym zajmuje się Komisja Nadzoru Finansowego, jaka jest rola Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, co to jest SKOK, jak działa piramida finansowa. Te i inne zagadnienia ekonomiczne żywo interesują dorastającą młodzież, więc projekt idealnie trafił w zainteresowania młodzieży.

  • Zbiórka pluszaków dla dzieci z Ukrainy

     

    Przez cały tydzień trwała w naszej Bibliotece szkolnej zbiórka pluszaków dla dzieci z Ukrainy.               Uczniowie okazali wielkie serce dzieląc się swoimi przytulankami. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom oraz wolontariuszom za zaangażowanie i pomoc. Pluszowi przyjaciele powędrują do najmłodszych zza wschodniej granicy dla których będą pocieszeniem w tych trudnych chwilach. Dziękujemy za tak duży odzew i zachęcamy do pomocy w przyszłości.

                                                                                                           Bibliotekarki.

  • Pierwszy Dzień Wiosny

    Jeszcze chwila, jeszcze  moment i Wiosna na stałe zagości w naszych progach! Niewątpiliwe jeden z najbardziej wyczekiwanych dni w szkole to 21 marca. Tego dnia  niektóre klasy  wykonały przepiękne Marzanny, które  witają Nas  tuż po przekroczeniu drzwi szkolnego korytarza.

     

  • Nowi uczniowie w naszej szkole

    W tak trudnej sytuacji, jaka zaskoczyła naszych sąsiadów, otworzyliśmy nasze serca na potrzeby dzieci i młodzieży, którzy trafili do naszej szkoły. Dzięki wsparciu rodziców, dzieci i pracowników naszej placówki a także koleżanek i kolegów z pobliskiej szkoły, otrzymali od nas plecaki, przybory szkolne, odzież i artykuły spożywcze. Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy za okazaną życzliwość i pomoc.

    Szczególnie dziękujemy naszym uczniom za serdeczne przyjęcie nowych koleżanek i kolegów. Ich bezinteresowna pomoc sprawiła, że pomimo bariery językowej mogli poczuć się u nas miło i bezpiecznie.

  • Muzeum Mazowsza Zachodniego - posumowanie konkursu plastycznego Żołnierze Wyklęci.

    14 marca w Muzeum Mazowsza Zachodniego odbyło się posumowanie konkursu plastycznego Żołnierze Wyklęci. Z naszej szkoły uczennice Amelia Segiet,  Amelia Sałachewicz i Stefania Leśniewicz zostały wyróżnione.

  • Mobilne Planetarium

    W pierwszych dniach marca w naszej szkole gościło Mobilne Planetarium. Jest to miejsce, w którym kontakt z nauką jest czymś niesamowitym, pobudza ciekawość, wzbudza zainteresowanie, rozwija pasje uczniów. Tematyka oraz poziom trudności był dostosowany do możliwości poznawczych uczniów na różnym etapie rozwoju. Uczniowie oprócz poszerzenia swojej wiedzy świetnie się bawili.

     

  • Rekrutacja na wolne miejsca w oddziałach przedszkolnych

    Drodzy Rodzice! W dniach 8 – 21 marca 2022 r. odbędzie się rekrutacja na wolne miejsca w publicznych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w Szkołach Podstawowych Nr 1, 6, 7 na rok szkolny 2022/2023.

    Zasady rekrutacji oraz formularze do pobrania opublikowane są w zakładce Mieszkaniec/Oświata.

    PODZIEL SIĘ

  • Pytanie za pytaniem

    Pytanie za pytaniem

    Jaki ten świat jest duży? Czy ocean jest głęboki? Dlaczego niedźwiedź polarny nie lubi pingwinów? Ile kości ma człowiek? W jaki sposób mogę cały korytarz szkolny zmieścić w zeszycie? Na lekcjach geografii i przyrody szukamy odpowiedzi na te i podobne pytania.

    Pytając poznajemy świat.

  • Wolność nie jest nam dana na zawsze, pamiętajmy o tym.

    Każdy Polak powinien znać historię swojego kraju, dlatego 1 marca 2022r. poczet sztandarowy  naszej szkoły uczestniczył w miejskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W trakcie uroczystości złożyliśmy kwiaty przy Pomniku Żołnierzy Armii Krajowej, wspomnieliśmy polskich patriotów przy tablicy upamiętniającej miejsce ich kaźni.

     

  • Ostatki w naszej szkole

    Ostatki to po prostu ostatnie dni karnawału. Mają swoją wielowiekową tradycję, która do dzisiaj się zachowała. Zgodnie z tradycją, ostatki zaczynają się w tłusty czwartek i trwają do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową. Czas przebieranie  w tym roku przypada we wtorek 1 marca.

     A dawnej w Polsce w Ostatki od XVII wieku na magnackich dworach organizowano wystawne bale, na które zapraszano wielu gości. Zabawy kończyły się równo we wtorek o północy. Przemierzając wioski, przebierańcy bardzo hałasowali, licząc na to, że swoim zachowaniem pobudzą przyrodę do życia. Bo wiosna tuż, tuż.

    W  naszej szkole chętni uczniowie  przeszli  metamorfozę i w tym dniu zmienili całkowicie swój szkolny wizerunek. Chętnych do zmian nie brakowało. Po szkolnych korytarzach przechadzali się nasi przebierańcy. Aż trudno było rozpoznać wśród nich kolegów i koleżanki. Dzieci i młodzież kultywują zwyczaje i  tradycje, chociaż teraz wyglądają one już zupełnie inaczej niż w dawnych czasach. Ale warto sięgnąć do historii i dowiedzieć się, jak to dawniej było.

  • Zbiórka artykułów dla zwierząt z żyrardowskiego schroniska

    Szkolny Klub Wolontariatu dziękuje całej społeczności szkolnej za tak aktywne włączenie się w zbiórkę artykułów dla zwierząt z żyrardowskiego schroniska. Zebraliśmy m. in. suchą i mokrą karmę, posłania, koce, obroże i szelki dla psów i kotów. Wszystko dotarło już do schroniska.

    Dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych naszych akcjach.

     

    Szkolny Klub Wolontariatu

     

  • List do rodziców - MEN

    Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie,

     

    od prawie dwóch lat zmagamy się z pandemią COVID-19. W sytuacji zagrożenia epidemicznego staramy się podejmować działania, które przyczyniają się do ograniczenia ryzyka zakażenia i zwiększenia bezpieczeństwa. Od wielu miesięcy przedszkola, szkoły i placówki funkcjonują w podwyższonym reżimie sanitarnym, który regulują ogólnie obowiązujące przepisy, w tym także wytyczne MEiN, MZ i GIS dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wprowadzenie podwyższonych standardów bezpieczeństwa służy temu, aby nauka i opieka mogły odbywać się w trybie stacjonarnym jak najdłużej. Dla rozwoju każdego dziecka – bez względu na to, na jakim etapie edukacji się znajduje – bardzo ważne jest systematyczne wsparcie nauczyciela, bezpośrednia komunikacja oraz nawiązywanie i podtrzymywanie relacji rówieśniczych w przyjaznym otoczeniu.

    Specjaliści z zakresu chorób zakaźnych podkreślają, że w walce z epidemią dużą rolę odgrywa solidarność społeczna, w tym także decyzje podjęte przez rodziców uczniów. Dlatego zwracam się z gorącym apelem o odpowiedzialne reagowanie w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych COVID-19 u Państwa dziecka. W przypadku podejrzenia zakażenia kluczowa jest konsultacja z lekarzem oraz nieposyłanie dziecka do szkoły lub przedszkola.

    Jedną z zasadniczych zmian w podejściu do walki z COVID-19 jest wprowadzenie w pełni darmowych testów, które można zrealizować bez skierowania od lekarza. Dziecko można zapisać na test na koronawirusa (SARS-CoV-2) przez kwestionariusz umieszczony na stronie:https://www.gov.pl/web/gov/zapisz-dziecko-na-test-na-koronawirusa.

    Od 27 stycznia 2022 r. test można wykonać także w aptece, która spełnia standardy bezpieczeństwa. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: https://www.gov.pl/web/koronawirus/nowe-dzialania-rzadu-w-odpowiedzi-na-v-fale-pandemii.

    Pozostawienie w domu dziecka z objawami chorobowymi oraz konsultacja z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej przyczynią się do zminimalizowania nie tylko ryzyka zakażenia SARS-CoV-2, ale także innych infekcji wirusowych, w tym grypy i zachorowań grypopodobnych. Te standardowe działania profilaktyczne mają wpływ nie tylko na bezpieczeństwo zdrowotne całej społeczności szkolnej, ale także ograniczają nieobecności w szkole. Lekarz, na podstawie wywiadu oraz badania dziecka, posiada kompetencje, aby dokonać rzetelnej oceny jego stanu zdrowia i określić dalsze postępowanie. Tylko w przypadku stwierdzenia choroby zaleca konieczność pozostania w domu i dalszą rekonwalescencję.

    Pragnę wszystkim Państwu bardzo serdecznie podziękować za dotychczasowe działania profilaktyczne, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko w szkole,
    ale również poza nią. Profilaktyka, w tym szczepienia, jest skuteczną bronią nas wszystkich w walce z pandemią.

     

     

    Z wyrazami szacunku

     

     

    Z upoważnienia

     

    Marzena Machałek

    Sekretarz Stanu
    / – podpisany cyfrowo/


    MINISTRA EDUKACJI I NAUKI

     

     

     

  • III Mazowiecki Festiwal Piosenki Znanej i Nieznanej Struna 2022 szczęśliwy dla Magdy i Karoliny!

     

    Ze 141 zgłoszonych osób Jury wybrało finałową trzydziestkę. Podczas występów finałowych Magdalena Lechniak z klasy 4a wyśpiewała sobie II miejsce w kategorii IV-VI klasy a Karolina Lechniak z klasy 8b wyśpiewała sobie wyróżnienie w kategorii VII-VIII klasy. Dziewczyny do występu przygotowała Pani Agnieszka Orzechowska.

    Gratulujemy!

     

  • Walentynki w klasie 2a

    Walentynki to dzień w roku, który powoduje szybsze bicie serca u każdego z nas. W poniedziałkowy poranek dnia 14 lutego 2022 roku do dzieci z  klasy 2a zawitał „amorek miłości” , który przygotował dla nich wiele niespodzianek. Jedną z nich było wspólne pokolorowanie i ułożenie puzzli w kształcie serca, oraz wspólny taniec oraz rozdanie słodkich serduszek. Dzień Świętego Walentego jest świętem miłości. To znakomita okazja by wyrazić odrobinę sympatii i sprawić radość komuś bliskiemu. Aby lepiej poczuć atmosferę tego sympatycznego święta drugoklasiści wystąpili w nietypowych strojach –  każdy uczeń ubrany był na czerwono.

  • Piłka siatkowa - Stowarzyszenie Lokalne "Salos"

    W piątek 18 lutego w Szkole Podstawowej nr 6 gościliśmy dwóch trenerów ze Stowarzyszenia Lokalnego „Salos ” Żyrardów p. Cezarego  Malinowskiego  i p. Michała Kiełbasę. Trenerzy w profesjonalny sposób przybliżyli tajniki piłki siatkowej, zachęcili uczniów do czynnego spędzania czasu wolnego. Dzieci  chętnie uczestniczyły  w zajęciach, pamiętając przestrzeganiu i zachowaniu zasad fair play.

  • Powiatowy Konkurs Fotograficzny „Moje hobby, moja pasja”.

    Dziecko, które poznaje świat ma zwykle mnóstwo zainteresowań. Może to być muzyka, sport, czytanie książek, bądź nawet próby ich pisania, a może gotowanie i odkrywanie nowych smaków. W miarę, jak dorasta, wybiera to, co jest mu najbliższe. Nasi uczniowie, odpowiadając na zaproszenie Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie, wzięli udział w Powiatowym Konkursie Fotograficznym „Moje hobby, moja pasja”, a oto efekty:

     

    Magdalena Lechniak kl. 4a – II miejsce

    (Magda pokazała nam swoje okno na świat, a jest nim muzyka i dobra książka),

     

    Maja Cymerska kl. 5b – III miejsce

    (Maja lubi naturę, jeziora i żeglarstwo).

     

    Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie i pozwolili nam wejść do świata swoich zainteresowań.

     

                                                                                                                           

  • Święto kota

    17 lutego obchodziliśmy nietypowe święto - „Święto kota”. W tym dniu  w Szkole Podstawowej nr 6 pierwszaki upodobniły się do swoich czworonożnych przyjaciół: dorysowując sobie wąsy oraz uszy. Niektórzy mieli też piękne kocie ogony. Następnie dzieci rysowały ilustracje przedstawiające piękne  koty, a pod opieką swoich wychowawczyń,                  p. Ewy Szklarskiej i p. Elżbiety Dąbrowskiej wykonały ciekawą gazetkę. Uczniowie  chętnie dzielili  się spostrzeżeniami o  kocich obyczajach  oraz sposobie ich pielęgnacji. Opowieści            o swoich pupilkach nie było końca.

  • Najlepsi uczniowie w klasach I - III


    Z wielką dumą prezentujemy najlepszych naszych uczniów z klas I-III.                        
    ​​​​​​​ Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce
    😊



  • Pierwszaki w bibliotece

    We wtorek, 25 stycznia 2022 r. biblioteka szkolna gościła najmłodszych uczniów naszej szkoły. Była to pierwsza wizyta pierwszoklasistów w bibliotece. Celem spotkania było wyjaśnienie uczniom zasad właściwego użytkowania i poszanowania książek – nie tylko bibliotecznych. Dzieci poznały zasady korzystania z zasobów biblioteki, zachowania się       w bibliotece oraz sposób wypożyczania i oddawania książek. Następnie każdy uczeń mógł  wypożyczyć swoją pierwszą książkę z biblioteki szkolnej. Mamy nadzieję, że od tej pory będą oni często odwiedzali szkolną bibliotekę i rozbudzą w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

                                                                                                                             Bibliotekarki

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 6 w Żyrardowie im. Elizy Orzeszkowej
    96-300 Żyrardów ul. Mireckiego 56
    sp6@zyrardow.pl
    https://www.facebook.com/profile.php?id=61567041124812
  • 46 855 3149
    dziennik elektroniczny https://uonetplus.vulcan.net.pl/zyrardow/
    Start.mvc

Galeria zdjęć