• Powrót uczniów do nauki stacjonarnej

    Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę, że "za nami jest apogeum piątej fali pandemii". W związku z tym skrócone zostanie nauczanie zdalne. Uczniowie klas od 5 do 8 z podstawówek i wszyscy ze szkół ponadpodstawowych wrócą do nauki tydzień wcześniej, niż początkowo zakładano. Wszystkie szkoły, które w drugiej połowie lutego nie będą już na feriach, wrócą do nauki stacjonarnej 21 lutego.

  • Dzień Bezpiecznego Internetu 2022

    Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 obchodzić będziemy 8 lutego. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Co roku, PCPSI podejmuje liczne działania, które mają służyć realizacji powyższych celów. Jednym z nich jest organizacja konferencji z okazji DBI (obejrzyj wystąpienia prelegentów), adresowana do przedstawicieli przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych i wszystkich osób zainteresowanych bezpieczeństwem dzieci i młodzieży w internecie.

  • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2022

    WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY grała nie tylko w naszej szkole.                 W szkole akcję rozpoczęliśmy już w piątek, gdzie chętnie uczniowie wrzucali pieniądze do orkiestrowej puszki. A  30 stycznia, jak wszyscy wiemy, pogoda nie  rozpieszczała, ale nasi wolontariusze, jak co roku dzielnie kwestowali na terenie miasta. Tego dnia wspierała ich p. Katarzyna Jaroszewska. Dziękujemy!!! Brawo

  • Zajęcia świetlicowe

    Nowa galeria Zajęcia świetlicowe została dodana do albumu fotograficznego

  • Wraca nauka zdalna - do końca ferii dla uczniów klas V-VIII szkoły podstawowej

    Od czwartku, 27 stycznia do 27 lutego br. wszyscy uczniowie klas 5-8 i szkół podstawowych  będą mieli zajęcia w formie zdalnej.

    Uczniowie klas 1- 4 szkół podstawowych będą kontynuowali kształcenie w trybie stacjonarnym.

  • Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska „ŻABA-BAŻANT” - uczniowie u AK-owców

     

    Uczniowie z klasy VII  odwiedzili  żyrardowskich kombatantów Armii Krajowej.  Wraz z opiekunami szkolnego wolontariatu postanowili, że przed  Świętami Bożego Narodzenia przygotują paczki świąteczne, by wspomóc weteranów drugiej wojny światowej. Wojna skończyła się 76 lat temu, więc siłą rzeczy kombatanci mają już sporo ponad dziewięćdziesiąt lat.

    Przekazane paczki wzruszyły weteranów, ich przedstawiciel odwiedził szkołę i zaprosił uczniów do siedziby swojej organizacji przy ul. 1 Maja. Wizyta odbyła się 17 grudnia w godzinach popołudniowych.  Kombatanci przygotowali poczęstunek, opowiedzieli o swoich losach, pokazali liczne pamiątki zgromadzone w izbie pamięci. Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska „ŻABA-BAŻANT”, to ludzie, którzy walczyli w trakcie wojny, a teraz dbają, by pamięć o tamtych wydarzeniach przetrwała. Mają m.in. na celu współpracę ze szkołami, stąd zaproszenie.

    W trakcie spotkania młodzież zadawała pytania, weterani chętnie na nie odpowiadali. Spotkanie przerodziło się w bardzo sympatyczną rozmowę ludzi autentycznie zainteresowanych tamtymi czasami. Była to żywa lekcja historii. Z dużym zainteresowaniem młodzież obejrzała  zgromadzone w izbie pamięci  pamiątki, dokumenty, broń, fotografie, plakaty, mundury, sztandary. Oczywiście, najważniejsza była możliwość zwykłego, serdecznego porozmawiania z ludźmi, którzy tworzyli historię. W spotkaniu uczestniczyły uczennice: Angelika Kaliszewska, Julia Frączkiewicz, Zofia Majewska, Zofia Niewiadomska, Natalia Wnęk, Gabriela Kowalska, Justyna Zapolnik. Gospodarzami ze strony Armii Krajowej byli: Teresa Jaroń, Józef Jaroń, Ryszard Wiśniewski, a także Piotr Siwierski i Maria Peczot.

    Na koniec obie strony zapewniały, że nie jest to ostatnie spotkanie. Ziarno zostało zasiane.

                                                                                                                                 Jolanta Jankowska

  • Manufaktura cukierków - wycieczka klas 2a i 2b.

    Integracja zespołów klasowych  najszybciej odbywa się w czasie wycieczek szkolnych. To już druga wspólna wycieczka klasy 2a i 2b w tym roku szkolnym. Tym razem do Warszawy. Tutaj jesteśmy w Manufakturze cukierków.

  • Świąteczne życzenia dla pensjonariuszy DPS

     

    Jak co roku szkolny wolontariat pamiętał o pensjonariuszach Domów Pomocy Społecznej w Żyrardowie. Dzieci wykonały piękne karty świąteczne. Niestety pandemia spowodowała, że klasyczne odwiedziny nie są teraz możliwe, ale karty zostały dostarczone.

    Na kartach jak zwykle choinki, prezenty, liczne akcenty świąteczne. Pamięć o ludziach starszych, którzy znaleźli się w trudniejszej sytuacji, jest trwałym akcentem ważnym w procesie wychowawczym. Wrażliwość, empatia, współodczuwanie, to u nas nie tylko puste hasła. Wolontariat ze Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Elizy Orzeszkowej w Żyrardowie powoduje, że starsi ludzie mogą kolejny raz uśmiechnąć się, poczuć, że ktoś o nich pamięta,

  • Wigilia w klasie 6A

     

    Tradycyjnie przed świętami, ostatniego dnia w szkole, odbyło się spotkanie klasowe. Dzieci z pomocą rodziców przygotowały pięknie nakryty białym obrusem stół wigilijny. Przy zapalonej świecy złożyliśmy sobie życzenia świąteczne, a potem kosztowaliśmy smakołyki  przygotowane przez rodziców, pyszne ciasta, a nawet pierogi. Tradycyjnie „przyszedł” do nas Mikołaj i przy choince każdy otrzymał upominek. Spotkanie zakończyliśmy pamiątkowym zdjęciem.

  • Życzenia

    Prace uczniów naszej Szkoły nagrodzone i wyróżnione w Ogólnopolskim konkursie plastycznym "Witaj gwiazdko złota" oraz w konkursie "Kartka świateczna z Żyrardowa".

    „Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,

    Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,

    Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,

    Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie”.

    Cyprian Kamil Norwid, “Opłatek”

     

    Szanowni Rodzice, Nauczyciele, Drodzy Uczniowie,

    Boże Narodzenie to taki piękny i wyjątkowy czas, w którym spotkanie z drugim człowiekiem nabiera niezwykłego wymiaru. To poczucie szczęścia, że możemy być lepsi dla siebie i innych.

    Życzę świąt prawdziwie świątecznych, ciepłych w sercu, zimowych na zewnątrz, jaśniejących pierwszą gwiazdką. Niech z nut świątecznych zapachów powstanie najpiękniejsza kolęda i czarem swej melodii spełni wszystkie marzenia.

    Stary rok mija, lecz marzenia zostają... Niech wszystkie się spełniają w nowym 2022 roku.

     

    Grażyna Beliniak

    Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Elizy Orzeszkowej w Żyrardowie

  • https://ipzin.org/ - Instytut Profilaktyki Zintegrowanej

    Mazowiecki Kurator Oświaty zachęca do nawiązania współpracy z Instytutem Profilaktyki Zintegrowanej na rzecz wzmacniania kondycji psychicznej uczniów.

    Na stronie https://ipzin.org/ przedstawione są wyniki badań naukowych, opracowane przez IPZIN raporty „Młodzież w czasie epidemii” i „Młodzież w czasie epidemii. Komu jest najtrudniej” z 8 i 16 kwietnia 2020 roku, rekomendacje dla systemu edukacji oraz działania ogólnopolskiego projektu Profilaktyka zintegrowana w każdą pogodę realizowanego przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki Społeczna odpowiedzialność nauki.

    Profilaktyka zintegrowana w każdą pogodę to bezpłatna, dostępna online, propozycja pomocy w diagnozie sytuacji wychowawczo-profilaktycznej oraz materiały do pracy profilaktycznej. Na stronie Instytutu nauczyciele, specjaliści i rodzice mogą znaleźć także zbiór pomocy dydaktycznych, przygotowanych przez ekspertów Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej, które mogą pomóc w zorganizowaniu wsparcia kondycji psychicznej dzieci i młodzieży w czasie epidemii COVID-19 i po jej ustąpieniu.

    W ramach działań współfinansowanych z programu Ministra Edukacji Narodowej i Nauki Społeczna odpowiedzialność nauki nauczyciele mogą skorzystać z bezpłatnego dostępu do aplikacji Nawigacja w każdą pogodę, która wpisuje się w szereg rekomendacji szczegółowych zawartych w raporcie.

     

     

  • Organizacja pracy szkoły od 20.12.2021 roku

     

    W dniach 20.12.2021 do 22.12.2021 oraz 03.01.2022 do 05.01.2022 wszyscy uczniowie przechodzą w tryb nauki zdalnej. Zajęcia będą prowadzone według obowiązującego planu lekcji poprzez aplikację TEAMS (Office 365). 

    Dzień 7 stycznia 2022 roku, zgodnie z Planem pracy szkoły na rok 2021/2022, pozostaje dniem wolnym od zajęć dydaktycznych dla uczniów z całej szkoły. Tego dnia będą prowadzone zajęcia opiekuńczo – wychowawcze w świetlicy wyłącznie dla uczniów z klas I-III, których rodzice wcześniej zadeklarowali konieczność zapewnienia opieki.
    Pozdrawiam
    Grażyna Beliniak Dyrektor SP6

  • Czas przedświąteczny - Jasełka w naszej szkole

    Dziś w naszej szkole odbyła się uroczystość przygotowana przez uczniów klasy 3b i kilkorga uczniów z klasy 8a "Jasełka 2021", pod kierunkiem Pani Małgorzaty Dymeckiej i Pani Patrycji Dzierzbickiej. Solistami byli uczniowie: Magda Lechniak kl. 4a, Karolina Lechniak kl. 8b, Antosia Prokopiuk kl. 3b, Zosia Niewiadowska kl. 7b, Tadzik Niewiadomsnki kl. 3b, Lenka Teofilak kl. 3b. Ogromny wkład i pomoc w realizacjię tego przedsięwzięcia okazali Rodzice naszych uczniów.

  • Mikołajki w klasie 5a

  • Wianki, wianuszki

    W naszej szkole zrobiło się bardzo świątecznie, a to za sprawą pięknych wianków zrobionych przez uczniów na konkurs. Serdecznie gratulujemy Zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom.

  • Prezent na święta - Daj sobie szansę – zostań Stypendystą!

         Uczennica Szkoły Podstawowej  Nr 6 im. Elizy Orzeszkowej w Żyrardowie Karolina Lechniak  uczennica klasy ósmej znalazła  się na liście uczniów, którym przyznane zostały stypendia w roku szkolnym 2021/2022. Stypendium zostało przyznane w ramach Mazowieckiego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka. Jest to projekt Samorządu Województwa Mazowieckiego realizowany przez Departament Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego  i krajowych środków publicznych w ramach  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, Oś Priorytetowa
    X- Edukacja dla rozwoju regionu, Działanie 10.1 Kształcenie i rozwój dzieci
    i młodzieży, Poddziałanie 10.1.3 Programy stypendialne.

    Projekt ma na celu rozwijanie zdolności edukacyjnych i motywowanie do dalszej nauki. Skierowany jest on do uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce, w szczególności w zakresie przedmiotów przyczyniających się do podniesienia ich kompetencji kluczowych               i umiejętności uniwersalnych. Wzrost kompetencji kluczowych jest jednym z celów szczegółowych projektu i ma się realizować  w obszarze nauk matematycznych, informatycznych, przyrodniczych, języków obcych nowożytnych i przedsiębiorczości. Projekt zakłada rozwijanie indywidualnego podejścia do ucznia, w szczególności ucznia ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Indywidualizacja będzie przejawiać się m.in. w opracowaniu Indywidualnych Planów Rozwoju Edukacyjnego Ucznia (IPREU) lub Projektów Edukacyjnych w ramach IPREU, które realizowane pod opieką dydaktyczną nauczyciela lub pedagoga szkolnego, będą wyznaczać kierunki rozwoju stypendystów i prowadzić do wzrostu wiedzy, umiejętności i kompetencji kluczowych.


    W pomaganiu w rozwoju zdolności i motywowaniu do podnoszenia swoich kompetencji, kluczową rolę będą odgrywały również środki finansowe w postaci stypendium.

     Uczennica będzie realizować projekt  „Matematyka w otaczającym nas świecie - Matematyczne śledztwo”. Opiekunem projektu będzie Pani Iwona Łowicka nauczyciel matematyki. W ramach tego projektu uczennica pogłębi wiedzy z zakresu stereometrii, planimetrii oraz zastosowanie jej do rozwiązywania zestawów zadań o podwyższonym stopniu trudności. Studiowanie lektury dotyczącej ciekawej architektury, której celem jest odnalezienie budynków marzeń, a następnie przygotowanie galerii zdjęć, aby stworzyć książkę.

     

  • Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Słowem malowane” - nagrodzeni uczniowie z naszej szkoły.

    Nasza szkoła brała udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Słowem malowane”. Na konkurs  nadesłano 511 prac. W każdej kategorii przyznano 5 nagród i 6 wyróżnień.

    W kategorii wiekowej 10-12 lat nagrodę otrzymała Lena Stronias z klasy 5a, a wyróżnienia:  Dagmara Olejniczak z klasy 5c, Gabriela Wąsikowska z klasy 6a, Maja Cymerska z klasy 5b i Laura Ślesińska z klasy 4a. Wszystkim laureatom gratulujemy.

  • Wolontariat w naszej szkole

    W roku szkolnym 2021/2022 od października do końca grudnia  wolontariusze prowadzają  dzieci z szatni do sal lekcyjnych. Dzięki opiece wolontariuszy  nasi najmłodsi uczniowie bezpiecznie docierają do wyznaczonego celu. Codzienne kontakty wpłynęły na zawiązanie się    przyjaźni  między starszymi uczniami  a pierwszoklasistami.

    Wolontariusze przeprowadzili akcję Góra grosza. Zebrane pieniądze zostały posegregowane i policzone. W tym roku szkolnym zebraliśmy 230,00 zł. Pieniądze zostaną przesłane do Rodzinnych Domów Dziecka. Dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy do udziału w następnych akcjach.

    Po raz kolejny w tym roku grupa Wolontariuszy odwiedziła pensjonariuszy Przestrzeni Seniora. Uczniowie zaprezentowali swoje zdolności wokalne i taneczne. Podczas spotkania pensjonariusze zostali zaproszeni do wspólnej zabawy. Tańcom, zabawom i śmiechom nie było końca. Jak zwykle młodzież została serdecznie przyjęta przez właścicielkę Panią Monikę Mroczkowską.

     

     

     

  •             SABA I ROZALIA I ICH „PRZYGODA W MUZEUM”

    10 grudnia w Toruniu odbyło się podsumowanie Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Moja Przygoda w Muzeum”. Na etap międzynarodowy wpłynęło ponad 800 prac z 40 krajów. W kategorii wiekowej 10-12 lat nagrodzono trzy prace, w tym dwie z naszej szkoły. Były to prace Rozalii Wrzosek   i Saby Dzwonek. Saba namalowała Drzwi Gnieźnieńskie, a Rozalia Malbork. Na wystawę pokonkursową z naszej szkoły zakwalifikowały się prace: Dominika Wąsikowskiego, Wiktorii Szkop, Oliwi Tomaszewskiej i Sandry Krawczyk. Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym jeszcze raz gratulujemy i zachęcamy do udziału w przyszłym roku.

  • Uczennice naszej szkoły wśród laureatów ogólnopolskiego konkursu plastycznego zorganizowanego z okazji 70-lecia Wojskowej Akademii Technicznej.

     

    W rywalizacji „WAT uczelnią przyszłości!” wzięły udział dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Łącznie nadesłano 116 prac przedstawiających Wojskową Akademię Techniczną w przyszłości, wykonanych w dowolnej technice (malarstwo, grafika, rysunek).

    Zwycięzców wyłoniono w czterech kategoriach wiekowych.:

    • w kategorii wiekowej 8-12 lat Lena Stronias z klasy 5a zajęła III miejsce
    • w kategorii wiekowej 13-16 lat Karolina Lechniak z klasy 8b zdobyła wyróżnienie

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 6 w Żyrardowie im. Elizy Orzeszkowej
    96-300 Żyrardów ul. Mireckiego 56
    sp6@zyrardow.pl
    https://www.facebook.com/profile.php?id=61567041124812
  • 46 855 3149
    dziennik elektroniczny https://uonetplus.vulcan.net.pl/zyrardow/
    Start.mvc

Galeria zdjęć