• klasy 3a i 3c na wycieczce w teatrze Capitol w Warszawie

    1grudnia 2021 roku  klasy 3a i 3c były na wycieczce w teatrze Capitol w Warszawie. Dzieci obejrzały przedstawienie pt.,, Doktor Dolittle i jego zwierzęta.” Po przedstawieniu na dzieci czekał Mikołaj z cukierkami. Wszyscy wrócili zadowoleni z wycieczki do Żyrardowa.

  • Klub Sportowy Gimnastyki i Tańca "MASH  ART "

    7 i 8 grudnia  gościliśmy w Naszej Szkole przedstawicieli Klubu Sportowego Gimnastyki i Tańca "MASH  ART ", ludzi z ogromną pasją  oraz wyróżniajacych się niebywałą kreatywnością. W profesjonlny sposób uwrażliwiali  Oni naszą szkolną dziatwę  na piękno,starali się rozbudzać twórcze myślenie oraz  zwracali  uwagę na  prawidłowy oddech, który jest bardzo ważny szczególnie podczas ruchu.

    Uczniowie mieli okazję nie tylko świetnie się bawić, ale również dowiedzieć  się jak czynnie           i przyjemnie  można spędzać czas, a zarazem usprawniać i rozwijać koordynację ruchową. Wszyscy wiemy, jak ważne jest, aby  już od najmłodszych lat rozbudzać ciekawość i zachęcać do działania.  Serdecznie dziękujemy za cenne uwagi,wskazówki, ogromne zaangażowanie podczas spotkań oraz super zabawę.

     

  • Sukcesy wokalne uczennic naszej szkoły

    Kolejne sukcesy wokalne uczennic naszej szkoły!

    W I Żyrardowskim Festiwalu Piosenki Patriotycznej Karolina Lechniak i Oliwia Tomaszewska z klasy 8b zdobyły ex aequo I miejsce a Zosia Niewiadomska z klasy 7b zdobyła II miejsce.

    Gratulujemy!

  • Mikołaj

    6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Z samego rana zawitał do nas Mikołaj, który radośnie witał wszystkich na placu przed szkołą. Na  szkolnych korytarzach, jak i w salach lekcyjnych zagościły  dzieci  i nauczyciele ubrani  na czerwono, często w mikołajkowych czapkach oraz mini czapeczkach. Młodsi uczniowie witając  Mikołaja recytowali  wierszyki, śpiewali piosenki oraz podarowali  mu własnoręcznie wykonane portrety. Nasz niecodzienny gość odwiedził wszystkie klasy i  wprowadził bardzo wesołą, radosną atmosferę. Wszyscy chętnie się bawili. Były również  tańce z Mikołajem. Mikołaj poczęstował wszystkich słodkim upominkiem i obiecał, że wróci za rok. A więc do zobaczenia Mikołaju!!!

  • Tolerancja

    W naszej szkole niedawno wyrosło drzewo tolerancji. Ten rzadki gatunek rośnie wyłącznie w środowisku, w którym panuje życzliwość i otwartość na drugiego człowieka. Jego pojawienie zachęciło wszystkich do refleksji na temat stosunku do drugiego człowieka. Uczniowie zapisali swoje przemyślenia na liściach tego nietypowego drzewa, wzięli udział w loteryjce życzliwości i tolerancji, której losy zachęcały np. do zrobienia dobrego uczynku czy spontanicznego uśmiechu, rozwiązali test, który wskazał im mocne i słabe strony w relacjach międzyludzkich, a młodsze dzieci spotkały się ze słoniem Elmerem. Przygody słonia w kratkę wywołały w uczniach wiele pozytywnych emocji. Dzieci zgodnie stwierdziły, że dzięki różnorodności świat jest ciekawszy. Dlatego też namalowały słonie jedyne w swoim rodzaju, które zdobią szkolny korytarz i przypominają, że tolerancja i życzliwość to fundament relacji społecznych w dzisiejszym świecie.

  • Andrzejki w 2a

  • Dzień Pluszowego Misia - zbiórka pluszaków

    Z okazji "Dnia Pluszowego Misia" odbyła się w naszej szkole zbiórka pluszaków, gier planszowych oraz przyborów szkolnych. Uczniowie bardzo aktywnie włączyli się w akcję. Zbiórkę przeprowadziły uczennice klasy 7b wraz z nauczycielami prowadzącymi szkolny wolontariat. Uczennice: Zosia Niewiadomska, Wiktoria Pietrzak, Lena Jankowska, Oliwia Oryszewska, Otylia Ceglińska oraz Zosia Gołdak uczestniczyły w przekazaniu zebranych przedmiotów Szkole Podstawowej Nr 2, skąd przedmioty te trafiły do dzieci z oddziałów onkologicznych. Dziewczyny reprezentowały również naszą szkołę podczas finału akcji, która odbyła się w Centrum Kultury.

  • Szkolny konkurs biblioteczny ,, Najlepszy detektyw”

     

    Seria książek pod zbiorczym tytułem Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, tworzona przez Martina Widmarka i Helenę Willis, cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród czytelników naszej szkoły. Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa mogłyśmy zakupić te książki do naszej biblioteki.

    Aby sprawdzić umiejętność czytania ze zrozumieniem zorganizowałyśmy konkurs biblioteczny ,, Najlepszy detektyw”. Zadaniem uczniów było rozwiązanie krzyżówki oraz testów dotyczących przygód ulubionych detektywów.

    Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:

    I miejsce – Tadeusz Niewiadomski 3B

    II miejsce – Zofia Niewiadomska 7B

    III miejsce – Aleksander Draniak 3A

    Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.

     

    Bibliotekarki

  • ,, Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś”

     

    25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci            i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.

    W naszej szkolnej bibliotece wyeksponowano tego dnia książki poświęcone bajkowym misiom. Były zdjęcia, kolorowanki i oczywiście czytanie książek o naszym pluszowym przyjacielu.

    Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

    Bibliotekarki

  • Światowy Dzień Pluszowego Misia w 3b

    25 listopada z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia uczniowie klasy 3b przygotowali bardzo ciekawe zajęcia. W czasie prezentacji poznaliśmy historię niezwykłej maskotki, nazwę pierwszego misia, znane misie z książek i filmów. Dzieci przyniosły swoje maskotki i opowiadały związane z nimi historie. Narysowały piękne prace ze swoimi ulubionymi miśkami. To był bardzo wesoły dzień, poznaliśmy niezwykłe historie i dziecięce marzenia. Swoją misiową historię opowiedziała także pani wicedyrektor Elżbieta Rogulska. Maskotka misia jest bliska sercu nie tylko dzieciom, każdy z nas ma swoje „misiowe wspomnienia”.

                                                                                                                                             Małgorzata Dymecka

  • Roztrzygnięcie konkursu plastycznego inspirowanego twórczością Józefa Rapackiego „Typy Warszawskie – XXI ”

    6 listopada w Muzeum Mazowsza Zachodniego odbyło się roztrzygnięcie konkursu plastycznego inspirowanego twórczością Józefa Rapackiego „Typy Warszawskie – XXI ”.

     Z naszej szkoły 3 miejsce zdobyła Marcelina Rutkowska z klasy VII c, a wyróżnienia otrzymali:

    - Julia Wacławek  kl. VII c

    -Gabriela Kowalska kl.  VII c

    -Jakub Matuszczak  kl. VII b

    -Gabriela Burno  kl. VII c

    -Diana Misiukiewicz kl.VI a

    -Gabriela Wąsikowska kl.VI a

    -Magdalena Obraniak kl.VII d

    -Oliwia Tomaszewska VIII b

    Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

     

  • XXIV Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej

    Sukcesy uczniów naszej szkoły w XXIV Powiatowym Festiwalu Piosenki Dziecięcej, który odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie.

    Magdalena Lechniak z klasy 4a zdobyła I miejsce a Tadeusz Niewiadomski z klasy 3b II miejsce w swojej kategorii wiekowej. 

    Oliwia Tomaszewska i Karolina Lechniak z klasy 8b wyśpiewały sobie ex aequo II miejsce w swojej kategorii wiekowej.

    Gratulujemy!

  • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

    W tych dniach setki szkół i przedszkoli w całej Polsce po raz kolejny będą obchodzić Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. Wydarzenie jest organizowane z okazji przypadającej w sobotę rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Dzień ten przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

    20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W wielu krajach w tym dniu dzieci realizują różne inicjatywy po to, aby ich głos był słyszany przez dorosłych, polityków i media. 

    W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

    W tym roku rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka wypada w sobotę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wcześniej. UNICEF Polska zaproponował szkołom i przedszkolom w całej Polsce, aby ten dzień obchodziły w piątek, 19 listopada. 

    Od kilku lat placówki edukacyjne w całej Polsce świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. Do tej pory w uroczyste obchody zaangażowały się setki tysięcy najmłodszych! Również i w tym roku przygotowaliśmy szereg aktywności dla szkół i przedszkoli. Zachęcamy szczególnie do zorganizowania tzw. Błękitnych Marszów i zaangażowania w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka lokalności społeczności. Wszystkim placówkom, które dołączą do akcji i świętują ten dzień razem z UNICEF, z całego serca dziękuję, powiedział Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

    Co roku UNICEF przypomina o wykorzystaniu koloru niebieskiego we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Tego dnia uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy placówki przyjdą do szkoły ubrani na niebiesko. Przyłączą się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF. 

    Więcej informacji na stronie: https://unicef.pl/wspolpraca/wspolpraca-z-placowkami-edukacyjnymi/akcje-edukacyjne/miedzynarodowy-dzien-praw-dziecka-z-unicef-2021.

  • Cukrzyca typu 1

    Warszawa, 04.11.2021r

     

     

    Szanowni Państwo,

     

     

    Serdecznie zapraszam Państwa do włączenia się do kampanii informującej o objawach cukrzycy typu 1 u dzieci, zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Chorób Autoimmunologicznych.

     

    Jako lekarz praktyk kierujący największym ośrodkiem diabetologii dziecięcej w województwie mazowieckim w DSK-UCK WUM z wielkim niepokojem obserwuję ponad 10% wzrost liczby dzieci przyjmowanych z kwasicą ketonową przy rozpoznaniu cukrzycy typu 1. Obecnie hospitalizujemy rocznie około 40% dzieci w cukrzycowej kwasicy ketonowej, wiele z nich w bardzo ciężkim stanie, tak złych wyników wcześniej nie notowaliśmy. Cukrzycowa kwasica ketonowa zagraża życiu dziecka, może powodować uszkodzenia wielonarządowe, obrzęk mózgu. Po wyleczeniu ciężkiej kwasicy ketonowej dziecko może cierpieć na zaburzenia poznawcze lub inne dolegliwości.

     

    Chciałabym prosić Państwa o zwiększenie czujności, dopytywanie o objawy cukrzycy i kontrolowanie glikemii szczególnie gdy dziecko zgłasza poliurię, polidypsję, osłabienie i ubytek masy ciała, a także objawy ketozy ból brzucha, wymioty czy oddech Kussmaula. Dodatkowa choroba (w tym zakażenie COVID-19) zwiększa zapotrzebowanie na insulinę i może spowodować pojawienie się pełnych objawów cukrzycy. Chorują też niemowlęta poniżej 1. roku życia, te dzieci szczególnie szybko  rozwijają kwasicę ketonową. Otyłość zwiększa ryzyko cukrzycy typu 1 u dziecka a ubytek masy ciała zwykle nie budzi niepokoju Rodziców.

     

    Jedyną metodą redukcji częstości cukrzycowej kwasicy ketonowej jest wczesna diagnoza cukrzycy. Publikacje wskazują na istotną rolę kampanii informujących o objawach cukrzycy w poradniach pediatrycznych i placówkach oświatowych na redukcję częstości kwasicy ketonowej wśród dzieci z nowo rozpoznaną cukrzycą typu 1 (np. badanie niemieckie redukcja z 28% na 19%). Wyedukowani Rodzice często sami potrafią wysunąć podejrzenie cukrzycy u swojego dziecka.

     

    W celu przyspieszenia diagnozy cukrzycy i redukcji ryzyka cukrzycowej kwasicy ketonowej zwracam się do Państwa z prośbą o szerzenie informacji o objawach cukrzycy typu 1 wśród Rodziców i dzieci.                        Problem jest szczególnie istotny w czasie pandemii COVID-19, która utrudnia Rodzicom dostęp do placówek medycznych.

     

    W załączeniu przesyłam Państwu plakat i ulotki informujące o objawach cukrzycy typu 1 u dziecka z prośbą o umieszczenie w miejscu widocznym dla Rodziców i dzieci.

     

    Cukrzyca typu 1 może dotknąć każdego z nas, choroba pojawia się nagle i niespodziewanie. Jeszcze nie potrafimy zapobiec zachorowaniu, ale z pewnością potrafimy szybciej postawić prawidłową diagnozę.

     

    Z poważaniem

     

     

    Prof. dr hab. med. Agnieszka Szypowska

    Konsultant Wojewódzki w dziedzinie diabetologii

  • Szanowni Państwo

     


    W dniach 17.11.2021 - 19.11.2021 uczniowie z klas 4a, 6a, 7a, 7b, 7c, 7d przechodzą w tryb nauki zdalnej. Zajęcia będą prowadzone według obowiązującego planu lekcji poprzez aplikację TEAMS (Office 365).

     

    Dla uczniów pozostałych klas nauka w szkole odbywa się w trybie stacjonarnym według obowiązującego planu lekcji.

     Grażyna Beliniak

    Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 6 w Żyrardowie

  • Święto Odzyskania Niepodległości

    W środę 10 listopada  tuż przed obchodami Narodowego Święta Niepodległości  uczniowie klasy 3b pod kierunkiem p.  Wasilewskiej przygotowali program artystyczny, dzięki któremu przybliżyli swoim kolegom i koleżankom historię Polski. Mali artyści stanęli na wysokości zadania i w profesjonalny sposób wczuli się w swoje role. Występ został nagrodzony gromkimi brawami. Serdecznie dziękujemy

  • Pierwszaki pamiętają

  • Wycieczka klas 2a i 2b do Torunia

    W słoneczny, środowy poranek uczniowie klas 2a i 2b spotkali się pod Szkoła Podstawową Nr 6 w Żyrardowie, aby wraz z nauczycielami p. Marzeną Olejnik i p. Małgorzatą Świetlik wyruszyć w podróż do Torunia. Droga minęła bardzo szybko, gdyż umilały ją koleżeńskie rozmowy.

    Wizytę w mieście zaczęliśmy od spaceru po starym mieście, podczas którego przewodnik przytaczał ciekawe legendy i opowieści dotyczące spotkanych zabytków. Nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia przy pomniku Mikołaja Kopernika oraz czasu na zakup pamiątek i pierników dla naszych najbliższych.

    Największą atrakcją była jednak wizyta w Żywym Muzeum Piernika domu Mikołaja Kopernika. Powitała nas tam pani przebrana w strój z epoki, w której żył Kopernik i wyjaśniła, z jakich produktów składają się pierniki. Pomogła nam też podczas własnoręcznego wypieku pierników według starych, tradycyjnych receptur. Zajęcia urozmaicał fakt, iż prowadzący porozumiewali się z uczestnikami gwarą charakterystyczną dla ziemi chełmińskiej. Na zakończenie tych zajęć otrzymaliśmy wykonane przez nas pierniki.

    Po tylu atrakcjach przyszedł czas na domowy obiad, który pokrzepił wszystkich do dalszego zwiedzania bogatej w wiele zabytków starówki

    Później swoje kroki skierowaliśmy do Planetarium na seans filmowy. Pan Astronom opowiedział nam o Układzie Słonecznym i pokazał, jak z bliska wyglądają planety.

    Dzieci były bardzo dzielne i zaangażowane. Wycieczka wszystkim się podobała. Na medal spisali się rodzice, którzy pomagali nam w opiece nad dziećmi.

    Z uśmiechami rysującymi się na zmęczonych twarzach powróciliśmy do naszego kochanego Żyrardowa.

     

     

  • Bezpieczeństwo to ważna sprawa

    1.Na chodniku przystań bokiem.

    2. Popatrz w lewo bystrym okiem.

    3. Skieruj w prawo wzrok sokoli.

    4 Znów na lewo spójrz powoli.

    5. Jezdnia wolna – więc swobodnie mogą przez nią przejść przechodnie.

     

    Dzień 26.10.2021 r. był dla pierwszaków dniem bardzo szczególnym, ponieważ uczestniczyły w spotkaniu  ze starszą sierżant Moniką Michalczyk z Powiatowej Komendy Policji w Żyrardowie, która to przeprowadziła pogadankę na temat „Bezpieczeństwa  w ruchu drogowym”. Dzieci  z ogromnym zainteresowaniem słuchały tych ważnych informacji  i były wdzięczne za tę lekcję bezpieczeństwa. Powiedziały  pani sierżant  wcześniej nauczony wierszyk na pamięć o tym jak prawidłowo powinno się przechodzić przez jezdnię po  pasach. Na koniec wszyscy razem, na przyległych do szkoły pasach ćwiczyli właściwe przechodzenie przez jezdnię. Lekcja  z  bezpieczeństwa w ruchu drogowym odbyła się w ramach zadań Programu Profilaktyczno-Wychowawczego Szkoły.

  • „Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje” – kampania informacyjna MZ

     

    „Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje” to kampania społeczna realizowana przez Ministerstwo Zdrowia. Jej celem jest popularyzowanie wiedzy na temat zdrowia psychicznego, promocja działań profilaktycznych oraz upowszechnianie informacji o formach pomocy psychologicznej oferowanej przez publiczne placówki. 

    Kampania jest skierowana do dzieci, młodzieży ale także ich rodziców i opiekunów. To odpowiedź na problemy ze zdrowiem psychicznym młodych ludzi, które wynikają z pandemii COVID-19. Długotrwały okres nauki na odległość, brak kontaktu z rówieśnikami, lęk przed chorobą to czynniki, które narażają młodych ludzi na stres i powodują problemy emocjonalne. Treści udostępniane w ramach kampanii „Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje” będą dotyczyć m.in. troski o zdrowie psychiczne, form pomocy w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, infolinii 800 12 12 12, promocji wiedzy na temat zdrowia psychicznego. Materiały mają także przeciwdziałać zjawisku stygmatyzacji i autostygmatyzacji. 

    Bezpłatne wsparcie psychologiczne

    Ważnym aspektem kampanii jest upowszechnienie informacji o działalności ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej – I poziomu referencyjnego nowego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Placówki rozpoczęły swoją działalność w 2020 r. Kampania ma zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą ich oferty. 

    Ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej to placówki zatrudniające psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych. Mogą zgłaszać się do nich rodzice, dzieci oraz młodzież (osoby poniżej 18. roku życia muszą posiadać zgodę opiekuna  prawnego na korzystanie ze świadczeń). Aby skorzystać ze wsparcia, nie jest wymagane skierowanie czy wcześniejsza wizyta u lekarza psychiatry. Działalność ośrodka powinna być oparta na współpracy z rodziną pacjenta oraz jego środowiskiem szkolnym, dlatego też zalecany jest wybór placówki jak najbliżej miejsca zamieszkania.

    Osoby zgłaszające się do ośrodka mogą skorzystać m.in. z porady psychologicznej, psychoterapii indywidualnej, rodzinnej oraz grupowej. Obecnie świadczeń udziela 327 ośrodków na terenie całej Polski. Wsparcie przez nich oferowane jest dostępne we wszystkich województwach. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie gov.pl/opiekapsychologiczna. 

    Bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów – wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysu

    Jednym z tematów, który poruszono na konferencji, była także infolinia skierowana do uczniów przeżywających lęki, napięcia emocjonalne, kłopoty i trudności wpływające na zdrowie psychiczne. 

    Młodzi ludzie, a także ich opiekunowie, dzwoniąc pod numer 800 12 12 12, otrzymają bezpłatne i profesjonalnie wsparcie psychologiczne. Do dyspozycji dzieci i młodzieży jest także czat internetowy. Zarówno telefon zaufania, jak i czat zapewniają pełną dyskrecję oraz anonimowość i są dostępne siedem dni w tygodniu, przez całą dobę. Infolinia to wspólny projekt Ministerstwa Zdrowia i Rzecznika Praw Dziecka. 

    – Współdziałamy z Ministerstwem Zdrowia, z Rzecznikiem Praw Dziecka. Budujemy całą sieć wsparcia, którego telefon jest bardzo istotnym elementem. On ma dotrzeć do dziecka, a dziecko dotrzeć do pomocy w sytuacji kryzysowej i to wsparcie otrzymać 24 godziny na dobę – powiedziała wiceminister Marzena Machałek podczas konferencji.

    informacja ze strony men.gov.pl

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 6 w Żyrardowie im. Elizy Orzeszkowej
    96-300 Żyrardów ul. Mireckiego 56
    sp6@zyrardow.pl
    https://www.facebook.com/profile.php?id=61567041124812
  • 46 855 3149
    dziennik elektroniczny https://uonetplus.vulcan.net.pl/zyrardow/
    Start.mvc

Galeria zdjęć