• Bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów – wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysu

     

    04.11.2021

    Zachęcamy uczniów przeżywających lęki, napięcia emocjonalne, kłopoty i trudności wpływające na zdrowie psychiczne do skorzystania z bezpłatnej infolinii Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12. Pod tym numerem telefonu młodzi ludzie, a także ich opiekunowie otrzymają bezpłatne i profesjonalnie wsparcie psychologiczne. Do dyspozycji dzieci i młodzieży jest także czat internetowy. Zarówno telefon zaufania, jak i czat zapewniają pełną dyskrecję oraz anonimowość i są dostępne siedem dni w tygodniu przez całą dobę.

    Telefon zaufania i bezpłatny czat internetowy dla uczniów przeżywających trudności 

    Młodzi ludzie, którzy przeżywają trudności wpływające na zdrowie psychiczne, mogą skorzystać z bezpłatnego telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Dzwoniąc pod numer 800 12 12 12, otrzymają profesjonalne wsparcie psychologiczne. Rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość

    Dzieci i młodzież mogą skorzystać także z czatu internetowego. Nie wymaga on logowania oraz instalowania żadnej aplikacji.

    Telefon i czat są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu! 

    Więcej informacji na temat Dziecięcego telefonu Zaufania można znaleźć na stronie Rzecznika Praw Dziecka

    Telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka od 1 listopada zastąpił ogólnopolską infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605). 

    informacja ze strony men.gov.pl

  • Dbamy o groby

    Jak co roku przed Świętem Zmarłych grupa wolontariuszy udała się na cmentarz żyrardowski. Wolontariusze wytypowali stare, zapomniane groby , które zostały oczyszczone z zielska, trawy i mchu.
    Wszyscy z ochotą pracowali, a efekt był zadawalający. W pracy sprzyjała również  piękna słoneczna pogoda.

  • Noc bibliotek

  • Biegi Jesieni

    Już tradycją jest, że co roku w naszej szkole odbywają się Biegi Jesieni. W tym roku szkolnym 15  października  były to  biegi  sztafetowe. Rywalizacja odbywała się między klasami, które walczyły o medal na danym poziomie nauczania. Każdy uczestnik biegu nagrodzony był gromkimi brawami.  Podczas zajęć było dużo zabawy i  śmiechu. Walka odbywała się  fair play. Akcja ma na celu zachęcanie uczniów do czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

  • Dzień Komisji Edukacji Narodowej

    Z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczniowie klasy 7a pod kierunkiem p. Bożeny Lenarczyk i p. Patrycji Dzierzbickiej przygotowali i zaprezentowali dla wszystkich  pracowników szkoły  oraz swoich kolegów i koleżanek wspaniały program artystyczny. W humorystyczny sposób przedstawili pracę nauczycieli, docenili ich zaangażowanie i trud.

  • Szkoła pamięta

    „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

    Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

    W piątek 29 X uczniowie klas 7 pod opieką nauczycielki historii Małgorzaty Sprusińskiej odwiedzili żyrardowski cmentarz, porządkowali groby i palili znicze na grobach żołnierzy pochowanych na tej nekropolii. Niektórzy też przygotowali gazetki szkolne poświęcone ważnym Polakom. Prace te będą wykorzystane na lekcjach historii i przyozdobią także szkolne korytarze.

  • Czy potrzebujemy drzew?

     

    Oczywiście, że tak. Uczniowie klasy 7c rozumieją to doskonale, dlatego posadzili na terenie szkoły  świerki i zobowiązali się do opieki nad nimi.  Miejmy nadzieję, że będą to dorodne drzewa cieszące nasze oczy, że upiększą otoczenie szkoły. 

  • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Żyrardowie ogłasza nabór dla uczniów klasy VIII do udziału w zajęciach grupowych pt. UNPLUGGED.

    PROGRAM UNPLUGGED

     

    Zajęcia będą odbywały się w grupie 10-12 osobowej.

    Udział w zajęciach jest bezpłatny.

    Cele programu:

    Zmniejszenie ryzyka używania substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, tytoń) przez młodzież w wieku 12-14 lat.

    Realizacja programu:

    • Program składa się z 12 spotkań (45 minut), które koncentrują się na umiejętnościach życiowych, przekonaniach normatywnych i wiedzy o substancjach psychoaktywnych

    • Realizuje specjalista PPP, który uczestniczył w szkoleniu przygotowującym do prowadzenia zajęć z uczniami.

    • W programie przewidziane są 3 spotkania warsztatowe dla rodziców uczniów biorących udział w zajęciach (2-3 godziny).

    Tematyka zajęć dla młodzieży:

    • konformizm, przejawy nacisku grupowego i sposoby radzenia sobie z nim,

    • wiedza o czynnikach ryzyka i czynnikach chroniących przed piciem alkoholu, zróżnicowaniu podatności na alkohol w zależności od płci,

    • przekonania normatywne na temat rozpowszechnienia zjawiska używania substancji psychoaktywnych wśród młodych ludzi,

    • wiedza o przyczynach i następstwach palenia papierosów,

    • umiejętność komunikowania, umiejętność asertywnej obrony swoich racji oraz inne umiejętności interpersonalne i intrapersonalne, których niedostateczne opanowanie może skłaniać do używania substancji psychoaktywnych w sytuacjach towarzyskich,

    • wiedza o narkotykach.

    Metody realizacji zajęć dla młodzieży

    prezentacje, praca w grupach, zarządzanie kontraktem, zadanie domowe, scenka sytuacyjna, dyskusja plenarna, gra, informacje zwrotne.

    Czas i miejsce:

    Poniedziałek w roku szkolnym 2021/2022 o godzinie 16.00 (12 spotkań, 45 minut)

    Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Żyrardowie, ul. Moniuszki 40

    Każdy z uczestników otrzyma zeszyt ćwiczeń (koszt zeszytu pokrywa rodzic ok 25 zł – cena w trakcie negocjacji z drukarnią). Szczegóły zostaną omówione na spotkaniu organizacyjnym.

    Rekrutacja:

    Zgłoszenia uczniów przyjmowane są telefoniczne lub drogą mailową do dnia 22.10.2021 r.

    Telefon: 46-855-38-16

    Adres e-mail: poradnia-zyradow@wpl.pl

    W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko dziecka, szkołę, do której uczęszcza (oferta tylko dla uczniów szkół powiatu żyrardowskiego), telefon do rodzica/opiekuna prawnego.

    Decyduje kolejność zgłoszeń!

    Spotkanie organizacyjne: 08.11.2021 r. o godzinie 16.00 (rodzic wraz z dzieckiem, sala konferencyjna PPP).

    Pierwsze spotkanie: 15.11.2021 r. o godzinie 16.00 (sala konferencyjna PPP).

    Program Unplugged jest programem profilaktyki uniwersalnej, opartym na strategii wszechstronnego wpływu społecznego. Celem programu jest zapobieganie używaniu substancji psychoaktywnych przez młodzież w wieku 12-14 lat.

    Program Unplugged, opracowany w ramach projektu EU-Drug Abuse Prevention, koordynowany przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji, spełnia standardy jakości poziomu II – Dobra praktyka, zgodnie z kryteriami oceny przyjętymi w ramach Systemu rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego.

    Informacje na temat programu są zamieszczone na stronie:www.programyrekomendowane.pl

    PROGRAMYREKOMENDOWANE.PL

    Programy rekomendowane

    Programy adresowane do grup np. dzieci w wieku szkolnym, mające na celu polepszenie dobrostanu psychicznego oraz wzmocnienie umiejętności życiowych. 

  • Startuje Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa

    Ty też masz wpływ na cyberbezpieczeństwo! Startuje Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa
    Warsztaty, konferencje, kampanie i wiele inicjatyw, które mają na celu podnoszenie poziomu świadomości i wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa wystartuje już 1 października.

    Przed nami 31 dni, podczas których troska o bezpieczeństwo w sieci jest na pierwszym miejscu. W Polsce po raz dziewiąty koordynatorem Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa jest NASK. Przyłączcie się, zgłoście inicjatywę i bądźcie cyberbezpieczni!

    Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa to inicjatywa organizowana przez Europejską Agencję ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) oraz Komisję Europejską, która trwa przez cały październik. Głównym jej celem jest podnoszenie wiedzy i świadomości na temat szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa i kierowana jest do wszystkich użytkowników internetu – zarówno tych, którzy z sieci korzystają zawodowo, codziennie, jak i tych, którzy okazjonalnie odwiedzają wirtualną przestrzeń.

    Co ważne, cyberbezpieczeństwo stało się szczególnie ważne w czasach powszechnego dostępu i używania smartfonów oraz urządzeń gospodarstwa domowego, które mają dostęp do internetu.

    Tegoroczny Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa poświęcony jest dwóm tematom: „Bądź cyberbezpieczny w domu” oraz „Pierwsza pomoc, gdy padniemy ofiarą cyberataku” Organizatorom tej inicjatywy zależy na udzielaniu rad, wskazówek i wsparcia co zrobić, gdy padło się ofiarą cyberataku, ale też na temat tego, jak uniknąć niebezpieczeństwa.

    Pierwszy temat koncentruje się wokół kwestii, jak zapewnić „cyberbezpieczeństwo w domu” – w tym celu przedstawione zostaną porady, w jaki sposób można zapewnić bezpieczeństwo przy dokonywaniu transakcji w internecie, nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów online oraz w trakcie pracy lub nauki przez internet. Udostępnione zostaną wskazówki dotyczące zdrowych nawyków, jeśli chodzi o codzienne czynności w internecie.

    Drugi z nich stanowią wytyczne mające charakter „pierwszej pomocy” na wypadek cyberincydentu. Celem tego tematu jest zachęcenie obywateli do poszerzenia wiedzy na temat najczęstszych zagrożeń cybernetycznych oraz zapewnienie im porad dotyczących reagowania w przypadku, gdy padli ofiarą oszustw związanych z zakupami w internecie lub gdy złamane zostały zabezpieczenia ich karty kredytowej, rachunku bankowego lub konta w mediach społecznościowych. W formie wywiadów i filmów wideo dostępne będą prawdziwe historie ofiar tego rodzaju przestępstw.

    W zeszłym roku w Polsce zgłoszono w związku z Europejskim Miesiącem Cyberbezpieczeństwa aż 50 inicjatyw, co uplasowało Polskę na podium i było europejskim rekordem!

    Dlatego w tym roku również zachęcamy wszystkich do zgłaszania inicjatyw, które będą służyły cyberbezpieczeństwu. Zgłoszeń inicjatyw można dokonywać przez formularz zamieszczony na stronie: https://bezpiecznymiesiac.pl/

    Wszystkie zarejestrowane inicjatywy będą promowane na stronie bezpiecznymiesic.pl oraz zaprezentowana na https://cybersecuritymonth.eu/ .

    Kampania ECSM 2021 będzie się odbywać pod tym samym hasłem co w ubiegłym roku: „Pomyśl, zanim klikniesz”, z hashtagiem #ThinkB4UClick. Utrzymano również ogólne motto „Cyberbezpieczeństwo to wspólna odpowiedzialność”.

    W razie pytań zachęcamy do kontaktu pod adresem: ecsm@nask.pl

  • Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji 2021

     

    https://www.ore.edu.pl/wp-content/uploads/2021/10/europejski-tydzien-dysleksji2021-380x214.png

    © arlacastagno/Photogenica

    Termin „dysleksja rozwojowa”  najczęściej stosuje się dla określenia syndromu specyficznych trudności w uczeniu się czytania i pisania. Dysleksja rozwojowa to specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu u dzieci o prawidłowym rozwoju intelektualnym, spowodowane zaburzeniami niektórych funkcji poznawczych, motorycznych oraz ich integracji, uwarunkowane nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego.

    Najczęściej mówimy o 3 typach dysleksji:

    • DYSLEKSJA – specyficzne trudności w czytaniu,
    • DYSORTOGRAFIA – specyficzne trudności z opanowaniem poprawnej pisowni (w tym błędy ortograficzne),
    • DYSGRAFIA – niski poziom graficzny pisma.

    Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji ma na celu popularyzowanie wiedzy na temat dysleksji  rozwojowej,  dzięki czemu będzie możliwe  dostrzeżenie w porę objawów ryzyka dysleksji, wczesna diagnoza i właściwie realizowanie pomocy terapeutycznej.

    W tym roku Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji organizowany pod  hasłem „Jesteśmy różni – jesteśmy razem” i potrwa od 4 do 10 października.

    Więcej informacji na temat problematyki dysleksji oraz  Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji  znajdą Państwo na stronie  Polskiego Towarzystwa Dysleksji (otwórz w nowym oknie).

    Zachęcamy także do zapoznania się z materiałami dotyczącymi dysleksji na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji.

     

  • „Język obcy w obrazkach”

     

    Sprawozdanie

    z wystawy rysunków „Język obcy w obrazkach”.

    Rok szkolny 2021/2022

     

    Wystawa rysunków „Język obcy w obrazkach” odbyła się na korytarzu szkolnym w dniach 20-30 września 2021 r. - z okazji Międzynarodowego Dnia Języków Obcych, który obchodzi się 26 września co roku. W prezentacji rysunków wzięli udział uczniowie klas 7A, 7B, 7C, 7D, 2A i 3C szkoły podstawowej nr 6 im. Elizy Orzeszkowej w Żyrardowie.

    Celem wystawy jest zachęcanie uczniów do nauki języka francuskiego i rosyjskiego metodą aktywizującą - przez poznawanie kultury tych krajów oraz kojarzenie symboli i upominków francuskich oraz rosyjskich z tradycjami Francji i Rosji.

    Nad prowadzeniem wystawy czuwały nauczyciele: Renata Pindor, Irina Nowak, Katarzyna Jaroszewska.

  • Pokaz treningu karate.

    We wtorek, 21 września uczniowie naszej szkoły gościli przedstawicieli  Klubu Sportowego  Kumite. Nasi goście w profesjonalny sposób w atmosferze dobrej zabawy przedstawili  trening karate. Uczniowie poznali tajnki tego sportu, niektórzy stwierdzili, że chętnie dołączą do w/w klubu, aby popracować nad koordynacją ruchową, koncentracją  oraz pokonywać własne słabości.

  • 800 800 605 - ruszyła całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów „Pomagamy”

     

    Od poniedziałku, 6 września działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i rodziców. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl. Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

    Celem infolinii jest profilaktyka problemów dzieci i młodzieży, w tym następstw izolacji rówieśniczej spowodowanych stanem epidemii COVID-19. Istotne jest również odpowiednie wsparcie rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży w ramach prowadzenia przez specjalistów infolinii interwencyjno-informacyjnej. Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych.

    Po okresie izolacji wielu młodych ludzi musi sobie poradzić od nowa z różnego rodzaju relacjami i związanymi z tym emocjami. Niejednokrotnie dzieci są ofiarami przemocy i agresji – słownej, a także fizycznej ze strony rówieśników lub dorosłych, są coraz bardziej samotne, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii dzieci będą mogły skontaktować się ze specjalistami 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

    Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi. Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci infolinii „Pomagamy” są gotowi do świadczenia pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła ją otrzymać.

    W ramach działań infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

    Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo.

    informacja ze strony men.gov.pl

  • Narodowe Czytanie w Żyrardowie

    W piątek 3 września w Centrum Kultury  odbyła  sie dziesiąta odsłona Narodowego Czytania. Jest nam niezmiernie miło,że jedną z osób wcielających się w bohaterów "Moralności pani Dulskiej " była nauczycielka z naszej szkoły p.Marlena Chodor. Klasy ósme miały zaszczyt uczestnczyć w tym ważnym i wartościowym wydarzeniu.

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

    Rozpoczął się nowy rok szkolny. Pani Dyrektor Grażyna Beliniak uroczyście powitała ucznió klas pierwszych pasując ich na ucznia Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Elizy Orzeszkowej w Żyrardowie. Wszystkim uczniom i ich rodzinom życzymy zdrowia i sukcesów.

  • Uhonorowanie 36 uczniów ubiegłorocznych klas ósmych żyrardowskich szkół podstawowych

    Na dzień przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, Prezydent Lucjan Krzysztof Chrzanowski wraz Zastępcą Adamem Lemieszem i Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Elżbietą Wrońską na uroczystym spotkaniu w Resursie uhonorowali 36 uczniów ubiegłorocznych klas ósmych żyrardowskich szkół podstawowych, którzy w minionym roku szkolnym uzyskali najlepsze wyniki w nauce.

    Dyplomy gratulacyjne otrzymali również rodzice prymusów.

    A oto najlepsi z najlepszych z naszej szkoły:

    Szkoła Podstawowa Nr 6: Jakub Chyła, Jakub Grankowski, Zuzanna Kamińska, Mateusz Nantal, Dominika Rzepczyk, Joanna Sadowska,  Bartosz Szymański.

    Życzymy młodym i ambitnym żyrardowianom niestygnącego zapału w zdobywaniu wiedzy i sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym!

  • Rok szkolny 2021/2022

    Drodzy Uczniowie,
    Minął czas wakacji, rozpoczyna się kolejny rok szkolny, kolejny rok poznawania otaczającego nas świata, rozwijania zainteresowań, poszukiwania dalszej drogi rozwoju. Jestem przekonana, że pełni energii i zapału podejmujecie obowiązki szkolne. Wierzę, że rok szkolny 2021/2022 będzie czasem samych pozytywnych wrażeń, wzbogaci Waszą wiedzę i umiejętności, pozwoli poznać serdecznych przyjaciół. 
    Szanowni Rodzice, Opiekunowie, Nauczyciele, 
    Niech nowy rok szkolny będzie dla Was pasmem sukcesów edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych.
    W nowym roku szkolnym, w sposób szczególny zwróćmy uwagę na odpowiedzialne zachowanie w związku z panującą pandemią. Proszę wszystkich, abyśmy przestrzegali obowiązujących w szkole zasad i procedur bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że od stopnia naszej odpowiedzialności zależeć będzie nasze zdrowie.
    Całej społeczności szkolnej życzę bezpiecznego, zdrowego i udanego roku szkolnego. Niech będzie to czas pełen entuzjazmu, zapału do pracy, odkrywania na nowo swoich pasji oraz samych sukcesów.

  • Koronawirus – co musisz wiedzieć?

  • Szczepienia – profilaktyka chorób zakaźnych. Filmy i materiały edukacyjne ze strony ORE

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa Nr 6 w Żyrardowie im. Elizy Orzeszkowej
    96-300 Żyrardów ul. Mireckiego 56
    sp6@zyrardow.pl
    https://www.facebook.com/profile.php?id=61567041124812
  • 46 855 3149
    dziennik elektroniczny https://uonetplus.vulcan.net.pl/zyrardow/
    Start.mvc

Galeria zdjęć