Informacje na temat nowego roku szkolnego dpstępne na stronie Ministerstwa Edukacji i nauki.
Szanowni Rodzice i Opiekunowie! Drodzy Uczniowie!
Dnia 1 września 2021 r. rozpoczynamy nowy rok szkolny 2021/2022 w trybie stacjonarnym. W związku z tym informujemy, iż na ten dzień zaplanowaliśmy krótkie spotkania uczniów z wychowawcami.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się na boisku szkolnym:
Uczniowie przychodzą do szkoły na wyznaczoną godzinę z własnym notatnikiem i długopisem. Z jednym dzieckiem może przyjść tylko 1 opiekun.
Serdecznie zapraszamy Rodziców dzieci przyjętych do:
pierwszej klasy w Szkole Podstawowej nr 6 im. Elizy Orzeszkowej w Żyrardowie w roku szkolnym 2021/2022 na zebranie z Dyrektorem Szkoły oraz Wychowawcą klasy.
Spotkanie odbędzie się 30.08.2021 r. o godz. 17:00.
Szanowni Rodzice! W związku z sytuacją pandemii, z zaleceniami i wytycznymi MEN, Ministerstwa Zdrowia oraz GiS prosimy aby na zebranie związane z nowym rokiem szkolnym przybył tylko 1 rodzic lub opiekun dziecka – przyszłego ucznia naszej szkoły.Prosimy o nieprzyprowadzanie dzieci na zebranie.
Już od 10 lat głównym celem Tygodnia Świadomości Czerniaka jest budowanie świadomości na temat istoty ochrony skóry przed czerniakiem wśród różnych grup Polaków. W ramach jubileuszowej, X edycji kampanii realizowanej pod hasłem #Czerniak18+, Akademia Czerniaka postanowiła poruszyć wyobraźnię odbiorców. Wraz z tegorocznymi Ambasadorami akcji, znanymi aktorami Katarzyną Ptasińską i Arturem Barcisiem, przygotowała film, w którym bohaterowie w niespodziewany sposób przenoszeni są do nieznanej przyszłości, gdzie mogą przekonać się, jakie są konsekwencje niestosowania się do zasad prewencji pierwotnej lub wtórnej, w tym przede wszystkim do ochrony przed słońcem i kontroli znamion u specjalistów.
Znajomość cech charakterystycznych czerniaka i regularna obserwacja znamion może pomóc we wcześniejszym wykryciu podejrzanych zmian, a tym samym dać szansę na całkowite wyleczenie.
• A, jak asymetria – znamię wylewające się na jedną stronę;
• B, jak brzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe/owalne;
• C, jak czerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia;
• D, jak duży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm;
• E, jak ewolucja – znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.
Wraz z początkiem wakacji wracamy do ubiegłorocznej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #DobreWakacje. Do końca sierpnia w naszych mediach społecznościowych będziemy zamieszczać informacje o wartościowych przedsięwzięciach edukacyjnych, sportowych czy kulturalnych, a także ciekawe propozycje na spędzanie wolnego czasu. Będziemy również przypominać o bezpieczeństwie podczas wakacji. W ubiegłym roku akcja #DobreWakacje cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów i rodziców. Udostępniliśmy ponad 30 plansz informujących o przedsięwzięciach kulturalnych i sportowych, konkursach i wydarzeniach on-line.
Klasy ósme 24.06. 2021 r. godz. 17.00 sala gimnastyczna
Klasy I-III 25.06. 2021 r. godz. 9.00 - duże boisko
Klasy IV – VII 25.06. 2021 r. godz. 10.00 - duże boisko
Klasa „0” 23.06. 2021 r. godz.14.00 - teren przy placu zabaw
Z powodu nadal obowiązujących przepisów sanitarnych prosimy
o ograniczenie udziału rodziców tj. 1 uczeń - 1 rodzic. Szczególnie dotyczy to tych uroczystości, które będą odbywać się w budynku szkoły.
Z wielkim smutkiem żegnamy dziś naszą Uczennicę i Koleżankę Wiktorię Sosnowską.
Łączymy się w żalu z Rodziną Wiktorii
Rada Pedagogiczna, Uczniowie i Pracownicy SP 6
1 czerwca 2021r.
Drodzy Ósmoklasiści,
przed Wami niezwykle ważne dni, przystąpicie do pierwszego w życiu egzaminu. Z tej okazji życzę Wam optymizmu i szczęścia oraz tego, abyście mądrze wykorzystali zdobytą wiedzę i umiejętności.
Wraz z nauczycielami i wszystkimi pracownikami szkoły życzę Wam powodzenia, optymizmu, opanowania i szczęścia. Wierzę, że jesteście dobrze przygotowani, a wyniki, które uzyskacie pozwolą na dostanie się do wybranej szkoły ponadpodstawowej.
Za wszystkich trzymamy mocno kciuki i życzymy powodzenia!
Czekamy na Was jutro, w szkole wszystko już przygotowane.
Pozdrawiam
Grażyna Beliniak
W kwietniu 2021 r. , podczas nauki zdalnej, uczniowie klas 7 i 8 szkoły podstawowej nr 6 im. Elizy Orzeszkowej w Żyrardowie pod kierunkiem nauczyciela języka rosyjskiego – Iriny Nowak realizowali projekt „Czytamy rosyjską poezję”. Celem projektu było zapoznanie uczniów z literackimi „perełkami” Rosji, zainteresowanie uczniów poezją rosyjską i nagranie wybranych wierszy w warunkach on-line. Udział w projekcie wzięły osoby, które jako drugi język obcy wybrali właśnie język rosyjski. Zaprezentowano utwory: Самуил Маршак „Пожелания друзьям” (Samuil Marszak „Życzenia przyjacielom”), Сергей Есенин „Берёза” (Sergej Jesienin „Brzoza”), Александр Пушкин „У Лукоморья дуб зелёный…” (Aleksander Puszkin „U Lukomorja dąb zielony…”). Nagrania wierszy do projektu udostępnili następujące osoby: Karaliou Uladislau (klasa 7B), Lechniak Karolina (klasa 7B), Łazarczyk Jagoda (klasa 8A). Wiersze wybitnych rosyjskich poetów zapisywali się w programie Vocaroo.com i były montowane, oby powstało mini słuchowisko. Pomimo trudnych warunków związanych z pandemią przekonujemy się, że jednak są osoby, zainteresowane czytelnictwem, a nawet poezją w języku obcym.
a) 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
b) dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
c) dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
d) opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: maseczki - rekomendowane maseczki chirurgiczne, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
3. Ograniczamy przebywanie osób z zewnątrz w szkole do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe) i wyznaczamy obszar przy drzwiach z dzwonkiem, gdzie pracownik szkoły przyjmie zainteresowaną osobę.
Od 17 maja 2021 roku do 28 maja 2021 roku uczniowie klas IV-VIII przechodzą na naukę w tzw. systemie hybrydowym (50 proc./50 proc.) według poniższego harmonogramu:
1. Od 17.05.2021r. do 19.05.2021r. (poniedziałek, wtorek, środa):
2. Od 20.05.2021r. do 24.05.2021r. (czwartek, piątek, poniedziałek):
3. W dniach 25, 26, 27.05.2021r. (wtorek, środa, czwartek) dla uczniów klas 8 - egzaminy ósmoklasisty, dla wszystkich pozostałych klas tj. 1-7 - zgodnie z Planem Pracy Szkoły są to dni wolne od zajęć lekcyjnych.
4. W dniu 28.05.2021 r. (piątek):
5. Bez zmian pracuje „zerówka” – oddział przedszkolny, czyli stacjonarnie.
Od 31 maja 2021 roku. wszyscy uczniowie wracają do szkoły na naukę w tradycyjnym trybie tj. stacjonarnym.
Dni 3 czerwca (święto) i 4 czerwca (dodatkowy dzień wolny) – bez zajęć lekcyjnych.
Wszystkie lekcje zarówno w trybie stacjonarnym jak i hybrydowym odbywają się zgodnie z planem lekcji zamieszczonym w dzienniku elektronicznym.
Zajęcia w szkole będą odbywały się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Bardzo ważne jest przestrzeganie godzin przychodzenia do szkoły i wychodzenia ze szkoły.
Uczniowie w celu zwiększenie bezpieczeństwa będą wchodzili do szkoły dwoma wejściami i korzystali odrębnych pomieszczeń szatni.
Klasy 0, 1A, 1B, 2A, 2B, 2C, 3A, 3B i 4A wchodzą wejściem głównym i korzystają z tzw. „małej szatni” (po prawej stronie od wejścia).
Uczniowie klas „0” oraz klas 1 i 2 czekają na nauczyciela przed wejściem do szkoły, klasy 3 wchodzą samodzielnie do szatni szkoły.
Klasy 4B, 4C i wszystkie od V- VIII wchodzą wejściem od strony boisk przy sali gimnastycznej i korzystają z tzw. „dużej szatni” (po lewej stronie od wejścia głównego).
Obowiązują w dalszym ciągu zasady mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa określone w szkolnych procedurach zamieszczonych pod linkiem:
Procedury | Szkoła Podstawowa Nr 6 w Żyrardowie im. Elizy Orzeszkowej (edupage.org)
Świetlica szkolna będzie funkcjonowała również z zachowaniem reżimu sanitarnego. Z opieki świetlicy mogą korzystać tylko ci uczniowie, którzy uczą się stacjonarnie. W czasie pandemii zmniejszenie liczby dzieci przebywających w świetlicy zdecydowanie poprawi możliwość zachowania odpowiednich warunków sanitarnych. Dlatego bardzo prosimy o rozważenie konieczności korzystania ze świetlicy szkolnej.
Dyrektor szkoły Grażyna Beliniak
Uwaga! Działalność pozostałych szkół i placówek do 16 maja br. pozostaje bez zmian (kształcenie na odległość), w tym również w zakresie praktycznej nauki zawodu.
Kochani Uczniowie, Rodzice, Koleżanki i Koledzy!
Ogłaszając konkurs z okazji rocznicy Konstytucji 3 maja, gdzie mieliście się upodobnić do ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego Pani Dorota Bartoszek i ja miałyśmy obawy, czy ktoś zechce podjąć rękawicę i pobawić się z nami. Chciałyśmy, żeby wykonywana praca dostarczyła Wam odrobinę zabawy i dała impuls do świętowania na wesoło.
Zadanie wymagało kreatywności , umiejętności wybrania z wielu wizerunków króla pokazanych na lekcji i dostępnych w Internecie , tego- który będzie pasować do waszej stylizacji , ale przede wszystkim ODWAGI , dystansu do samego siebie i ogromnego poczucia humoru!
Jak zwykle –nie zawiedliście nas. Wykonaliście kawałek wspaniałej roboty! Jesteśmy dumne z Was Kochani Uczniowie! Mimo zniechęcenia ogarniającego większość podczas nauki zdalnej , daliście radę i pokazaliście również- elastyczność w podejściu do rozwiązania zadania i nieszablonowość.
Bardzo dziękujemy za udział w zabawie.
Małgorzata Sprusińska i Dorota Bartoszek.
P.S Ponieważ ostatni król Polski zdaniem złośliwych historyków został wyniesiony na tron kaprysem kobiet , nie mogło zabraknąć w zbiorze prac pięknej damy dworu…
Bohaterowie to: Alicja Orzechowska 4c, Amelia Segiet 6b, Amelia Tomaszewska 4b, Dagmara Olujniczak 4c, Emilia Ślęzak 6a, Gabrysia Kowalska 6c, Ignacy Skrzyński 5a, Julia Frączkiewicz 6a, Kuba Rembiszewski 6a, alena Jankowska 6b, Natalia Wnęk 6c, Ola Kępka 6c, Oliwia Oryszewska 6b, Oliwia Peda 4c, Patryk Sobieski 5a, Wiktoria Szkop 4c, Mikołaj Szkop 4c, Wiktoria Pietrzak 6b,Zofia MAjewska 6c, Zofia Niewiadomska 6b.
,,Żonkile”
,,Pamięć i świadomość, bez względu na to, jak niewygodne i bolesne , stanowią przecież niezbędny początek każdej przemiany’
Wojciech Eichelberger
Symbolem obchodów 84 rocznicy powstania w Getcie Warszawskim był żonkil– kwiat, którego płatki układają się w kształt sześcioramiennej gwiazdy. W każdą rocznicę żydowskiego zrywu żonkile kładł pod pomnikiem Bohaterów Getta, ostatni dowódca powstania – doktor Marek Edelman.
Powstanie w getcie, gdzie zgromadzono Żydów z Warszawy i okolic wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Trwało 27 dni (do 16 maja).
Przyczyną działań zbrojnych przeciwko Niemcom była likwidacja getta i wymordowanie jego mieszkańców ( w getcie szczątkowym znajdowało się już tylko ok. 50-70 tysięcy Żydów – wcześniej było ich niemal pół miliona)
W starciach zginęło ok. 7 tys . Żydów, ponad 6 tys. spłonęło żywcem ,ok. 50 tys, wywieziono do obozów zagłady.
Aby oddać im hołd, nasi uczniowie przygotowali swoje żonkile -znaki pamięci i solidarności z walczącymi . Ich jedynym ,,przestępstwem” było to, że należeli do narodu skazanego przez nazistów na zagładę. Nie liczył się ich wiek, płeć narodowość, wykształcenie, zawód, ani wyznawane poglądy, czy idee.
Żonkile to pamięć o naszych żyrardowskich sąsiadach, dzieciach, które uczyły się po polsku w małej ,,szóstce” przy Mireckiego, ich dyrektorze Hermanie Leonie Gomolińskim , nauczycielach z jego szkoły – to pamięć o świecie i ludziach , których już nie ma, a my na przekór PAMIĘTAMY .
M. Sprusińska.
Mszczonowski Ośrodek Kultury był organizatorem XXII Małego Konkursu Recytatorskiego
Powiatu Żyrardowskiego – Warszawska Syrenka
Klasy I – III
I miejsce ex aequo
− Tadeusz Niewiadomski ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Żyrardowie
Wyróżnienia:
międdzy innymi
• Maja Owczarek- Sz.P. nr 6 w Żyrardowie