• Gry komputerowe

Gry komputerowe

Gry komputerowe to bardzo popularna forma rozrywki dla dzieci i młodzieży. 60% dzieci w wieku 4-14 lat używa komputera do grania (b), a 94% nastolatków w wieku 12-17 lat gra w gry wideo. Chłopcy zdecydowanie częściej korzystają
          z gier komputerowych niż dziewczęta. Gra prawie 90% chłopców, ale tylko 40% dziewcząt. Ponad połowa (52,40%) chłopców gra codziennie. 62% dzieci poniżej 7 roku życia korzysta z gier na smartfonie lub tablecie. Prawie 85% gier wideo dostępnych na rynku zawiera treści przemocowe.

Gry komputerowe mogą wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci. Wpływają pozytywnie na: spostrzegawczość, reakcje na bodźce, zdolności przestrzenne, procesy myślowe oraz koncentrację uwagi. Poprawiają refleks
          i koordynację wzrokowo-ruchową oraz ćwiczą umiejętność współdziałania
          w grupie.

Nadmierne granie może spowodować problemy z koncentracją uwagi przez dłuższy czas, prowadzić do zaniedbywania nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami, rezygnacji z innych zainteresowań, a nawet do zaniedbywania czynności takich jak jedzenie czy sen. W skrajnych przypadkach może prowadzić do uzależnienia. Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły.

Jak zachować bezpieczeństwo – wskazówki dla rodziców:

Określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe. • Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera. • Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć. • Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI. • Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera. • Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych
          i szkolnych. • Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności. • Pamiętaj, że istnieją minigry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci. • Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami. Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

Gry – dobre czy złe?

i koordynację wzrokowo-ruchową oraz ćwiczą umiejętność współdziałania
          w grupie.

Nadmierne granie może spowodować problemy z koncentracją uwagi przez dłuższy czas, prowadzić do zaniedbywania nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami, rezygnacji z innych zainteresowań, a nawet do zaniedbywania czynności takich jak jedzenie czy sen. W skrajnych przypadkach może prowadzić do uzależnienia. Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły Jeśli natrafiłeś na materiały przedstawiające seksualne wykorzystywanie dzieci, zgłoś do Dyżurnet.pl formularzem na stronie www.dyzurnet.pl; drogą mailową dyzurnet@dyzurnet.pl; telefonicznie 0 801 615 005; przez aplikację mobilną.

Gry komputerowe – oznaczenia W naszym kraju gry komputerowe oznaczone są według systemu PEGI (Pan-European Game Information). Jest to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier stworzony przez producentów gier w celu udzielenia rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Symbole PEGI znajdują się na opakowaniu gry. Wskazują one następujące kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16 i 18 lat, nadane zgodnie z zawartością gry i poziomem rozwoju młodego użytkownika. Na stronie internetowej www.pegi.info można sprawdzić klasyfikację gry i jej kategorię wiekową.

Przemoc Gra zawiera elementy przemocy

Wulgarny język W grze jest używany wulgarny język

Strach Gra może przestraszyć młodsze dzieci

Seks W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym.

Narkotyki W grze pojawiają się nawiązania do narkotyków lub jest pokazane zażywanie narkotyków

Dyskryminacja Gra pokazuje przypadki dyskryminacji lub zawiera materiały, które mogą do niej zachęcać.

Hazard Gry, które zachęcają do uprawiania hazardu lub go uczą

Online W grę można grać online.