• Piątek trzynastego wcale nie musi być pechowy

          • Piątek trzynastego wcale nie musi być pechowy 

            Właśnie tego dnia odbyły się przesłuchania w ramach  XX Mazowieckiego Festiwalu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Artystycznej ASTERIADA 2022. Naszą szkołę w konkursie piosenki w kategorii wiekowej 10-13 lat reprezentowała Magdalena Lechniak z klasy 4a przygotowana do występu przez Agnieszkę Orzechowską.

            29 maja podczas Gali Finałowej ogłoszono wyniki konkursu i wręczono nagrody. Magda wyśpiewała sobie III miejsce.  Gratulujemy!

             

          • Wyjątkowy Dzień Matki w klasie 4a!

          •  

            27 maja z okazji Dnia Matki klasa 4a zorganizowała specjalną lekcję języka polskiego dla swoich mam. Lekcję poprowadziła wychowawczyni klasy, Pani Marlena Chodor. Podczas zajęć mamy usłyszały jak ważne są dla swoich dzieci, jak dzieci bardzo je kochają i jakie życzenia i ciepłe słowa dzieci chciałyby im przekazać. Uzupełnieniem lekcji były wspólne zabawy i konkursy. Wszyscy wyszli z lekcji z uśmiechem na twarzy.

          • Wyróżnienie Gabrysi Wąsikowskiej 6a w konkursie „Zatopione Miasto”

          • Uczennica naszej szkoły, Gabrysia Wąsikowska, otrzymała wyróżnienie w konkursie „Zatopione Miasto” organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Żyrardowie. Zadaniem uczestników było napisanie baśni literackiej zawierającej motywy znane z ballady Adama Mickiewicza „Świteź”. W pracy Gabrysi nad miastem zbudowanym z... czerwonej cegły górują strzeliste wieże kościoła, a historię jego mieszkańców odkrywa Filip - „młody podróżnik i wynalazca”. Czytelnik zaś słyszy odgłosy maszyny tkackiej, a w wodzie jeziora pływają płachty lnu, a może to, jak pisze autorka, „jakaś bliżej nieznana Filipowi płaszczka lub inny stwór morski?”. Jury wyróżniło w pracy naszej uczennicy ogromną kreatywność i imponujący warsztat pisarski. Gratulujemy! Jesteśmy dumni!

          • Światowy Dzień Pszczół w kl. IIa

          • Klasa IIa obchodziła Światowy Dzień Pszczół, którego celem  jest podkreślenie znaczenia tych owadów dla pozyskiwania żywności oraz zwrócenie uwagi na występujące wobec nich liczne zagrożenia we współczesnym świecie. Według naukowców wyginięcie pszczół na świecie miałoby drastyczne konsekwencje – głód, kryzys i wojny. Już Albert Einstein mówił, kiedy znikną pszczoły, człowiekowi pozostaną jeszcze tylko cztery lata życia. Dlatego ważne jest, aby rolę i znaczenie tych owadów poznawać już od najmłodszych lat.  Z okazji Światowego Dnia Pszczół dzieci dowiedziały się, jakie znaczenie ma praca pszczół dla świata przyrody, poznały etapy powstawania miodu i pracę pszczelarza oraz obserwowały życie pszczół, wykonywały lapbooki, ule.  

             

          • Światowy Dzień Bez Papierosa

          • Światowy Dzień Bez Papierosa i Światowy Dzień Rzucania Palenia

            Światowy Dzień Bez Papierosa przypada 31 maja, Światowy Dzień Rzucania Palenia w trzeci czwartek listopada. Dni te mają za zadanie zwrócić uwagę na powszechność nałogu palenia, jego negatywne skutki zdrowotne oraz zachęcić do jego rzucenia.

            Światowa Organizacja Zdrowia ustanowiła dzień 7 kwietnia Światowym Dniem bez Papierosa w 1987 roku. Rok później przeniosła święto na 31 maja. Dzień ma za zadanie zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.

             

             

          • Egzamin ósmoklasisty

          •  

            Drodzy Ósmoklasiści,

            przed Wami niezwykle ważne dni, przystąpicie do pierwszego w życiu egzaminu. Z tej okazji życzę Wam optymizmu i szczęścia oraz tego, abyście mądrze wykorzystali zdobytą wiedzę i umiejętności.

            Wraz z nauczycielami i wszystkimi pracownikami szkoły życzę Wam powodzenia. Wierzę, że jesteście dobrze przygotowani, a wyniki, które uzyskacie pozwolą na dostanie się do wybranej szkoły ponadpodstawowej.

            Za wszystkich trzymamy mocno kciuki i życzymy powodzenia!

            Czekamy na Was jutro, w szkole wszystko już przygotowane.

             Pozdrawiam

            Grażyna Beliniak

          • SUKCES WYŚPIEWANY PO ANGIELSKU

          •  

             

            W miniony piątek w Zespole Szkół Publicznych w Międzyborowie odbył się XVIII Międzypowiatowy Festiwal Piosenki Międzynarodowej ‘Piosenka nie zna granic’. Naszą szkołę reprezentowała Magdalena Lechniak (4a) oraz Karolina Lechniak (8b). Na scenie królował język angielski i nasze uczennice zaprezentowały się również w tym języku. Magda wyśpiewała sobie II miejsce a Karolina III miejsce w swojej kategorii wiekowej. Do konkursu dziewczyny przygotowała Agnieszka Orzechowska.

            Serdecznie gratulujemy!

          • Egzamin ósmoklasisty

          •  

            W 2022 r. egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany od 24 do 26 maja (wtorek – czwartek), zgodnie z harmonogramem.

            • wtorek, 24 maja – język polski, godz. 9:00, czas trwania: 120 minut,
            • środa, 25 maja – matematyka, godz. 9:00, czas trwania: 100 minut,
            • czwartek, 26 maja – język obcy nowożytny, godz. 9:00, czas trwania: 90 minut.

            W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, czas pracy z poszczególnymi arkuszami może zostać przedłużony o:

            • 60 minut – w przypadku języka polskiego,
            • 50 minut – w przypadku matematyki, 
            • 45 minut – w przypadku języka obcego nowożytnego.
          • „Nie daj się Covid 19”

          • 19 maja odwiedziła naszą szkołę przedstawicielka oddziału rejonowego Polskiego  Czerwonego Krzyża, która wręczyła uczniom nagrody za udział w Konkursie pt. „Nie daj się Covid 19”. Pierwsze miejsce zdobyła Gabrysia Kowalska z klasy VIIc, Dagmara Olejniczak z Vc oraz Lena Myka z  2a.Wyróżnienie otrzymali:  Saba Dzwonek z VIIa, Diana Piasecka z VIId, Karolina Lechniak z 8b, Dominik Wąsikowski z Vc oraz Magdalena Lechniak z kalsy 4a.                                                             

             Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

          • Projekt edukacyjno - wychowawczy fundacji RoRo

          • Fundacja RoRo  po raz kolejny gościła w naszej szkole i realizowała projekt edukacyjno-wychowawczy w klasach I-III. Podczas wykonywanych eksperymentów nasi mali badacze nie tylko  poszerzali swoją wiedzę i zdobywali różne umiejętności ale super się bawili.

          • XI Tydzień Świadomości Czerniaka

          • Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, rozpoczynającego się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.

             

            Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśli zasady „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.

             

            LINK: https://www.youtube.com/watch?v=3bvavaHANdg

             

             

             

          • Uchwalenie Konstytucji 3 Maja

          •  

            Uchwalona przez Sejm Czteroletni (1788-1792) Konstytucja 3 Maja była próbą ratowania Rzeczypospolitej Obojga Narodów po I rozbiorze (1772 r.). Zmieniała ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką i znosiła liberum veto. 

            Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawą zasadniczą. Obowiązywała zaledwie rok i upadła po przystąpieniu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej. 

          • Projekt edukacyjno-wychowawczy Fundacji RoRo

          • Fundacja RoRo przygotowała projekt edukacyjno-wychowawczy skierowany do dzieci z powiatu żyrardowskiego. Na terenie Żyrardowa, do realizacji projektu została wybrana tylko nasza szkoła nr 6. W ramach całego projektu planowane jest przeprowadzenie cyklu bezpłatnych zajęć naukowych z eksperymentami, kierowanych do dzieci w wieku 6-11 lat.

            Pierwsze spotkanie odbyło się już 5 maja i nosiło tytuł „Czy nie wychodząc z domu można dotrzeć na biegun? Magnesy”. Podczas warsztatów uczestnicy porozmawiali o tym do czego używane są magnesy. Przy pomocy specjalnych wędek łowili specjalne ryby. Sprawdzali, które materiały są przyciągane przez magnes, a które nie. Zobaczyli linie pola magnetycznego. Zajęcia były także świetną okazją do ćwiczenia zdolności manualnych i rozwijania motoryki małej.

             


             

          • Projekt „Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP”

          • Nasza uczennica Karolina Lechniak została „Liderem inwestycji”. Uczestniczyła w projekcie „Uczelnie Szkołom – o finansach z NBP”. Edycja II – Naucz się z nami jak zostać „Mistrzem ” swojego portfela”. Projekt realizowany był z Uniwersytetem Warszawskim i Narodowym Bankiem Polskim. Poznała sposoby rozsądnego gospodarowania własnym budżetem, poszerzyła swoją wiedzę ekonomiczną. Jednym z zadań w czasie realizacji projektu był udział w grze decyzyjnej dotyczącej finansów, budżetu domowego. W grze należało podejmować decyzje, które pozwalały np. na powiększenie posiadanego kapitału. To od  właściwych decyzji ucznia zależało, czy zmaksymalizuje  zyski. Karolina zrobiła to znakomicie i dlatego otrzymała tytuł „Lidera inwestycji ” oraz cenną nagrodę.

                   Gratulujemy i czekamy na kolejną edycję projektu.

          • Maria Grzegorzewska patronką roku 2022

          •  

            7 maja br. mija 55. rocznica śmierci Marii Grzegorzewskiej – twórczyni pedagogiki specjalnej. W swojej pracy Grzegorzewska kierowała się mottem: „Nie ma kaleki – jest człowiek”. Przez całe życie zawodowe walczyła o to, by zapewnić dzieciom z niepełnosprawnościami jak najlepsze warunki do rozwoju. Zakładała szkoły specjalne i kształciła nauczycieli. W maju obchodzimy także 100. rocznicę utworzenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej, którego założycielką i patronką jest Maria Grzegorzewska.

            Z okazji jubileuszu stulecia Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej. 

            Życie i praca naukowa

            Maria Grzegorzewska urodziła się 18 kwietnia 1888 r. w Wołuczy. Studiowała m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1913 r. wstąpiła na Międzynarodowy Fakultet Pedagogiczny w Brukseli. Kontynuację studiów uniemożliwił jej wybuch wojny. W 1916 r. uzyskała tytuł doktora filozofii na Sorbonie, a następnie podjęła pracę z osobami niepełnosprawnymi w jednej z paryskich szkół.

            Po powrocie do Polski w 1919 r. rozpoczęła pracę w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, zajmując się sprawami szkolnictwa specjalnego. Zakładała szkoły specjalne, a także powołała kurs seminaryjny dla nauczycieli pracujących w tych placówkach. W roku 1922 przekształciła kurs w Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej i została jego dyrektorem. Funkcję tę pełniła do końca życia. 

            W latach 1930-1935 kierowała Państwowym Instytutem Nauczycielskim. W latach 1958-1960 była profesorem w Katedrze Pedagogiki Specjalnej UW. Była to pierwsza uniwersytecka katedra pedagogiki specjalnej w Polsce. 

            Prekursorka pedagogiki specjalnej

            Marii Grzegorzewskiej zawdzięczamy teoretyczne i organizacyjne podstawy systemu kształcenia specjalnego w Polsce. Jako pierwsza w podjęła systematyczne badania nad zagadnieniami pedagogiki niepełnosprawnych. Opracowała metodę rewalidacyjną i spopularyzowała ją.

            Pracę nauczyciela-wychowawcy w szkole specjalnej traktowała jako pracę o szczególnej wartości. Opracowała Metodę Ośrodków Pracy umożliwiającą dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami poznawanie otaczającego świata przez bezpośrednie doświadczanie i działanie. 

            Maria Grzegorzewska była założycielką i długoletnim dyrektorem najstarszej w Polsce uczelni o profilu pedagogicznym – Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej. Zapoczątkowała rozwój sieci szkół specjalnych, opracowała oryginalną koncepcję kształcenia nauczycieli oraz stworzyła polską szkołę pedagogiki specjalnej.

            Twórczość i publikacje

             Od 1924 r. aż do ostatnich dni swego życia redagowała czasopismo „Szkoła Specjalna”.Pozostawiła po sobie znaczny dorobek, m.in. skrypty wykładów z zakresu pedagogiki specjalnej, badania dotyczące osób niewidomych i głuchoniewidomych. Jest autorką m.in. takich publikacji jak: „Psychologia niewidomych”, „Listy do młodego nauczyciela”, „Pedagogika lecznicza. Skrypt wykładów”, „Głuchociemni”, „Analiza zjawiska kompensacji u głuchych i niewidomych”.

            100-lecie Akademii Pedagogiki Specjalnej

            Akademia Pedagogiki Specjalnej to uczelnia z bogatą ofertą dydaktyczną, wysokim poziomem kształcenia, a także bogatą historią akademicką. Umożliwia nie tylko kształcenie specjalistów, którzy będą pracować z osobami niepełnosprawnymi, niesłyszącymi, niewidomymi, a także prowadzenie badań naukowych z zakresu pedagogiki specjalnej. 

          • Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

          • Dnia 21 kwietnia 2022 e. druzyna w składzie: karolina Lechniak kl. 8b, Hubert Kacprzak kl. 7a i Oskar Tomaszwski kl. 7a brałą udział w Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Uczniowie przygotowali się z przepisów ruchu drogowego, jazdy na rowerze na placu i pierwszej pomocy przedmedycznej. Ze względu na czas epidemii i niesprzyjającą pogodę zrezygnowano z jazdy rowerem i pierwszej pomocy. Dużyna bardzo żałowała tej decyzji. Reprezantanci naszej szkoły zajęli III miejsce. najlepszy wynik w zespole uzyskała Karolina Lechniak. Mamy nadzieję, że takie konkursy przyczynią się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa na drogach. Uczniom gratulujemy.

          • Nagłówek

          • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

            Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.