• Pierwsze wiatromierze w 2a

          • Uczniowie z klasy 2a wykonali swoje pierwsze wiatromierze. Następnie wyszli na boisko szkolne, w celu  sprawdzenia, skąd wieje wiatr? Dzieci były bardzo przejęte zadaniem, które miały wykonać, a nagrodą była wielka radość, że udało się określić kierunek wiatru.

          • Mateusz Związek - wicemistrz Polski we Freestyle Football

          • 30 marca  w naszej szkole gościł Mateusz Związek - wicemistrz Polski we Freestyle Football. Uczniowie naszej szkoły mogli nie tylko podziwiać umiejętności naszego gościa, zadawać różne pytania, ale  również wykonywać triki z piłką pod Jego nadzorem. Spotkanie wzbudziło wiele emocji, być może              u niektórych uczniów rozbudził nowe zainteresowania. Gromkimi brawami nagrodzono pokaz niezwykłych umiejętności p. Mateusza.

          • Miejskie zawody w ringo chłopców z rocznika 2012

          • Dnia 28 marca zos tały rozegrane miejskie zawody w ringo chłopców z rocznika 2012. Reprezentacja naszej szkoły w składzie  Wojtek Kolasa, Tadeusz Niewiadomski, Kuba Raczyński  zdobyli pierwsze miejsce.

            Marta Gałązka

          • Światowy Dzień Wody

          • 25 marca 2023 roku „O” i klasa 3b uczestniczyły w imprezie miejskiej z okazji Światowego Dnia Wody. Dzieci chętnie brały udział w zorganizowanych grach i zabawach. Zostały poczęstowane wodą z sokiem, jabłkami i cukierkami. Zadowolone wróciły do szkoły.

            Ewa Chojecka Małgorzata Świetlik

          • Miejskie zawody w ringo dziewczynek rocznik 2012

          • W dniu 24 marca zostały rozegrane miejskie zawody w ringo dziewczynek rocznik 2012. Reprezentacja naszej szkoły w składzie Zosia Serwa,Lena Teofilak, Florka Szczepanik po zaciekłej walce zdobyły II miejsce.

          • Ciekawa lekcja matematyki i informatyki z drukarką 3d w klasie 8b. 3 Wymiary matematyki – ciąg dalszy.

          •  

             

            „Laboratoria Przyszłości” – będzie się działo !

            Dzięki zastosowaniu drukarki 3D uczniowie podczas lekcji mogli wydrukować trójwymiarowe przedmioty z tworzyw sztucznych wykorzystując jako informacje źródłowe pliki cyfrowe. Rezultaty były niesamowite ! Spójrzcie na zdjęcia. Każdy uczeń się zaangażował. Wydruki wykonane zostały na drukarkach zakupionych w ramach „Laboratoriów Przyszłości”. Uczniowie byli zachwyceni!

            „Laboratoria Przyszłości” „Laboratoria Przyszlości”

          • Obchody Światowych Dni Poezji

          • Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach Światowych Dni Poezji. Dzisiejsze spotkanie poświęcone było literaturze obu Ameryk. Prezentacji twórczości poetyckiej towarzyszyła nastrojowa muzyka wykonywana na żywo. To była prawdziwa uczta dla ducha! 

            Marlena Chodor

          •  „Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno! Ciebie pożegnamy, wiosnę przywitamy”

          •  

            Powitanie wiosny ma wieloletnią tradycję na całym świecie. Pierwszy dzień wiosny to nie tylko nadejście ciepłych dni i pożegnanie zimy. W wielu kulturach ten czas postrzegany jest jako nadejście tego co nowe, radosne i przebudzone. W każdym kraju ludzie obchodzą ten dzień na własny sposób. U nas 21 marca żegnamy zimę, topiąc Marzannę. W tym roku  klasa 2a i 3a symbolicznie utopiła, a raczej zamoczyła Marzannę w Pisi – Gągolinie. Podczas spaceru po parku dzieci szukały zwiastunów wiosny, słuchały śpiewu ptaków oraz obserwowały skaczące wiewiórki.

          • Dzień bez plecaka

          • Uczniowie naszej Szkoły postanowili w oryginalny sposób zaakcentować początek wiosny. Samorząd uczniowski zaproponował zorganizowanie "dnia bez plecaka". Inicjatywa spotkała się z bardzo pozytywną reakcją. Uczniowie przynieśli swoje książki i przybory w pudełkach, walizkach, koszykach i wózkach. Wszyscy uznali to wydarzenie za miłe urozmaicenie szkolnej codzienności i świetny sposób na przywitanie najweselszej ze wszystkich pór roku - wiosnę.

          • Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny

          • Dnia 16 marca 2023 roku w naszej szkole odbył się Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny”.

            Głównym organizatorem konkursu matematycznego „Kangur" w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu, natomiast międzynarodowym inicjatorem konkursu jest paryskie stowarzyszenie „Kangourou Sans Frontières".

            Polska edycja konkursu Kangur prowadzona jest pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i ma na celu popularyzację matematyki, propagowanie kultury matematycznej w jak najszerszych kręgach uczniów, zachęcenie młodych do wspólnej, intelektualnej, międzynarodowej zabawy.

            Dzień konkursu, "Dzień Kangura" stał się już w szkołach wielu krajów prawdziwym świętem matematyki.
            W naszej szkole udział w konkursie brali uczniowie kl. II w kategorii ŻACZEK, uczniowie kl. III i IV w kategorii MALUCH, uczniowie kl. V i VI w kategorii BENIAMIN oraz uczniowie kl. VIII w kategorii KADET.

            Każdy uczestnik Konkursu Kangur Matematyczny 2023 otrzymał układankę przestrzenną w postaci ostrosłupa ściętego.

             

          • III miejsce piłkarek ręcznych

          • W czwartek 9 marca na hali sportowej AQUA w ramach Miejskiej Olimpiady Sportowej odbyły się kolejne zawody. Tym razem o medale walczyły „szczypiornistki” z klas młodszych (V-VI). Jak zawsze nasza reprezentacja dzielnie walczyła. Atutem naszej drużyny była obrona. Nasza bramkarka Laura wykazała się świetnym refleksem i wielokrotnie ratowała drużynę przed utratą punktu. Ostatecznie nasze piłkarki ręczne zajęły III miejsce. Brązowe medale wywalczyły: Julia Barej, Oliwia Jakubiak, Aleksandra Jaśniak, Martyna Kubicka, Amina Korol, Maja Molęda, Laura Ślesińska, Karolina Świder, Dagmara Olejniczak, Angelina Zehnovskya  Gratulujemy.

          • 14 marca 2023r – Światowy Dzień Matematyki

          •  

            Uczniowie klas 4-6 z twórcą i organizatorem Dnia Matematyki „Stowarzyszeniem Doskonalenia i Rozwoju 4impreve” świętowali Dzień Matematyki. W tym roku udostępniona prezentacja pt.: ”Zainwestuj w matematykę” wymagała sprawnego liczenia, logicznego myślenia, otwartego umysłu i chęci do zabawy.

            Jolanta Adamczyk

            Iwona Łowicka

            Iwona Tworzewska

          • Rozdanie nagród za najlepsze prace plastyczne o Żołnierzach Wyklętych

          • 13.03.2023 r. w Muzeum Mazowsza Zachodniego odbyło się rozdanie nagród za najlepsze prace plastyczne o Żołnierzach Wyklętych. W konkursie wzięło udział ponad 170 prac z powiatu żyrardowskiego. I miejsce zdobyła  Dziyana Misiukevich, a III Gabriela Wąsikowska. Obydwie uczennice z kl. VIIa. Dziyana otrzymała również nagrodę przyznaną przez Macieja Małeckiego Posła na Sejm RP, a wyróżnienia od Posła otrzymały: Laura Rasz z kl.VIb i Wiktoria Szkop z kl.VIc. Wszystkim laureatkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • 4 miejsce w mieście w mini piłkę ręczną chłopców

          • Dnia 10.03 .2023 nasza szkoła wzięła udział w miejskich zawodach w mini piłkę ręczną chłopców. Po zaciekłej rywalizacji nasza drużyna w składzie: Chocyk Tomasz, Nowak Iwo, Rawski  Igor, Grabski Nikodem, Kornel Puchała, Kocz Adrian, Rozwenc Mateusz, Wyziński Filip, Wiśniewski Filip, Soboliev Artem, Stanisławow Wojtek zajęła 4 miejsce w mieście.

          • Zabawa walentynkowa

          • 10.02 w naszej szkole miała miejsce zabawa walentynkowa. Samorząd szkolny zorganizował pocztę walentynkową - uczniowie mogli przesłać sobie sympatyczne liściki i kartki z życzeniami. Na przerwie zorganizowano również małą dyskotekę. Uczniowie mogli potańczyć i pobawić się przy muzyce.

            Maciej Bronowski

          • Stypendia im. Filipa de Girarda Prezydenta Miasta Żyrardowa

          • W dniu wczorajszym w Resursie odbyło się uroczyste wręczenie przez Prezydenta Żyrardowa Stypendiów im. Filipa de Girarda. W gronie stypendystów znalazły się dwie uczennice naszej szkoły: Gabrysia Wąsikowska z klasy 7a (stypendium w zakresie sztuk wizualnych) oraz Magda Lechniak z klasy 5a (stypendium w zakresie muzyki). Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • „Bezpieczny przejazd”

          • Dnia 9 marca 2023 roku zerówka, uczniowie z klas 1-5  wzięli udział w programie „Bezpieczny przejazd” , przygotowanym przez Ambasadorkę p. Annę Smolińską. Celem spotkania było zapoznanie uczniów z zasadami bezpiecznego przekraczania przejazdów kolejowo -drogowych. Na spotkaniu dzieci dowiedziały się, co to jest przejazd kolejowo-drogowy i jak bezpiecznie powinni zachowywać się piesi, rowerzyści i kierowcy  w jego pobliżu. Omawiane były różne niebezpieczne sytuacje, które na przejazdach zdarzają się codziennie. Szczególną uwagę prowadząca zajęcia zwróciła na zachowania będące zagrożeniem dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu kolejowo-drogowego. Podczas projekcji krótkiego filmu uczniowie obejrzeli tragiczne skutki nieodpowiedzialnego postępowania zarówno kierowców, jak i pieszych. Zajęcia dostarczyły też uczniom wiedzy na temat znaków drogowych, znajdujących się niedaleko przejazdów kolejowych. Mamy nadzieję, że w podobnych sytuacjach każde dziecko będzie pamiętało o zachowaniu szczególnej ostrożności. W spotkaniu brali również udział strażnicy ochrony kolei, którzy pilnują porządku w pociągach i na dworcach kolejowych. Panowie wystąpili w pełnym umundurowaniu wraz z dodatkowym wyposażeniem niezbędnym podczas pełnienia służby. Na zakończenie spotkania, każdy uczestnik otrzymał książkę lub odblask.

            Elżbieta Rogulska

          • Życiorys i odkrycia Mikołaja Kopernika kl. 1a

          • Na jednej z lekcji w klasie 1a poznaliśmy życiorys i odkrycia Mikołaja Kopernika. Poznaliśmy wiele informacji o Planetach. Na zajęciach technicznych dzieciaki wykonały pojazdy kosmiczne, roboty. Prace zrobione zostały z przedmiotów z recyklingu. Wyobraźnia uczniów i zaangażowanie w pracę wpłynęła na powstanie fantastycznych eksponatów. Przy okazji dzieciaki doskonaliły współpracę w grupie. Kto wolał pracę indywidualną miał taką możliwość.

            Małgorzata Dymecka

          • WYWIAD Z KATARZYNĄ BONDĄ

          •  

            W sobotę 4 marca 2023 roku odbyło się spotkanie autorskie z Katarzyną Bondą. Przez wielu jest nazywana królową polskich kryminałów. Jej pobyt w Żyrardowie był dla nas wyjątkowy, ponieważ w jej ostatniej powieści „Do cna” pojawiło się nasze miasto. Liczna rzesza fanów przybyła do naszej pięknej sali balowej mieszczącej się w Resursie.

            - Zofia Niewiadomska: Czy pisanie książek traktuje Pani bardziej jako zawód czy raczej pasję i powołanie? A może te kwestie powinny iść ze sobą w parze?

            - Katarzyna Bonda: Zdecydowanie to jest mój zawód, ponieważ utrzymuję rodzinę z takiego „dziwnego” zajęcia jak pisanie książek, co jest absurdalne. Nigdy nie spodziewałam się, że tak potoczy się mój los. To jest oczywiście „niepoważne” zajęcie i ja wszystkim odradzam raczej pisanie powieści. Muszę powiedzieć, że przez pierwsze 7 lat, kiedy zaczynałam pisać, to „klepałam biedę”. Musiałam cały czas pożyczać pieniądze i miałam długi. Wszyscy mi też mówili „Wracaj Bonda do dziennikarstwa, bo tam byłaś ceniona”.  Miałam tam bardzo dobre kontrakty, bardzo dobrze zarabiałam i nikt nie rozumiał, czemu mi zależy na pisaniu powieści. Natomiast prawda jest taka, że jeżeli ktoś coś bardzo kocha, to należy za tym iść, bo nie ma innej drogi. Po prostu nie mogłam już wrócić do tej pracy, która była taka sensowna i którą tak kochali moi rodzice.  A po tych 7 latach, nagle wystrzelił sukces komercyjny i ta „robota”, stała się moim zawodem, co praktykuję do dziś i mam nadzieję, że to się nie skończy.

            - Skąd czerpie Pani inspirację?

            - Z życia, zewsząd, po prostu sobie tak chodzę, gdziekolwiek nie pójdę, to rozmawiam z ludźmi i mam uszy i oczy otwarte. Wszystko mnie ciekawi. Nie ma czegoś takiego, co mi się nie przyda. Przed chwilą jak rozmawiałam z ludźmi, zanotowałam nawet kilka pomysłów, imion, nazwisk. Na moim „twardym dysku” nic nie ginie.

            -Dziś jest Pani jedną z najpopularniejszych autorek polskich kryminałów, czy ta miłość do pisania zrodziła się już w szkole? Jak radziła sobie Pani z językiem polskim?

            - To był jedyny przedmiot, który w ogóle mnie nie zajmował, po prostu sobie z nim radziłam. Ogółem mówiąc, nie lubiłam się uczyć i się nie uczyłam. Tylko uważałam na lekcjach i dyskutowałam ze wszystkimi. Natomiast język polski moim zdaniem nie zasadza się na pisaniu. W ogóle pisanie książek to nie jest pisanie. Ponieważ warsztatu można się nauczyć. Wystarczy nabić rękę słowem, dużo pisać. Lecz, jak ma się piękną frazę, a nie ma się tej myśli, tej koncepcji, tej formy, to nie będzie z tego książki. Moim zdaniem to co mnie ukształtowało to właśnie to, że byłam rewolucjonistką, buntowniczką i nigdy nie dałam sobie wmówić czegoś, co każdy po prostu uważa, że jest „correct”. I cała ta moja buntowniczość okazała się najważniejszym elementem w tym zawodzie, jakim jest pisanie książek i myślę, że do dzisiaj tak jest.

            -Specjalizuje się Pani w kryminałach. Czy już w młodych latach interesowała Panią taka tematyka?

            - Nie,  w ogóle mnie to nie interesowało, ja w ogóle się nie interesowałam działalnością organów, ścigania. Miałam zostać pianistką. Zajmowałam się grą na fortepianie. A jeżeli chodzi o to kiedy mnie to zaczęło interesować, to zdarzyło się to całkiem przypadkiem. Poszłam do pracy jako młoda dziennikarka, zarabiałam na tzw. „wierszówce”, czyli praktycznie nic. Gdy nie zgadzałam się na coś bądź miałam „niewyparzony język” to dostawałam „karę”. Tą „karą” była „sądówka”, czyli  relacjonowanie procesów sądowych. Nikt tego nie chciał robić, to było okropne. Bardzo często nie wchodziły te relacje do gazety, więc to była kara. A ja tam poszłam i się zakochałam. Czytałam potem akta (do tej pory czytam akta sądowe dla przyjemności)  - nagle zobaczyłam, że w tych historiach, na tych procesach, na tych małych rozprawach, tam się rozgrywa fabuła, odcinek serialu i zaczęłam opisywać te procesy zupełnie inaczej, niż moi koledzy. Tego samego roku, jak jeszcze nie miałam etatu w gazecie, dostałam nagrodę, za te „sądówki”. Nagradzali je czytelnicy. To była moja pierwsza nagroda pieniężna, zresztą wtedy bardzo duża. Zaraz dostałam też kontrakt. I tak się zaczęło. Chodziło o to, że w kryminale, dostrzegłam opowieść, taki mit, bajka, dla dorosłych.

            - Jakie predyspozycje powinien mieć pisarz bądź autor książek?

            - Przede wszystkim powinien być zdyscyplinowany. Po drugie powinien być szalony. A po trzecie powinien czasami skorzystać z pomocy innych ludzi, którzy są kompetentni, ponieważ pisarz nie jest w żaden sposób kompetentny i nie ma żadnych zdolności ani do niczego się nie nadaje.

            - Jaką radę mogłaby Pani dać ośmioklasistom na nadchodzący egzamin?

            - Moim zdaniem to co jest najważniejsze w tym wieku, to nauczyć się myśleć samodzielnie. Mieć swój sąd na każdy temat, ale nie działać brawurowo, bo odwaga jest czymś innym niż brawura, więc czasami lepiej zacisnąć zęby i dostosować się do sytuacji, włożyć w to wysiłek. Natomiast nie zapominać o tym, że ma się swój honor i że to, co jest najważniejsze to, to co ja mam w sercu. Jeżeli ktoś tak uważa i jeżeli ktoś tak czuje to nigdy niech nie dostosowuje się do rzeczywistości, bo inni tak uważają.  Jeżeli to zapamiętasz, to będziesz to wdrażał w życie i będziesz szczęśliwy. A egzamin jest nieważny, to po prostu zdaje się egzamin i o nim się nie pamięta. To co jest najważniejsze, jest to, że zawsze trzeba być blisko siebie.

            Wywiad przeprowadziła Zofia Niewiadomska

             

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.