• Biegi jesieni

          • Tradycją naszej szkoły jest powitanie jesieni w parku Procnera. W tym roku również tak było. Została zorganizowana  impreza plenerowa "Biegi Jesieni". Uczniowie bardzo się na nią cieszyli, ponieważ oprócz wspólnej zabawy, mogli się spotkać z większą grupą rówieśników i mile spędzić wspólny czas. Pogoda była przepiękna, słońce mocno świeciło,  humory dopisywały, frekwencja też. W imprezie wzięły udział wszystkie klasy wraz z nauczycielami. Do pomocy przy organizacji biegów oraz czuwania nad bezpieczeństwem biegnących zgłosił się wolontariat. Młodzież świetnie wywiązała się ze swojego zadania, byli cały czas na posterunku. Zorganizowane i przeprowadzone zostały biegi o różnej intensywności w zależności od kategorii wiekowej. Każdy bieg poprzedzony został rozgrzewką oraz pogadanką na temat zachowania fair play podczas konkurencji. Uczestnik imprezy biegnąc zdobywał punkty dla siebie i swojej klasy. Najlepsi biegacze zostali udekorowani przez panią dyrektor dyplomami oraz medalami, a najlepsze klasy tj.1a i 4b  otrzymały puchar przechodni. Wszyscy uczestnicy mogli uzupełnić energię dzięki słodkiej przekąsce. Zarówno uczniowie, jak
            i dorośli wspaniale się bawili, dopingowali biegnących, pojawiły się nawet transparenty. Nieoceniona była również pomoc rodziców, którzy dopingowali  swoje pociechy. Dziękujemy wszystkim za pomoc, uśmiech              i zaangażowanie. Było super. Wszyscy spisali się na medal. Koordynatorem był p. Jacek Kowalczyk. Do zobaczenia za rok...

          • #MEDIAchallenge: cyfrowa tożsamość a własne ja młodzieży – zapraszamy na bezpłatne webinarium

          • Informacja ze strony men.gov.pl

            Już we wtorek, 3 października bezpłatne webinarium #MEDIAchallenge: cyfrowa tożsamość a własne ja młodzieży. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy uczniów, nauczycieli i rodziców. Podczas spotkania będą poruszane tematy związane z wpływem cyfrowego świata na kształtowanie się osobowości młodych ludzi. Webinarium organizuje Centrum Edukacji Medialnej.

            #MEDIAchallenge: cyfrowa tożsamość a własne ja młodzieży

            Bezpłatne webinarium #MEDIAchallenge: cyfrowa tożsamość a własne ja młodzieży poprowadzi dr Anna Kalinowska-Balcerzak, autorka książki „Cyfrowa tożsamość – jak rozgryźć technologie, które co dzień praktykujemy na sobie?”. W publikacji analizuje związki nowych technologii z codziennym życiem. Bada, jak z perspektywy użytkownika wygląda korzystanie z niezliczonych możliwości, jakie daje technologia współczesnemu człowiekowi.

            Webinarium odbędzie 3 października w godz. 12.00-13.00. Rejestracja na stronie jest możliwa na stronie Centrum Edukacji Medialnej. Osoby zainteresowane mogą otrzymać imienne zaświadczenie o udziale w webinarium.

            Wpływ nowych technologii na osobowość młodych ludzi 

            Wraz z rozwojem nowych technologii i nowymi możliwościami pojawiają się także nowe wyzwania. Chodzi nie tylko o cyfrowe uzależnienia, ale także wpływ cyfrowego świata na kształtowanie się osobowości młodych ludzi. Młodzi użytkownicy mediów społecznościowych nie zawsze zdają sobie sprawę, że wizerunki celebrytów i artystów prezentowane w mediach społecznościowych są często wyidealizowane czy sztucznie wykreowane.

            Porównywanie się z nimi może prowadzić do poczucia niższej wartości, wyobcowania, braku akceptacji. Dlatego też jest to obecnie jeden z kluczowych problemów związanych z korzystaniem z mediów społecznościowych, o którym należy dyskutować i w zakresie którego trzeba edukować młodych ludzi. 

            Centrum Edukacji Medialnej

            Centrum Edukacji Medialnej to miejsce nauki o mediach, a w szczególności o tym, jak odróżniać informacje prawdziwe od fałszywych. Skupia się na rozwijaniu w Polsce edukacji medialnej, ukazywaniu sposobów walki z fake newsami i dezinformacją. Funkcjonuje w trzech obszarach: interaktywnej wystawy składającej się 10 stref edukacyjnych (historii mediów, historii radia, odsłuchu audycji, edukacyjnej, rozszerzonej rzeczywistości, wiedzy, studia Green Screen, studia nagraniowego, studia Dolby Atmos, fake newsów), strony internetowej (www.cempolska.pl) z konspektami lekcji na temat edukacji medialnej dla nauczycieli i uczniów oraz rozwijaną bazą wiedzy, specjalnych wydarzeń (tj. konferencji, szkoleń, dyskusji panelowych). 

          • Wycieczka w ramach  projektu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”

          • Uczniowie z klasy 5c,5b, 6a i 7a odwiedzili w Mateczniku siedzibę „Mazowsza ”. Obejrzeli  roztańczony, rozśpiewany spektakl muzyczny „Kolory”, mówiący o tym, że choć każdy z nas jest inny, nie znaczy, że jest gorszy. W drodze powrotnej  w Muzeum Motoryzacji                       w Otrębusach  podziwiali ciekawe eksponaty między innymi, samochody, motory, autobusy, sprzęt gospodarstwa domowego i wiele innych przedmiotów. Wycieczka odbyła się w ramach  projektu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, była pełna wrażeń, dająca dużo satysfakcji.

             

          • Poznajemy fascynujący świat starożytnych Egipcjan

          • Na lekcjach rozwijających zdolności z zajęć humanistycznych (języka polskiego i historii) uczniowie klasy 4a ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Żyrardowie pod opieką  nauczyciela historii Małgorzaty Sprusińskiej  poznawali fascynujący świat starożytnych Egipcjan -  ich sposób życia, poznawali wartości, którymi kierowali się w życiu, wierzenia oraz zwyczaje pogrzebowe. Na koniec wykonali mumie własnych maskotek. Jak widać-  pracowali z ogromnym  zaangażowaniem i humorem (a kolega Adaś z na ochotnika dał owinąć swoje nogi - ot' poświęcenie dla nauki...;)

          • Europejski Tydzień Sportu 2023

          • Od 23 do 30 września w 40 krajach będzie odbywać się Europejski Tydzień Sportu. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja aktywności fizycznej oraz integracja społeczna różnych grup wiekowych. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem #BeActive. W sposób szczególny zachęcamy przedszkola, szkoły i placówki oświatowe do zorganizowania w tym okresie wydarzeń sportowych i włączenia się w Europejski Tydzień Sportu.

            Promocja sportu i aktywności fizycznej – Europejski Tydzień Sportu 

            Europejski Tydzień Sportu odbywa się każdego roku między 23 a 30 września i obfituje w wiele różnorodnych wydarzeń. Podczas całego tygodnia uczestnicy mogą wziąć udział w zróżnicowanych zajęciach, m.in. treningach w parkach, turniejach szkolnych, meczach, spacerach, wycieczkach pieszych i rowerowych czy dniach otwartych w klubach sportowych. Jest to również doskonała okazja do odkrywania nowych dyscyplin sportowych, zadbania o zdrowszy styl życia oraz dobrej zabawy.

             

            Nasza szkoła rozpoczęła obchody od szkolnego święta Biegi jesieni 2023.

          • Lekcja historii parku Dittricha Muzeum Mazowsza Zachodniego

          • 15.09 uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji historii. W parku Dittricha Muzeum Mazowsza Zachodniego zorganizowało prelekcję z okazji 340 rocznicy odsieczy wiedeńskiej. Młodzież miała okazję posłuchać o królu Janie III Sobieskim, o samej wiktorii pod Wiedniem, a także o św. Stanisławie Papczyńskim, założycielu zakonu marianów i twórcy klasztoru w Puszczy Mariańskiej.

            Maciej Bronowski

             

          • Międzynarodowy Dzień Kropki

          • 15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Nasza szkoła także co roku celebruje to święto. To dzień, w którym nie tylko zakładamy ubrania w kropki. To przede wszystkim dzień, który przypomina nam o kreatywności dzieci i ich wyjątkowości.

          • 12 września Ogólnopolskim Dniem Kompetencji Cyfrowych w Szkołach

          • Kompetencje cyfrowe kluczowymi kompetencjami w edukacji 

            Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek ogłosił 12 września Ogólnopolskim Dniem Kompetencji Cyfrowych w Szkołach i zachęcił uczniów oraz nauczycieli do sprawdzenia swojego poziomu umiejętności cyfrowych. To już drugi raz, kiedy w Polsce przeprowadzane jest badanie IT Fitness Test, które może pomóc określić obszary, w których warto się rozwijać. 

            Kompetencje cyfrowe obejmują krytyczne i odpowiedzialne korzystanie z technologii cyfrowych i wykorzystanie ich do uczenia się, pracy i udziału w życiu społecznym. Stanowią one zbiór umiejętności związanych z biegłym korzystaniem z technologii i nowoczesnych urządzeń elektronicznych. Zalicza się do tego m.in: 

            • pracę z oprogramowaniem, 
            • umiejętność skutecznego korzystania z internetu i zarządzania danymi, 
            • rozwiązywanie codziennych problemów technologicznych,
            • podstawowe rozumienie obsługi komputera lub innych urządzeń elektronicznych. 

             

            IT Fitness Test

            – Dziś, jak nigdy wcześniej, potrzebujemy wykształconych specjalistów, wyposażonych w odpowiednie umiejętności cyfrowe, którzy zasilą powstające w naszym kraju innowacyjne firmy. Bez nich rozwój gospodarki będzie praktycznie niemożliwy. Dlatego na każdym kroku musimy podkreślać znaczenie i rolę kompetencji cyfrowych – podkreślał Michał Kanownik, Prezes Zarządu Związku Cyfrowa Polska.

            Wyniki obecnej edycji cyfrowego sprawdzianu zostaną ogłoszone w listopadzie. Uczniowie i nauczyciele, którzy osiągną najwyższe wyniki, będą nagrodzeni sprzętem elektronicznym ufundowanym przez partnerów projektu – firmy Acer, Google For Education oraz Lenovo. Projekt jest realizowany jednocześnie w czterech krajach, włączając Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. Inicjatywę wspierają Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Centrum GovTech.

            Minecraft Education dla wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych – narzędzie dydaktyczne, które zmienia edukację 

            Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Kompetencji Cyfrowych w Szkołach uczniowie wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Polsce otrzymają bezpłatny dostęp do wirtualnej platformy edukacyjnej Minecraft Education, która pozwoli rozwijać kompetencje przyszłości podczas zajęć lekcyjnych.

            Minecraft Education ma potencjał na zmianę sposobu uczenia się i nabywania kompetencji niezbędnych uczniom w przyszłym miejscu pracy. Gwarantuje nowe cyfrowe możliwości i funkcje, które wspierają kompetencje przyszłości. To kreatywna platforma wirtualna, stanowiąca doskonałe wsparcie dla nauczycieli. Wspomaga uczniów w rozwijaniu tzw. „umiejętności XXI wieku”, takich jak: kreatywność, krytyczne myślenie, komunikacja, współpraca, rozwiązywanie problemów oraz umiejętności cyfrowe. 

            Zastosowanie Minecraft Education w ramach zajęć przedmiotowych przynosi wiele korzyści. Wirtualny świat gry edukacyjnej zawiera specjalnie przygotowane mapy przeznaczone do różnych przedmiotów, na których uczniowie mogą konstruować wirtualne środowiska związane z danym tematem. Mapy Minecraft Education mogą być gotowe do użytku lub tworzone przez samych uczniów, co dodaje element zabawy i kreatywności do procesu uczenia się. Od podstawowego budynku po kodowanie za pomocą bloków, skryptów Java i języka Python Minecraft Education rozwija się z uczniami i może być używany w procesie nauczania i uczenia się na dowolnym poziomie klasy.

            –Od początku dbamy o to, żeby proces włączania nowych technologii do szkół odbywał się we współpracy ze stroną społeczną i z rynkiem. Dziś widzimy tego efekty – uczniowie i nauczyciele otrzymują darmowy dostęp do narzędzi łączących naukę z zabawą. To właśnie dzięki nowoczesnym narzędziom edukacyjnym, w tym również grom, proces nauczania staje się bardziej interaktywny, angażujący i przede wszystkim – ciekawszy – podkreślał Antoni Rytel. 

            Wsparcie nauczycieli

            Gra przygotowuje uczniów do sprawnego funkcjonowania w świecie pełnym nowych technologii przez budowanie kompetencji przyszłości. Co istotne wszystko odbywa się w bezpiecznym środowisku, bo zasady gry są ustalane przez nauczycieli. Wersja klasyczna Minecraft różni się od edukacyjnej tym, że nie ma w niej takich ograniczeń. Nauczyciele, którzy chcą rozpocząć pracę z Minecraft Education, mogą liczyć na wsparcie w postaci ogromnej bazy samouczków, przewodników i innych materiałów pozwalających każdemu z nich stworzyć od podstaw własną lekcję, niezależnie od poziomu znajomości gry i jej środowiska. 

            – Świat Minecraft Education jest nieograniczony, sięga wszędzie tam, dokąd zaprowadzi nas wyobraźnia. Możemy polecieć w kosmos, stworzyć farmę wiatrową, czy też odwzorować własną szkołę w krainie z wielofunkcyjnych bloków. To dla uczniów wciągająca przygoda, która sprawia, że nauka kompetencji przyszłości staje się przystępna i atrakcyjna dla każdego. W tej cyfrowej podróży zawsze towarzyszy im nauczyciel, który uczy ich poruszania się po cyfrowych autostradach bez narażania ich prywatności i danych. – Dominika Bettman, Dyrektor Generalna Microsoft w Polsce.

            Zanurzając uczniów w świecie, w którym czują się ekspertami, rozbudzasz ich motywację do uczenia się, angażujesz emocje, zaciekawiasz i intrygujesz. Wspieramy integrację i budujemy kompetencje współpracy oraz umiejętności rozwiązywania problemów. Dostęp do bezpłatnej wersji Minecraft Education będzie aktywny do końca roku szkolnego 2023/2024 r. 

            Aby uzyskać dostęp do gry, należy zalogować się do konta ZPE

            Bezpłatny dostęp do Minecraft Education został udostępniony w ramach współpracy Microsoft z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

          • Odkryj moc innowacji – nowy portal OPI już dostępny

          • Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) przygotował na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN) portal Innowacje.opi.org.pl. Jego premiera odbyła się w poniedziałek, 11 września br. To nowy adres w polskim intrenecie zawierający informacje o innowacyjnych projektach, które są szczególnie przydatne dla przedsiębiorców i środowiska polskiej nauki. Nowy portal to nie tylko wielka baza innowacji. Każdy użytkownik otrzyma tutaj również wskazówki, gdzie znaleźć odpowiedniego eksperta, raport, publikację naukową, a nawet bezpłatny kurs online.

            Tysiące innowacji w jednym miejscu

            – Rolą państwa jest wspieranie wszystkich podmiotów w dążeniu do rozwoju innowacyjności i niwelowanie istniejących barier. W tym celu właśnie Ministerstwo Edukacji i Nauki wsparło powstanie portalu innowacje.opi.org.pl – mówi Wojciech Murdzek, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw reformy funkcjonowania instytutów badawczych w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

            – Mamy dostęp do miliardów informacji, jednak wyselekcjonowanie tych najważniejszych, które dotyczą innowacji z poszukiwanej dziedziny, często nie jest najłatwiejszym zadaniem. Nowy portal OPI w prosty i logiczny sposób segreguje działania innowacyjne, tak aby każdy użytkownik szybko dotarł do wiarygodnych danych, które są mu potrzebne. Zachęcam do częstego odwiedzania portalu Innowacje.opi.org.pl zarówno przedsiębiorców, jak i naukowców, bo ten portal został stworzony z myślą przede wszystkim o nich – dodaje wiceminister.

            Portal Innowacje.opi.org.pl zawiera odniesienia do innych systemów OPI, takich jak: portal RAD-on, Polska Bibliografia Naukowa, Obsługa Strumieni Finansowania, NAVOICA czy też do systemu Agencji Badań Medycznych. Użytkownicy znajdą tutaj dane dotyczące innowacyjnych publikacji i projektów naukowych, ekspertów w danej dziedzinie, patentów, aparatury badawczej i finansowania badań – w tym darmowe raporty i analizy. Dostępna jest także szeroka oferta bezpłatnych kursów online z platformy NAVOICA, które dotyczą rozwoju innowacyjności.

             –Zauważyliśmy, że brakuje w polskim internecie miejsca, które zbierałoby bogate, ale rozproszone źródła informacji dla biznesu i nauki o powstających w kraju innowacjach. OPI jest głównym twórcą i operatorem systemów informatycznych, które gromadzą dane o polskiej nauce i szkolnictwie wyższym. Zakres informacji w tych systemach jest bardzo szeroki, co może powodować pewne zagubienie użytkowników. Wybierając adres innowacje.opi.org.pl, każdy użytkownik zyskuje dostęp do dużej bazy działań innowacyjnych uszeregowanych w prosty i logiczny sposób, co znacznie ułatwia znalezienie innowacji, której właśnie dana osoba wyszukuje – mówi dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji.

            Przełamywanie barier w rozwoju innowacyjności

            Według Europejskiego Rankingu Innowacyjności 2022 Polska pozostaje w grupie „wschodzących innowatorów”, osiągając poziom 60,5 proc. średniej Unii Europejskiej. Z kolei w ostatniej edycji Globalnego Indeksu Innowacyjności Polska zajęła 38. miejsce – spośród 132 gospodarek na świecie. Tempo wzrostu nie jest jednak zadowalające. Konieczne są intensywne działania kreujące rozwój innowacyjności oraz niwelowanie istniejących barier. Eksperci OPI opracowali raport „Narodowy System Innowacyjności: szanse i wyzwania”, który bezpłatnie dostępny jest na portalu innowacje.opi.org.pl. W ramach prac nad daną publikacją przeprowadzili oni szereg konsultacji z interesariuszami, którzy pomogli zidentyfikować najważniejsze bariery rozwoju innowacyjności w Polsce. Wśród nich wykazano m.in. rozproszenie wiedzy i informacji, braki w domenowej wiedzy, edukacji i doświadczeniu oraz małą dostępności danych i narzędzi informatycznych. Biorąc pod uwagę zidentyfikowane bariery, Ośrodek Przetwarzania Informacji rozpoczął pracę nad portalem, który odpowiada na potrzeby użytkowników i pomaga efektywnie znosić wskazane bariery. Tak właśnie powstał portal innowacje.opi.org.pl.

            Innowacje łączą biznes i naukę

            – Tworząc nowy portal, braliśmy pod uwagę głównie potrzeby przedsiębiorców i naukowców. Przedsiębiorcy mogą wyszukać informacje dotyczące innowacyjnych projektów czy patentów. Może to być pierwszy krok w zastosowaniu nowych rozwiązań w ich biznesie. Specjalnie dla nich, przygotowaliśmy poglądowy scenariusz opowiadający o tym, jak wykreowany przez nas przedsiębiorca szuka informacji o nowatorskich rozwiązaniach ważnych dla jego branży. Jest to historia sukcesu, której rolą jest zainspirowanie prawdziwych przedsiębiorców do skorzystania z zasobów portalu – mówi Małgorzata Paszkowska, kierowniczka portfela projektów w OPI.

            Eksperci OPI nie zapomnieli także o badaczach, specjalnie dla nich portal w przejrzysty sposób pomaga w wyszukiwaniu informacji o osiągnieciach innych naukowców. Może to być dobra podpowiedź, z kim nawiązać kolejną współpracę. Oczywiście do skorzystania z portalu eksperci OPI zapraszają każdego, kto interesuje się innowacyjną działalnością. Warto podkreślić, że korzystanie z portalu innowacje.opi.org.pl jest całkowicie bezpłatne.

            info ze strony https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/odkryj-moc-innowacji--nowy-portal-opi-juz-dostepny

          • Spotkanie autorskie Elizy Orzeszkowej w naszej szkole.

          •  

            7 września odbyło się w naszej szkole spotkanie z literaturą, wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” zainicjowanej w 2012r. przez Parę Prezydencką naszego kraju. Akcja Narodowego Czytania została zapoczątkowana lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.            W kolejnych latach w całej Polsce czytano wybitne dzieła Fredry,  Sienkiewicza, Prusa, Wyspiańskiego, Żeromskiego, czy Słowackiego. W tym roku przyszła kolej na patronkę naszej szkoły, czyli Elizę Orzeszkową.

            „Nad Niemnem” to nastrojowa powieść o patriotycznym przesłaniu. W tym szczególnym dla nas dniu poznaliśmy fragment powieści, a dokładnie legendę o Janie i Cecylii.

             Fragmenty „Nad Niemnem” czytali u nas:

            • Adam Lemiesz – Zastępca Prezydenta Miasta Żyrardowa
            • Krzysztof Dziwisz – Starosta Powiatu Żyrardowskiego
            • Urszula Wieczorkiewicz-Tkacz – Dyrektor Wydziału Edukacji UM Żyrardowa
            • Jerzy Naziębło – Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żyrardowie
            • Jacek Kulbaka – Kierownik katedry Historii Wychowania w Akademii Pedagogiki Specjalnej
            • Adaś Ślęzak – uczeń klasy 4a z naszej szkoły
            • Stefania Leśniewicz – uczennica klasy 7a z naszej szkoły
            • Monika Radzikowska-Cymerska – mama jednej z naszych uczennic

             

            Swoją obecnością zaszczycili nas też:

            • Kamila Kowalska – Przewodnicząca Rady Rodziców
            • Zuzanna Bożek – przedstawicielka lokalnej prasy z „Życia Żyrardowa”

            W spotkaniu uczestniczyli też uczniowie klas siódmych i ósmych.

             

            Gość specjalny profesor Jacek Kulbaka w drugiej części spotkania barwnie opowiedział                          o czasach ,w których żyła i tworzyła Eliza Orzeszkowa, a także jej powieści „Nad Niemnem”.

            Gospodarz spotkania, czyli Eliza Orzeszkowa, w którą tego dnia wcieliła się p. Aneta Potocka – Malinowska, pracownik naszej szkolnej biblioteki, rozdawała gościom pamiątkowe zakładki do książek z osobistym autografem. Zdradzimy tajemnicę, że podpis Orzeszkowej ćwiczyła przez kilka dni, wyszło znakomicie.

             

            Goście byli zadowoleni, czemu dali wyraz wpisując się do szkolnej kroniki, my również cieszymy się, że mieliśmy okazję przez chwilę obcować z dobrą książką, która zgodnie z mottem wybranym na ten dzień „jest jak ogród, który można włożyć do kieszeni”. Po uroczystości Dyrektor Szkoły Grażyna Beliniak zaprosiła gości na symboliczny poczęstunek.

            Nasza szkoła godnie uczciła tegoroczną akcję Narodowego Czytania.

             

            Jolanta Jankowska

             

             

             

             

          • Magiczne właściwości czerwonej kapusty czyli o zasadach i kwasach.

          • To spotkania pełne kolorów i zaskakujących odkryć, które zostały poprowadzone w naszej szkole dla klas 1-5 w minionych dniach przez Fundacje RoRo.

            Podczas zajęć uczestnicy poczuli się jak pracownicy prawdziwego laboratorium -wykorzystywali statywy, probówki i pipety. Dowiedzieli się, że substancje mogą mieć odczyn kwaśny, zasadowy lub obojętny i przy użyciu wywaru z czerwonej kapusty przeprowadzili barwne doświadczenia. Zajęcia były też okazją do ćwiczenia zdolności manualnych i motoryki małej.

                                                                                                              Katarzyna Jaroszewska

             

          • Bezpieczna droga do szkoły - spotkania z przedstawicielkami Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie

          • We wtorek  5 września w naszej szkole odbyło się spotkanie  uczniów klas I-III                                   
            z przedstawicielami żyrardowskiej Policji:  starszą sierżant Patrycją Sochacką i sierżant Julią Szczygielską. Funkcjonariuszki  przypomniały zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zachęcały do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe, przestrzegały również najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni. Zwróciły uwagę na bezpieczeństwo dzieci nie tylko jako pieszych, ale również jako pasażerów samochodu, prawidłowe zapinanie fotelika i pasów bezpieczeństwa. Dzieci aktywnie uczestniczyły                    
            w spotkaniu, zadawały wiele pytań. Takie spotkania odbywają się w naszej szkole co roku             
            i przynoszą dobre efekty. Wierzymy, że i w tym roku wiedza teoretyczna znajdzie zastosowanie w codziennej drodze do szkoły.

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

          • 4 września w Nowym Roku Szkolnym 2023/2024  społeczność naszej szkoły spotkała się  na boisku szkolnym. Pani Dyrektor Szkoły Grażyna Beliniak  powitała uczniów i towarzyszących im Rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły  oraz Panią Dyrektor Wydziału Edukacji Urszulę Wieczorkiewicz- Tkacz. Szczególnie serdecznie przywitani zostali  uczniowie                                   
            z klas pierwszych. Wychowawczynie dla najmłodszych uczniów przygotowały drobne upominki  w postaci zakładek do książek, którymi obdarowały  swoich wychowanków. Życzymy wszystkim, najmłodszym i tym nieco starszym, aby  ten rok był wyjątkowy,       pełen dobrych wspomnień.

          • Najważniejsze informacje dotyczące m.in. przyczyn omdleń, ich charakterystycznych objawów czy sposobów na zmniejszenie ryzyka omdleń. 

          •  

            Informacja ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki 

            Szanowni Państwo Dyrektorzy,

            w załączeniu przekazujemy ulotkę przygotowaną przez studentów z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Materiał zawiera najważniejsze informacje dotyczące m.in. przyczyn omdleń, ich charakterystycznych objawów czy sposobów na zmniejszenie ryzyka omdleń. 

            Ulotka została przygotowana w przystępnej dla młodych ludzi formie graficznej. Będzie szczególnie pomocna przy organizacji wydarzeń i uroczystości szkolnych z udziałem dzieci i młodzieży. 

            Prosimy o przekazanie materiałów uczniom i ich rodzicom oraz zamieszczenie ich na stronie internetowej szkoły lub w mediach społecznościowych.   

            Z wyrazami szacunku

            Biuro Ministra
            Ministerstwo Edukacji i Nauki 

          • Nagłówek

          • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

            Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.