•  "Szlakiem zabytków Żyrardowa" klasa 6

          • Ostatniego dnia szkoły uczniowie klasy 6a wybrali się na spacer po Żyrardowie. Nasza starówka to „perełka” na skalę europejską, Mieszkamy tu, ale nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Miło spędziliśmy 3 godziny, poznając zabytki i historię Żyrardowa. Zgodnie stwierdzamy, że nasze miasto pięknieje.

          • klasy 3a i 3b  oglądały wystawę klocków Lego  w Warszawie

          • 23 maja 2022r. klasy 3a i 3b  oglądały wystawę klocków Lego  w Warszawie. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się różne budowle  np. budowla krzywej Wieży z Pizy, postacie Myszki Miki oraz obrazy:  Wincenta Vangoga -  Słoneczniki, Muncha – Krzyk, Leonarda da Vinci – Monalisa. Po obejrzeniu  wystawy dzieci samodzielnie tworzyły swoje budowle z klocków. Wycieczka rozwinęła wyobraźnię dzieci. Do szkoły dzieci  wróciły zadowolone  i uśmiechnięte.

             

          • Ogólnopolski konkurs wokalny ‘Wygraj szansę’

          •  

            14 czerwca nasza uczennica Magdalena Lechniak z klasy 4a wzięła udział w Ogólnopolskim konkursie wokalnym ‘Wygraj szansę’, który odbył się w Warszawie. Magda, przygotowana do konkursu przez Agnieszkę Orzechowską, wyśpiewała sobie II miejsce. Gratulujemy!

          • Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

          • Harmonogram uroczystości zakończenia roku szkolnego 2021/2022

             

            Klasy ósme 23.06. 2022 r.  godz. 17.00 sala gimnastyczna

             

            Klasy I-III 24.06. 2022 r.  godz. 9.00 -  boisko szkolne

             

            Klasy IV – VII 24.06. 2022 r. godz. 10.00 - boisko szkolne

            Życzę udanych wakacji i to nie tylko tych zasłużonych, wyczekiwanych, słonecznych, ale przede wszystkim prawdziwych i zdrowych!

            Wypoczywajcie, gromadźcie siły na następny rok szkolny.  Nigdy jednak nie zapomnijcie o bezpieczeństwie. Bądźcie radośni i swobodni, ale jednocześnie rozważni, przewidujący i ostrożni.

            Grażyna Beliniak

            Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 6 w Żyrardowie

             

          • Bezpieczne wakacje

          • Wakacje to czas odpoczynku, relaksu i zabawy. Pamiętajmy, że to przede wszystkim od nas zależy, czy będą one bezpieczne, a tym samym udane. Dlatego niezależnie od miejsca, w którym je spędzamy, zachowujmy się odpowiedzialnie, pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

            Wakacje to czas, w którym w większym stopniu niż zwykle, narażeni jesteśmy na różnego rodzaju zagrożenia. Szczególnie niebezpieczne są te związane ze zjawiskami atmosferycznymi – m.in. burzami, upałem i wichurami.  

            We współpracy z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej monitorujemy sytuację meteorologiczną na terenie całej Polski. Regularnie ostrzegamy przed prognozowanymi zagrożeniami, a w szczególnie niebezpiecznych sytuacjach uruchamiamy ALERT RCB, który ostrzega odbiorców znajdujących się na zagrożonym obszarze o nadchodzącym niebezpieczeństwie.

            W mediach społecznościowych publikujemy grafiki i porady związane z zasadami bezpiecznych zachowań.

            Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne dostępne są na stronie (https://www.imgw.pl/) oraz w aplikacji mobilnej IMGW (http://aplikacjameteo.imgw.pl/). Przed zaplanowaną aktywnością na świeżym powietrzu warto sprawdzić prognozę pogody.

             

            Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo w czasie wakacyjnego urlopu?

             

            Burza

            Jeżeli zauważysz, że chmury zaczynają się piętrzyć i mają ciemną podstawę, to sygnał, że pojawiło się ryzyko rozwoju chmur burzowych. W takiej sytuacji należy uważnie je obserwować , żeby odpowiednio wcześnie znaleźć bezpieczne schronienie. Ma to szczególne znaczenie, gdy wędrujemy po górach lub znajdujemy się na otwartej przestrzeni.

            Jeżeli nie masz bezpiecznego schronienia – znajdź, o ile to możliwe, obniżenie terenu (staraj się nie być najwyższym punktem) i kucnij (nie siadaj i nie kładź się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone dlatego, że w przypadku uderzenie pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami. Jeśli niesiesz parasol lub z plecaka wystają np. kijki trekkingowe – jesteś bardziej narażony na porażenie. Kiedy kucniesz – kijki i parasol połóż płasko na ziemi. Podobnie z rowerem – połóż go, najlepiej 3 metry od siebie.  

            W czasie burzy najbezpieczniej przebywać jest w budynku – o ile to możliwe, nie wychodź z niego bez potrzeby.

            Poradnik dotyczący bezpiecznych zachowań w czasie burzy znajdziesz TUTAJ

             

            Wichura

            Wichura – wiatr o prędkości do 88 km/h jest zdolny łamać drzewa, zrywać dachówki i uszkadzać budynki. Silna wichura, czyli wiatr wiejący do 102 km/h może zrywać dachy, wyrywać drzewa z korzeniami czy łamać słupy energetyczne. Natomiast przy wietrze powyżej 103 km/h, należy się liczyć z zagrożeniem życia.

            Podczas wichury nie wychodź na zewnątrz (jeżeli nie jest to niezbędne), poszukaj bezpiecznego schronienia; (jeżeli jesteś poza domem) i nie zatrzymuj się pod drzewami.

            Więcej informacji o tym, jak chronić się przed wichurami znajdziesz TUTAJ

             

             

            Upał

            Upał to stan pogody, gdy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C. W ciągu dnia najwyższa temperatura występuje pomiędzy godziną 15 a 18, a nie jak się powszechnie sądzi – w południe. Wraz ze wzrostem temperatury znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Dlatego należy odpowiednio nawadniać organizm – pić dużo niegazowanej wody i unikać przebywania na słońcu.

            Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu.

            Pamiętaj, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

            Nigdy, pod żadnym pozorem, nawet na chwilę nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie!

            Poradnik dotyczący tego, jak chronić się przed upałem znajdziesz TUTAJ.

             

             

            Bezpieczeństwo nad wodą

            Pływaj tylko w wyznaczonych miejscach, pod opieką ratownika. Powinieneś bezwzględnie stosować się do jego poleceń.

            Wypoczynek pod okiem ratownika nie zwalnia z zachowania zdrowego rozsądku i zapewnienia należytej opieki dzieciom. Pływanie po alkoholu, brawura, przecenianie swoich umiejętności, pozostawianie dzieci bez nadzoru opieki oraz skoki do wody „na główkę” są najczęstszymi przyczynami utonięć.

            Nigdy nie wchodź do wody pod wpływałem alkoholu lub środków odurzających!

             

            Bezpieczeństwo w górach

            Pamiętaj, w górach pogoda zmienia niezwykle szybko. Słoneczne i bezchmurne niebo w momencie może zasłonić się czarnymi chmurami miotającymi błyskawice. Dlatego, przed każdym wyjściem na górską wędrówkę koniecznie sprawdź prognozę pogody – możesz także pobrać aplikację pogodową przygotowaną przez IMGW, żeby mieć na bieżąco dostęp do najświeższych prognoz.

            Burza i wichura są w górach szczególnie niebezpieczne. Wbrew opinii wielu, uderzenia pioruna zdarzają nie tylko na najwyższych szczytach – błyskawice uderzają także w nisko położone doliny. W polskich górach burze najczęściej odnotowuje się w czerwcu i lipcu w godzinach południowych.

            Gdy zauważysz oznaki zbliżającej się burzy, jak najszybciej zejdź najbliższym szlakiem z grani lub ze szczytu w dolinę – to zmniejsza, lecz nie wyklucza prawdopodobieństwa porażenia. Nie zwlekaj ani chwili, ponieważ piorun może uderzyć nie tylko bezpośrednio pod burzową chmurą, ale i w odległości kilku kilometrów od jej krawędzi – przy czystym niebie i świecącym słońcu.

            Łamiące się w wyniku burzy, wichur i bardzo silnego wiatru drzewa, są bezpośrednim zagrożeniem dla Twojego zdrowia i życia. Nigdy nie chowaj się pod drzewami. 

            Przed wyjściem na szlak wpisz w książkę telefoniczną numer alarmowy GOPR (601 100 300) oraz regularnie sprawdzaj prognozę pogody.

             

             

            Niezależnie od tego, gdzie jesteś – w górach, nad morzem, w mieście czy na wsi – pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Od tego zależy życie Twoje i Twojej rodziny.

            informacje ze strony https://www.gov.pl/web/rcb/bezpieczne-wakacje

          • SUKCES WYŚPIEWANY PO ANGIELSKU

          •  

            W  Zespole Szkół Publicznych w Międzyborowie odbył się XVIII Międzypowiatowy Festiwal Piosenki Międzynarodowej ‘Piosenka nie zna granic’. Naszą szkołę reprezentowała Magdalena Lechniak (4a) oraz Karolina Lechniak (8b). Na scenie królował język angielski i nasze uczennice zaprezentowały się również w tym języku. Magda wyśpiewała sobie II miejsce a Karolina III miejsce w swojej kategorii wiekowej. Do konkursu dziewczyny przygotowała Agnieszka Orzechowska.

            Serdecznie gratulujemy!

          • Fundacja RoRo po raz kolejny zawitała do naszej szkoły

          • Fundacja RoRo po raz kolejny zawitała do naszej szkoły i przeprowadziła  warsztaty edukacyjne w ramach projektu finansowanego przez Budżet Obywatelski Mazowsza dla uczniów  klas I-III. W tym tygodniu odbyły się już ostatnie spotkania. Dzieciaki były bardzo  zadowolone, chętnie uczestniczyły w zajęciach. Podczas zajęć nabyły wiele umiejętności, poszerzyły  wiedzę i świetnie się bawiły. Dziękujemy fundacji za wybranie naszej szkoły i zapraszamy  w następnym roku szkolnym.

             

          • Walka z dezinformacją i weryfikacja treści publikowanych w mediach społecznościowych – rusza ogólnopolska kampania edukacyjna FakeHunter-Edu

          • 20.06.2022

            Rusza ogólnopolska kampania edukacyjna FakeHunter-Edu skierowana do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych oraz dorosłej części społeczeństwa. Jej celem jest walka z dezinformacją oraz nauka krytycznego podejścia do treści publikowanych w mediach społecznościowych i internecie. W ramach kampanii powstaną materiały informacyjne, scenariusze lekcji oraz ćwiczenia praktyczne.

            Kampania edukacyjna

            W odpowiedzi na potrzebę walki z dezinformacją Ministerstwo Edukacji i Nauki, GovTech Polska, Instytut Badań Edukacyjnych i Polska Agencja Prasowa realizują ogólnopolską kampanię informacyjną FakeHunter-Edu. W ramach inicjatywy powstały materiały wideo dotyczące fake newsów, scenariusze zajęć oraz ćwiczenia praktyczne.

            Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się, jak świadomie korzystać z mediów społecznościowych, jakie mechanizmy stoją za powstaniem fake newsów, kto i w jakim celu je produkuje i dystrybuuje oraz jak sobie z nimi radzić.

            Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na skalę zjawiska dezinformacji oraz pogłębienie wiedzy na tematów fake newsów, a także zaprezentowanie narzędzi, które pozwolą podejmować świadome i racjonalne decyzje w wirtualnej przestrzeni.

            Walka z fake newsami 

            W walce ze zjawiskiem dezinformacji kluczową rolę odgrywa edukacja wszystkich grup społecznych i wiekowych rozumiana jako długofalowy proces uczenia się przez całe życie. Niezwykle ważne są działania ukierunkowane na rozwój krytycznego myślenia i kompetencji cyfrowych, szczególnie u młodych ludzi. Wiedza o mediach, połączona z analizą treści, a także kształtowanie nawyku weryfikacji autorów i źródeł pozyskiwanych informacji są konieczne, aby dostrzegać potencjalne zagrożenia i wiedzieć, jak wobec nich się zachować.

            Zjawisko dezinformacji w sieci

            Użytkownicy mediów społecznościowych i internetu zmagają się ze zjawiskiem dezinformacji, które rozpowszechniło się na masowa skalę. Fałszywe wiadomości, tzw. fake newsy, to celowo wprowadzane do obiegu informacyjnego wiadomości w całości lub części nieprawdziwe. Ich celem jest zmiana postawy lub reakcji wobec aktualnych wydarzeń, wywołanie paniki, destabilizacja systemu, chęć skłócenia lub zszokowania społeczeństwa. 

            Fake newsy mogą udawać prawdziwe informacje, treści naukowe, tweety nieistniejących osób lub memy internetowe. Bardzo często rozpowszechniane są za pomocą agresywnych i zautomatyzowanych technik, takich jak boty, sztuczna inteligencja czy trollowanie. 

            Selekcji informacji w mediach społecznościowych dokonują sami użytkownicy, komentując i udostępniając na swoich profilach wybrane komunikaty – te, które wcześniej udostępnili ich znajomi lub członkowie tej samej grupy, a więc osoby bliskie i zaufane. W ten sposób wiadomość ulega wzmocnieniu i zaczyna rozprzestrzeniać się szerzej, niezależnie od pierwotnego źródła i autora.Nieprawdziwe i niezweryfikowane informacje są społecznie szkodliwe i niosą za sobą realne zagrożenie. Wśród setek wiadomości i komunikatów ciężko jest odszukać te, które są wiarygodne. Brakuje narzędzi i wiedzy, aby rozróżnić prawdę od manipulacji i kłamstwa. 

            Młodzi ludzie na bieżąco śledzą informacje udostępniane w mediach społeczności i internecie. Często szybko i bez wcześniejszej weryfikacji przekazują je dalej. Fake newsy rozchodzą się sześć razy szybciej niż prawdziwe informacje. Prawdopodobieństwo ich udostępnienia jest o 70 proc. wyższe. 

            Zjawisku dezinformacji może przeciwdziałać aktywne społeczeństwo obywatelskie. Istotne jest budowanie świadomości na temat prawdziwych intencji twórców fake newsów, które ma bezpośredni wpływ na indywidualne i zbiorowe decyzje oraz działania.

            #FakeHunter – Tutaj można zapoznać się z raportami facktcheckingowymi. Dziennikarze serwisu codziennie sprawdzają informacje przesyłane przez internautów, które ich zdaniem mogą być fałszywe. #FakeHunter działa już ponad dwa lata i zweryfikował ponad 2 tys. fake newsów.

            informacje ze strony men.gov.pl

          • Uczniowie szkoły odwiedzili pensjonariuszy domu opieki " Przestrzeń Seniora"

          • Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły odwiedzili pensjonariuszy domu opieki " Przestrzeń Seniora". Jak zwykle spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Uczniowie wspólnie z pensjonariuszami biegli do mety, wykonywali opatrunki , wykonywali łamigłówki, a z rzeczy niepotrzebnych zrobili śmieszne zwierzęta, które otrzymały imiona. Jedna z Pensjonariuszek nazwała wykonanego zwierzaka -Pulpet. Było  dużo zabawy i śmiechu. Uczniowie rozmawiali z pensjonariuszami o kolejnej wizycie tak potrzebnej starszym ludziom jak i młodzieży.

          • Społeczność sp6 w paradzie z okazji Święta Lnu.

          • Tradycyjnie w programie Święta Lnu znalazły się takie wydarzenia, jak inscenizacja Strajku Szpularek z 1883 r. oraz parada miejska z udziałem przedstawicieli samorządu miasta, mieszkańców, miejskich placówek, instytucji, organizacji pozarządowych, słowem wszystkich, którzy czują się częścią  lokalnej społeczności. Święto Lnu to również okazja do wspólnej zabawy podczas plenerowych koncertów. Przedstawiamy zdjęcia z udziału naszej szkolnej społeczności w paradzie.

          • Igor Chyła kl. 1b - sukces w Olimpusku

          • Igor Chyla z klasy 1b zajął 15 miejsce w ogólnopolskiej olimpiadzie „OLIMPUSEK  sesja wiosenna z matematyki”. Serdecznie Igorowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów 😊

          • Wycieczka klas 5a i 5b

          • 9 czerwca klasa 5a i 5b była na wycieczce w Mandorii – mieście przygód. Humory wszystkim dopisywały i świetnie się bawili.Chętnie byśmy raz jeszcze odwiedzili to cudowne miejce😊

          • Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Kocham Polskę – Rodzina życia i miłości”

          • 10 czerwca w Sochaczewie został podsumowany Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Kocham Polskę – Rodzina życia i miłości”. Z naszej szkoły zostali nagrodzeni: Zosia Niewiadomska, Saba Dzwonek, Michał Kowalczyk, Gabrysia Wąsikowska i Dominik Wąsikowski . Wszystkim jeszcze raz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów😊

          • Unplugged - zapobieganie uzależnieniom




          • Od października w naszej szkole realizowany był rekomendowany program profilaktyczny „Unplugged”. Jest to program profilaktyki uniwersalnej, który koncentruje się na umiejętnościach życiowych, przekonaniach normatywnych i wiedzy o substancjach psychoaktywnych. Celem głównym programu jest ograniczenie używania substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki) przez młodzież. Uczniowie uczestniczący w programie otrzymali „Zeszyt ćwiczeń”, w którym oprócz zadań do wykonania znalazły się krótkie informacje na temat omawianego zagadnienia oraz pytania do przemyślenia czy dyskusji. Cykl 12 spotkań zrealizowano w ramach współpracy z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną. W zajęciach, które prowadziła psycholog pani Agnieszka Łęczycka - Niewiadomska, wzięli udział uczniowie klasy VII b. Dzięki ciekawej tematyce zajęć oraz urozmaiconym formom i metodom pracy zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży. Dziękujemy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej za współpracę a pani Agnieszce Łęczyckiej -Niewiadomskiej za przygotowanie                   i przeprowadzenie zajęć dla naszych uczniów.

          • Rowerowa Stolica Polski

          • Szanowni Rodzice, Nauczyciele, drodzy Uczniowie,
            w imieniu Prezydenta Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego przesyłam w załączeniu informacje dotyczące zabawy, do której włączyło się w tym roku także Miasto Żyrardów - walczymy o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. W zabawie chodzi o to, aby mieszkańcy rejestrowali swoją jazdę rowerem za pośrednictwem darmowej aplikacji na telefon „Aktywne Miasta”. Miasto, którego mieszkańcy zdobędą najwięcej punktów wygrywa. Rywalizacja trwa od 1 do 30 czerwca. 
            W ramach tej akcji założono podgrupy, aby w Żyrardowie szkoły podstawowe rywalizowały między sobą w liczbie przejechanych kilometrów. 
            Zachęcam wszystkich o włączenie się w akcję.

            Link do wydarzenia na fb: https://fb.me/e/4LDAMAyMg
            Pozdrawiam Grażyna Beliniak

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.