• Technologia druku 3D - #LaboratoriaPrzyszłości.

          • W dniu 16.XI.2022 roku w naszej szkole odbyło się szkolenie prowadzone przez przedstawiciela platformy SRIWARE, której celem było wprowadzenie uczestników w zagadnienia związane z technologią druku 3D: budowa i funkcje drukarki 3D, podstawowa obsługa druku, przygotowanie pliku do druku, zapoznanie z bibliotekami modeli 3D. Praca z drukarką wzbudziła duże zainteresowanie wśród nauczycieli.

            #LaboratoriaPrzyszlości #LaboratoriaPrzyszłości

          • Wizyta w Specjalnym  Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Żyrardowie.

          • We wtorek 22 listopada, w  ramach obchodów Dnia Tolerancji i Życzliwości uczniowie klas 4 i 5 naszej szkoły udali się z wizytą do SOSW w Żyrardowie.

            Nasi uczniowie zwiedzili szkołę, uczestniczyli w wielu zabawach ruchowo-muzycznych zorganizowanych przez Panie Wychowawczynie z Ośrodka oraz w pogadance na temat trudności w funkcjonowaniu ich uczniów, przyczynach powstawania niektórych zaburzeń oraz sposobach zachowania się gdy taka osoba pojawi się w naszym otoczeniu. Panie zaprezentowały specjalne tablety umożliwiające komunikację z osobami z zaburzonym rozwojem mowy, odpowiadały na pytania dzieci, zachęcały do integracji oraz oczywiści do poszanowania praw osób z różnymi zaburzeniami i dysfunkcjami.

            Wizytę zorganizowały Pani Marlena Chodor, Pani Anna Zakrzewska-Brona oraz Pani Renata Pindor.

            Wszyscy świetnie się bawiliśmy, popatrzcie zresztą na fotorelację z tejże wizyty.

          • Zbiórka pluszaków

          • Już po raz kolejny wolontariusze przeprowadzili zbiórkę pluszaków, gier planszowych oraz przyborów szkolnych, które zostały przekazane do Szkoły Podstawowej nr 2. 

          • Realizacja programu "#Zdrowie"

          •  

            W naszej szkole od września 2022 r. realizowany jest program „# Zdrowie”. Jego głównym celem jest profilaktyka uzależnień i promocja zdrowego stylu życia wśród uczniów. 

            W ramach programu odbywają się w klasach warsztaty, których tematyka dotyczy:

            1. Zdrowia i ruchu.

            2. Sposobów dbania o swoje zdrowie, zachęcenie uczniów do przyjęcia bardziej aktywnej postawy wobec dbania o własne zdrowie.

            3. Zdrowego odżywiania.

            4. Unikania ryzyka.

            5. Sytuacji i zachowań zagrażających  zdrowiu  i życiu, uzależnienia.

            6. Czynników ważnych dla zdrowia.

            7. Zdrowego styl życia.

            8. Wpływu rówieśników na nasze zachowania prozdrowotne i ryzykowne (papierosy, alkohol, środki uzależniające).

            9. Dziesięciu sposobów odmawiania.

            W czasie zajęć warsztatowych wykorzystane są różnorodne  metody pracy z dziećmi i młodzieżą: praca indywidualna, praca w grupach, odgrywanie scenek, praca na forum klasy, prace plastyczne, mini wykłady, mini prelekcje oraz zajęcia  z wykorzystaniem gier planszowych o tematyce sportowej i promujących zdrowy styl życia.

            Konkurs #zdrówko organizowany przez Stowarzyszenie Świetlik

            Międzyszkolny konkurs recytatorski # Zdrówko” odbył  się w Szkole Podstawowej Nr 3 w dniu 25 listopada 2022 r.

            W konkursie wzięło  udział 45 uczniów z  SP Nr 1, SP Nr 3, SP Nr 6, SP z Radziejowic, SP z Franciszkowa oraz SOSW w Żyrardowie.  Laureatami konkursu zostali również uczniowie naszej szkoły. Gratulujemy!

            I miejsce – Zuzanna Segiet  SP Nr 6

            II miejsce – Natalia Baran SP Nr 1

            III miejsce – Lena Myka SP Nr 6

            Wyróżnienia:

            1. Lilia Dominiak SP Franciszków
            2. Kornelia Buczkowska SP Nr 1
            3. Iga Hodun SP 3
            4. Tadeusz Niewiadomski SP 6
            5. Igor Gmurek SP Radziejowice
            6. Gabriela Zaręba SP 3
            7. Magdalena Zajkowska SP 6
            8. Oliwia Jasińska SP Franciszków
            9. Helena Litewnicka SP 1
            10. Wiktoria Ptaszek SP 3
            11. Paulina Wardziak SP 6

             

            „Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Zrealizowano w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego"

          • Powiatowy Konkurs Fotograficzny

          •  

             „Jak z obrazów. Moja wizja wielkiego dzieła malarskiego”.

             

            Sukcesy naszych uczniów w konkursie powiatowym:

             

            kategoria klasy I-III

            Alan Żebrowski (klasa 2B) – II miejsce

            Aleksandra Michalska (klasa 2B) – III miejsce

             

            kategoria klasy IV-VIII

            Magdalena Lechniak (klasa 5A) – wyróżnienie

              Serdecznie gratulujemy 

          • „Dzień tolerancji i życzliwości”

          • Jednym z działań podczas obchodów w naszej szkole „Dnia tolerancji i życzliwości” było przedstawienie  przez uczniów z klasy 5a i kilku z 6a bajki „Franio i Zasmuceni”. Dziękujemy p. Marlenie Chodor i p. Renacie Pindor  za przypomnienie i pielęgnowanie ważnych wartości w życiu każdego człowieka. Dobro, życzliwość, tolerancja i asertywność, są podstawą prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie każdego człowieka, a szczególnie dziecka.  

          • „Elektryczność i magnetyzm”

          • W środę   23 listopada uczniowie  klasy 6a i 6b brali udział   w warsztatach  „Elektryczność                          i magnetyzm”. Podczas zajęć poznali dwa sposoby wytwarzania prądu elektrycznego, zapoznali się  z pojęciem prąd stały i zmienny. Budowali elektromagnes i prosty silnik elektryczny. Udział w warsztatach zainspirował  uczniów do twórczego działania, choć dla niektórych było to nie lada wyzwanie.

          • „Biologia człowieka”

          • W środę, 23 listopada 2022 roku, uczniowie z klasy 2 i 2b wraz z wychowawcami uczestniczyli w lekcji pokazowej pt. „Biologia człowieka”. Prowadzący zaprezentował budowę wewnętrzną i szkielet człowieka. Opowiadał, w jaki sposób funkcjonują organy wewnętrzne człowieka. Każdy uczeń obserwował własną skórę na dłoni pod mikroskopem. Aby lepiej zrozumieć obieg krwi w organizmie, dzieci zostały przebrane za krwinki białe i czerwone. Podczas tego spotkania uczniowie utrwalili  i poszerzyli wiadomości zdobyte na zajęciach szkolnych.

          • Wyniki konkursu plastycznego „Najładniejsza zakładka”

          • pobrane

            W  celu rozwijania zainteresowań czytelniczych oraz aktywności twórczej biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny adresowany do uczniów klas IV – VI. Uczestnicy mieli wykonać samodzielnie zakładki, dowolną techniką ( np. rysunek, malarstwo, kolaż). Zakładki mogły mieć różny kształt. Uczniowie mogli wykorzystać dowolne płaskie materiały, które nie zniszczą i nie pobrudzą książki.

            Ogółem na konkurs wpłynęło 107 prac. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców.

            Nagrody: Martyna Kubicka 6b, Mateusz Rozwenc 6b, Magdalena Sadowska 4b, Julia Marczak 5a.

            Wyróżnienia: Martyna Perucka 4c, Alicja Meszka 4a, Maja Cymerska 6b, Michał Kowalczyk 6a.

            Gratulujemy !

          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

          • pobrane

             

            Już po raz drugi nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Dzięki temu księgozbiór biblioteki wzbogacił się o ciekawe nowości wydawnicze oraz lektury zgodne   z podstawą programową języka polskiego. Poniżej przedstawiamy niektóre zakupione pozycje.

            Zachęcamy do wypożyczania nowych książek.

            Bibliotekarki

          • „Lekcja o Funduszach Europejskich”  w naszej szkole!


          • Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Lekcja o Funduszach Europejskich VI”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.


            Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest zagadnieniom rozwoju lokalnego. Uczniowie poprzez grę planszową i materiały edukacyjne dowiedzieli się, czym jest zaangażowanie mieszkańców

            w rozwój miejscowości,  skąd brać środki na finansowanie pomysłów,  które zmieniają lokalną przestrzeń. Zapoznali się również z wieloma zagadnieniami dotyczącymi Funduszy Europejskich.


            Idea akcji opiera się na szczegółowo zaprojektowanych scenariuszach zajęć i materiałach dydaktycznych. Nasza szkoła otrzymała pakiet materiałów: broszury, upominki dla uczniów, gry planszowe, a także konspekt lekcji, na podstawie których przeprowadzone zostały zajęcia. Nie bądźmy bierni, starajmy się mieć wpływ na to, jak zmienia się nasza mała ojczyzna.


                                                                              

          • Rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

          • Jedną z wartości niezwykle ważnych dla człowieka jest wolność. Nie jest nam dana na zawsze, więc warto ją cenić i pielęgnować. Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 6 każdego roku, 11 listopada  dumnie niosąc sztandar, reprezentują całą społeczność szkolną, uczestnicząc w święcie upamiętniającym rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

          • XXV Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej

          •  

            W miniony czwartek nasza uczennica Magda Lechniak z klasy 5a reprezentowała naszą szkołę w XXV Powiatowym Festiwalu Piosenki Dziecięcej w kategorii klasy IV-VI. Magda interesuje się musicalem i zaśpiewała piosenkę „Gwiazdą być” z musicalu Wicked. Swoim występem oczarowała zarówno widownię jak i jury, które stwierdziło, że „wymiotła musicalowo” i zdobyła II miejsce. Sukces Magdy jak zwykle jest efektem zajęć wokalnych z naszą nauczycielką Agnieszką Orzechowską.

            Gratulujemy!

          • Klasa 3a w "Przestrzeni Seniora"

          • W piątek 18.11.2022r  klasa 3a wraz z p. Marzeną Olejnik odwiedziła "Przestrzeń Seniora", gdzie pensjonariusze   obejrzeli występ przygotowany z okazji Narodowego  Święta Niepodległości. Koncert wzbudził duże zainteresowanie wśród seniorów.  Wszyscy ze wzruszeniem wysłuchali zaprezentowane utwory, a na  zakończenie wspólnie odśpiewali hymn  Polski. Po raz kolejny jesteśmy dumni z naszych uczniów, którzy wykazują się ogromną wrażliwością.

             

          • Mobilne Planetarium

          • 18 listopada do naszej szkoły przyjechało Mobilne Planetarium. Uczniowie w zależności od zainteresowań obejrzeli różne seanse,   np.” Życie drzew”, „Explore”, „Życie na księżycu”. Uczniowie nie tylko pogłębili swoją wiedzę i  poszerzyli  horyzonty, ale również  świetnie się bawili.

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

          • 20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Ta data nie jest przypadkowa – upamiętnia uchwaloną 20 listopada 1989 roku „Konwencję o prawach dziecka”. W tym roku ten wyjątkowy dzień będzie upływał pod hasłem tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji. 

            W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła konwencję, która gwarantuje wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. „Konwencja o prawach dziecka” ma za zadanie chronić dzieci i wspierać je   w prawidłowym rozwoju. W tym roku celebracji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka towarzyszy ważny przekaz – chcemy zwrócić uwagę na kwestie różnorodności i tolerancji oraz przeciwdziałać dyskryminacji. 

            Wszyscy jesteśmy częścią Drużyny Praw Dziecka! - zobacz film z Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF Robertem Lewandowskim

            Prawa dziecka dotyczą wszystkich dzieci – niezależnie od pochodzenia, koloru skóry, płci, języka, wyznania, poglądów, przynależności kulturowej, niepełnosprawności, czy poziomu zamożności. Każde dziecko jest równe wobec prawa i nie powinno doświadczać niesprawiedliwego traktowania. Podnoszenie świadomości dotyczącej tolerancji, zarówno pośród dzieci jak i dorosłych, stanowi klucz do tworzenia przyjaznych warunków do życia i rozwoju dla wszystkich dzieci. 

            W tym roku Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka obchodzimy pod znakiem inkluzywności, równości i tolerancji. To wartości, które UNICEF stara się promować na całym świecie i które powinny dotyczyć każdego dziecka. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia naszych darczyńców, partnerów, Ambasadorów Dobrej Woli, ale także przyjaciół i sympatyków. To dzięki nim możemy nieść pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom i każdego dnia skutecznie walczyć o ich prawa  powiedziała Renata Bem, Zastępca Dyrektora Generalnego Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF.

            Ze względu na wojnę w Ukrainie, kwestia wspierania dzieci bez względu na to, skąd pochodzą, ma w tym roku szczególny wydźwięk dla UNICEF w Polsce. W marcu, w rekordowym czasie, powstało Biuro Reagowania Kryzysowego UNICEF w Polsce, które wspiera rodziny uciekające przed wojną. Biuro współpracuje z władzami krajowymi i samorządami, a także z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, aby dzieci uczyły się, były zdrowe i bezpieczne. 

            „Polska udzieliła kluczowego, historycznego wsparcia dla UNICEF i praw dziecka, dzięki pomysłodawcy organizacji, Ludwikowi Rajchmanowi i poprzez zainicjowanie procesu opracowania Konwencji o prawach dziecka w 1979 roku”, powiedział Rashed Mustafa, Krajowy Koordynator Biura Reagowania Kryzysowego UNICEF w Polsce. „Nie jest więc zaskoczeniem, że zarówno Polacy, jak i władze w kraju z otwartymi sercami i ramionami wspierają dzieci-uchodźców z Ukrainy. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Polską, aby zapewnić, że wszystkie dzieci, zwłaszcza te najbardziej potrzebujące, mogą korzystać ze swoich podstawowych praw zapisanych w Konwencji o prawach dziecka. Jesteśmy także bardzo szczęśliwi, że razem z naszymi kolegami z Polskiego Komitetu Narodowego możemy świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.”  

            Biuro Reagowania Kryzysowego UNICEF w Polsce wspiera wszystkie dzieci w dostępie do edukacji formalnej i nieformalnej oraz rozszerza możliwości nauki dla około 500 000 najmłodszych w Polsce. Z kolei 585 000 dzieci, nastolatków i opiekunów otrzymuje obecnie wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego, a 350 000 uchodźców korzysta z artykułów higienicznych. Z kolei w zakresie partycypacji młodzieży w życiu społecznym, w okresie letnim 150 000 nastolatków z Ukrainy i Polski skorzystało z letnich obozów, które obejmowały edukację, zabawę, wsparcie zdrowia psychicznego, naukę umiejętności życiowych oraz lekcje języka polskiego.

            W tym roku UNICEF Polska po kolejny raz kolejny zaprosił do świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka placówki edukacyjne z całej Polski. Udział w obchodach zadeklarowało już ponad 2000 szkół i przedszkoli. We wszystkich placówkach, które zgłosiły się do naszej akcji, obędą się zajęcia edukacyjne poświęcone tematyce praw dziecka. Dla nauczycieli udostępniliśmy, specjalnie przygotowany, bogaty pakiet materiałów dydaktycznych. Szkoły i przedszkola mogą też okazać solidarność ze wszystkimi dziećmi na świecie, szczególnie tymi których prawa nie są respektowane, poprzez udział zaproponowanych przez nas w wydarzeniach specjalnych: grach, zabawach, malowaniu murali czy niebieskich marszach. 

            Do udziału w świętowaniu Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka zaprosiliśmy również naszych partnerów biznesowych. Firmy chętnie włączają się w ten szczególnie ważny dla naszej organizacji dzień poprzez aktywną komunikację informacji związanych z prawami dziecka w social mediach oraz poprzez wydarzenia dla pracowników. 

             

          • Dni Tolerancji i Życzliwości

          • W listopadzie już trzeci rok obchodzimy w naszej szkole Dni Tolerancji i Życzliwości. W tym roku delegacje klas 6-8 wzięły udział w spotkaniu z seniorami w domu opieki. Dzieci wraz z podopiecznymi Przestrzeni Seniora wykonały plakaty prezentujące międzypokoleniową definicję tolerancji. Pracę uprzyjemniło wspólne śpiewanie. I młodsi, i starsi byli bardzo zadowoleni ze spotkania. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, którzy uczestniczyli w spotkaniu, bo wykazali się dużą wrażliwością i dojrzałością.

          • Pizza w zerówce

          • „Zeróweczka ”była na wycieczce w Pizzerii Da Grasso. Dzieci uczyły się robić pizzę pod kierunkiem kucharza. Choć zadanie wydawało się dzieciom trudne, wszystkim udało się zrobić smaczną pizzę. Każdy uczestnik posmakował wykonanej przez siebie pizzy i otrzymał dyplom.  Zadowoleni, najedzeni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

          • Narodowe Święto Niepodległości

          •  

            W dniu 10 listopada br. w naszej szkole odbyły się uroczystości związane                            z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Na uroczystym apelu, przygotowanym przez uczniów klasy 8b i 8c pod kierunkiem p. Doroty Bartoszek                  i p. Małgorzaty Sprusińskiej, przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia                      z historii Polski związane z walką o niepodległość narodu polskiego. Fakty historyczne przeplatane były poezją i pieśniami patriotycznymi. W apelu udział wzięli również żołnierze z 37 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Sochaczewie. Zaproszeni goście opowiedzieli na czym polega służba żołnierska. Jak żołnierze chronią naszą niepodległość. Goście zaprezentowali bojowe wyposażenie indywidualne każdego żołnierza, przekazali informacje na temat nowoczesnego sprzętu oraz przeprowadzili warsztaty z nauki celowania za pomocą trenażera „Cyklop”. Dla klas I-III bardzo interesujące  przedstawienie przygotowali uczniowie klasy 3a pod kierunkiem p. Marzeny Olejnik. Tak jak starsi koledzy przybliżyli swoim koleżankom i kolegom najważniejsze wydarzenia dotyczące niepodległości Polski. Dziewczynki w pięknych strojach  i biało-czerwonych wiankach   na głowach tańczyły   „Pieśń  Konfederatów Barskich”, a cała klasa pięknie śpiewała liczne piosenki mówiące o miłości do naszej Ojczyzny. O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”. Była to wszystkich obecnych piękna lekcja historii. Obie uroczystości zakończyły się robieniem wspólnych pamiątkowych zdjęć, co pozwoli na dłużej zachować ten dzień w pamięci.

             

             

          • ”Życiodajne pszczoły”

          • W poniedziałek, 7 listopada 2022 roku, dzieci z klasy 2a i 2b wraz z wychowawcami uczestniczyły w lekcji pokazowej pt.: ”Życiodajne pszczoły”.  Przybyły do szkoły pszczelarz zapoznał uczniów z życiem pszczół i w przystępny sposób przekazał wiele ciekawostek dotyczących tych pożytecznych owadów. Dzieci dowiedziały się między innymi, co potrafią pszczoły, jak powstaje miód, a także czym zajmuje się królowa, robotnica i truteń. Pokaz wzbogacony był pięknymi zdjęciami i rekwizytami, jednak szczególną atrakcją dla uczniów była obserwacja żywych pszczół w przenośnym szklanym ulu. Na koniec prezentacji każde dziecko otrzymało słoiczek pysznego zdrowego miodu.

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.