• "Odkrywcy Talentów"

          • Uczniowie klasy 1b (opiekun p. Aneta Wasilewska) oraz 6a i 6b (opiekun p. Dorota Misiak) wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Specjalne Przedszkole Terapeutyczne "Odkrywcy Talentów" w Żyrardowie. Tytuł pracy konkursowej brzmiał projekt maskotki " Przyjaciel Przedszkola". Zaś głównym celem było poszerzanie wśród dzieci i młodzieży świadomości na temat niepełnosprawności poprzez wyłonienie prototypu maskotki. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się podczas Obchodów Dnia Autyzmu. Wydarzenie objęte było honorowym  Patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa. W efekcie rozstrzygnięcia konkursu uczennica klasy 1b Inga Głowacka została laureatem trzeciego miejsca, otrzymała dyplom i nagrodę rzeczową w postaci powerbanku. Pozostałych 24 uczestników otrzymało dyplomy i upominki. Do konkursu przystąpili uczniowie z klasy              1b - Damian Bajak, Tymon Chyła, Inga Głowacka, Lena Kwaśniewska, Amelia Kwiatkowska, Lena Markiewicz, Mateusz Pawlak , Bruno Stasiak, Zofia Waszczyk.              Z klasy 6a - Julia Barej, Jakub Jeszka , Oliwia Jakubiak, Helena Szostek, Przemysław Pielka, Lena Stronias, Zofia Granoszewska, Gabriel Klimkowski, Tomasz Chocyk,  Stefania Leśniewicz, a  z klasy 6b - Michał Adamus, Gabriela Kowalska, Maja Cymerska, Laura Rasz, Oskar Baran, Zuzanna Meszka.

             

            Koordynatorami konkursu były p. Iryna Krasovska i p. Teresa Zawistowska  

             

          • Akcja Żonkile Łączy Nas Pamięć Muzeum Historii Żydów Polskich Polin ,,Żonkile 2023".

          •  

            19 kwietnia uczniowie szkoły Podstawowej nr 6 w Żyrardowie uczcili 80 rocznicę Powstania w getcie warszawskim uczestnicząc po raz kolejny w akcji ,,Żonkile".

            W czasie przygotowanych lekcji z nauczycielką historii Małgorzatą Sprusińską, korzystali z przygotowanych przez Muzeum Żydów Polskich ,,Polin" prezentacji, słuchowisk i filmów. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach, których celem jest nie tylko pamięć i szerzenie tolerancji religijnej, ale również stawianie nacisku  na prawdę, wrażliwość na krzywdę, niesprawiedliwość, koleżeństwo, przyjaźń, wartość pracy i bezinteresowność. Te wartości są dla uczniów i nauczycieli ,,szóstki" bardzo ważne.

            Nauczycielka przypomniała uczniom w kilku słowach historię żyrardowskich Żydów i ich związek z ze szkołą nr 6 i Elizą Orzeszkową.

            W ramach pamięci i solidarności ze skrzywdzonymi w imię chorej z nienawiści ideologii nazizmu uczniowie klas dołączających się do akcji robią sobie zdjęcia z papierowymi ,,żonkilami".

          • Z prądem nie ma żartów - fundacja RoRo edukuje

          • Z prądem nie ma żartów. Taki tytuł nosiły pierwsze z trzech zajęć doświadczalnych, które odbyły się w klasach 0-4. Instruktorki z warszawskiej fundacji RoRo, która wspiera harmonijny rozwój dzieci, zapoznawały młodych uczniów z prądem. 

            Podczas zajęć wspólnie: 

            • zbudowali prosty obwód elektryczny,
            • sprawdzili, które materiały przewodzą prąd, a które nie,
            • dowiedzieli się czy prąd może być niebezpieczny,
            • sprawdzili ile światła daje… jabłko. 

            Nie możemy się doczekać kolejnych spotkań.

            Katarzyna Jaroszewska

             

          • Dwie Nikole docenione w Łapach

          • Dom Kultury w Łapach był organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Rzeka - 7dziedzictwo natury, kultury i tradycji". Na konkurs wpłynęło 1216 prac plastycznych ze szkół, świetlic, domów kultury, ognisk pracy pozaszkolnej z całej Polski.

            W tym konkursie I miejsce w kategorii dzieci młodszych zajęła Nikola Chrzanowska, a wyróżnienie otrzymała Nikola Dąbrowska. Obydwie dziewczynki z klasy II b.

            Komisja oprócz przyznania nagród i wyróżnień wybrała 237 najlepszych prac na wystawę.  Wśród zakwalifikowanych dzieł znalazły się prace: Amelii Karpińskiej z klasy IIb i Igi Lelonkiewicz z klasy IV c.

             Wszystkim dziewczynkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Dorota Misiak

             

          • Dzień idola

          • W kwietniu samorząd zaproponował uczniom urozmaicenie szkolnej codzienności. We wszystkie środy miesiąca zaproponowywali nowy pomysł i temat na przebrania. Społeczność uczniowska chętnie podjęła inicjatywę i wykazała się dużą kreatywnością w wyborze strojów.
            Środa 19 kwietnia przeminęła pod hasłem Dzień idola.
            Samorząd szkolny
          • Warsztaty prowadzone przez panią Aleksandrę Skowron - Palkę z manufaktury NaLi w Żyrardowie

          • W czwartek 13 kwietnia uczniowie klasy 3b uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez panią Aleksandrę Skowron - Palkę z manufaktury NaLi w Żyrardowie produkującej naturalne kosmetyki.  W czasie tych warsztatów dzieci dowiedziały się: co to są olejki eteryczne, jak pachnie mumia sprzed tysięcy lat. Bawiły się w rozpoznawanie zapachów. Tworzyły własne perfumy botaniczne i wymyślały nazwy dla tych perfum. Wykonywały tęczowe sole do kąpieli z suszonymi kwiatami. Warsztaty były tak ciekawe i absorbujące, że trzy godziny lekcyjne minęły jak mrugnięcie oka, a pani Ola stworzyła dzieciom świat baśniowych zapachów, który całkowicie zafascynował dzieci.

            Małgorzata Świetlik

          • „Turniej o Ruchu Drogowym”

          • Uczniowie naszej szkoły brali udział w „Turnieju o Ruchu Drogowym”, w którym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich szkół z naszego miasta. Grupa młodsza w składzie: Magdalena Lechniak, Oliwier Odolczyk, Adrian Owczarczyk  z klasy 5a i Maja Owczarek z klasy 5b zajęła IV miejsce. Grupa starsza w składzie: Tomasz Chocyk z klasy 6a, Hubert Kacprzak i Krzysztof Słupecki z klasy 8a zajęła            III miejsce.

            Uczestnikom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że ich wiedza i umiejętność wpłyną na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

            Dorota Misiak

          • Miejskie zawody w mini piłkę nożną dziewcząt

          • Dnia 14.04.2023 nasza szkoła wzięła udział w miejskich zawodach w mini piłkę nożną dziewcząt. Drużyna w składzie: Maja Molęda, Oliwia Jakubiak, Julia Bareja, Kasandra Mińkowska, Laura Ślesińska, Zosia Serwa, Amelia Koniczyńska, Lena Mojsa, Kornelia Tryc, Amelia Tomaszewska, Ola Jaśniak zdobyła trzecie miejsce w mieście. Gratulacje 😊

            Marta Gałązka

          • Życzenia wielkanocne

          • ​​​​​​​Pełnych nadziei Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, rodzinnego ciepła, radosnych spotkań przy wielkanocnym stole oraz smacznego święconego jajka.

                                                   W imieniu wszystkich pracowników życzy Grażyna Beliniak

            Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 6 w Żyrardowie 

             

          • Szanuj zdrowie jak je masz, bo o różne bzdury dbasz

          • W dniu 4 kwietnia 2023r. obchodziliśmy  w naszej szkole  "Dzień Służby Zdrowia". Uczniowie klasy 3a i 3b pod opieką pań Marzeny Olejnik i Małgorzaty Świetlik przygotowali przedstawienie profilaktyczne dla swoich  kolegów i koleżanek z klas 0-IV . Szanuj zdrowie jak je masz, bo o różne bzdury dbasz - ta sentencja była hasłem przewodnim spotkania. W kilku scenkach tematycznych uczniowie przekazali młodszym cenne wskazówki związane z przestrzeganiem zasad zdrowego żywienia, szkodliwością hałasu na nasze zdrowie, higieną jamy ustnej. 

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Dzień Świadomości Autyzmu

            Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.

            Polska na niebiesko i różowo

            W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wiele budynków zostanie podświetlonych na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Kolory te symbolizują fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn.  

            Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Kampania przyczynia się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. 

             

            2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007 roku, jako jeden z kilku oficjalnych dni ONZ poświęconych kwestiom zdrowotnym.

            Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około jedno na 100 dzieci jest w spektrum autyzmu, który stanowi zróżnicowaną grupę objawów związanych z rozwojem mózgu (ang. autism spectrum disorder, ASD). Autyzm to specyficzny sposób pracy układu nerwowego, w tym mózgu, będący przejawem neuroróżnorodności gatunku ludzkiego. To zjawisko o bardzo szerokim zakresie i wielu odcieniach, stanowiące wachlarz zróżnicowanych cech, zachowań i objawów. Przed diagnozą spektrum autyzmu młode osoby często otrzymują inne diagnozy psychiatryczne. Uzyskanie trafnej diagnozy może mieć ogromne znaczenie dla osoby w każdym wieku. Aktualnie odchodzimy od narracji o leczeniu osób w spektrum, a zamiast tego skupiamy się na akceptacji, wspieraniu i włączaniu osób neuroróżnorodnych, a także na upominaniu się o ich prawa.

            Zdolności i potrzeby osób w spektrum autyzmu są różne i mogą ewoluować w czasie. Podczas gdy niektórzy mogą żyć samodzielnie, inni mogą wymagać wsparcia przez całe życie. Dlatego tak ważna jest potrzeba uwzględnienia złożoności, różnorodności i indywidualności osób w spektrum autyzmu.

            Rzecznik Praw Obywatelskich w pełni popiera działania, które pomagają zwiększyć świadomość na temat tego ważnego tematu. Osoby w spektrum autyzmu mają prawo do równych szans i traktowania z szacunkiem i godnością. 

            2 kwietnia odbywa się wiele akcji i inicjatyw, które mają na celu zwrócenie uwagi na ważne problemy, z jakimi borykają się osoby w spektrum autyzmu oraz ich rodziny, takie jak brak zrozumienia czy wykluczenie społeczne. 

            Jedną z symbolicznych akcji tego dnia jest podświetlanie budynków na niebiesko i różowo, tak aby zwrócić uwagę społeczeństwa na tę ważną kwestię. Róż i niebieski mają pokazać, że autyzm nie ma płci, a w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wspieramy wszystkich jednakowo. 

            Przez wiele lat istniało przekonanie, że autyzm występuje czterokrotnie częściej u płci męskiej. Jego źródłem są przyjęte kryteria diagnostyczne, które nie uwzględniają różnicy między dziewczynkami i chłopcami w spektrum. Najnowsze badania wskazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet, a wiele osób w spektrum autyzmu, zwłaszcza dziewczynek i kobiet, pozostaje niezdiagnozowanych. 

            2 kwietnia budynek Biura Rzecznika Praw Obywatelskich również zostanie podświetlony na kolor niebieski i różowy.

            Warto jednak pamiętać, że równość i szacunek dla osób w spektrum autyzmu nie powinny być tylko jednodniową akcją, ale stałym celem naszej społeczności.

            Dlatego też zachęcamy do dalszych działań, które pomogą osobom w spektrum autyzmu w pełnym wykorzystaniu ich potencjału i zapewnieniu im satysfakcjonującego udziału w życiu społecznym.

            Ważne linki:

             

          • Nagłówek

          • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

            Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.