• Festiwal robotów w klasie 3a

          • Zajęcia techniczne w klasie IIIa były pełne innowacji i kreatywności.
            Cały tydzień rozmawialiśmy o przyszłości, czytaliśmy czytankę o podróży w przyszłość i wymyślaliśmy swoje innowacyjne wynalazki, które mogłyby powstać w przyszłości.
            Podczas zajęć informatycznych stworzyliśmy plakat zapraszający na festiwal robotów. Ale prawdziwym punktem kulminacyjnym były zajęcia techniczne, podczas których każde dziecko wykonało swojego robota. Każdy z nich był zrobiony z rzeczy, które na pierwszy rzut oka mogły wydawać się zbędne - tak naprawdę ze śmieci.
            Te roboty są niesamowite! Każdy z nich jest unikalny i pokazuje niesamowitą kreatywność dzieci. Są kolorowe, różnorodne w kształtach i rozmiarach, a przede wszystkim - są dowodem na to, że nauka i zabawa mogą iść w parze. Dzieci pokazały, że z pozornie niepotrzebnych rzeczy można stworzyć coś pięknego i wartościowego. To była prawdziwa lekcja recyklingu i ekologii!
            To była prawdziwa przyjemność obserwować ich zaangażowanie i kreatywność. Czekamy na kolejne niesamowite projekty!
            Katarzyna Jaroszewska

          • Kiermasz ciast w szkole

          • 8 marca, Samorząd Szkolny przeprowadził kiermasz ciast w szkole. To wydarzenie, zorganizowane przy ogromnym wsparciu rodziców, miało na celu uczczenie nadchodzącego Dnia Cukiernika. Co więcej, udało się tym samym uczcić Dzień Kobiet i umilić dzień wszystkim uczniom naszej szkoły.
            Chciałabym podziękować wszystkim zaangażowanym dzieciom za ich pomoc i wkład w to wydarzenie. Bez waszej pomocy i entuzjazmu nie byłoby to możliwe. Wasza kreatywność i zaangażowanie przyczyniły się do sukcesu tego wydarzenia.
            Kiermasz ciast był niewątpliwie sukcesem. Wszystkie ciasta były pyszne, a atmosfera była pełna radości i entuzjazmu. To było wspaniałe doświadczenie dla wszystkich uczniów i nauczycieli.
            Katarzyna Jaroszewska

          • OGÓLNOPOLSKIE SUKCESY MAGDY

          •  

            Z przyjemnością przedstawiamy kolejne wokalne sukcesy naszej uczennicy z klasy 6A, Magdaleny Lechniak, którą do konkursów przygotowuje Pani Agnieszka Orzechowska:

            • 3. Ogólnopolski Karnawałowy Festiwal Piosenki Rozrywkowej O ZŁOTY CEKIN 2024, kat. 10-13 lat, org. Centrum Artystyczne THE VOICE – wyróżnienie specjalne
            • Ogólnopolski Konkurs Wokalny OD SERCA 2024, kat. 11-13 lat, org. ART FESTIVALS FACTORY – II miejsce
            • Ogólnopolski Festiwal WYGRAJ SIEBIE I edycja 2024, kat. 10-13 lat, org. Stowarzyszenie Ogólnopolski Ośrodek Kultury Muzyczne Talenty – wyróżnienie

            Gratulujemy sukcesów!

             

          • „Latające rakiety” w klasie 1b

          • Uczniowie klasy Ib w ubiegłym tygodniu zgłębili swoją wiedzę na temat kosmosu. Dzieci wykonały bardzo pomysłowe i różnorodne  makiety przedstawiające układ słoneczny i pojazdy kosmiczne (szczególne odziękowania dla Rodziców za wsparcie w przygotowaniu fantastycznych prac)Przeprowadziły doświadczenie pt. „Latające rakiety”, a na zajęciach informatycznych narysowały wszystkie planety. 

            Klaudia Matusiak

          • Rozpoczyna się rekrutacja do miejskich szkół podstawowych i przedszkoli na rok szkolny 2024/2025

          •  

            REKRUTACJA DO SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

            W dniach 4 marca, od godz. 9.00 do 8 kwietnia 2024 r., do godz. 14.00 należy dokonać rejestracji w elektronicznym systemie rekrutacji zgłoszenia lub wniosku o przyjęcie do I klasy szkoły podstawowej. Oprócz dostarczenia do szkoły tradycyjnej formy papierowej zgłoszenia/wniosku istnieje możliwość, aby za pośrednictwem systemu rekrutacji rodzice mogli przekazać zgłoszenie/wniosek oraz niezbędne dokumenty – podpisując profilem zaufanym.

             

            REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLI I ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH

            W dniach od 5 marca od godz. 9.00 do 20 marca 2024 r. do godz. 14.00 odbywać się będzie rejestracja w elektronicznym systemie rekrutacji wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej. Istnieje możliwość, aby za pośrednictwem systemu rekrutacji rodzice mogli przekazać wniosek oraz dokumenty/oświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów – podpisując profilem zaufanym. Pamiętajmy, że jest to również czas na złożenie w przedszkolu/szkole pierwszego wyboru ww. wniosku w wersji papierowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów rekrutacyjnych.

            Szczegóły rekrutacji znajdują się na stronie https://www.zyrardow.pl/ w zakładce Oświata.

            Dodatkowych informacji udziela Wydział Edukacji Urzędu Miasta Żyrardowa, ul. Józefa Mireckiego 56, nr tel. 46 858 15 69, 46 855 36 09.

            informcja ze strony zyrardow.pl

          • Uczniowie z klas IIIa i IIa w Stacji Muzeum i w Łazienkach Królewskichh

          • Dnia 29 lutego uczniowie z klas IIIa i IIa uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem naszej wycieczki była Stacja Muzeum, gdzie uczniowie mieli okazję uczestniczyć w lekcji muzealnej pt. “O psie, który jeździł koleją”. Ta ciekawa lekcja dostarczyła uczniom nie tylko wiedzy na temat historii kolei, ale także pokazała im, jak różnorodne i fascynujące mogą być historie związane z podróżami pociągami.
            Następnie udaliśmy się do Łazienek Królewskich, gdzie mogliśmy podziwiać piękno tego historycznego parku i pałacu. Uczniowie byli zachwyceni spacerem wśród zabytkowych budynków i malowniczych ogrodów. Główną uwagę dzieci przykuł paw, który stał się niezapomnianym elementem naszej wizyty.
            Podczas wycieczki czniowie mieli okazję do integracji, poznawania nowych miejsc i zdobywania nowych doświadczeń. Cieszymy się, że mogliśmy zaoferować im taką możliwość i już czekamy na kolejne wyjazdy!
            Katarzyna Jaroszewska

          • Dyktando biegane w klasie 3a

          • Uczniowie klasy IIIa wzięli udział w dyktandzie bieganym, które jest nie tylko innowacyjnym podejściem do nauki ortografii, ale także doskonałym sposobem na rozwijanie umiejętności współpracy i koncentracji.
            Dyktando biegane odbywało się w parach. Na korytarzu szkoły zawiesiliśmy tekst dyktanda. Zadaniem jednego z uczniów w parze było przeczytanie fragmentu tekstu, zapamiętanie go, a następnie przekazanie partnerowi, który pozostał w klasie. Ten drugi uczeń miał za zadanie zapisanie usłyszanych słów. Następnie role w parze się zamieniały.
            Taka forma dyktanda ma wiele zalet. Po pierwsze, uczniowie uczą się ortografii w aktywny i angażujący sposób. Po drugie, rozwijają swoje umiejętności komunikacyjne i pamięciowe. Po trzecie, uczą się pracy zespołowej i wzajemnej pomocy.
            Następnym razem napiszemy dyktando chowane:)
            Katarzyna Jaroszewska

          • #LaboratoriaPrzyszłości# #LaboratoriaPrzyszlosci# w kl. 3a

          •  

            Nasze ostatnie zajęcia z informatyki w klasie IIIa były nieco inne niż zwykle. Tym razem, zamiast tradycyjnej pracy przy komputerach, uczniowie mieli okazję bawić się klockami SkriKit!

            Informatyka to nie tylko praca z komputerem, ale także zabawa i kreatywność. Klocki SkriKit, które są zestawem do nauki otrzymanym z projektu Laboratoria Przyszłości, pozwoliły naszym uczniom na rozwijanie umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów w praktyczny i angażujący sposób.

            Podczas tych zajęć, dzieci miały możliwość budowania różnych modeli. To było nie tylko ekscytujące, ale także edukacyjne doświadczenie, które pokazało uczniom, jak technologia może być zarówno zabawna, jak i pouczająca.

            Korzyści płynące z takich zajęć są liczne. Po pierwsze, uczniowie uczą się podstaw programowania i inżynierii na bardzo praktycznym poziomie. Po drugie, praca z klockami SkriKit rozwija zdolności manualne i koordynację wzrokowo-ruchową. Po trzecie, dzieci uczą się pracy zespołowej, dzieląc się zadaniami i współpracując nad budową modeli.

            Cieszymy się, że możemy oferować naszym uczniom tak innowacyjne                   i angażujące formy nauki. Czekamy na kolejne zajęcia z klockami SkriKit                   i jesteśmy pewni, że nasze dzieci również!

             

            Katarzyna Jaroszewska

          • Klasa 1b na spektaklu pt. „KLARA I JEJ MAGICZNE OKULARY”

          • Dnia 23 lutego klasa 1b wybrała się na spektakl pt. „KLARA I JEJ MAGICZNE OKULARY” w reżyserii Grzegorza Maślanki. Grupa MashArt zaprezentowała nie tylko niezwykły balet, elementy akrobatyki ale również Aerial czyli taniec   w powietrzu z wykorzystaniem szarf. Dzięki nowatorskiej scenografii oraz perfekcyjnemu wykonaniu młodych artystów, spektakl zachwycił wszystkie dzieci.  

            Klaudia Matusiak

             

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • 21 lutego 2024 roku obchodziliśmy  w naszej Szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
            Przypomnijmy, że dzień ten został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r., a obchodzony jest od 2000 r. Jego cel to ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące.
            W ramach naszych szkolnych obchodów odbył się konkurs języka polskiego dla uczniów klas siódmych i ósmych ph. "Ucz, ucz, ucz, ucz się polskiego, na łatwe i na trudne dni".
            W rozwiązywaniu zadań wzięły udział trzyosobowe zespoły klasowe. Zestawy konkursowe dotyczyły następujących zagadnień językowych: pisowni wyrazów w zakresie najczęściej popełnianych błędów, frazeologizmów, znaczenia wybranych wyrazów.
            Zmagania zespołów obserwowali uczniowie z klas siódmych i ósmych. Przygotowali hasła dopingujące i skandowali je.
            Konkurs zakończył się zwycięstwem zespołu z klasy 7c w składzie: Alina Szaciłło, Nikola Nowak, Dagmara Olejniczak.
            Nagroda w konkursie to karta prezentowa do Empiku dla każdej osoby w zespole.
            Różnice między zespołami w liczbie zdobytych punktów były niewielkie.
            Całemu wydarzeniu towarzyszyły piosenki w  wykonaniu dwóch uczennic - Gabrysi Wąsikowskiej i Magdaleny Lechniak.
            Nasz konkurs to spora dawka zagadnień z zakresu poprawności ortograficznej i językowej  w połączeniu z bogatym słownictwem i  znajomością tradycji językowej.
            Gratulacje dla zwycięskiego zespołu!
            Do zobaczenia w przyszłym roku!
            Jolanta Żukowska






             

          • Podsumowanie konkursu plastycznego "Moja perspektywa widzenia" w Grodzisku Mazowieckim

          • 22 lutego w Publicznym Ognisku Plastycznym w Grodzisku Mazowieckim odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego "Moja perspektywa widzenia". 

            I miejsce w tym konkursie zajęła Weronika Guzewska, a II miejsce Magdalena Lechniak. Obie uczennice są z klasy 6a.

            Wręczenie nagród było połączone z wystawą  obrazów dorosłych uczestników ogniska. Dziewczynki mogły porównać swoją twórczość z twórczością dorosłych i poznać inne techniki malarskie i rysunkowe. Laureatkom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

            Dorota Misiak

          • Klasa 1b w Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej

          • Dnia 14.02.2024 klasa Ib wraz ze swoimi opiekunami pojechała pociągiem do Grodziska Mazowieckiego. Tam w Centrum Aktywizacji i Integracji Społecznej zwiedziła planetarium oraz nowoczesną salę multimedialną Kopernik. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia mini-seansu kina sferycznego oraz filmu 3D fulldome pt. „Zaczarowany Globus”. Następnie dzieci udały się do kopuły astronomicznej położonej na wysokości 28m n.p.m., gdzie przez teleskop słoneczny zobaczyły jak wygląda powierzchnia Słońca. Na koniec uczniowie mieli możliwość podziwiania widoku na miasto oraz zrobienia wspólnego pamiątkowego zdjęcia na Tarasie Widokowym.

            Klaudia Matusiak 

          • Z życia świetlicy szkolnej

          •  Zajęcia w świetlicy po feriach zimowych rozpoczęły się od miłych wspomnień i przeżyć w czasie odpoczynku, pogadanek na temat bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych. Uczniowie również zapoznali się ze sportami zimowymi i starali się zapamiętać skomplikowane nazwy niektórych (np. bobsleje, skeleton...) poprzez działanie i mimikę bez słów oraz kolorowanie obrazków.
                  Potem nastąpił karnawałowy czas, czas zabawy i możliwości wcielania się  w różne role. Wykonanie masek, zabawy rytmiczne przy muzyce, prezentacja zwyczajów, związanych z karnawałem w Polsce i innych krajach — to wszystko zrealizowaliśmy na zajęciach.
                  Wzbogacaliśmy wiedzę dzieci o ptakach żyjących w naszym kraju na podstawie wierszy J. Tuwima oraz ćwiczeń interaktywnych. Także rozwijaliśmy kompetencje manualne, układając ptaki z origami. Nie ominęło świetlicę również święto obchodzone 14 lutego, czyli Walentynki. Rozwiązywaliśmy zagadki, łamigłówki i krzyżówki dotyczące tematu.
                  Szczególną uwagę poświęciliśmy rozwijaniu wrażliwości uczniów na piękno języka ojczystego. Dzieci czytały łamańce językowe i były zaskoczone, że "czarna krowa w kropki bordo" tak naprawdę pochodzi z Żyrardowa; uczyły się wyjaśniać znaczenia przysłów i frazeologizmów. Przeprowadziliśmy pogadankę o wulgaryzmach i wspólnie doszliśmy do wniosku, że słowo ma prawdziwą moc i każdy z nas jest odpowiedzialny za to, co mówi. Więc trzeba używać jak najwięcej miłych zwrotów i pamiętać: "Dobre słowo zawiera ciepło wystarczające na trzy zimy; złe słowo może dotknąć jak sześć miesięcy mrozu".

            Irena Krasovska

          • Miejskie zawody w tenisa stołowego dziewcząt i chłopców z klas IV- VI.

          • Dnia 20.02.24 na Aqua odbyły się miejskie zawody w tenisa stołowego dziewcząt i chłopców z klas IV- VI. Nasza reprezentacja dziewcząt w składzie: Lena Teofilak i Zosia Serwa  zdobyły czwarte miejsce w mieście.  Reprezentacja chłopców w składzie: Wojtek Kolasa, Oliwier Odolczyk i Cezary Niewiadomski wywalczyli pierwsze miejsce i awans do zawodów powiatowych. Brawo...

            Marta Gałązka

          • Powiatowy Konkurs Plastyczny "BAŚNIOWA ZIMA" - sukcesy naszych uczniów

          • W piątek 16 stycznia w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy z wręczeniem nagród  w ramach Powiatowego Konkursu Plastycznego "BAŚNIOWA ZIMA". Na konkurs wpłynęło 269 prac. Komisja nagrodziła i wyróżniła prace w dwóch kategoriach wiekowych. Z naszej szkoły nagrody otrzymali: Łucja Nalej z klasy 3b, Lena Myka z klasy 4a, Magdalena Lechniak z klasy 6a i Lena Stronias z klasy 7a. Natomiast wyróżnienia zdobyli: Julia Kotlińska z klasy 1a, Rozalia Rasz z klasy 4a, Antonina Prokopiuk z klasy 5b, Krzysztof Barcikowski z klasy 6a i Alicja Orzechowska z klasy 7c. Wszystkim laureatom gratulujemy i zachęcamy do dalszej pracy twórczej.

            Dorota Misiak

          • ZIMOWE SUKCESY MAGDY

          •  

            Wokalne sukcesy naszej uczennicy, Magdy Lechniak (klasa 6a), w konkursach o tematyce bożonarodzeniowej:

            • IV Ogólnopolski Festiwal Zimowe Granie Gdynia 2023, kat. 10-13 lat, Młodzieżowy Dom Kultury w Gdyni – wyróżnienie
            • Ogólnopolski Festiwal Muzyczne Talenty Edycja Zimowa 2024, kat. 11-14 lat, Stowarzyszenie Ogólnopolski Ośrodek Kultury Muzyczne Talenty – wyróżnienie
            • Ogólnopolski Konkurs Kolęd i Pastorałek „Dla Ciebie Narodzony” I edycja 2024, kat. 11-13 lat, Agencja Artystyczna ‘ARS CANTA’ – III miejsce

            Do konkursów Magdę przygotowała nasza nauczycielka muzyki – Agnieszka Orzechowska-Kozak

            Gratulujemy osiągnięć!

          • Walentynki w naszej szkole

          • 14 lutego samorząd uczniowski tradycyjnie zorganizował pocztę walentynkową. Uczniowie mieli okazję wysłać sobie sympatyczne wiadomości i kartki wypełnione pozytywnymi uczuciami.

          • #LaboratoriaPrzyszłości#LaboratoriaPrzyszłości

          •  

            Uczniowie klasy IB podczas zajęć informatycznych z wykorzystaniem klocków SKRIKIT sfinansowanych przez Laboratorium Przyszłości stworzyli koty-roboty przy okazji omawiania lektury „Cukierku, Ty łobuzie”. 

            Marzena Olejnik, Klaudia Matusiak

          • Złoto w miejskich zawodach w siatkówkę dziewcząt

          • Mamy to !!!!!!!!

            Dnia 12.02.24  na Aqua odbyły się miejskie zawody w siatkówkę dziewcząt. Naszą reprezentacja w składzie: Amina Korol, Mają Molęda, Weronika Paradowska, Julką Barej,  Oliwia, Ola Jaśniak, Dagmara Olejniczak oraz Helena po zaciętej walce wywalczyły złoto. Mamy pierwsze miejsce w mieście i uzyskałyśmy awans do zawodów powiatowych. 

            Marta Gałązka

          • Kontrola rodzicielska online – chroń swoje dzieci

          • Internet jest dziś naturalnym środowiskiem dorastania i codziennego funkcjonowania. Warto zadbać o to, aby dzieci były w nim bezpieczne i chronione przed zagrożeniami. Nic nie zastąpi edukacji, świadomego budowania kompetencji cyfrowych i opartej na zaufaniu relacji, ale jest coś, co może stanowić wsparcie w zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa w sieci. NASK przedstawił mOchronę, aplikację ochrony rodzicielskiej OSE, dostępną bezpłatnie na smartfony, tablety i komputery.

            Z najnowszego badania „Nastolatki 3.0” zrealizowanego przez NASK wynika, że znaczna grupa dzieci rozpoczyna samodzielną przygodę z internetem w wieku 7-8 lat. Co piąty badany nastolatek (20,5 proc.) przyznał, że miał już w tym wieku do dyspozycji telefon umożliwiający połączenie z siecią. Część respondentów wskazała, że własne urządzenie z dostępem do internetu – telefon (3,4 proc.), komputer (9,5 proc) – posiadała nawet przed ukończeniem 6. roku życia.

            Jak to działa?

            mOchrona to typowa aplikacja ochrony rodzicielskiej – czyli narzędzie, które umożliwia wsparcie w ustalaniu reguł dotyczących korzystania z internetu i aplikacji oraz daje rodzicom dostęp do informacji o aktywności dziecka na jego urządzeniu: smartfonie, tablecie, komputerze. Działa poprzez połączenie – sparowanie sprzętów rodzica i dziecka.

            Konto rodzica, zabezpieczone kodem PIN, pozwala na wybór kategorii stron internetowych i aplikacji, do których dziecko nie powinno mieć dostępu - np. dlatego, że zawierają treści niebezpieczne lub nieodpowiednie dla jego wieku. Co ważne, można wśród nich ustalać wyjątki, a także w dowolnym momencie zmienić wprowadzone ustawienia. Cały proces jest intuicyjny i prosty w obsłudze.

            Jeśli dziecko chce skorzystać z treści, na które nie otrzymało zgody, może wysłać do rodzica prośbę o jej udzielenie, a ten – zaakceptować ją lub odrzucić. A kiedy cokolwiek w sieci wzbudzi niepokój dziecka, ma ono do dyspozycji przycisk S.O.S. Po jego naciśnięciu rodzic otrzyma odpowiednie powiadomienie i będzie mógł zareagować: skontaktować się z synem lub córką i sprawdzić, co się stało.

            W mOchronie domyślnie zostały zablokowane kategorie stron i aplikacji zawierające treści nielegalne oraz powszechnie uznawane za szkodliwe dla najmłodszych użytkowników internetu, w tym te przedstawiające przemoc i agresję, czy promujące zachowania niebezpieczne dla zdrowia. Rodzic może zmienić te ustawienia w dowolnym momencie, jak również ustalić dodatkowe reguły dotyczące dostępów na urządzeniu dziecka – wedle własnego uznania.

            Jakie funkcje posiada aplikacja mOchrona?

            • konto rodzica – pozwala na wybór kategorii stron internetowych i aplikacji, do których dziecko nie powinno mieć dostępu,
            • domyślnie zablokowane kategorie witryn z przemocą i treściami powszechnie uznanymi za nieodpowiednie dla dzieci,
            • dziecko może wysłać do rodzica prośbę o dostęp do zablokowanych treści,
            • aplikacja raportuje rodzicowi o czasie spędzonym przez dziecko np. w mediach społecznościowych,
            • aplikacja zaopatrzona jest w przycisk S.O.S. – dziecko może zaalarmować opiekuna o treści, która budzi jego niepokój.

            Aplikację mOchrona można pobrać  na Androida, iOS, HarmonyOS oraz Windows.

            • na urządzenie z systemem Android pobierz ze sklepu Google Play,
            • na urządzenie z systemem iOS pobierz ze sklepu App Store,
            • na urządzenie z systemem HarmonyOS pobierz ze sklepu AppGallery,
            • na urządzenie z systemem Windows pobierz tutaj.

            Założyć konto rodzica i zarządzać dostępami dziecka można również za pośrednictwem wersji webowej aplikacji dostępnej pod adresem: rodzic-mochrona.ose.gov.pl.

            Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.ose.gov.pl/mochrona.

            Informacje ze strony www.men.gov.pl

        • Nagłówek

        • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

          Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.